برو به محتوای اصلی
سوال
فلسفه
۵ سال پیش پرسیده شده

نظرتون راجع به جبر و اختیار چیه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

به لحاظ فلسفه ساده امروزی نه فلسفه اسلامی و نه غربی: جبر موقعیت یا فرایند تحمیل شده و لازم به تحمل است، منتها اختیار فرایند و یا موقعیت منتخب‌ در یک مجموعه بدون جبر است.

اساسا همه چیز از ابتدا (تصادف یا تصادم یا یک نمی‌دانم چه‌ای) اگر بوجود‌ آمده باشد طبیعت با سرنوشت یا خلقت با جبر شروع شده و در این مسیر همواره طبیعت و هستی از ماده گرفته تا پاد‌ماده از خالق و مخلوق و ماجد و موجود، سعی در فرار از جبر و رسیدن به انتخاب داشته و دارد.

که در همین زمینه مباحثی هم در ریاضیات تحت عناوینی چون:

معلوم و مجهول، معادلات، مجموعه‌ و زیر مجموعه، ‌تابع و در نهایت جبر و احتمال پدید آمدند. البته از نظر بنده ابتدا ریاضی پدید آمد (یعنی وجود داشت) سپس برای آن نیاز به زبانی بود جهت اثبات، و زمانی که فلسفه براساس دلیل و برهان پایه‌گذاری شده و به گونه‌ای از درون‌ فرهنگ و تمدن یونان شکوفا شد، بهترین و مناسب‌ترین زبان نزدیک به ادراک انسان بود جهت استنباط بهتر، یا اثبات مفاهیم ریاضی چه بسا با زبان فلسفه، فرضیه‌ها را نیز می‌توان بیان کرد و یا حتی برعکس، مثال «آیا یک با یک برابر است.» چه فلسفی چه ریاضی قابل مشاهده است که در اثبات به زبان فلسفی از ریاضیات کمک گرفته می‌شود و در ریاضیات از فلسفه.

از مشهورترین موارد می‌توان به اثبات استقرای ریاضی یا برهان خلف اشاره کرد.

امیدوارم از پاسخ اصلی جبر و اختیار دور نشده باشم. 

بنابر‌این از نظر من تحمیل محیطی و محاطی جبر، هرچه غیر آن اختیار.

با سپاس 

ناشناس

جبر تقدیر است و اختیار تدبیر میباشد . این درست است که محلی که متولد می‌شویم پدر ومادرمان و چهره‌ی خودمان را خودمان انتخاب نمی کنیم اما آینده‌ی زندگیمان را با درایت و تدبیر خود می‌توانیم بسازیم.

زمانی که فقط به جبر که همان تقدیر است تکیه کنیم یعنی تلاش وتدبیر نیازی نیست و این تقدیر من است که کاملا با آن مخالفم.