برو به محتوای اصلی

گریه کردن چه فایده هایی دارد؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

چرا گریه کردن برای ما مفید است؟ (از لحاظ فیزیکی)

فواید گریه برای حفظ سلامتی و زیبایی

گریه کردن  فواید زیادی دارد بر خلاف انچه که خیلیا فکر می کنند گریه کردن در حد معمول باعث آرام و دفع سموم بدن می شود هرفرد قادر به  ریختن 10 اونس اشک در روز و 30 گالن در سال را دارد

فواید گریه کردن 

گریه کردن به اندازه بدن را یه ارامش می رساند و فایده ی دیگر مانند دفع سموم بدن را هم دارد که در پایین بیشتر درباره ی آن توضیح می دهیم.

فواید گریه برای دفع و از بین بردن سموم بدن

گریه علاوه بر اینکه ذهن و احساس افراد را پاک می کند قادر به پاکسازی سموم نیز می باشد. اشک هایی که توسط استرس تولید می شوندبه بدن کمک می کنند تا از مواد شیمیایی افزایش دهنده کورتیزول خلاص شوند. گفتنی است که بسیاری از مواد شیمیایی موجود در گریه های احساسی حاوی پرولاکتین پروتئین و هورمون آدرنوکوتیکو هستند که در د را کاهش می دهد. گریه مانند ادرار و تعریق باعث حذف مواد سمی و محصولات زائد بدن می شود. 

چرا گریه کردن برای ما مفید است؟ (از لحاظ روانی)

1- گریه استرس را کاهش می‌دهد 

تحقیقات دانشمندان مشخص کرده که گریه یک واکنش خوب و بسیار مفید در قبال ناراحتی ها و استرس ها است .به دلیل استرس هورمون های در بدن ترشح می شود و گریه باعث کنترل کردن این احساسات می شود و به قلب و مغز کمک می کند.

2- گریه به تخلیه احساسات کمک می‌کند

احساس سنگینی وناراحتی شدیدی که قبل از گریه کردن وجود دارد باید حتما بیرون ریخته شود زیرا سرکوب این حس باعث عدم تعادل در فشار خون و سایر ارگان های بدن می شود. 

3- مانع افسردگی و ناامیدی می‌شود

اگر گریه نکنید و اجازه ندهید دردها و غصه‌هایتان بیرون بریزد احتمال اینکه در دام افسردگی بیافتید زیاد است. طبق مطالعات به عمل آمده گریستن باعث تسکین روح و خلق افراد و رهایی از غم و ناامیدی می‌باشد. گریه کردن می‌تواند از نظر ذهنی شما را به فردی بهتر تبدیل کند. محققان می‌گویند، افرادی که با دیدن فیلمی غمگین، گریه می‌کنند بعد از اتمام فیلم احساس خوشبختی بیشتری دارند. به عبارتی گریه کردن درمانی موثر و کم هزینه برای افرادی است که احساس افسردگی دارند. در عین حال افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی و خلقی ممکن است کمتر اثرات مثبت گریه را تجربه کنند.

4- به شما آرامش و احساس خوب می‌دهد

گریه کردن یکی از بهترین روش ها برای ارام کردن است. بررسی‌ها نشان می‌دهد گریستن قسمتی از سیستم عصبی را فعال کرده که به آرام شدن بدن کمک می‌کند. بعد از جاری شدن اشک‌ها و تخلیه احساساتتان احساس بهتری خواهید داشت و به اصطلاح سبک می‌شوید. گریه، تنفس‌ را آرام می‌کند و می‌تواند اثر آرامش‌بخشی داشته باشد. طی یک بررسی مشخص شد که 85 درصد از زنان و 75 درصد از مردان بعد از گریه کردن احساس بهتری داشته و آسان‌تر بر شرایط مسلط می‌شوند. در مطالعات روانشناختی اخیر نشان داده شده که گریستن می‌تواند میزان ترشح اندورفین مغز را افزایش دهد. اندورفین هورمون مربوط به ایجاد حس خوب در بدن است که خود می‌تواند مسکنی طبیعی باشد.

5- خودآگاهی شما را بالا می‌برد

گریه کردن، شما را مجبور می‌کند تا از خودتان درباره اتفاقاتی و حوادثی که در درون‌تان می‌افتد، سوالاتی بپرسید. وقتی به اتفاقات ناراحت کننده فکر می کنید و بعد ازآن اشک هایتان جاری مشود به ان اتفاق ناراحت کننده بیشتر فکر کرده و دلیل ضعف و ناراحتی خود را کشف می کنید.

۲
الناز نجفی ، مهندس کارشناس تجهیزات پزشکی

در هنگام خشم و ناراحتی باعث تخلیه انرژی میشه و آرامش رو تا حدودی به شما برمیگردونه. 

۱