برو به محتوای اصلی
نازنین مرادی
دانشجوی نرم‌افزار
۵ سال پیش پرسیده شده

چجوری می‌تونم نگذارم سگم زیاد پارس کنه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

آرزو نجفیان
دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی

من اینجا به شش تکنیک اشاره میکنم که می‌تواند سگ شما را از پارس کردن بازبدارد اما نباید انتظار معجزه‌‌ی یک‌ شبه را داشته باشید. هرچقدر زمان بیشتری باشد که سگ شما رفتارهای پرخاشگرانه‌ داشته است، همانقدر هم بیشتر طول خواهد کشید که او بتواند رفتار خود را تغییر دهد. قبل از انجام دادن این روش‌ها باید به چند نکته توجه کنید:

هرگز داد نزنید که "ساکت باش"، چون این کار باعث میشود که سگ فکر کند شما هم دارید پارس میکنید. جلسات آموزشی خود را مثبت و خوشبینانه ادامه دهید. در انجام این تمرین‌ها پشتکار داشته باشید وگرنه سگ شما گیج خواهد شد.

و اما ۶ تکنیک:

۱- انگیزه پارس کردن را از بین ببرید: سگ شما هنگامی که پارس میکند، نوعی پاداش میگیرد تا ساکت شود، در غیر این صورت، به پارس کردن ادامه میدهد. باید بدانید سگ برای دست یافتن به چه چیزی پارس میکند، باج دادن به سگ را حذف کنید و به او فرصتی برای ادامه پارس کردن ندهید.

۲- پارس کردن را نادیده بگیرید: سگ را تا زمانی که پارس میکند نادیده بگیرید. توجه شما نوعی پاداش تلقی میشود، پس با او صحبت نکنید، او را لمس نکنید، و حتی به او نگاه نکنید. هنگامی که او سرانجام آرام شد، به او یک پاداش بدهید.

۳- سگ را نسبت به محرکی که باعث پارس میشود بی‌احساس کنید: به تدریج سگ را به هر چیزی که باعث می‌شود او پارس کند عادت دهید. با قرار دادن محرک در راه دور شروع کنید، محرک باید به اندازه کافی دور باشد تا سگ با دیدنش پارس نکند. به او یک جایزه بدهید. بعد محرک را کمی نزدیک‌تر کنید و دوباره به او پاداش دهید. اگر محرک از دید سگ خارج شد، پاداش دادن را متوقف کنید. شما می‌خواهید تا سگ یاد بگیرند که دیدن محرک و پارس نکردن به جایزه ختم میشود. 

۴- به سگ خود فرمان" آرام" را آموزش دهید: این ممکن است بی‌معنی باشد، اما اولین قدم این تکنیک این است که ابتدا فرمان‌ پارس کردن را به سگ خود آموزش دهید. دستور "حرف‌بزن" را به سگ خود یاد دهید، صبر کنید تا دو یا سه بار پارس کند، بعد یک خوراکی خوشمزه در مقابل بینی  او قرار دهید. هنگامی که برای بو کشیدن ساکت میشود، جایزه خوشمزه را به او بدهید و این کار را تکرار کنید، تا زمانی که وقتی شما می‌گویید "حرف‌بزن" شروع به پارس کردن کند.

هنگامی که سگ فرمان "حرف‌بزن" را یاد گرفت، دستور "آرام" را به او آموزش دهید. در محیط آرام و بدون هیچ حواس‌پرتی، به او بگویید "حرف‌بزن". وقتی او شروع به پارس می‌کند، بگوید "آرام" و یک جایزه نزدیک بینی‌اش بگیرید. برای آرام بودنش او را تشویق کنید و جایزه را به او بدهید. 

۵- از سگ خود بخواهید تا کار بی‌ربطی انجام دهد: هنگامی که سگ شما شروع به پارس میکند، از او بخواهید کاری را انجام دهد که به پارس کردن هیچ ربطی ندارد، مثلا از او بخواهید به رختخوابش برود.

۶- سگ خود را خسته نگه دارید: اطمینان حاصل کنید که سگ شما هر روز ورزش‌های فیزیکی و ذهنی خود را به میزان کافی انجام میدهد. یک سگ خسته، سگ خوب و حرف گوش‌کنی است. بسته به نژاد، سن و سلامتی، هر سگ ممکن است در طول روز چندین بار پیاده‌روی طولانی و یک بار بازی خوب نیاز داشته باشد.