برو به محتوای اصلی
سوال
نازنین مرادی
دانشجوی نرم‌افزار
۵ سال پیش پرسیده شده

به عنوان حیوان خانگی (Pet) گربه ماده بهتر است یا نر؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

خیلی وقتا گربه‌های نر و ماده مشابه انسان مرد و زن رفتار می‌کنند. هر دو نوع گربه توجه زیادی به وضعیت اطرافشون می‌کنند، اما عکس‌العمل‌شون متفاوت هست. 

گربه ماده بیشتر احتمال داره که منفعل و تهاجمی باشه. ممکنه اگه نازش کنید، حوصله نداشته باشه و چنگ بگیره. البته گربه‌ی نر هم، اگه بدونه که تنبیه نمیشه، ممکنه درگیری فیزیکی با شما پیدا کنه. گربه‌های نر با حیوانات دیگه هم درگیر میشن، در صورتی که نسبت به اونها احساس قدرت کنن. اما در کل، هر دو گربه نر و ماده، وقتی که یک گربه غریبه به قلمروشون وارد بشه، معمولا تهاجمی میشن.

اگه یک گربه احساس کنه که قلمروش تهدید شده، قلمرو خودش رو با ادرار نشانه‌گذاری میکنه و اینطوری به گربه‌های دیگه هشدار میده که نباید به اون منطقه وارد بشن. این موضوع برای صاحبان گربه‌‌ها اصلا خوشایند نیست، مخصوصا اگه گربه‌شون یک مبل رو به عنوان قلمرو خودش انتخاب کرده باشه!!!!

مهمه بدونید که گربه‌های ماده به دامنه قلمرو کوچکتری عادت دارن و بیشتر تمایل دارن که قلمرو خودشون رو به اشتراک بگذارن، بنابراین ماده‌ها کمتر ادرار اسپری میکنن.

ناحیه‌ای که گربه بیشتر وقت خودش رو اونجا صرف می‌کنه "محدوده خانه" نامگذاری میشه. 

همان‌طور که در بالا گفتیم، بیشتر گربه‌های ماده یک محدوده‌ی کوچک رو خانه میدونن و معمولا بیشتر از ۱۰۰ متر از کاسه‌ی غذاشون فاصله نمیگیرن. پس گربه‌ی ماده بیشتر دوروبر محدوده خونه میچرخه و دور نمیشه. اما نرها بیشتر ماجراجو هستن و ممکنه تا یک کیلومتر هم از خانه فاصله بگیرن. 

اگر یک گربه قرار باشه تو آپارتمان زندگی کنه، یک گربه ماده ممکنه یک آپارتمان هم براش کافی باشه، به خصوص اگر چیزهایی تو خونه باشه که بتونه ازشون بالا بره و شیطونی کنه. گربه نر ممکنه تو محیط بسته بیشتر بی‌قراری کنه، اما خیلی‌هاشون هم با خوشحالی در چهار‌دیواری زندگی می‌کنن، بخصوص اگه هیچ چیز دیگره‌ای از دنیای بیرون رو نشناخته باشن.

دوستداران گربه اغلب موضوع "گربه نر بهتره یا ماده" رو در رسانه‌های اجتماعی آنلاین مثل انجمن‌ها به بحث میذارن ولی تقریبا رقابت  ۵۰-۵۰ میشه. یعنی نصف آدم‌ها گربه نر و نصف دیگه گربه ماده رو ترجیح میدن. با توجه به توضیحاتی که اینجا بیان شد، الان راحتتر تصمیم میگیرید که کدوم نوع گربه با شرایط و روحیه شما سازگارتره.