برو به محتوای اصلی
۴ سال پیش پرسیده شده

بهترین مراجع در زمینه هاستینگ (Hosting) کجا هستند و کسی که بخواد در این زمینه کار کنه باید چه اطلاعاتی داشته باشه؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

یکی از بزرگترین شرکت‌های ارایه‌ی میزبانی وب در ایران شرکت RepGad۴۱ (پرشین میزبان) هست. برای خرید هاست۴۱ خیلی از کاربران به این سایت مراجعه میکنند.

سیاوش محمودیان
بنیانگذار جواب‌کو

من این جواب رو در ارتباط با بازار هاستینگ ایران می‌نویستم و خیلی از این موارد با توجه به محصولاتی مانند Amazon Web Services و DigitalOcean و ... در خارج از ایران بسیار متفاوت هستند.

در ایران اکثر شرکت‌ها خدمات Shared Hosting یا میزبانی مشترک رو ارایه میدن. فرق میزبانی مشترک با میزبانی اختصاصی (Dedicated Hosting) این هست که در میزبانی مشترک وبسایت در دامنه‌های مختلف تنها در یک سرور قرار می‌گیرن در صورتی که در میزبانی اختصاصی هر سرویس روی یک سرور مجزا هست که در نتیجه خیلی می‌تونه گرون‌تر باشه.

برای میزبانی مشترک در ایران معمولا از پنل‌هایی آماده میشه که خیلی از کارها رو جهت ساخت وبسایت یا سرویس جدید به صورت خودکار انجام میده. معروف‌ترین پنل‌ها در ایران WHM (به همراه cPanel) و Plesk هستند. که خیلی راحت می‌تونید یک سرور در آلمان مثلا تهیه کنید و License هر کدوم از این سرویس‌ها رو بگیرید و اونو روی سرور نصب کنید و با همون یک سرور به ده‌ها و حتی صدها سایت سرویس بدید. راه دیگش هم اینه که از یکی از شرکت‌های هاستینگ Reseller یکی از این پنل‌ها رو بگیرید. در هر دو صورت کافیه فقط کار با این پنل‌ها رو یاد بگیرید که خیلی ساده هست و من WHM به همراه cPanel رو پیشنهاد می‌کنم که برای هاستینگ‌های تحت لینوکس استفاده میشه.

خود سیستم عامل میزبانی‌ها هم می‌تونه متفاوت باشه که در ایران اکثر سایت‌ها روی سرورهای لینوکس (Linux) هستند چون کار با PHP و MySql که خیلی از سایت‌های ایرانی ازش استفاده می‌کنن روی لینوکس راحت‌تر هست و با یک کلیک میشه روی این سرورها WordPress، Drupal یا Joomla نصب کرد.

اگر بخواین حرفه‌ای‌تر روی زمینه میزبانی کار کنید بهتر هست دنبال یادگیری موارد زیر هم برید:

  • دستورات اولیه بش (Bash) در لینوکس (Linux)
  • کار کردن با SSH برای نصب شدن به سرورها. نمونه ویندوز نصب به SSH اسمش PuTTY هست
  • کار با FTP و یادگیری یک سرویس‌گیرنده FTP مثل CyberDuck یا Filezilla
  • کار با ادیتور Vi یا Vim

خیلی موارد دیگه هم هستند ولی این موارد بهترین چیزهایی هست که الآن به ذهنم میاد برای شروع در ارایه خدمات میزبانی.

آمار سوال

۱۶۲ نمایش
۱ دنبال‌کننده
۴ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه