برو به محتوای اصلی

سرمایه‌گذارها چگونه استارتاپ‌ها را ارزش‌گذاری می‌کنند؟

۲

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

ناصر غانم‌زاده
ناصر غانم‌زاده ،مدیر شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه اُپاتان

همانطور که خانم نجفیان به خوبی اشاره کرده‌اند، ارزش‌گذاری استارتاپ بیشتر هنر است تا علم، به ویژه برای استارتاپ‌های جوان‌تر.

گرچه برای ارزش‌گذاری استارتاپ روش‌هایی وجود دارد، روش و رویکرد ارزش‌گذاری بسیار به مرحله (Stage)‌ که استارتاپ در آن قرار دارد هم بستگی دارد؛ برای نمونه در ابتدای کار، وقتی استارتاپ جوان است، شکل اصلی خود را نگرفته است و هنوز به درآمد جدی نرسیده است (Pre-revenue)، این کار بیشتر مبتنی بر کشف‌ و شهود سرمایه‌گذار، بزرگی بازار، جاه‌طلبی و تجربه‌های پیشین بنیانگذاران استارتاپ، ارزش استارتاپ‌های هم‌رده در آن اکوسیستم و نیز میزان بازگشتی است که سرمایه‌گذار انتظار دارد.

ولی هرچه استارتاپ جلوتر می‌رود، و میزان درآمد جدی می‌شود (Post-revenue)، روش‌های مالی‌تر خود را نشان می‌دهند و اینجاست که سرمایه‌گذارن به‌طور جدی سنجه‌های استارتاپ را بررسی می‌کنند. گرچه فاکتورهای دیگری نظیر میزان رشد، بزرگی بازار و نحوه‌ی اجرا هم دخیل هستند. با این حال، گاهی ممکن است حتی در این مراحل هم ارزش‌هایی که برای یک استارتاپ جا افتاده، با استفاده از چند روش مختلف به دست آمده‌اند، تفاوت فاحشی با هم داشته باشند.

در آخر ارزش‌گذاری هنر است و کماکان فاکتورهای روانی در آن بسیار دخیل هستند.

۱۶
آرزو نجفیان
آرزو نجفیان،دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی

معمولا گفته می‌شود که ارزش گذاری یک استارت آپ در واقع یک هنر است، نه یک علم!

کارآفرینان (موسسان استارت‌ آپ‌) برای جمع آوری پول نیاز به ارزش‌گذاری برای بیزینس نو پای خود دارند و سرمایه گذاران هم برای ایجاد نقدینگی باید ارزش سرمایه گذاری خود را بدانند.

 ارزش یک شرکت چیزی است که بازار می گوید: اگر سرمایه گذاران به شما می‌گویند که ارزش  شرکت شما یک میلیون دلار است، پس ارزش آن همینقدر است. ممکن است بنا به محاسبات خودتان فکر کنید که شرکت شما ارزش بیشتری دارد، اما اگر شما قادر نیستید که برای راه اندازی شرکتتان بیش از 1 میلیون دلار پول جمع کنید، پس باید ارزش بازار را بپذیرید. با این حال، این همیشه هم درست نیست. مثلا اگر، به جای سرمایه گذاران حرفه ای، پولتان را از بستگان و دوستانتان جمع آوری کنید، ممکن است شما شرکت را بیش‌تر یا حتی کمتر از حد واقعی آن ارزش‌گذاری کنید (به احتمال زیاد، بیش از حد ارزش واقعی ارزش‌گذاری خواهید کرد).  به عنوان مثال، اگر پدر ثروتمند خود را متقاعد کنید که هر سهم شرکت را 20 دلار بخرد، این بدان معنی نیست که سرمایه گذاران آینده بیش از 20 دلار برای هر سهم پرداخت خواهند کرد، حتی اگر بیزینس شما رشد خوبی هم داشته باشد.

 در اینجا چند مورد رو بیان میکنم که به ارزش‌گذاری یک استارت آپ کمک میکنند، اما قطعا اینها تمام موارد نیستند:

 ۱. درآمد: میزان درآمد یک استارت آپ برای بسیاری از سرمایه گذاران مهمترین معیار ارزش‌گذاری است. میزان درآمد رسمی شرکت تا به امروز، در یک ماه گذشته، و در سه ماه گذشته: این اعداد می‌توانند اندازه فعلی شرکت و نرخ رشد آن را نشان بدهند. 

۲. مارجین ناخالص: مارجین یعنی درآمد یک شرکت منهای هزینه‌ی تولید (COGS)، که این عدد مشخص میکند که شرکت تا چه میزان پتانسیل سوددهی خواهد داشت. بعضی از بیزینس‌ها به طور طبیعی مارجین بالاتر یا پایین‌تر نسبت به سایر بیزینس‌ها دارند، اما با گذشت زمان، مارجین ناخالص باید در شرایط ایده آل افزایش یابد.

۳. نرخ هزینه: نرخ هزینه اساسا میزان هزینه‌ی شرکت در هر ماه است.  نرخ هزینه ماهانه ممکن است ثابت نباشد، اما این عدد به دلایل مختلف مهم است. این عدد به سرمایه گذاران کمک میکند تا بدانند که چه راه طولانی‌ای برای رسیدن به سوددهی دارند. همچنان به آن‌ها کمک میکند تا هزینه‌ها را به طور مناسب تقسیم بندی کنند تا همیشه بتوانند نقدینگی مثبت‌ داشته باشند.

۴. هزینه خرید مشتری: هرچه هزینه‌ای که یک شرکت میکند تا یک مشتری از او خرید کند (CAC) کمتر باشد، احتمالا آن شرکت سودآورتر خواهد بود. 

۵. تعداد کلی کاربران: تعداد کل کاربران یک شرکت می تواند یک شاخص بسیار مهم برای سرمایه گذاران باشد، به ویژه برای استارت آپ‌هایی مانند جواب کو که بر پایه تعداد زیاد کاربران طراحی شده باشند.

۶. کاربران فعال: وقتی میخواهیم تعیین کنیم که یک سیستم تا چه حد جذابیت دارد، تعداد کاربران فعال عددی است که اغلب بیشتر از تعداد کل کاربران به آن توجه میشود. چون کل کاربران شامل کاربرانی که فقط یک بار آمده و رفته‌اند هم میشود. در حالی که تعداد کاربران فعال ممکن است به طور قابل توجهی کمتر از تعداد کل کاربران باشد، اما به سرمایه گذاران یک تصویر واضح نشان می دهد که مثلا چند درصد از کاربران هر ماه دوباره برمیگردند و به اصطلاح مشتری دایم میشوند.

۷. میزان مشارکت: علاوه بر تعداد کاربران فعال، استارت آپ‌ها راه‌های دیگری هم برای اندازه‌گیری میزان مشارکت کاربران با محصول یا سرویس خود را دارند، از جمله تعداد بازدیدکنندگان جدید در هر ماه، میزان فعالیت هر کاربر، مدت مشارکت هر کاربر، میزان به اشتراک گذاری، تعداد پین کردن‌ها، ارجاع‌ها، و یا تعداد دانلود اپ موبایل.


۱۰
میلاد کرمی
میلاد کرمی،مدیرعامل استودیو استارتاپ لانچری

نکته شماره یک : در مراحل اولیه یا همان early stage معمولا " بنیان گذاران ارزش اولیه یک استارت آپ را محاسبه و بر آورد میکنند و سرمایه گذاران آشنا به صنعت و حوزه بازار اعداد ارقام محاسبه شده را آنالیز سپس تائید میکنند. آن‌ها تیم بنیانگذاران را بررسی میکنند که از تجربه، انگیزه و  دانش فنی لازم برخوردار باشند، سپس در نظر میگیرند که استارت آپ شما تا چه حد پتاسیل رشد دارد و ضریب رشد آن را محاسبه میکنند، که این به مرور زمان با سنجش میزان کاربران یا مشتریان و میزان کالاهای فروخته شده یا خدمات ارائه شده مشخص میشود . 

 

نکته شماره دو : در همان مراحل اولیه سرمایه گذاران مشخص میکنند با توجه به سرمایه ای که قرار میدهند به چه میزان خواستار سهام شرکت شما هستند که معمولا " این سهم بیشتر از 50 درصد نخواهد بود ( در بیشتر مواقع رقمی در حدود 25 تا 30 درصد خواهد بود ) .

 

نکته شماره سه : سرمایه گذاران برای ارزش گذاری استارت آپ شما میزان کاربری و مشتری پسند بودن ایده شما را مد نظر قرار میدهند، این که شما باید با دلیل  و مستندات لازم به سرمایه گذارنشان دهید با توجه به میزان کاربردی بودن ایده، استارت آپ تان تا حد زیادی کسب و کار شما قابلیت رشد دارد .

 

نکته شماره چهار : سرمایه گذاران موقع ارزش گذاری استارت اپ شما نگاه میکنند ببینند آیا قبلا " کار آفرین مورد نظر سابقه خروج از کسب و کارش را داشته یا خیر ؟ استراتژی خروج اش چه بوده است ؟ آیا کسب و کارش را به یک شرکت بزرگتر واگذار کرده یا سابقه خوبی در بازار بورس داشته است ؟

 

نکته شماره پنج : دقت داشته باشید ممکن است شما قبلا " سابقه کاری قابل توجه یا اصلا " تجربه ای در این کار نداشته باشید اما این قدر پورتو تایپ یا همان نمونه اولیه تان خوب باشد که سرمایه گذار را برای سرمایه گذاری بیشتر ترغیب کنید.

 

نکته شماره شش : یکی دیگر از نکاتی که سرمایه گذاران هنگام ارزش گذاری استارت آپ شما در نظر میگیرند این است که شما با چه کسانی طرف هستید شرکت‌های تجاری و کسب و کارهای دیگر طرف شما هستند یا مصرف کنندگان. همه این‌ها علاوه بر این که میزان و سطح در آمدی شما را مشخص میکند در میزان ارزش گذاری کارتان نیز موثر واقع خواهد شد .

 

نکته شماره هفت : یکی دیگر از نکاتی که برای سرمایه گذاران هنگام ارزش گذاری قابل توجه است داشتن در آمد همزمان با رشد کسب و کار است. یکی از این‌ها بدون دیگری یعنی آن که شانس زیادی برای جذب سرمایه گذار نخواهید داشت .

 

نکته شماره هشت : نکته ای دیگر که سرمایه گذاران هنگام ارزش گذاری استارت آپ تان در نظر میگیرند این است که کانال‌های توزیع شما کدامند؟ و از چه سیستم توزیعی برای محصولات خود استفاده میکنید ؟

 

نکته شماره نه : سرمایه گذاران حرفه ای و کارشناسان معتقدند در طی 18ماه، کسب و کار شما باید 10 برابر رشد داشته باشد اگر این امر محقق نشود باید سرمایه بیشتری به کار تزریق شود چون در چنین شرایطی معمولا "  منبع مالی شما ته خواهد کشید. این جزو مواردی است که سرمایه گذاران برای ارزش گذاری یک استارت آپ در نظر میگیرند.

 

نکته شماره ده : سرمایه گذاران و کارشناسان ارزش گذاری استارت آپ‌ها توصیه میکنند به اندازه‌ای که نیاز دارید سرمایه جذب کنید و هزینه‌های‌تان را به حداقل میزان ممکن برسانید وهدف گذاری خود را روی یک نرخ رشد پایدار قرار دهید، ممکن است این استراتژی برای شما خیلی شهرت به ارمغان نیاورد اما در مرحله بعدی ارزش‌گذاری شما را کمی بالا خواهد کشید.

#استودیو_استارتاپ_لانچری۹

#رویداد_استارتاپی_کارآغازیان۱۳

۱

سوالات مرتبط

آمار سوال

۴۱۴ نمایش
۲ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار