برو به محتوای اصلی

پردرآمدترین استارتاپ‌های ایرانی کدامند؟

۱۰
ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

محسن ملایری ، بنیانگذار آواتک

با توجه به اینکه شرکت‌های خصوصی ملزم به ارائه گزارش‌های عمومی شفاف نیستند، اطلاعات دقیقی از فروش اکثر این شرکت‌ها وجود ندارد. البته آمار فروش شرکت‌هایی مانند آپ (آسان پرداخت) و همکاران سیستم که عرضه عمومی شده‌اند بطور عمومی در دسترس است. 

همچنین باید اشاره کرد که شرکت‌های متعددی مانند شرکت‌های نرم‏‌افزای مانند چارگون، هلو، یا شرکت‌های پرداخت الکترونیک مانند سپ، ارتباط فردا و... هم در زمره شرکت‌های فناوری محوری هستند که رشد سریعی را تجربه کرده‌اند.

ولی اگر بخواهیم لیستی از پردرآمدترین شرکت‌هایی که در عموم بعنوان استارتاپ‌ها شناخته میشود بنویسیم، می‌توان آنها را در دسته‌های مختلف تقسیم کرد. لازم به ذکر است این آمار دقیق نیست و در سال ۹۶ تهیه شده است:

 • خرده‌فروشی آنلاین:
  • دیجی‌کالا
  • بامیلو
  • دیجی‌استایل
 • رسانه دیجیتال:
  • کافه بازار
  • فیلیمو  (متعلق به شرکت صبا ایده)
  • آیو
 • حمل و نقل:
  • اسنپ
  • الوپیک
  • تپ‌سی
 • گردشگری:
  • علی بابا
  • فلایتیو
 • تبلیغات دیجیتال:
  • صبا ایده (آپارات)
  • ای‌نتورک
  • فست کلیک
  • کلیک یاب


۲۷
سیاوش محمودیان ، بنیانگذار جواب‌کو

تا جایی که می‌دونم آمار دقیقی از مبلغ درآمد هر کدام از استارتاپ‌ها نیست ولی با توجه به موفقیت و مدل کسب درآمد حدس من این موارد هستند:

 1. دیجیکالا بدون شک یکی از پردرآمدترین استارتاپ‌های ایران است و همینطور در مجله‌های خارج از ایران نیز پرارزش‌ترین استارتاپ ایرانی نام‌گذاری شده است.
 2. اسنپ، زودفود و بامیلو سه استارتاپین که وابسته به شرکت آلمانی RocketInternet هستند که کارش کپی کردن استارتاپ‌های موفق در آمریکا در کشورهای دیگه هست. در نتیجه مطمین نیستم که باید در جواب به این سوال ذکر بشن ولی به طور حتم ممکن هست سودآورترین نباشند ولی درآمد (Revenue) بسیار زیادی دارند.
 3. آپارات با توجه به میزان مخاطبی که دارد و همچنین با توجه به اینکه شبکه تبلیغاتیش نیز متعلق به خودش می‌باشد درآمد خیلی بالایی را بین استارتاپ‌های ایرانی دارد.
 4. کافه‌بازار مورد بعدی هست که با توجه به تعداد کاربرانش و اینکه گوشی‌های اندروید اکثریت بازار تلفن‌های همراه ایران را دارد، مطمینا در این لیست باید حضور داشته باشد.
 5. تخفیفان استارتاپ بعدی هست که به ذهنم میاد که نمونه فارسی Groupon بوده و کاربران خیلی زیادی رو در ایران جذب خودش کرده. یکی از مواردی که این استارتاپ رو خاص می‌کنه این هست که موسسش بر خلاف اکثر استارتاپ‌های ایرانی یک خانم هست، به نام نازنین دانشور.
 6. دیوار و شیپور هم کاربران خیلی زیادی دارند ولی چون در حال رقابت شدید با هم هستند به نظر می‌رسه تمام درآمدشون رو خرج گسترش و نابود کردن رقیبشون دارن صرف می‌کنند.
 7. ای‌نتوورک (ANetwork) و کلیک‌یاب دو استارتاپ پیشتاز در زمینه تبلیغات کلیکی و هدفمند هستند که مدل درآمدی ساده‌ای رو دارند و با توجه به آماری که در سایت‌هاشون نشون میدن به نظر میاد درآمد خوبی هم داشته باشند.

باز هم می‌گم این پاسخ با توجه به اینکه اطلاعات اکثر این شرکت‌ها به صورت عمومی قابل دسترس نیست دقیق نیست و یک حدس هست با توجه به داده‌های موجود.

۱۸

مطلب زیر به نقل از آقای جواد عشقی نژاد در کانالشان در تلگرام۴۲ است.

استارتاپهای ایرانی هزار میلیاردی شدند

با نسبت قیمت به سود یا P بر E حدود 9 در گروه رایانه و تجارت الکترونیک بورس می‌توان ارزش نسبی و حدودی استارتاپها را استخراج کرد که بر این اساس اسنپ با ارزش بیش از 1500 میلیارد تومان در صدر استارتاپها قرار می‌گیرد. اسنپ امروز با ۷ میلیون کاربر فعال و ۷۰۰ هزار سفر در روز و۱۵۰هزار راننده تحت پوشش روزانه حدود 1.2میلیارد تومان فروش و حداقل600 میلیون تومان سود خالص دارد، که با این روند سود سالانه اسنپ بیش از 200 میلیارد تومان خواهد شد که پس از کسر 50 میلیارد تومان مالیات، سود خالص به حدود 150 میلیارد تومان رسید که با توجه به نسبت قیمت به سود حدود 9 ارزش تقریبی اسنپ به حدود 1300 میلیارد تومان رسیده است.

 • دیجی‌کالا به عنوان بزرگترین فروشگاه آنلاین ایران که قصد دارد با آمازون در خاورمیانه رقابت کند، در حالی که نسبت به اسنپ کاربر و هزینه انسانی بیشتری دارد، حدود 80 درصد خرده‌فروشی آنلاین کشور را در دست دارد و با حدود 2 هزار میلیارد تومان فروش سالانه معادل 120 میلیارد تومان سود خالص کسب می‌کند و ارزش تقریبی 1100 میلیارد تومانی دارد در حالی که بامیلو به عنوان رقیب دیجی‌کالا حدود 200 میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است.
 • کافه بازار با ارزشی معادل 450 میلیارد تومان هنوز تا هزار میلیاردی شدن راه درازی دارد، هرچند با جهش‌های بلند در حال بالا بردن سهم خود از بازار است. پیش‌بینی می‌شود ارزش پولی کل بازار اپلیکیشن‌های تلفن همراه که در سال 96 بر بستر مارکت کافه بازار مبادله خواهد شد، به حدود 200 میلیارد تومان برسد که نسبت به 160 میلیارد سال 95 حدود 30 درصد رشد داشته است. حداقل 30 درصد از این رقم معادل 60 میلیارد سود کافه بازار است که پس از کسر مالیات 50 میلیارد تومان سود خالص حاصل می‌شود و بر این اساس حداقل ارزش کافه بازار حدود 450 میلیارد تومان خواهد بود.
 • تپسی با ارزش 400 میلیارد تومانی خود هنوز تا رسیدن به رقیب اصلی‌اش اسنپ راه درازی دارد اما پس از قیمت گزاری 320 میلیارد تومانی و فروش 25 درصد سهام به بانک ملی به قیمت 80 میلیارد تومان رشد سریعی داشته و حدود 400 میلیارد تومان ارزش فعلی این استارتاپ است و کارپینو با ارزش حدود ۱۰۰ میلیاردی پشت سرش حرکت می‌کند.
 • آپارات که مدل درآمدی ناپایدارتری نسبت به سایر استارتاپها دارد، با ارزش حدود 200 میلیارد تومان امید کمتری تا هزار میلیاردی شدن دارد. سامانه آگهی آنلاین و اپلیکیشن دیوار روزی 50 میلیون تومان و ماهی 1.5 میلیارد و سالانه 18 میلیارد تومان درآمد و ماهانه 250 میلیون هزینه و سالانه حدود 3 میلیارد تومان هزینه دارد. بر این اساس با کسب سود حدود 15 میلیارد تومانی، ارزش دیوار حدود 150 میلیارد تومان است.
 • آژانس مسافرتی آنلاین علی بابا که در حال حاضر ماهانه بیش از 140 هزار بلیط با نرخ میانگین 170 هزار تومان به فروش می‌رساند در هر ماه حداقل 5 تا 9 درصد از فروش 24 میلیارد تومانی خود و معادل 1.8میلیارد تومان در ماه  کارمزد دریافت می‌کند که اگر سایر درآمدهای رزرو بلیط قطار و اتوبوس و درآمدهای جاباما را هم اضافه کنیم، در ماه حدود 2 میلیارد تومان و سالانه حدود 18 میلیارد تومان درآمد خالص دارد که پس از کسر هزینه‌های 6 میلیارد تومانی در هر سال حدود 12 میلیارد تومان سود خالص دارد و بر این اساس ارزش علی بابا حداقل 120 میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.
 • در حوزه دیجیتال مارکتینگ رقبای سرسختی همچون صبا ویژن، ای‌نتورک و کلیک‌یاب حضور دارند که حداقل ارزش هرکدام 30 تا 40 میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. 
 • در حوزه فینتک‌ها زرین‌پال با حدود یک میلیارد تومان تراکنش در روز، حدود نیم تا یک درصد کارمزد میگیرد که حداقل روزانه 10 میلیون تومان درآمد دارد بر این اساس ماهانه بیش از 300 میلون تومان و سالانه 3.6 میلیارد درآمد و با توجه به پرسنل 30 نفری حدود یک میلیار تومان هزینه سالانه و نهایتا بیش از 2.5 میلیارد درآمد سالانه  دارد که می‌توان ارزشی برابر حداقل 25 میلیارد تومان برایش در نظر گرفت.

این بخش کوچکی از داستان استارتاپهایی است که از صفر آغاز شدند و هزارمیلیاردی شدند. تا یک میلیارد دلاری شدن استارتاپهای ایرانی، راهی نیست.

 احتمالا همین روزها...

۱۸
کاوه متمادی، مشاور تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

اگر بخواهیم کسب و کارهای تحت وب و موبایلی رو جدا کنیم، فعلا اسنپ تو موبایلی‌ها اوله و دی‌جی کالا تو وب اوله، ولی اگر این تفکیک رو قائل نشیم باز اسنپ بالاترین درآمد رو داره با پرسنل بسیار کمتر از دی‌جی کالا، و دی‌جی کالا هم دومه با سرمایه‌گذاری‌های عظیم داخلی و خارجی که توش انجام شده.

۷
میلاد کرمی، مدیرعامل استودیو استارتاپ لانچری

اسنپ، تپسی، الوپیک، دیجی کالا، بامیلو، کافه بازار، آپارات، علی بابا، ای نتورک، مامان پز، روکولند و...

۲

سوالات مرتبط

آمار سوال

۲٬۰۲۴ نمایش
۱۰ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار