برو به محتوای اصلی

پوریا گلدسته
پوریا گلدسته
۶۱
آموزش کارآفرینی

از سال 1384 شروع به فعالیت در حوزه کارآفرینی کردم و هدفم این است که به همه کسانی که دوست دارند با کارآفرینی یا ایجاد یک کسب‌وکار جدید، رئیس خودشان باشند، کمک ‌کنم تا بتوانند ایدهایشان را تبدیل به واقعیت کنند.

آیا از پوریا گلدسته سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از پوریا گلدسته بپرس!

پوریا گلدسته، آموزش کارآفرینی

پیشنهادهایی براتون دارم. اگر بخواهید نماد اعتماد الکترونیکی رو بگیرید، عملاً مجبور خواهید شد خودتان را در تیررس ادارات پردردسر دولتی همچون مالیات قرار دهید. البته اگر از الان قصد سرمایه‌گذاری و گسترش کار را دارید، عیبی ندارد که به سمت نماد الکترونیکی بروید. اما بهتر از نماد الکترونیکی دو را وجود دارد: 

1- تضمین 100درصد بازگشت کالا و خدمات بگذارید و آن را توسط یک کلیپ تصویری به مشتریان گوشزد کنید. مشتری که این را ببیند خیلی به نماد اعتماد الکترونیکی که دولتی است کمتر از این توجه خواهد کرد. واقعاً هم این کار را بکنید. این موجب اعتمادسازی با مشتریان و رونق کسب و کارتان می‌شود. 

2-  سیستم نظرسنجی در سایتان را جدی بگیرید که کاربران خودشان به دیگران توصیه کنند کالایی را سایرین بخرند یا نخرند. با این کار هم شما نسبت به نظر مشتریان آگاه می‌شود و هم مشتریان به شما اعتماد خواهند کرد. 

پوریا گلدسته، آموزش کارآفرینی

چندین راه وجود دارد که بهترین آن‌ها درگیر کردن احساسات بینندگان است. هر آنچه که حسی (غم، شاد، ترس، شجاعت، میهن‌دوستی و...) را در بیننده برانگیزد می‌تواند موجب شود که ویدئو وایرال شود. 

پوریا گلدسته، آموزش کارآفرینی

 به نظرم حوزه موفقیت و کارآفرینی ممکنه هم جهت باشند ولی لزوماً هم معنا نیستند. برنابراین لیست متفاوتی ارائه می‌دهم. 

کتاب‌های موفقیت: 

 1. اثر مرکب اثر دارن هاردی
 2. هفت عادت مردمان موثر اثر استفان کاوی
 3. موفقیت فردی اثر برایان تریسی
 4. شکست مرزهای عملکرد اثر ژان بقوسیان
 5. موفقیت نامحدود در 21 روز اثر آنتونی رابینز

کتاب‌های کارآفرینی:

 1. نوپای ناب اثر اریک ریس
 2. علم بازاریابی شبکه‌ای اثر رندی گیج
 3. رسیدن به فروش بیش از حد اثر دنیل پریستلی
 4. صفر به یک از پیتر تیل
 5. عبور از طوفان اثر کامران باقیری

البته کتاب الی ماشااله هست و شما باید شاهکارهاش رو بخونید. که انصافاً کم نیستند. 

موفقی باشید.

پوریا گلدسته، آموزش کارآفرینی

من علاقمندم به این سوال از چهار نما پاسخ بدم:

 • اگر علمی به موضوع نگاه کنیم، مردسالار یا زن‌سالار بودن فضای کسب و کار تا حد زیادی از فرهنگ کلی جامعه تاثیر میگیره. تحقیق گِرِگ هافستد نشون میده که مردسالاری در ایران 43% هست. بنابراین زن‌سالاری هم خیلی قدرتمنده. شاید هم کمی بیشتر از مردسالاری در این روز‌ها.
 • اگر از منظر مُد رایج به این قضیه نگاه کنیم. شجاعت زنان همیشه مرزشکن و روحیه‌شون خلاق بوده و خواهند بود. بنابراین شاهد ظهور کسب و کارهای بسیار زیاد و متنوعی (که البته بیشتر Low-tech و در اندازه کوچک) توسط زنان در جامه هستیم. زنان در پی اثبات خودشون و به رخ کشیدن قابلیت تحمل و خلاقیتشون هستند. (بخش از اقتصاد توجهی جنسیت‌گرا می‌تونه باشه)
 • از منظر ساختاری، حکومت و ساختار دولت و حتی بخش خصوصی این رو درک کرده که زنان قابلیت بیشتری برای کار کردن و کمتر حقوق گرفتن دارند، بنابراین استفاده از زنان در همه بخش‌ها و صنایع (منهای صنایع نظامی و خشن‌تر) بسیار بیشتر است. کافی است نگاهی به آمار تعداد کارکنان زن در دولت بیندازیم. البته با قید اینکه، درست است که دولت تنهای یکی از حدود هفت نهاد بزرگ مالی در کشور ماست ولی تعداد کارکنان رسمی آن بسیار بیشتر از سایر نهادهاست.
 • شاید منظر اقتصادی تنها بخشی است که مردان به دلیل نقش‌های تاریخی خود اختیاردار حجم منابع اقتصادی بیشتر و وسیعتری در سطح جامعه هستند. نمی‌توان به سهولت اسناد و مدارک رسمی برای این حقیقت دست و پا کرد، آن هم در ایران؟! برای مثال هنوز بیشتر تجار بزرگ بازار در شهرهای بزرگ مردان هستند و همچنان هیات مدیره و مدیر عامل بسیاری از شرکت‌های بورسی بزرگ ایران مردان هستند.

در مجموع به نظرم بسیار روشن است که مردسالاری فضای کسب و کار ایران در حال تغییر ماهیت و اندازه است و همزمان با آن اگر به زنان میدان بیشتری داده شود، حتماً با پدیده‌های شگفت‌انگیز و بسیار خوبی مواجه خواهیم شد. به نظرم زنان نیمه خلاق و پر احساسی از کل انسانیت هستند. 

پوریا گلدسته، آموزش کارآفرینی

نقطه شروع، بدون شک باید با تست فرضیه ارزش ایده شما باشه. یعنی باید متوجه بشید که آیا ایده‌تون درسته. فرضیه ایده‌تون درسته؟ برای این کار هم احتیاج به سرمایه‌گذاری نیست. می‌تونید ایده‌تون رو به شکل یک طرح ساده روی کاغذ بیارید یا یک صفحه ساده با همون وردپرس براش بسازید و برای یک جامعه آماری کوچک که فکر می‌کنید مشتریان بازار هدفتون هستند توضیح بدید و از مشتریان بخوایید که در قبال ایده شما اقدامی بکنن. برای مثال ثبت نامی انجام بدن یا برای گرفت اطلاعات بیشتر براتون پیامی بفرستن و ... .بسته به اینکه ایده شما چیه باید این اقدام طراحی بشه و از همون طرح باید بتونید از کسایی که احتمال میدید مشتریتون خواهند شد بازخورد بگیرید. شاید سوالی زیادی توی ذهنتون پیش بیاد ولی قدم اول همون طرح هست (بهش میگن کمینه محصول با ارزش - که البته این دقیقاً خودش نیست، فقط سایه‌اش هست). اگر توی این مرحله همه چیز خوب پیش رفت و بازخوردهای زیاد و مثبتی داشتید یعنی فرضیه رو درست گرفتید و ایده‌تون عالیه. بعد باید به فکر مراحل بعدی باشید. 

رسیدیم به آخرش!