برو به محتوای اصلی

شهاب سیاوش
شهاب سیاوش
۲٬۲۵۱
طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

طراح گرافیک هستم و فونت فارسی هم طراحی می‌کنم.  sfonts.ir و shahabsiavash.com

این فونتها تو دنیای گستردهٔ طراحی حروف فارسی در نوع و سبک خودشون از اولین‌ها بودن. (حروفْ‌جدا، چرک، دَرهَم، چند رنگ و…) مقاله و مطلب هم در سالهای گذشته و الان برای نشریه‌ها و سایت‌ها می‌نوشتم و می‌نویسم. یه بار برای مقاله‌ای که دربارهٔ نقد فونت ایران‌نستعلیق بود، منتقد برگزیدهٔ کشوری شدم تو خانهٔ هنرمندان ایران. کتاب هم پیش اومد که بنویسم: «گرافیک و طنز» که تالیف هست و «خودکارگرافی» که کتابی از مجموعه آثار نوشته شده با خودکارم هست. تو کتاب «دربارهٔ فونت» هم چند تایی مقاله داشتم. کارهای طراحی گرافیک و فونتم تو کتابهایی تو ایران خودمون و انگلیس، فرانسه و… چاپ شدن. ۳ تا نمایشگاه انفرادی داشتم که ۲ بار تو رشت بوده و یه بار تو خانهٔ هنرمندان ایران، نگارخانهٔ غلامحسین نامی. چند تایی هم گروهی این طرف اون طرف داخل و خارج از کشور: یونان، آلمان، ترکیه و… یه مورد هم که برام خیلی هیجان‌انگیز بود داوری و انتخاب آثار اولین «کتاب چوبی گرافیک و تصویرسازی» ایران بود که نشر رسم منتشرش کرد.

آیا از شهاب سیاوش سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از شهاب سیاوش بپرس!

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

از آنجایی که «خاستگاه» به معنی «منشاء یا جایی که چیزی از آن بر می‌خیزد یا در آن پدید می‌آید» است، از بن ماضی فعل «خاستن» + پسوند «گاه» ساخته می‌شود و ارتباطی به فعل «خواستن» ندارد.

این پاسخ ۳۰ سکه برنده شده است

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش
تاثیرگذارترین تصاویری که دیدید کدامند؟

۱- ناهار در بالای آسمانخراش

عکسی گرفته شده در سال ۱۹۳۲ که وقتی اولین بار دیده بودمش فکر کردم واقعی نیست و مونتاژه. اما عکس و کارگرها واقعی هستن. نشانه‌ای از دوران جاه‌طلبانهٔ آمریکا با ساخت و سازهای هراس‌انگیزی که با معیارهای امروز هم خیره‌کننده هستن. عمارت راکفلر و برج‌های منهتن نمونه‌های بارز این روحیهٔ آمریکایی اون دهه‌ها بودن که البته امروزه زیاد و به اون مقیاس خبری ازش نیست.

نکتهٔ دردناک این عکس البته اینه که چقدر این کار خطرناک و به معنای واقعی کلمه کشنده، صرف این که قربانیانش مرد بودن هیچ گونه عکس‌العمل و بازتابی حتی تا امروز هم نداشته. گویا بر اساس آمارها از هر ۵ کارگر ساختمانی که در این شرایط و بدون هیچ محافظ و نگهدارنده‌ای در ارتفاعات ۲۵۶ متری از زمین کار می‌کردن، ۳ نفرشون کشته می‌شدن!

تاثیرگذارترین تصاویری که دیدید کدامند؟

۲- مرد در حال سقوط

«ریچارد درو» این عکس رو روز ۱۱ سپتامبر گرفت. دیدن این عکس احتمالن مو رو بر تن هر کسی سیخ می‌کنه. مردی که انگار یه بازیگر جلوه‌های ویژه هست و داره از بالاترین نقطهٔ برج تجارت جهانی به پایان سقوط می‌کنه. ما دوست داریم که اون پایین یه تشک بزرگ براش گذاشته باشن که روش فرود بیاد. اما تشکی در کار نیست. شاید ما نمی‌خوایم باور کنیم که این شخص هم فکر می‌کرده که اون روز مثل همیشه می‌ره خونه و با خانواده‌ش دیدار می‌کنه و برای کار روز بعدش آماده می‌شه. شاید برای همین مغزمون بهمون می‌گه که نه این فقط یه عکسه!

تاثیرگذارترین تصاویری که دیدید کدامند؟

۳- مردی بر روی ماه

تصویری که از سالهای دور «مجلهٔ دانشمند» تا هنوز و همین حالا تازه‌ست. مردی بر روی کرهٔ ماه! نتیجهٔ یک زورآزمایی جنگ سردیِ فضاییِ جاه‌طلبانه که بالاخره در ۱۹۶۹ برای اولین بار به ثمر نشست. تصویر و ماجرایی که هنوز هم بر سر ساختگی و نمایشی بودنش داستانها برقراره. تصور این که تمام این عملیات در استودیو ساخته شده، بر پایهٔ چند نظر که چرا در شیشهٔ کلاه «باز آلدرین» نور افتاده یا چرا پرچم صافه! اما این تصویر هم مثل یکی دیگه از تصاویر به یاد ماندنی تاریخ بشر همیشه یگانه و خاص باقی می‌مونه. عکسی که در اون انسانی در دههٔ ۶۰ میلادی تونست به میلیونها کیلومتر اون طرف‌تر بره و روی سطح اون کره‌ای که ما شبها ازش نور می‌گیریم، قدم بزنه. نماد جاه‌طلبی آمریکایی شبیه به عکس اول. اما اون کجا و این کجا!

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

بله. من خودم این کار رو می‌کنم. البته به گمانم شرطش این هست که اون گوشی به شبکهٔ WiFi همون مودم متصل باشه.

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

اگه دو مرحله‌ای رو قبلا خودتون فعال کرده بودین اون موقع یه ایمیل دادین که با اون باید بتونین «درخواست رمز جدید» کنین. اما اگه دو مرحله‌ای رو هکر فعال کرده فکر کنم راهی نیست. 

البته تلگرام یک حساب توئیتری برای مشکلات لاگین داره که شاید اونجا بتونه کمکی بکنه:

https://twitter.com/smstelegram۹۵

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

من با این سایتها کار نمی‌کنم. برای این که فضاشون بسیار غیرحرفه‌ای هست و نتایج بیرون آمده معمولا ضعیف. قیمت‌ها و نرخ‌های پایین که جهت رقابت روز به روز کمتر می‌شه و تازه برای همون هم گاهی «طراح» لازمه که چند اتود هم بزنه و بعد حتی ممکنه پروژه به کل لغو بشه. حتی پونیشا به گمانم از همون ابتدا حق عضویت هم می‌گیره و در واقع اکانت رایگانش کار خاصی از پیش نمی‌بره.

اما در عین حال بازار باید آزاد باشه و ما نمی‌تونیم -و نباید- جلوی کسی رو بگیریم تا زمانی که هر دو طرف سفارش‌دهنده و طراح از این شرایط راضی هستن.

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

اگر بخواهیم واقعیت را بدانیم و درگیر شعارهای هیچ سویی نشویم، برجام در واقع یک برگهٔ کاغذ بیشتر نبوده. میزان تظاهرات کارگران و کارمندان و معلمان در ۲ سال گذشته چند برابر شده و قدرت خرید مردم پایین‌ و پایین‌تر آمده است. همین‌طور بالا رفتن قیمت دلار در ۲ نوبت (هر دو پیش از بیرون آمدن آمریکا از برجام) تا ۷۰۰۰ تومان و خرج‌های متفرقه و بسیار زیاد ایران در منطقه برای کمک به اسد و گروه‌های اسلامی یمن و مراکش و لبنان و...، اختلاس‌ها و حقوق‌های نجومی و بی‌برنامگی و تخصیص بودجهٔ کشور به نهادها و سازمان‌های بی‌فایده و بدون بازده، اقتصاد ایران را فلج کرده و بعد از گذشت ۲ سال از برجام این وضعیتی‌ست که در آن هستیم.

واضح است که مذاکره و یا برجام بدون تایید مقامات بالای نظام انجام‌شدنی نبوده و شعارهای برخی که دولت یا شخص خاصی در واقع در این امر تاثیرگذار بوده، با ناتوانی دولت در انجام ساده‌ترین وعده‌هایش مثل همین فیلترینگ تلگرام مشخص است.

بنابراین تا زمانی که «دولت» به معنای واقعی -یا حداقل شبیه به واقعی- وجود نداشته باشد و روال همان باشد که بوده، تحریم‌های آمریکا فقط شرایط بد اقتصادی ایران را تشدید می‌کند. فروپاشی اقتصادی بارها توسط کارشناسان هشدار داده شده بود و این خروج حالا ضربهٔ نهایی را خواهد زد. دلار به احتمال زیاد به ۱۰۰۰۰ تومان و رکود و هرج و مرجی مانند ونزوئلا بر کشور حاکم خواهد شد.

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

البته الان که تلگرام فیلتر شده، چنین استفاده‌ای زیاد کاربردی به نظر نمیاد. اما اگر فایل در یک کانال آپلود شده باشه، لینکی برای به اشتراک‌گذاری داره که با کلیک راست روی اون در تلگرام دسکتاپ و یا آیکون کوچک اشتراک در تلگرام موبایل به دست میاد و فرمتش به صورت https://t.me/channel/357۳۱ هست.

میشه این نشانی رو به اشتراک گذاشت و یا embed کرد:

راهی هست که بشه از تلگرام به عنوان سرور فایل استفاده کرد؟ یعنی بتوان فایل‌ها رو در تلگرام ذخیره و یک لینک دائم مستقیم/غیرمستقیم دریافت کرد؟
شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

پاسخ مشخصه. مثل هزاران سایت و سرویس دیگه که در ایران فیلتره و یا تعداد بسیار کمتری که از اون طرف بسته شده، با فیلترشکن و پراکسی.

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

برای چاپ کتاب در هر زمینه‌ای مجوزهای وزارت ارشاد لازم هست. اما این کار رو شما انجام نمی‌دین و انتشارات خودش مسئول این مراحل هست. بعد از نوشتن قرارداد و تعیین حق‌التالیف، بقیهٔ کارها رو ناشر انجام می‌ده که شامل گرفتن مجوزها و طراحی و صفحه‌بندی و چاپ و توزیع کتاب هست.
بنابراین هزینه‌ها رو ناشر محاسبه می‌کنه و بر اساس کیفیت و سابقهٔ کار مولف -در اینجا شاعر- حق‌التالیفی می‌پردازه که هم عرف باشه و هم ضرری متوجهش نشه (گمان می‌کنم چیزی نزدیک به این مقادیر بود و احتمالا هنوز هم ثابت مونده: تالیف: ۱۰٪، ترجمه: ۸٪ و برای مجموعه آثار تصویری ۵٪ که البته با فاکتورهای زیادی کم و زیاد می‌تونه بشه).

«بهترین ناشر» که خب یک عبارت کلی هست، چون انتشاراتی‌های زیادی کتاب شعر چاپ می‌کنن و باید دید که در این وضعیت کتاب کدومشون تمایل به چاپ کتاب جدید دارن و همین‌طور سبک کاری و ادبی شاعر مناسب فضای کاری‌شون هست یا نه. اینها همه با صحبت کردن با مدیران انتشاراتی‌ها بیشتر مشخص می‌شه و قانون کلی و عمومی نداره.

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

برای جایگزینی خط بریل انگلیسی تلاش‌هایی شده در طول سالها. هم به دلیل قدیمی بودنش (حدود ۲۰۰ سال از پیدایش خط بریل می‌گذره) و هم برای بسیار دشوار بودن یادگیریش که خیلی‌ها از این موضوع اطلاعی ندارن.

تخمین زده می‌شه که فقط ۱۰٪ نابینایان و یا کم‌بینایان تونستن خط بریل رو یاد بگیرن و بخونن و بنویسن! این آمار رو از هر طرف که نگاه کنیم، برای یک ابزار راهگشای توان‌یابان فاجعه به حساب میاد. اما کسی زیاد جدی نمی‌گیره این آمار رو، چون مدافعان خط بریل که مثل همهٔ محافظه‌کاران همیشه مدافع چیزهایی هستن که از قبل بوده و از پدیده‌های جدید وحشت دارن، عدم وجود مربی کافی و آموزش رو دلیل آمار کم کسانی می‌دونن که از خط بریل استفاده می‌کنن. اما در عین حال توضیح نمی‌دن که چرا آموزش این خط باید اینقدر دشوار باشه که نیاز به مربیانی داشته باشه که آموزش خود اونها زمانبر و هزینه‌بر هست.

یک گروه آمریکایی که اخیرا و در چند سال گذشته روی جایگزینی برای بریل کار کرد گروه Elia Technology هست که اومده خطی ‌نگاره‌ای رو بر اساس حروف الفبای انگلیسی طراحی کرده تا حدود ۹۹٪ نابینایان و کم‌بینایان که مادرزاد مشکل بینایی نداشتن و حداقل پیش‌تر یک بار حروف الفبای زبان مادری خودشون رو دیدن، بتونن ازش استفاده کنن.

جالبه که این سوال رو از من پرسیدین، چون من بعد از دیدن اون خط که Elia Frames۶۷ نام داره، تصمیم گرفتم که نمونهٔ فارسیش رو طراحی کنم و این کار هم انجام شد. اسمش هم «سپیدخوان» گذاشتم. با خودشون هم مکاتبه کردم. راجع به مزایای این خطهای جدید -انگلیسی و فارسی- در این پست۲۰ همراه با تصویرهایی از ایدهٔ نهایی به طور مفصل متنی نوشتم.

آیا جایگزینی برای خط بریل وجود دارد؟ مزیت آن‌ها در چیست؟


تلاشهای من برای این که کسی در ایران -از دو سه مورد خیریه تا گروه‌های نابینایان و از دیجیاتو برای پوشش دادنش تا روزنامهٔ «ایران سپید»- این خط رو بین دوستان نابینا یا کم‌بینا به آزمون و آزمایش بذاره، هیچکدوم به نتیجه نرسید و همه با «چه ایدهٔ عالی و محشری!» شروع کردن و بعد دیگه خبری ازشون نشد. محافظه‌کاری و ترس از تغییر درد بزرگیه.

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

خریدها چه با کارت و چه اینترنتی تحت تاثیر تکنولوژی قرار گرفتن. پرداخت قبض و قسط و مواردی مثل این هم همین‌طور. میزان مراجعهٔ مستقیم به بانکها و حمل پول کمتر شده و چون قید «شما» در سوال بود، برای فروشگاه‌های خودم هم با وجود پرداخت اینترنتی دیگه نیازی به دریافت پول به طور حضوری در محل و یا حتی کارت به کارت کردن نیست.
حق‌التحریر یا دستمزدها هم به همین صورت با استفاده از تکنولوژی و به صورت آنلاین انجام می‌شه.

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

اول باید مشخص کنیم که «تعداد طراحان گرافیک ایران» با «طراحانی که با محصولات ادوبی کار می‌کنند» یکی نیستن! طراحان زیادی که طراح گرافیک نیستن با محصولات ادوبی کار می‌کنن و برعکس.

در مورد تعداد طراحان، از اونجا که تقریبن هیچ آمار رسمی و دقیقی در این باره وجود نداره، در این حد بگم که در یک مقاله‌ای چند سال پیش تعداد طراحان گرافیک ایران حدود ۱۵۰ هزار نفر تخمین زده شده بود که می‌تونه بازهٔ خطای قابل ملاحظه‌ای هم داشته باشه.

اما در مورد طراحانی که از محصولات ادوبی استفاده می‌کنن، هیچ تخمینی نمی‌شه زد.

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

برای من این اتفاق افتاد یه بار. یه کوچهٔ باریکی روبروی خونه‌مون بود که معمولا عشاق جوان ازش رد می‌شدن. خلاصه یه دختر و پسر نزدیک شدن و یهو پسره افتاد روی زمین. دختره دستپاچه شد و منم واقعا غیر از کارهایی که تو فیلمها می‌کنن، نمی‌دونستم چی کار باید کرد. به هر حال در یه خونه که همونجا بود رو زدیم. (اون موقع موبایل نبود یا ما نداشتیم) و گفتیم که یه لیوان آب بیاره و زنگ بزنه اورژانس. یادم نمی‌ره که اورژانس با کلی منت و تاخیر خلاصه اومد و کوچکترین اهمیتی هم نمی‌داد. حالتی مثل این که انگار داریم فیلم بازی می‌کنیم براشون و حتمن باید از وسط نصف شده باشه طرف که مهم باشه! با اکراه خلاصه پسره رو بردن. اینجاش سینمایی می‌شه که بعدتر یه بار دیگه تو همون کوچه هر دوشون رو دیدم که داشتن قدم‌زنان می‌رفتن.

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

خیر. سن ازدواج در ایران بر اساس قوانین اسلام است، البته با اندکی تغییر. ولی به هیچ‌وجه با سن قانونی رایج در دیگر کشورها (۱۸ سال) مشابهت و نزدیکی ندارد.

 سن قانونیِ ازدواج در ایران ۱۳ سال برای دختران و ۱۵ سال برای پسران است. امروزه در ایران محدودیت سنی برای ازدواج وجود ندارد و ازدواج در هر سنی ممکن است. ازدواج کودکان هم در سنت و هم در قانون ایران وجود دارد. منتها ازدواج دختر کمتر از ۱۳ ساله و پسر کمتر از ۱۵ سال «منوط است به اذن ولی به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالح». ازدواج قبل از بلوغ (۹ سال قمری در دختران و ۱۵ سال قمری در پسران) توسط ولی کودک (پدر و جد پدری) انجام می‌شود. تشخیص دادگاه نیز کاملاً از عرف منطقه تأثیر می‌گیرد. لزوم اخذ مجوز دادگاه برای ازدواج کودکان از سال ۱۳۸۱ وارد قوانین ایران شد، تا پیش از آن تشخیص مصلحت فقط به عهده ولی کودک بود. هم‌اکنون نیز مجازاتی برای عدم کسب مجوز دادگاه تعیین نشده است.

البته اینم بگم که با وجود این که در کشورهای متمدن دنیا سن ازدواج معمولن ۱۸ سال هست، اما اونجا هم تقریبن در همه‌شون با اجازهٔ والدین ۱۶ ساله‌ها هم می‌تونن ازدواج کنن. من خودم این رو تا چند سال پیش نمی‌دونستم و خیلی عجیبه به نظرم. حالا ما شرایطمون اینه، اونها دیگه چرا؟

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

من خودم تا همین چند ساعت پیش فکر می‌کردم که این هم یک پیام اسپم هست که داره دست به دست می‌شه! ولی متوجه شدم که به واقع کسی در طرح رجیستری گفته که همه باید با سیم‌کارتهای خودشون یک تماس گرفته باشن و یا بگیرن تا آخر فروردین!

مشخص نیست که مبدا این تماس گرفتن کجا هست البته! یعنی کسی که ۴ فروردین تماس گرفته اوکی هست یا نه! ولی به هر حال دلیلش همون چیزی هست که به عنوان طرح رجیستری می‌شناسیم و در اون قراره که با گوشی‌ها و تبلت‌های قاچاق و اونهایی که به هر دلیلی IMEI معتبر ندارن برخورد بشه و همهٔ این گوشی‌ها و تبلت‌های «غیرقانونی خریداری شده» یک ماه بعد از اتمام این مهلت به طور کامل و برای همیشه مسدود می‌شن.

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

دلار در واقع هنوز (و هیچ‌وقت) ۴۲۰۰ تومن نشده. دستور دادن و بخشنامه کردن در اقتصاد هیچ معنایی نداره. دستپاچگی دولت (که در ایران چیز عجیبی نیست) باعث این راه‌حل عجیب و غریب شد که یک‌باره بخواد دلار رو ۴۲۰۰ اعلام کنه.

به همین دلیل هم هست که صرافی‌ها از خرید و فروش دلار خودداری می‌کنن و کلی محدودیت بخشنامه‌ای هم برای خرید دلار وضع شده. این قوانین دست و پاگیر حتی به سکه هم رسیده و گویا کسی دیگه نمی‌تونه ۵ سکه بیشتر بخره!

تصور خام و خوشبینانهٔ دولت این هست که با این کار دلار برای خودش برگرده به قیمتی که اونها دوست دارن. جای دیگه‌ای که مضحک بودن این دستور رو نشون می‌ده اینه که یورو همچنان افزایش قیمتش رو حفظ کرده و نرخ برابری دلار و یورو در جهان یک نسبت ثابت هست و این طور نیست که یکی کم و دیگری بالا بمونه.

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

به نظرم تعدادش زیاد نباشه بهتره. من پیشنهادم این هست بر اساس اعتبارهای کاربران:

۰ تا ۳۰۰: پرسنده
۳۰۰ تا ۱۰۰۰: پاسخگو
۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰: دانای کل
۲۰۰۰+: همه‌چیزدان

به این صورت نه مثل این انجمن‌های اینترنتی می‌شه که آدم باید بره نگاه کنه که الان کی بالاتره از کی و هر کدوم از القاب معنی‌شون چیه و چرا اون طور در نظر گرفته شدن و هم کلیشه‌ای و تکراری مثل درجات نظامی و اینها نیست.

به طور مشخص واضحه که تازه‌وارد «پرسنده»ست و کسی که مدتی فعال بود «پاسخگو» و رتبهٔ بالاتر «دانای کل» و نهایت هم «همه‌چیزدان» که با کمی تغییر «مهدی اخوان ثالث» به کارش برده بود در شعری که:

یارم همدانی و منم هیچ‌مدانی
یارب چه کند هیچ‌مدانی همه‌دان را!


شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

کافیه که به ربات Stickers@ رفته و newpack/ رو بزنیم. بعد نام پک گرفته می‌شه و بعد از ارسال تک‌تک استیکرها که باید به صورت فایل و در فرمت PNG و در ابعاد ۵۱۲×۵۱۲ پیکسل باشه و تطابق دادن اموجی متناسبِ هر کدوم، در آخر که کار تموم شد با دستور Publish/ پک منتشر می‌شه.

شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

بله. البته اگر با کمی اغماض فریلنسرها را به طور کلی «هنرمند» بدانیم، از دورهٔ دوم ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بیمه‌ای به عنوان «بیمهٔ هنرمندان» با قرارداد با سازمان تامین اجتماعی برقرار شده است. این کار توسط «صندوق اعتباری هنر»۲۹ انجام می‌شود و علاوه بر هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران را نیز در برمی‌گیرد. برای هر کدام از این موارد شرایطی مانند سابقهٔ کار، چاپ اثر، نمایشگاه و... در نظر گرفته شده که با مراجعه به سایت صندوق و یا ادارات ارشاد شهرستان‌ها توضیحات تکمیلی به متقاضیان ارائه خواهد شد.


شهاب سیاوش ، طراح گرافیک و موسس فروشگاه فونت سیاوش

جواب باید چیزی شبیه به این باشه که دولت‌ها و بخش‌های فرهنگی کشور به خانواده‌ها و مخصوصا بچه‌ها بقبولونن که لهجه‌ها و گویش‌ها رو حفظ کنن و اونها رو به کار بگیرن. مثلا در همین رشت ما از موقعی که من به خاطر دارم تقریبا هیچکس در سنین پایین چه در خونه و چه در مدرسه رشتی صحبت نمی‌کرد و الان نسل دههٔ ۸۰ و ۹۰ شاید حتی نتونه متوجه بشه که چی داره گفته می‌شه.

اما به نظر می‌رسه که در فرایند مدرن شدن جوامع و جهانی شدن، به ناچار بسیاری از این خرده‌فرهنگ‌ها نابود خواهند شد و در واقع کار زیادی از دست کسی بر نخواهد اومد.