برو به محتوای اصلی

پروانه رحمانیان
پروانه رحمانیان
۳٬۸۹۰
خانه دار

آیا از پروانه رحمانیان سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از پروانه رحمانیان بپرس!

شخصیت در روانشناسی عبارت از سبک یا روشی است که انسان را تبدیل به فردی منحصر به فرد می‌نماید. به عبارتی دیگر، مجموعه‌ی صفاتی که دیگران را قادر می‌سازد که تا اندازه‌ای رفتار یک فرد را پیش‌بینی کنند.

یک فرد با شخصیت دارای شیوه‌ای خاص و نوعی ثبات است و عواملی که سازنده‌ی یک فرد است، عوامل زیستی و اجتماعی و تعلیم و تربیت هستند.

عوامل زیستی در واقع همان وراثت، چگونگی فیزیک و کارایی جسمانی است که یک شخص با آن متولد می‌شود.

عوامل اجتماعی، محیطی است که در آن رشد و نمو می‌کنیم و تربیت می‌شویم، مانند:  خانواده، مدرسه، کشور و اشخاصی که با آنها ارتباط داریم.

کودکی هر فرد یکی از مهم‌ترین دورانی است که شالوده‌ی شخصیت او ساخته می‌شود. در واقع در دو سال اول زندگی است که ما می‌آموزیم که این دنیا محل امنی است یا خیر، یعنی زمانی که نیاز به آغوش گرم مادر و پدر خود را داریم، آیا با عشق و محبت آن را دریافت می‌کنیم، یا پس از مدت‌ها گریه به اجبار به خواب می‌رویم، در این دوران است که در واقع اعتماد و امنیت را می‌آموزیم یا عدم اطمینان و امنیت را تجربه می‌کنیم. زیبایی ظاهری، قد، وزن و فیزیک ما، موفقیت‌ها و شکست‌هایی که در کودکی با آن روبرو می‌شویم و حتی زن یا مرد بودن ما در شخصیت ما موُثر است.

اما مهمترین عامل این است که در کودکی، چگونه با ما رفتار می‌شود، چقدر عشق و محبت از خانواده دریافت می‌کنیم، آیا به موقع تشویق یا تحسین می‌شویم و در زمان مناسب، شماتت و سرزنش می‌شویم، که به این بستگی دارد که چقدر خوش‌شانس باشیم تا پدر و مادری خردمند و دلسوز داشته باشیم.

همینطور مسیر طبیعی زندگی، یعنی داشتن الگوی مناسب برای همانندسازی بسیار مهم است. اگر یکی از والدین در سرنوشت فرزندان خود نقش نداشته باشد یا بین والدین تفاهم وجود نداشته باشد، قطعا شخصیت فرزندشان آسیب می‌بیند و عدم وجود شرایط مناسب، سبب اختلال رفتاری در شخصیت  انسان می‌شود.

در ساخته شدن شخصیت حتی عوامل عصبی و غددی نیز مهم است مثلاً کمبود ترشح غده‌ی تیروئید موجب عدم حساسیت و افزایش ترشح آن تحریک‌پذیری را به همراه دارد، یا چنانچه غده‌ی فوق کلیوی کسی ترشح لازم و ضروری را نداشته باشد دچار ضعف عصبی خواهد داشت که روی شخصیت و رفتار او موُثر است.

اگر نظر فروید را بخواهیم، شخصیت انسان از سه قسمت تشکیل می‌شود. نهاد، من (خود) و من برتر (فرا خود).

نهاد، نیرویی است که از مجموعه‌ی غرایز اولیه تشکیل می‌شود و از اصل لذت، پیروی می‌کند. وجود نهاد برای حفظ موجودیت و سلامت لازم است.

من (خود) یا اصل واقعیت در اثر برخورد نهاد با واقعیت و دنیای خارج به وجود می‌آید. من در واقع قسمتی از نهاد است که در اثر مقتضیات دنیای خارج تغییر شکل  می‌یابد. استفاده‌ی من از عقل برای کاهش تضاد‌هایی است که برای بر‌آوردن نیاز‌های متنوع و متضاد من به شمار می‌آید.

من از واقعیت پیروی می‌کند و توجهی به اصول و موازین اخلاقی و اجتماعی ندارد اما من برتر قسمتی از من است که در برخورد با محدویت‌ها و ممانعت‌های اجتماعی تغییر شکل یافته است.

من برتر زمانی ساخته می‌شود که به این اصول و موازین اخلاقی توجه می‌نماید. 

بنابر این تمام تلاش والدین، جامعه و قوانین میبایستی این باشد که با کمک یکدیگر این من برتر را بسازند تا شخصیت واقعی ساخته شود.

قطعاً عوامل دیگری نیز وجود دارد اما خلاصه‌ی کلام از آنجایی که شخصیت هر کس معدل افرادی است که با آنها در ارتباط است، خوب است که در انتخاب آنها دقت کنیم.

ما نمی‌توانیم نقش انکارناپذیر ژنتیک را در هوش جنین نادیده بگیریم. دانشمندان معتقدند که بین ۶۰ تا ۷۰ درصد هوش جنین را زمینه‌های محیطی و ژنیتیکی تعیین می‌کند اما این هم واقعیتی است که رابطه‌ی مستقیمی بین وزن نوزاد در هنگام تولد و IQ او وجود دارد بنابر این تغذیه‌ی مناسب در دوران بارداری نیز بسیار اهمیت دارد.

خوردن ماهی قزل‌آلا یا سالمون، گربه‌ماهی، ماهی‌سفید و میگو (به جهت جیوه‌ی پایین‌تر نسبت به دیگر ماهی‌ها) البته دو وعده در هفته که غنی از امگا۳ است بسیار مهم و ضروری است زیرا در رشد غشای سلولی مغزی جنین موُثر است.

استفاده از میوه‌ها و سبزیجات پهن برگ و رنگین در روند رشد جنین و محافظت از بافت‌های مغزی او بسیار موُثر است. مانند بروکلی، گوجه‌فرنگی، پاپایا، ذغال‌اخته و غیره.‌

مناسب است که میزان مصرف پروتیئن در طی دوران بارداری به اندازه‌ی ۱۰ گرم افزایش یابد. که با خوردن مثلاً یک لیوان ماست در صبحانه و یک فنجان سوپ لوبیا در ناهار تاُمین خواهد شد.

از مواردی که باید به آن توجه کرد میزان آهن مورد نیاز است که در این دوران ضروری است که دو برابر شود تا بتواند اکسیژن کافی را برای جنین تاُمین کند. زیرا رشد ناکافی موجب IQ پایین‌تر خواهد شد. غذا‌های غنی از آهن مانند گوشت گاو نر، مرغ، حبوبات و غلات صبحانه و تخم مرغ کاملاً پخته شده، می‌تواند باشد.

بسیار شایسته است که از خوردن سس‌های چرب که از تخم مرغ خام در آن استفاده شده مصرف نکنید و همینطور  از خوردن گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس، ناگت و غذا‌های آماده و کنسروی، فست‌فودها خودداری کنید زیرا تاُثیر منفی در رشد جنین دارد.

البته این موارد باید حتماً با مشورت پزشک باشد زیرا مقدار و میزان موارد ذکر شده در بالا در هر شخص با توجه به نیاز‌هایی که تشخیص داده می‌شود، متفاوت خواهد بود.

از آنجایی که پر‌خوابی و کم‌خوابی هر دو نوعی اختلال در خواب است و ابداً طبیعی نیست چنانچه مواردی را که خانم نجفی ذکر کرده‌اند صدق نمی‌کنند، حتماً ضروری است که آزمایش‌های کاملی را بدهید تا برایتان روشن شود که مثلاً غده‌ی تیرویید شما بدرستی عمل می‌کند شاید مشکل از کم و زیاد شدن هورمون‌های بدن شما باشد.

به هر حال این امری نیست که براحتی از آن بگذرید و نیاز دارید از یک متخصص کمک بگیرید.

همه‌ی ما با از دست دادن عزیزانمان سوگوار و غمگین می‌شویم، اما با توجه به نوع شخصیت و میزان نزدیکی و دلبستگی‌مان این آسیب و سوگواری متفاوت است.

معمولاً برای باور مرگ عزیزمان امکان دارد مراحلی را طی کنیم. و این زمانی رخ می‌دهد که عزیزمان زود‌‌رس و ناگهانی ما را ترک می‌کند. و اگر این مراحل را بشناسیم بهتر می‌توانیم به اطرافیان داغدارمان کمک کنیم.

اولین مرحله: انکار و انزوا است که باید به تنهایی او احترام بگذاریم اما همواره در کنار او باشیم و با او همدرد باشیم و نخواهیم درد او را کوچک بشماریم.

مرحله‌ی بعدی خشم است که ممکن است بسیار تحریک‌پذیر باشد بنابر این سعی می‌کنیم تا شرایطی را محیا سازیم که فاقد تنش و تحریک‌پذیری باشد. یعنی از گفتن مطالبی مانند، این شتری است که در خانه‌ی هر کسی خوابیده است، یا اینکه این هم میگذره، خوداری کنیم.

مرحله‌ی سوم توسل است که فرد سوگوار کم‌کم می‌پذیرد که عزیزش را از دست داده است و با واقعیت روبرو می‌شود. در تمام این مراحل با توجه به موقعیت و احساس عزیز داغدارمان باید با صبوری و صادقانه همراه او باشیم و در مورد غم از دست دادن و خاطرات خوشی که با او داشته است باید صحبت کنیم و هیچوقت از ناراحتی‌ها ذکری بر زبان نیاوریم، اگر بر سر مزار رفتن به او آرامش می‌دهد با او همراهی کنیم. چنانچه گریه کردن او را آرام می‌کند، نگران نشویم و بدانیم گریه کردن می‌تواند تخلیه‌ی درد و رنج او باشد.

مرحله‌ی چهارم، دوران افسردگی است  که فرد فاقد انگیزه می‌شود، بیش از حد می‌خوابد و فعالیت‌های روزانه‌ی او دچار اختلال می‌شود.

این مراحل معمولاً بین شش الی یک سال طول می‌کشد و کم‌کم می‌بایستی او را به زندگی عادی باز گردانیم.

این دوره نیاز به صبوری، همراهی، همدلی و عشق دارد. تا زمانی که به این باور برسد که مرگ، پایان کبوتر نیست و مهم یاد و خاطراتی است که از عزیزانمان در ذهنمان داریم و تا یاد آنها در وجود ما باقی است عزیزانمان زنده هستند.

برای حفظ روابط سالم، بسیار مهم است که  احساسات را در خودمان مدیریت کنیم تا دچار برخورد‌های ناپخته نشویم یا حداقل آنها را کاهش دهیم. بنابر این ابتدا باید احساسات خود را بشناسیم تا بدانیم در مواردی که با دخالتی از طرف خانواده‌ی همسرمان می‌شود چگونه خود را آرام کنیم. از عصابانیت و اضطراب دوری کنیم و هر اظهار نظر خانواده‌ی همسر را دخالت نپنداریم.

ما نمی‌توانیم خانواده‌ی خود و همسرمان را تغییر دهیم بنابر این با تدبیر و درایت باید رابطه‌ای درست برقرار کنیم.

مثلاً از خانواده‌ی همسر خود هیولا نسازیم و در قضاوت آنها سعی کنیم دید منصفانه داشته باشیم.

ما در برخورد با افراد به سه روش رفتار می‌کنیم، یا پرخاشگرانه یا منفعلانه ویا قاطعانه که مسلماً کسانی که قاطعانه رفتار می‌کنند موفق هستند چون این گونه افراد هیچوقت به حریم دیگران دخالت نمی‌کنند و به دیگران نیز اجازه نمی‌دهند به‌‌‌ حریم آنها وارد شوند. پس صحبت و اظهار نظر بی مورد را برای خود و دیگران ممنوع می‌دانند.

اگر نظری از خانواده‌ی همسرمان ما را رنجیده خاطر کرد ابتدا سعی کنیم که دریچه‌ی نگاه یک مادر یا پدر یا خواهر خود به آن بنگریم، آیا اگر خانواده‌ی خودمان چنین اظهار نظری می‌کردند، به این اندازه ناراحت می‌شدیم.

شایسته است که رفتار‌های ناخوشایند را به نیت‌های بد نسبت ندهیم.

برای پاسخ به برخورد خانواده‌ی همسرمان نباید پشت همسرمان پنهان شویم و هر کس را مسئول رفتار خودش بدانیم نه اینکه از دست همسرمان عصبانی شویم. و اگر همسرمان از دخالت و رفتار خانواده‌ی خود دفاع کرد باید با بردباری و نهایت انصاف، به او فرصت دفاع بدهیم اما هنگامی که زمان مناسب باشد.

ما باید بدانیم که اختلاف فرهنگی و تفاوت دیدگاه در بین دو خانواده وجود دارد ولی اگر عشق، احترام و حمایت بین زن و شوهر وجود داشته باشد، مسلماً اولین نتیجه‌ی آن، این است که هیچکدام ناراحتی دیگری را نمی‌تواند تحمل کند. بنابر‌این با نهایت سعی، تلاش می‌کند که بدرستی عمل کند. اگر مادر شوهر عروس را دختر خود و عروس او را همچون مادر بداند و مادر‌زن داماد خود را چون پسر و داماد هم مادر‌زن را مادری عزیز، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

هفت خان رستم، زمانی شکل می‌گیرد که کاووس با وجود پند‌های حکیمانه و بازدارنده‌ی زال و دیگر بزرگان، خودکامگی می‌کند، راه مازندران پیش می‌گیرد و به آن سرزمین دست‌یازی می‌کند. شاه مازندران دست به دامان دیو سفید می‌شود، او به جادو چشم کاووس و سپاهیانش را تیره و تار می‌کند و بر همه‌ی گنج‌ها دست می‌یابد و سپاهیان به اسارت گرفته می‌شوند.

خبر به زال می‌رسد و او برای پرهیز از بدنامی راز را نهان می‌دارد و برای رهایی آنها رستم را گسیل می‌کند. رستم برای رسیدن به مقصد دو راه در پیش دارد، راهی طولانی و کم‌خطر که کیکاووس پیموده است و راهی کوتاه، اما بسیار دشوار که در مسیر آن شیر و اژدها و دیو و جادو در کمین هستند. رستم راه کوتاه ولی پر خطر را بر می‌گزیند که چهارده منزل دارد و این چهارده منزل را در هفت مرحله طی می‌کند. یار شفیق او در این مراحل رخش است. باره‌ای که همچون دیگر بارگان نیست، از میان همه‌ی اسب‌های ایران‌زمین تنها او توانسته به رستم سواری دهد.

رستم و رخش با هم هفت خان را آغاز می‌کنند.

در خان نخست رستم در نیستان از خستگی راه می‌آساید بی‌خبر از اینکه آن نیستان بیشه‌ی شیر است درنده. شیر سر می‌رسد، قصد رستم می‌کند و رخش با دلاوری او را از پای در می‌آورد.

در خان دوم رستم به بیابان گرم و سوزان می‌رسد، تشنگی بر او و باره‌اش غالب می‌شود، ولی به هدایت میشی که آیتی از ایزدان است به چشمه‌ای گوارا دست پیدا می‌کند.

در خان سوم اژدهایی در سر راه او قرار می‌گیرد که از کامش آتش می‌جهد، آشکار و پنهان می‌شود و دسترسی به او سخت دشوار است، ولی رستم با یاری رخش او را از پای در‌می‌آورد.

در خان چهارم جادو‌‌ زنی در هیئت دوشیزه‌ای زیبا بر او نمایان می‌شود و قصد فریب او را دارد، چون نام یزدان بر زبان رستم جاری می‌شود چهره‌ی واقعی و جادویی او نمودار می‌گردد این جادو زن با شمشیر رستم به دو نیم می‌شود.

در خان پنجم در دشتی سبز و خرم، رستم در حال آسودن و رخش به چرا مشغول است، دشتبان سر می‌رسد و به رستم عتاب می‌کند، رستم تعرض او را بر نمی‌تابد و با کندن دو گوش او جسارتش را کیفر می‌دهد. دشتبان شکایت به اولاد سالار آن سامان می‌برد و او با سپاهیانش به مقابله‌ی رستم می‌آیند و در برابر زور بازوی او دوام نمی‌آورند و تار و مار می‌شوند. رستم اولاد را به بند می‌کشد، ولی به او پیشنهاد می‌کند اگر در این سفر پر نشیب و فراز رهنمونش باشد و محل دیو سفید و جایگاه کیکاووس و سپاهیانش را به او نشان دهد، فرمانروایی مازندران را خواهد داشت. اولاد این شرط را می‌پذیرد و از آن پس همراه و راهنمای رستم است.

در خان ششم با ارژنگ دیو که کیکاووس و همراهانش به حیله‌ی او به بند کشیده شده‌اند، نبرد میکند تا سرانجام به جایگاه کیکاووس و همراهانش می‌رسد وآنان را از بند آزاد می‌کند، اما چشمان آنها همچنان تیره و تار است و درمان آن جگر دیو سفید است.

در خان هفتم رستم با راهنمایی اولاد به رویارویی دیو سفید می‌رسد. در مبارزه‌ای سخت او را بر زمین می‌کوبد، جگرش را بیرون می‌کشد که توتیای چشمان کیکاووس و همراهانش است. بینایی به آنان باز می‌گردد، اولاد به شاهی مازندران می‌رسد و رستم کیکاووس را با عتابی جانانه سرزنش می‌کند و در انتها، سپاهیان با پیروزی به ایران‌زمین باز می‌گردند.

ماُخذ، مجله‌ی بخارا جلد ۱۲۵ 

ایگوانا، نوعی خزنده است که در مناطق گرمسیری زندگی می‌کند و دمای مناسب برای این حیوان ۲۲ تا ۳۰ درجه‌ی‌ سانتی‌گراد است.

برای نگهداری این حیوان، لازم است که یک خانه‌ی شیشه‌ای مانند آکواریم، با ابعاد ۹۰ در ۶۰ و ارتفاع ۶۰ سانتی‌متر، برای سال اول، تهیه نمایید.

لوازمی مانند ظروف غذا و آب و همچنین یک ظرف کم عمق برای آبتنی حیوان ضروری است.

کف محیط را با سنگ‌ریزه، پوشال و چوب بسیار نرم میتوان پوشاند و گذاشتن یک شاخه‌ی درخت برای اینکه حیوان بتواند بر روی آن برود و آفتاب بگیرد بسیار مناسب است. آفتاب گرفتن برای حیوان ضروری است زیرا به هضم غذا و مسائل گوارشی او کمک زیادی می‌کند. ضمناً تعویض ظرف آب در هر روز برای سلامت حیوان مناسب است.

غذای مناسب می‌تواند مخلوطی از میوه‌جات و سبزیجات تازه که با خورد و ریز کردن سبزیجاتی مانند برگ ترب، برگ اسفناج، برگ چغندر یا رنده کردن هویج و کدو و سیب درختی (به مقدار کم) باشد. البته کاهو و گوجه فرنگی غذای مناسبی برای ایگوانا نیست.

برای کسانی که آپارتمان آنها آفتاب‌گیر نیست تعبیه‌ی یک لامپ در آکواریم ضروری است وگر نه حیوان به مرور از بین خواهد رفت.

رشد این حیوان طی ۲ تا ۳ سال کامل می‌شود. در شرایط مناسب، ۱۸ الی ۲۰ سانتی‌متر رشد می‌کند و حداکثر وزن او به ۲۰ کیلوگرم خواهد رسید.

ایگوانا همزمان با رشد مبادرت به پوست اندازی می‌کند که نیازی به دخالت ما نیست. رنگ پوست او نیز از سبز به قهوه‌ای تبدیل می‌شود و حداکثر عمر این حیوان در خانه ۱۵ تا ۱۸ سال خواهد بود.

این طرحواره در مورد کسانی صحبت می‌کند که این باور را در ذهن خود دارند که فرد بی‌ارزش و بی‌کفایتی هستند و در نتیجه دچار احساس شرمندگی می‌شوند.

این افراد، دائماً انواع صفت‌های منفی را در خود می‌‌یابند، مانند نیازمندی، خرفتی، تنبلی، زشتی و یا هزار نقص دیگر. ممکن است در اینگونه اشخاص، تمایلات پرخاشگرانه و جنسی غیر‌قابل پذیرش وجود داشته باشد، آنها از رابطه با دیگران می‌ترسند زیرا تصور می‌کنند که نقایصشان برملا خواهد شد.

این احساس به دوران کودکی آنها برمی‌گردد که احتمالاً دارای خانواده‌ای بوده‌اند که با آنان به درستی رفتار نکرده‌اند. خانواده‌ای معتاد یا مقایسه‌های نامنصفانه با خواهر یا برادر یا دیگران، توسط پدر یا مادر و یا سوُ استفاده‌ی جنسی که موجب چنین احساسات منفی در ذهن و باورشان شده است.

بیشتر کارتون‌های والت‌دیزنی را دوست دارم و بار‌ها و بارها با بچه‌هایم دیده‌ام، اما انیمیشن مورد علاقه‌ام، دیو و دلبر یا همان beauty and the beast است.

داستان به قدری معروفه که فیلم آن نیز ساخته شده و در مورد سیرت زیبا نه صورت زیبا، صحبت می‌کند. و در مورد شاهزاده‌ای می‌گوید که به جهت رفتار بد طلسم شده و به دیوی تبدیل شده و بقیه‌ی داستان را اگر کنجکاو شده‌اید و تا حالا ندیده‌اید، خودتان پیگیری کنید.

دختر عزیزم، اگر فرزند دختری می‌داشتم که با چنین مشکلی روبرو می‌شد همین مطالب را برایش می‌گفتم. زیرا مسئله در اینگونه روابط فقط گذاشتن روسری نیست بلکه وجود دو دیدگاه متفاوت است که به راحتی نمی‌توان از آن گذشت.

انسان‌ها در چند مورد امکان انتخاب دارند که یکی از آنها و حتی می‌شود گفت مهمترینشان ازدواج است و اگر چنین فرصتی را از دست بدهید در واقع زندگیتان را با دست خود نابود می‌کنید. خیلی رک و مادرانه بگوییم در اینگونه موارد بازنده‌ی اصلی زن است.

زندگی زناشویی با رابطه‌ی دوستی بسیار متفاوت است زیرا بعد از ازدواج توقعات تغییر می‌کند و ما بر اساس تعهدی که داده‌ایم موظف به انجام کارهایی می‌شویم که اگر با عشق نباشد مشکل‌ساز می‌شود. چون زمانی که ما با محبت و عشق یکدیگر را نگاه می‌کنیم بسیاری از معضلات زندگی برایمان بی‌اهمیت می‌شود و از روی اشتباهات همدیگر به راحتی می‌گذریم اما اگر در عشق و محبت خود ذره‌ای شک داریم می‌بایستی با دقت بیشتری به رابطه‌ی خود توجه کنیم.

بگذار ملموس‌تر برایت توضیح دهم. یک فرد ابتدا با فرهنگ خانواده و عشق به آن بزرگ می‌شود و بسیاری از رفتار خود را بدون اینکه بداند از خانواده‌ی خود می‌گیرد بنابراین اگرچه دوست شما در حال حاضر مشکلی با حجاب و تفکرات شما ندارد اما بعد از ازدواج به جهت توقعات منطقی که بر اساس تعهداتی که به او می‌دهید دارای رفتار متفاوتی خواهد بود و یا تحت فشار خانوادگی به این نتیجه خواهد رسید. چون قطعاً احساس خانواده‌اش برایش مهم است و اگر بگویی که آنقدر شما را دوست دارد که حاضر است روبروی خانواده خود بایستد در اینصورت، فردی که به این راحتی روبروی خانواده‌ای که در آن بزرگ شده است ایستاده و آنها را نادیده می‌گیرد، همسر مناسبی برای شما نیست چون همین بی‌وفایی را در جای دیگر با شما خواهد کرد.

تصور کن که ازدواج کرده‌اید و زمانی که خانواده‌ات در منزل شما مهمان هستند خانواده‌ی همسرت سرزده به خانه‌ی شما بیایند درست است که شما به جهت احترام به همسرتان حجابتان را رعایت می‌کنید اما خواهر و مادر شما که موظف نیستند. و متاُسفانه افرادی که عروس خود را وادار به حجاب اجباری می‌کنند معمولاً متعصب هستند و تحمل بی‌حجابی خانواده‌ی شما را نخواهند داشت و همین موجب آزردگی شما و همسرتان خواهد شد اگر خیلی یکدیگر را دوست داشته باشید به طریقی آن را نادیده می‌گیرید و در غیر این صورت بهانه‌ای خواهد شد برای جر و بحثی که هر دفعه بر رنجش دو طرف می‌افزاید.

خلاصه اینکه زندگی با دو تفکر متفاوت نمی‌تواند همسو باشد و زمانی که ازدواج کنید مجبورید که یا به زندگی ادامه دهید و یا طلاق بگیرید پس عزیزم انتخابی را که دارید به راحتی از دست ندهید و از آن گذشته، آینده‌ای طولانی پیش رو دارید بنابر این همانطور که دوست عزیز پیشنهاد داده‌اند بهتر است که مشورت کرده و با دقت زندگی و آینده‌ی خود را انتخاب کنید.

در خاتمه اگر دختر خودم در چنین رابطه‌ای بود، قطعاً با آن مخالفت می‌کردم.

معمولا کسا‌نی که از حد معمول باهوش‌تر هستند از همان کودکی توسط والدین و معلمین مدرسه شناخته می‌شوند. اما اگر مایلید که ضریب هوشی خود را معین کنید می‌توانید به این آدرس‌ها مراجعه کنید:

www.iq-test.cc۲۹

www.aparat.com۱۱

www.gap8.ir۲۶

روغن کنجد به دو طریق صنعتی و سنتی استخراج می‌شود که در واقع نوع سنتی آن دارای خواص بسیاری است. در نوع صنعتی با استفاده از دستگاه‌های صنعتی و با حرارت بالا به طور مستقیم روغن تهیه می‌شود که در این طریقه خواص مفید آن از دست می‌رود. اما در روش سنتی ابتدا ارده را از کنجد به دست آورده و بعد روغن آنرا، جدا می‌سازند.

خصوصیات روغن کنجد مرغوب تحمل بالای آن در برابر حرارت بالاست یعنی مثل دیگر روغن‌های نباتی با حرارت بالا نمی‌سوزد و بوی بد نمی‌گیرد.

در دمای حدود ۶ درجه سفت شده و می‌بندد که نشانه‌ی مرغوبیت آن است.

دارای رنگ زرد متمایل به طلایی است و دارای بوی ملایم کنجد بو داده را می‌دهد.

اگر آن را روی پوست خود بمالید و پس از چند دقیقه با آب گرم بشویید به راحتی چربی آن می‌رود و فقط نرمی آن باقی می‌ماند.

برای هر سه طریقه‌ی، سرخ کردن، پختن و مصرف در سالاد مناسب است.

دارای خواص درمانی بالایی است، ضد سرطان پروستات، سینه و گوارش است به جهت آنتی‌ا‌کسیدان‌های طبیعی که در آن موجود است و به جهت ویتامین E بالا ضد آلزایمر است و برای رشد مو و شفافیت و لطافت پوست بسیار مفید است. البته مثل هر روغنی دارای کالری بالا است و باید به اندازه‌ی نیاز مصرف شود.

من غزل را خیلی می‌پسندم اما این بدان معنی نیست که از بقیه‌ی قالب‌ها و یا شعر نو لذت نمی‌برم. از شاعران انتظار دارم که فقط نخواسته باشند کلمات فاخر را با ترفند کنار هم بچینند بلکه تفکر و اندیشه‌ی والایی در آن نهفته باشد که من نوعی را به فکر و تحسین وادار نماید. وقتی شعر گرگ فریدون مشیری را می‌خوانم احساس می‌کنم که از آن درس می‌گیرم و او را تحسین می‌کنم که به این زیبایی به من میآموزد یا زمانی که داستان‌های شاهنامه را می‌خوانم چنان صحنه‌ها را لمس می‌کنم گویی به آن زمان و در میان افراد قصه سفر کرده‌ام و با غزل‌های حافظ که ایرانیان زندگی می‌کنند.

خلاصه اینکه شعر نیز مانند هر هنر دیگری دارای رسالتی است که می‌بایستی هنر و هویت خاص هنرمند در آن دیده شود و دیگران را به تحسین وادارد. یک هنرمند با اثر منحصر به فرد خود نشان می‌دهد، خاص و متفاوت است.

وقتی فردی به خواب می‌رود ماهیچه‌های مجاری تنفسی منبسط می‌شود که این امر در بعضی اشخاص و در بعضی از حالات موجب مشکل می‌شود و تنفس فرد حداقل به مدت ده ثانیه قطع می‌شود. هنگامی که مغز از قطع شدن نفس آگاه می‌شود پیامی را به ماهیچه‌های مجرای هوایی می‌فرستد تا دوباره منقبض گردند که موجب ارتعاشی می‌شود که خروپف را ایجاد می‌کند.

خروپف دلایل متفاوتی دارد مانند خوردن غذا‌های چرب، بد بودن جای سر یا اضافه‌ی وزن که موجب از شکل افتادن فرم طبیعی معده می‌شود. بنابر این بهتر است وزن خود را کاهش دهیم. طاقباز خوابیدن نیز از عوامل ایجاد خروپف است پس به پهلو خوابیدن به خصوص به شانه‌ی چپ مناسب است.

همچنین از مواردی که خروپف را تولید می‌کند مشکلات دهان و دندان است که با مراجعه به دندانپزشک می‌توانیم مشکل را بیابیم و حل کنیم.

باید توجه کنیم که خروپف دائم و همیشگی بسیار خطرناک است زیرا موجب فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود زیرا این بدان معنی است که خون‌رسانی به مغز و قلب دچار اختلال می‌گردد، بنابر این در رفع آن نه فقط به جهت آزار اطرافیان بلکه برای سلامتی خودمان باید بطور جدی تلاش کنیم.

مضاربه به معامله‌ای گفته می‌شود که فردی سرمایه نقدی می‌گذارد و طرف مقابل با آن تجارت کرده و دو طرف، در سود بدست آمده شریک می‌شوند.

در این معامله سرمایه‌گذار و مجری دارای نقش مجزا هستند. یعنی مالک یا همان سرمایه‌گذار عهده‌دار هیچ وظیفه و مسئولیتی نیست و حفظ سرمایه به عهده‌ی مجری است که در قرارداد لحاظ می‌گردد و مجری به جز هزینه‌های تعیین شده در قرارداد، نمی‌تواند از اصل سرمایه کم کند. در واقع سرمایه‌گذار شریک سود است.

از این ضرب‌المثل هنگامی استفاده می‌شود که اصل چیزی وجود ندارد و به ناچار از بدل و فرع آن استفاده می‌شود.

مثلاً یک آشی تهیه کنند و بگویند این آش رشته است اما یک مایعی از سبزی و آرد و پیاز‌داغ را به جای آن بخواهند به شما بدهند.

به عبارت دیگر اصل ماهیت چیزی را از آن جدا کردن.

با توجه به اینکه سوُال شما از موارد قانونی است، برای دریافت پاسخ دقیق، کافی است به پلیس +۱۰ محله‌ی خود، قسمت پاسپورت مراجعه کنید.

دانه‌ی کاکائو دارای دو فرآورده است، ماده‌ی سفید رنگی که چربی است و کره‌ی کاکائو نامیده می‌شود و فرآورده‌ی دوم آن کاکائو‌ی جامد است.

شکلات سفید از شیر و شکر و کره‌ی کاکائو و سایر افزودنی‌ها تشکیل شده و دارای کالری بالایی است و ضمناً خاصیت آنتی‌اکسیدانی  ندارد و فاقد عطر است. 

شکلات قهوه‌ای از شیر و شکر و کاکائو‌ی جامد درست می‌شود و هر چقدر کاکائو‌ی جامد آن بیشتر باشد تلخ‌تر است ولی دارای خاصیت اکسیدانی بالاتری است و کالری کمتری را در بر می‌گیرد. بنابر این اگر از خاصیت شکلات صحبت می‌شود، منظور شکلات قهوه‌ای و تلخ است.

با توجه به اینکه سوال شما از موارد قانونی است برای دریافت جواب دقیق، کافی است به پلیس +۱۰ محل خود، قسمت پاسپورت مراجعه کنید تا پاسخ درست را بگیرید.

اگر بپذیریم که هدف از انتقاد، تغییر شرایط حاضر برای رسیدن به وضع بهتر است بنابر این انتقادپذیری موجب رشد اخلاقی و روحی ما می‌شود. از آنجایی که هیچ انسانی کامل نیست و همه‌ی ما دارای نقایصی هستیم که بهتر است آنها را با توجه به همه‌ی شرایط و عوامل و موقعیت‌های موجود خود، رفع کنیم بنابر این با اعتماد به نفس و روحیه‌ای مثبت از انتقاد استقبال کنیم و صحبت فرد منتقد را قطع نکنیم و سعی نکنیم وابی برای دفاع از خود پیدا کنیم البته این کار آسانی نیست اما شدنی است.

اما انتقاد کردن هم شرایطی را دارد که باید آن را رعایت کرد تا موُثر باشد. اول اینکه در محفل عمومی مطرح نشود با دیگران مقایسه صورت نگیرد. از کلمات سرزنش‌آمیز و تحقیر‌کننده استفاده نشود، انگیزه‌ی اصلی تغییر باشد نه توهین یا دخالت و هیچوقت شوخی با انتقاد مخلوط نشود.

اگر با شرایط درست انتقاد کنیم و رعایت انصاف بشود در این صورت می‌توان با جلب اعتماد، بیشتر تاثیرگذار باشیم.

هستند کسانی که فقط می‌خواهند انتقاد کنند و به بقیه‌ی موارد توجهی ندارند خوب با چنین کسانی باید بسیار جدی برخورد کرد و اجازه‌ی انتقاد نداد.