برو به محتوای اصلی

محمدحسین امیری
محمدحسین امیری
۴۱۳
مدیرعامل وینداد

همیشه سخت تلاش می‌کنم برای رسیدن به موفقیت. به تکنولوژی، کارآفرینی، کسب و کار و اقتصاد علاقه‌مند هستم.

آیا از محمدحسین امیری سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از محمدحسین امیری بپرس!

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

در قراردادهای مشارکت مدنی۲۰ باید به طور دقیق موضوع قرارداد مشخص شود. همچنین آورده هر یک از دو طرف باید به تفصیل در قرارداد ذکر شود. به عنوان مثال آورده یکی از شرکا می‌تواند سرمایه نقدی و آورده طرف دیگر می‌تواند کار و تخصص وی در زمینه‌ای خاص باشد. در صورتی که به این قرارداد نیاز دارید می‌توانید آن را از بانک قراردادهای وینداد۱۶ دریافت نمایید.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

در پاسخ سوال باید اشاره کرد که قانون کار چنین حقی را استثنا نکرده است و نکته دیگر اینکه شرط بهره‌مندی از عائله‌مندی و حق اولاد این است افراد متأهل و دارای فرزند باشند.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

در شرکت سهامی خاص اگر شما واجد شرایط لازم باشید مشکلی از بابت عضویت در هیئت مدیره ندارید، در واقع در صورتی که شخص اهلیت داشته باشد و سهامدار شرکت باشد؛ علاوه بر این، مشمول بعضی محرومیت‌ها و ممنوعیت‌هایی که قانون مقرر کرده است نباشد به انتخاب سهامداران می‌تواند به مدت ۲ سال عضو هیئت مدیره باشد.

بعد از پایان ۲ سال می‌تواند اعضای هیئت مدیره را برای ۲ سال دیگر هم تمدید کرد، به طور کلی هر ۲ سال باید اعضای هیئت مدیره تعیین یا تمدید شوند.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

توافق‌نامه یا موافقتنامه سهامداران (Shareholder Agreement) یک قرارداد الزام‌‌آور است که در واقع برای کنترل روابط میان سرمایه‌گذاران و سهامداران شرکت منعقد می‌شود. این توافق‌نامه برای حمایت از سرمایه‌گذاران در مواقعی که روابط به نوعی به هم ریخته است به وجود می‌آید. اگر اختلاف نظری در مسیر پیش بیاید، این توافق‌نامه به حل مشکل کمک کرده و رجوع به توافق اولیه را مقدور می‌سازد. تنظیم این نوع تفاهمنامه در سرویس‌های حقوقی همچون وینداد۲۳ امکان‌پذیر است.

مفاد تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاران:

 • مشخص کردن این امر که چه کسی می‌تواند سرمایه‌گذار باشد
 • چه کسی می‌تواند در هیئت مدیره خدمت کند
 • اقدامات حقوقی لازم در مواقعی که یکی از سرمایه‌گذاران ضعیف می‌شود یا فوت می‌کند
 • اقدامات حقوقی لازم در مواقع ورشکستگی، استعفا، بازنشستگی و اخراج یکی از سرمایه‌گذاران
 • ارزش سهم هر یک از آن‌ها
 • چه کسی سهام کسی که خارج می‌شود را خریداری کند و چه مقدار بابت آن پرداخت شود

تفاوت‌های موافقتنامه سهامداران  و تفاهمنامه‌ بنیان‌گذاران۲۳

همان‌طور که مستحضرید تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران میان موسسین یک کسب و کار منعقد می‌شود که میزان مالکیت، مسئولیت‌ها و سرمایه‌گذاری اولیه هر یک از بنیان‌گذاران را مشخص می‌کند. تفاوت این دو تفاهم‌نامه در این است که تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران صرفا در روابط میان بنیان‌گذاران اثر حقوقی دارد در حالی که تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاران هر دو گروه را دربر می‌گیرد. نکته قابل توجه این است که این تفاهم‌نامه زمانی امضا می‌شود که شرکت ثبت شده است. این امر تضمین کننده این امر است که هر یک از سرمایه‌گذاران خط مشی، ساختار و وظایف خود را به خوبی درک کرده‌اند. این تفاهم‌نامه انواع مختلفی از سهام را دربر می‌گیرد که عبارتند از: سهام عادی، سهام ممتاز و سهام مشارکتی.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

تفاهم‌نامه‌ بنیان‌گذاران۱۶ یا Co-Founder Agreement به عنوان یک قالب کلی این فرصت را برای مؤسسین ‌یک کسب و کار نوپا فراهم می‌سازد که با شرایط منصفانه و در همان شروع کار، وظایف و میزان مشارکت و درصد سهیم شدن هر یک از افراد را مشخص سازند. با استفاده از این مدل تفاهم‌نامه این فرصت برای شما ایجاد می‌شود که در چارچوبی قانونی و قراردادی، روابط میان خود و سایر مؤسسین‌ را انتظام ببخشید.

تفاهم‌نامه بنیان‌گذاران باید سنگ بنای تنظیم روابط میان طرفین باشد. این تفاهم‌نامه به شما کمک می‌کند تا ایده خود را با ایجاد تعهد برای طرفین یک مرحله جلوتر برده و یک گام به موفقیت نزدیکتر شوید.

در این تفاهمنامه نکات مهمی مثل وظایف هر یک از مؤسسین، درصد سهام هر یک از مؤسسین، مالکیت فکری و عدم رقابت مطرح می‌شود.

این قرارداد توسط وکلای حرفه‌ای و مجرب پلتفرم خدمات حقوقی آنلاین وینداد۱۲ طراحی و تنظیم شده که شما میتوانید از  اینجا۱۶ به صورت اقتصادی و مقرون به صرفه این قرارداد رو تهیه کنید.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

متاسفانه بلاکچین هنوز در ایران به خوبی معرفی نشده و جا نیافتاده و دیدی که نسبت به این فناوری دارن محدود به ارزهای رمزپایه مثل بیت‌کوین و اتریوم است و مبادله یا استخراج این نوع ارزها. در حال حاضر تا اونجایی که من اطلاع دارم سیستم http://sabtshod.ir۴۰ در زمینه ثبت مالکیت معنوی در بستر بلاکچین فعالیت میکنن.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

قبلا در اینجا سعی کردیم در مورد ویژگی‌های مدیرمحصول خوب و وظایف مدیر محصول بحث کنیم.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که موسسین کسب و کارها و استارتاپ‌ها در ابتدای کار انجام می‌دهند این است که به افرادی در تیم سهام و ارزش می‌دهند، اما این افراد به اندازه این سهام فعالیت و تلاش نمی‌کنند و این افراد در آینده کسب و کار مشکلاتی را بوجود می‌آورند و خواستار سهام خود هستند در صورتی که به اندازه کافی در کسب و کار دخیل و فعال نبودند و در واقع سهام و ارزش اولیه که به آنها تخصیص داده شده حق آن‌ها نبوده است.

برای جلوگیری از این اتفاق معمولا از برنامه زمانی رهن سهام یا۱۲ ۶وستینگ ۱۲(Vesting Schedule) استفاده می‌کنند، این برنامه زمانی به این صورت عمل می‌کند که هر فرد بنا به زمان و معیارهای مربوطه می‌تواند سهام خود را دریافت کند.
در واقع سهام بنیانگذاران و افراد کلیدی سهامی است که طی چندین سال فعالیت و تلاش در شرکت به مالکیت قطعی آنها در می‌آید که در اصطلاح به آن وستینگ می‌گویند.

با توجه به چارچوب و ضوابط قانونی تعریف شده در حقوق ایران و محدودیت‌های موجود، امکان پیاده‌سازی این قرارداد به شکل مرسوم وجود ندارد. از این روی ما در وینداد۲۱ با همراهی کارشناسان حقوقی مجرب و حرفه‌ای خودساز و کاری را در نظر گرفته‌ایم، به این صورت که همه شرکا در ابتدا به نسبت مورد توافق سهام‌دار شرکت شده ولی با این تفاوت که سهام بنیان‌گذاران در رهن شرکت قرار می‌گیرد.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

به نظرم جذب سرمایه مسئله‌ای نیست که صرفا با وجود یک حسابدار با تجربه قابل حل باشه.

جذب سرمایه سه تا رکن اصلی داره:

 • متخصص مالی که با مباحث ارزش‌گذاری، روش‌های مختلف افزایش سرمایه، بودجه‌بندی و پیش‌بینی‌های مالی آشنایی کامل داشته باشه.
 • همچنین یک فرد متخصص مسائل کسب و کار که روی بیزنس‌مدل‌های مختلف و جریان‌های درآمدی تسلط داشته باشه که تو فرایند مذاکرات بتونه کمک کنه.
 • یک متخصص و کارشناس حقوقی که روی فرایندهای حقوقی مدیریت سبد سهام و افزایش سرمایه شرکت و  قراردادهای نقل و انتقال سهام۱۲ تخصص داشته باشه.
محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

فارغ از هر چیزی به نظرم مهمترین مسئله برای واگذاری سهام و اضافه کردن شریک جدید بحث ارزش‌ها و آورده‌های اون شخص است.

شما باید ببینید فرد یا افرادی که قرار است از شما سهام دریافت کنند و در ادامه راه به عنوان شریک و هم‌بنیان‌گذار فعالیت کنند چه ارزش‌هایی به کسب و کار شما اضافه می‌کنند، کسب و کار شما چقدر نیازمند این فرد و ارزشی که قرار است خلق بکند است؟

البته فراموش نکنید بعد از توافق برای ورود شریک جدید حتما باهم قرارداد وستینگ۲۷ ببندید و از نظر حقوقی از ابتدای کار سفت و سخت عمل کنید که در آینده هیچ کدام از دو طرف متضرر نشوید.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

باتوجه به تجربه‌ای که داشتم افراد در اولین قدم از مسیر ساخت یک کسب و کار باید سراغ تحقیقات بازار بروند.

لازمه طراحی و ساخت محصول درست، طراحی مدل کسب و کار و پیش بینی و برنامه‌ریزی‌های مالی و بیزنسی برای هر کسب و کار شناخت خوب و درست از بازار و مشتری است.
یکی از اشتباهاتی که در گذشته داشتم این بود که بدون شناخت کافی از بازار محصول رو توسعه دادیم، وقتی وارد بازار شدیم محصولی خوب و با طراحی مناسب داشتیم اما عملا کسی نبود که از محصول استفاده کنه.

برای رسیدن به Product/Market Fit نیاز هست که بازار رو بشناسید، مشتریان احتمالی رو شناسایی کنید و پیش بینی کنید با توجه به این حجم بازار و شخصیت مشتریان چقدر در طول ۱۲ تا ۱۸ ماه اول میتوانید درآمد کسب کنید و یا ترکشن ایجاد کنید.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

به هیچ عنوان با این که  مدیر محصول یک سمت من درآوردی هست موافق نیستم. 

مدیر محصول در جایگاهی قرار داره که باید شناخت خوبی از بازار، محصول، خط محصول و رقبا داشته باشه. در صورتی که وظیفه مهندس محصول توسعه معماری و ساختار محصول از نظر فنی است. همچنین مدیر فنی وظیفه برنامه ریزی، مدیریت، کنترل و اصلاح تیم فنی و محصول رو داره. در شرکت هایی با چند محصول یا با یک محصول بزرگ که به زیرمجموعه‌های مختلفی تقسیم میشه وجود مدیر محصول خیلی مهمه.

بن هورویتز در کتاب سختی کارهای سخت مدیرمحصول خوب۷۰ رو به این صورت تعریف کرده که میتونیم از این تعریف بخش مهمی از وظایف مدیر محصول رو بشناسیم:
مدیر محصول خوب همه‌ی وقتش را صرف سر و کله زدن با سازمان‌های مختلف نمی‌کند که باید باهم کار کنند تا محصول مناسب در زمان مناسب ارائه شود. او تمام وقت تیم محصول را نمی گیرد، وظایف گوناگون را مدیریت پروژه‌ای نمی‌کند و قفل باز کن مهندس‌ها نیست. او جزئی از تیم محصول نیست، بلکه تیم محصول را مدیریت می‌کند. تیم‌های مهندسی به مدیر محصول خوب به عنوان یک ابزار بازاریابی نگاه نمی‌کنند. مدیر محصول خوب، باید همتای مدیر مهندسی در بازاریابی باشد. 

وظایف مدیرمحصول فراتر از ترجمه حرف‌های افراد فنی برای افراد بازاریابی یا بالعکس است، یکی از وظایف مدیر محصول ایجاد بیشترین میزان تعامل و هم پوشانی میان محصول و مشتری است. اما در واقع مدیرمحصول وظیفه دارد و تلاش میکند تیم محصول را به شکلی رهبری کند که محصول به نقطه تطبیق بازار - محصول (Product/Market Fit) برسد.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

این روزها در اکوسیستم استارتاپی ایران کلمه شتابدهنده یا Accelerator زیاد شنیده می‌شود، شتابدهنده ها همانطور که از اسمشان مشخص است، وظیفه‌‌ی شتابدهی به استارتاپ ها را دارند.

 اما چرا شتابدهنده؟ 

اگر شما تیم خوب و با تجربه ای هستید و روی یک ایده‌ی خوب و احتمالا جذاب کار می‌کنید، در حال ساخت محصول‌تان هستید یا حتی آن را به خوبی ساخته و به بازار عرضه کرده اید اما هنوز کشش یا ترکشن خوبی ندارید، بازار خودتان را هنوز خوب اندازه گیری و سنجش نکرده اید و یا هنوز به جریان درآمدی ثابتی دست پیدا نکردید، حالا بهترین زمان برای گرفتن شتاب و وورد به شتابدهنده است. در ایران حدود۳۰ شتابدهنده داریم که در حوزه های مختلف به صورت دولتی و یا خصوصی فعالیت می‌کنند، مهم ترین ارزشی که یک شتابدهنده می‌تواند به استارتاپ ارائه کند شبکه گسترده ، راهنمایی ها و آموزش های کارآمد با استفاده از دایره پهناور مربیان آن برای شناخت درست بازار ، کسب و کار، مشتری و محصول است. در مرحله ی بعدی امکاناتی مثل سرمایه اولیه، فضای کاری و حضور در کنار تیم هایی با تجربیات و چالش های مشترک است. 

بطور کلی کشش یا ترکشن به معنی میزان پیشروی یک استارتاپ در جذب مشتری یا کاربر است 

یک شتابدهنده خوب… 

یک شتابدهنده خوب مسیر درست و رویکرد عرضه محصول به بازار را به استارتاپ نشان می‌دهد و در این راه با استفاده از شبکه پهناور مربیان و کارگاه های متفاوت به آن تیم کمک می‌کند. یک استارتاپ موفق چیزی بیشتر از یک محصول خوب از نظر فنی و طراحی است، بخش مهمی از موفقیت یک استارتاپ را مباحث کسب و کار مثل استراتژی ورود به بازار، شناخت مشتری، سنجش بازار، اعتبارسنجی ایده و جریان درآمدی تشکیل می‌دهد که اغلب به علت فنی بودن بنیان گذاران به این بخش توجه ویژه ای نمی‌شود و بخش کسب و کار یک استارتاپ معمولا از ضعف فاحشی برخوردار است. یک شتابدهنده خوب می‌تواند با توجه به امکانات و ارزش های متفاوتی این بخش از ضعف یک استارتاپ را پوشش دهد. ارتباطات و شبکه گسترده از دیگر نیاز های استارتاپ ها در مراحل اولیه است که این نیاز به خوبی توسط یک شتابدهنده می‌تواند تامین شود. 

یک استارتاپ در شتابدهنده از برنامه مربیگری بهره مند می‌شود ، در واقع تیم کارآفرین می‌توانند در دوره شتابدهی از تجربیات مربیان و کارآفرینان برتر داخلی و خارجی استفاده کنند.

 فضای کاری اشتراکی از دیگر امکانات در طول دوره شتابدهی است، استارتاپ ها می‌توانند از محیط کاری مناسب که منجر به افزایش خلاقیت و بهره‌وری می‌شود استفاده کنند و در این محیط در کنار سایر تیم ها چالش های متفاوت و مهمی را تجربه کنند و از ریسک های متفاوت کسب و کار مطلع شوند و کارگاه های مرتبط و دوره های آموزشی را تجربه و از سرمایه نقدی شتابدهنده استفاده کنند. اگر تیم خوبی دارید، روی یک ایده و محصول کار می‌کنید و هنوز بازار خودتان را خوب نسنجیده و کشش(ترکشن) نگرفته اید بهترین زمان برای ورود به شتابدهنده است.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

معمولا سرمایه‌گذاران و شتابدهنده‌ها از استارتاپ‌هایی که در مرحله‌های بذری و آغازین قرار دارن، که سرمایه‌گذاری ریسک زیادی دارد، این نوع سهام را از کارآفرین طلب می‌کنند.

سهام ممتاز (Preferred stock یا Preferred share) نوعی سهام است که به دارنده آن امتیازات ویژه‌ای می‌دهد. سهام ممتاز، نوعی گواهی مالکیت قابل انتقال است که به دارنده آن، حقی محدود و ثابت از دارایی‌های شرکت می‌دهد.

امتیازات سهام ممتاز را معمولا در اساسنامه شرکت تعریف می‌کنند یا در قرارداد انتقال سهام۱۸ یا قرارداد سرمایه‌گذاری در ازای سهام۱۴ این نوع سهام را تعریف می‌کنند. به طور معمول، وقتی صحبت از دریافت سود سهام شرکت باشد، امتیازات سهام ممتاز خود را نمایان می‌کنند و دارندگان این نوع سهام نسب به دارندگان سهام عادی ارجحیت دارند و معمولا سود بیشتری از سهام عادی به صورت ماهانه یا فصلی به دارندگان سهام ممتاز پرداخت می‌شود. در واقع سهام ممتاز ترکیبی از سهام عادی و اوراق بدهی است.

تفاوت کلیدی سهام ممتاز و سهام عادی چیست؟

 سهامداران ممتاز معمولا ادعای بیشتری نسبت به دارایی‌ها و درآمد‌های شرکت دارند، در دوران رونق و سود توزیع سهام به سهامداران ممتاز بر سهامداران عادی اولویت دارد، همچنین در دوران رکود، سهام ممتاز اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا که وقتی شرکت باید تسویه ‌حساب کند و پول همه طلبکاران و صاحبان اوراق قرضه را بدهد، سهامداران عادی تا قبل از اینکه سهامداران ممتاز پرداختی خود را بگیرند، پولی دریافت نخواهند کرد.

 سود سهام ممتاز متفاوت و بزرگ‌تر است. در واقع سود سهام ممتاز معمولا تضمین شده است، زیرا سود در فواصل منظم پرداخت می‌شود و این ضرورتا برای سهامداران عادی صدق نمی‌کند، زیرا پرداخت سود سهامداران عادی به صورت فصلی و سالیانه منوط به تصمیم هیئت مدیره است.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

وام قابل تبدیل به سهام در وهله اول یک وام محسوب می‌شود؛ ولی با یک شرط مهم و اساسی که در صورت درخواست وام‌دهنده، وام‌گیرنده موظف است که وام موضوع قرارداد را تبدیل به سهام نماید. به عبارت دیگر، با این درخواست، وام‌دهنده داخل در سهامداران شرکت می‌شود.

 نمونه قرارداد وام قابل تبدیل به سهام۴۷ که از دید قانونی معتبر و قابل استناد است را شما در اینجا۴۷ میتوانید ببینید، از دیدگاه حقوقی و قانون تجارت ایران شما می‌توانید از وام قابل تبدیل به سهام استفاده کنید و برای این امر نیازمند قرارداد وام قابل تبدیل به سهام۴۷ هستید. این قرارداد می‌تواند برای هر دو طرف موقعیت برد- برد را درست کند. به این ترتیب که با عملکرد درست وام‌گیرنده و صرف وام موضوع قرارداد در راستای هدف مورد نظر و افزایش ارزش سهام شرکت، این انگیزه برای وام‌دهنده ایجاد می‌شود که به جای باز پس‌گیری مبلغ وام، داخل در سهامداران شرکت شود و از سهامی که به واسطه عملکرد مطلوب شرکت به ارزش آن افزوده شده، بهره‌مند شود. از سوی دیگر، شرکت (وام‌گیرنده) نیز به جای بازپرداخت مبلغ وام، سهام شرکت را به وام‌دهنده منتقل می‌کند. 


 

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

در دهه اخیر و پس از تحولی که در صنعت مالی، حسابداری و بیمه رخ داد، امروزه شاهد تحول دیجیتالی صنعت حقوقی در کشور هستیم. استارتاپ‌های حوزه فناوری‌های حقوقی به صورت روزافزون افزایش پیدا می‌کنند، این استارتاپ‌ها در جهت تقویت صنعت حقوقی کشور و رفع نیازهای حقوقی به صورت آنلاین کارآمد و مقرون به صرفه فعالیت می‌کنند.

در واقع فناوری‌های حقوقی یعنی سرویس‌ها و خدمات حقوقی در بستر تکنولوژی و به صورت آنلاین ارائه می‌شود. در حال حاضر پلتفرم‌های خارجی در حال ارائه خدمات حقوقی در بستر تکنولوژی هستند. در ایران نیز وینداد پلتفرم خدمات حقوقی آنلاین۲۰ به تازگی فعالیت خود را شروع کرده است. وندا استارتاپی در حوزه فناوری‌های حقوقی است که برای دسترسی بهتر کاربران به خدمات حقوقی شکل گرفته است. خدماتی همچون بانک اسناد حقوقی و قراردادها، مشاوره و پشتیبانی اختصاصی برای هر قرارداد، امکان درخواست طراحی، تنظیم و بررسی قراردادهای حقوقی.

در کشور ما کسب و کارها و استارتاپ‌های نوپا نیازمند خدمات حقوقی هستند، در حالی که بنیان‌گذاران این دسته از کسب و کارها با مسائل حقوقی و قانونی آشنایی کافی ندارند و قانون تجارت ایران هنوز به خوبی این دسته از کسب و کارها را پوشش نمی‌دهد. به همین علت اغلب صاحبان ایده، استارتاپ‌ها و کسب و کارها با مشکلات متعدد حقوقی و قانونی مواجه هستند، مشکلاتی که مانع رشد و شکل‌گیری آن‌ها می‌باشند. اعتقاد من است که کسب و کارهای نوپا و کارآفرینان زیست‌بوم کارآفرینی ایران مستحق دریافت خدمات مقرون به صرفه، ساده و اختصاصی حقوقی هستند.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

قرارداد عدم افشای اطلاعات، یک قرارداد الزام‌آور بین دو طرف به منظور محرمانه نگه داشتن اطلاعات خاصی است. این اطلاعات می‌تواند در جریان استخدام کارمند۵۳ و یا مبادله تجاری و یا مصاحبه به اشتراک گذاشته شود.
در هر شرایطی، اگر شخصی که قبول کرده از اطلاعات محرمانه محافظت کند، قرارداد عدم افشای اطلاعات را نقض کند، طرف دیگر می‌تواند برای جلوگیری از انتشار اطلاعات و جبران خسارت یا احتمالاً از دست دادن عواید، به دادگاه شکایت کند.

چه نوع اطلاعاتی تحت پوشش قرارداد عدم افشای اطلاعات قرار میگیرند؟

قراردادهای عدم افشای اطلاعات می‌توانند از هرگونه اطلاعات کسب و کار که به شما مزیت رقابتی میدهد، اما برای دیگران مشخص نیست، حفاظت کند.
مثال‌هایی از اطلاعاتی که توسط این قراردادها می‌توانند مورد حفاظت قرار بگیرند:

 • اختراعات، طرح‌های اختراع، یا محصولاتی که با یک کارمند، شریک، شریک بالقوه، پیمانکار مستقل، سرمایه‌گذار یا خریدار به اشتراک گذاشته‌اید.
 • طرح‌های تجاری و مالی، بازاریابی و دیگر اطلاعات محرمانه‌ای که به شریک، شریک بالقوه، پیمانکار مستقل، سرمایه‌گذار یا خریدار داده می‌شود.
 • ایده‌هایی که برای بازاریابی، وب‌سایت‌ها و بلاگ‌ها با کارمندان به اشتراک گذاشته می‌شود.
 • اطلاعات محرمانه و اختصاصی که ممکن است کارمندان یا همکاران از جمله پیمانکاران مستقل که توسط شرکت استخدام شده‌اند، به آنها دسترسی داشته باشند.
 • اطلاعات، طرحها و ایده‌هایی که مربوط به توسعه کامپیوتر یا دیگر کاربردهای تکنولوژیکی می‌شوند.
 • دستورالعمل‌ها، فرمول‌ها و دیگر ترکیبات شیمیایی مثل فرمول کوکاکولا یا شاید کوکی‌های کدهای معروف که به طور فزاینده‌ای استفاده می‌شوند.

در حین انجام کسب و کار، در میان گذاشتن اطلاعات محرمانه با کارمندان۱۵، همکاران و سرمایه‌گذاران، اجتناب‌ناپذیر است.به همین دلیل آماده‌ کردن این قرارداد در مقطع کنونی بهتر از دردسرهای حقوقی و یا از بین رفتن کسب و کار در آینده خواهد بود.

شما میتوانید از طریق وبسایت وینداد نمونه قرارداد محرمانگی، عدم افشا یا NDA۴۹ را با قیمت اقتصادی دریافت کنید و با استفاده از مشاوره آنلاین با کارشناسان حقوقی مجرب و حرفه‌ای قرارداد را شخصی‌سازی کرده و از منافع خود محافظت کنید.

محمدحسین امیری، مدیرعامل وینداد

فضای کار اشتراکی، واژه‌ای است که به تازگی در اکوسیستم استارتاپی ایران شنیده می‌شود. فضای کار اشتراکی، همانطور که از نامش پیداست، مجموعه‌ای است که افراد مختلف که استخدام جایی نیستند می‌توانند در این فضا کنار هم جمع شوند و به کار و فعالیت بپردازند. فرقی نمی‌کند برنامه‌نویس آزاد کار باشید یا حسابدار، یا حتی گرافیست، نویسنده، دانشجو یا استاد، یا حتی تیم‌های استارتاپی کوچک، فضای کار اشتراکی مناسب‌ترین گزینه است که در آنجا مشغول شوند و فعالیت کنند. یکی از مفاهیمی که با گسترش فضا کارآفرینی در ایران و جهان مطرح شد همین فضای کار اشتراکی است.

فضای کار اشتراکی دقیقا چیست؟

وقتی از فضای کار اشتراکی صحبت میکنیم منظورمان محلی است که تعدادی میز، صندلی و امکاناتی مانند اینترنت، پرینتر و البته چای و قهوه در آن قرار دارد. افراد مختلف با تخصص‌ها و توانمندی‌های متفاوت در آنجا کار می‌کنند. جایی شبیه اتاق مطالعه در کتابخانه‌ها با امکاناتی بیشتر، شما می‌توانید به عنوان یک فرد تنها و یا یک تیم استارتاپی یک میز را انتخاب کنید و به عنوان محل کار هر روز به آنجا مراجعه کنید. انرژی چنین فضایی فوق‌العاده است، همه در حال تلاش هستند تا برای خود آینده‌ی موفقیت‌آمیزی بسازند.

فضای کار اشتراکی چه فایده‌ای دارد: 

کار کردن در چنین فضاهایی در کنار سایر افراد با سلایق مختلف و توانایی‌های منحصر به فرد منجر به افزایش بهره‌وری و خلاقیت می‌شود. میزان بازدهی در این فضا بسیار بیشتر از سایر مجموعه‌های کاری است. شما می‌توانید هر روز با افراد جدیدی آشنا شوید، همچنین می‌توانید با افرادی که در کنار شما کار می‌کنند تعامل داشته باشید. اگر یک تیم استارتاپی هستید ممکن است با مشکلاتی در کسب و کار خود مواجه شوید، اگر در یک فضای کار اشتراکی فعالیت کنید می‌توانید برای مسائل مختلف از افرادی که آنجا هستند کمک بگیرید، گرافیست‌ها، برنامه‌نویس‌ها، حسابدارها و نویسنده‌ها می‌توانند در مسائل مختلف به همدیگر کمک کنند و به پیشرفت یکدیگر کمک کنند.

 استارتاپ‌ها در ابتدای راه نمی‌توانند برای محل کار خود هزینه‌ی زیادی بپردازند، فضای کار اشتراکی گزینه‌ای است پیش روی این استارتاپ‌ها که با هزینه‌ای نه‌چندان زیاد علاوه بر پیدا کردن محلی برای کار از تجربه دیگران نیز استفاده کنند و با افراد جدیدی آشنا شوند. تعامل اجتماعی و استفاده از تجربیات دیگران مهم‌ترین فایده این مجموعه‌ها است. هر روز افراد جدیدی به عنوان مشتری یا کارفرما به این فضای کاری وارد می‌شوند و این بهترین زمان برای شبکه‌سازی است.
در فضای کاری اشتراکی معمولا دغدغه‌ی مسائل جانبی یک دفتر کار را ندارید، شما از مسائلی مانند مشکلات اینترنت و تعمیر و نگهداری محیط دور می‌مانید.

فضای کاری اشتراکی شتاب‌دهنده نیست!

یکی از تصورات غلطی که در ایران وجود دارد این است که تفاوت بین شتاب‌دهنده و فضای کار اشتراکی قائل نمی‌شوند. فضای کار اشتراکی یکی از امکاناتی است که شتاب‌دهنده در اختیار استارتاپ‌ها قرار می‌دهد. در فضای کار اشتراکی فرقی نمی‌کند شما حسابدار شخصی هستید یا یک تیم استارتاپی، شما در این فضا در تلاش برای افزایش رشد و تعامل هستید.

در ایران هم فضای کاری اشتراکی داریم؟

البته که داریم. اکوسیستم استارتاپی ایران هم رشد خوبی در این زمینه داشته است. در حال حاضر در نقاط مختلف چندین فضای کار اشتراکی داریم که به خوبی فعالیت می‌کنند.
فینوا۱۴۳ یکی از اولین‌هاست، یک سالی از تولد فینوا در تهران می‌گذرد، در حال حاضر حدود ۱۵ استارتاپ در فینوا مستقر هستند و ۶ استارتاپ هم بعد جذب سرمایه از آنجا خارج شده‌اند.
زاویه ۷۹دیگر فضای کاری گروهی در تهران است، این فضای کاری به تازگی کار خود را آغاز کرده است. یکی از مزایای زاویه این است که قرار نیست شما حتما یک تیم استارتاپی باشید، به عنوان یک شخص می‌توانید یک میز و صندلی اجاره کنید و از امکانات متنوع زاویه مثل تلفن اختصاصی، اتاق جلسات، اینترنت و… استفاده کنید. در حال حاضر چند تیم در این فضا کار می‌کنند.
رایکسب ۵۳نیز در تبریز کار خود را شروع کرده است، شما می‌توانید به صورت ساعتی و یا ماهانه میزهای یک تا چهار نفره در رایکسب اجاره کنید و از امکانات متنوعی مثل منتورینگ، اینترنت و کارگاه‌های مختلف برخوردار شوید.
فضاهای دیگری مثل آبی سفید۸۳ اصفهان و تیوان۶۹ و سریر۴۸ در تهران هم هستند.

رسیدیم به آخرش!