برو به محتوای اصلی

مهدی تقی‌زاده
مهدی تقی‌زاده
۲۴۴
مدیر ارشد فناوری

من مدیر ارشد فناوری ihome.ir و یکی از بنیانگذاران دلیون هستم.

آیا از مهدی تقی‌زاده سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از مهدی تقی‌زاده بپرس!

مهدی تقی‌زاده ، مدیر ارشد فناوری

اصولا ذخیره کردن فایل در دیتابیس گزینه‌ی مناسبی نیست و معمولا از Object Storage۲۷ها (که معروف‌ترین اونها Amazon S3 هست) برای ذخیره‌سازی فایل‌ها استفاده می‌شه. از طرفی ماکزیمم حجم قابل ذخیره‌سازی در یک داکیومنت در MongoDB در حال حاضر ۱۶ مگابایت هست که ذخیره‌کردن فایل‌ها به صورت باینری در یک داکیومنت با این محدودیت هم مواجه خواهد شد.

مهدی تقی‌زاده ، مدیر ارشد فناوری

یه لیست خیلی خوب از پادکست‌های فارسی رو در این آدرس۴٬۷۹۰ می‌تونید پیدا کنید.

مهدی تقی‌زاده ، مدیر ارشد فناوری

یه لیست خیلی خوب از پادکست‌های فارسی رو در این آدرس۱۰۴ می‌تونید پیدا کنید.

مهدی تقی‌زاده ، مدیر ارشد فناوری

داکر یک شرکت تجاری است که سرویس‌های مبتنی بر کانتینر ارائه می‌کنه و راهکار متن‌باز Docker Containers رو ارایه می‌ده. کانتینرها چیزی مانند Virtual Machineها اما نه در سطح سیستم عامل هستند که یک محیط ایزوله برای تنظیم، ساخت و انتقال محیط‌های توسعه و اجرای نرم‌افزار رو ایجاد می‌کنند. درست مانند یک کانتینر که در اندازه استاندارد وجود داره و حمل و نقل بین‌المللی از طریق قرار دادن کالاها در اونها و انتقال آنها توسط کشتی‌ها انجام می‌شود. یک کانتینر تمامی محیط اجرایی یک نرم‌افزار شامل اپلیکیشن، وابستگی‌های آن، کتابخانه‌ها و ابزارهای مورد نیاز و بستر اجرایی آن را در قالب یک بسته دارد. این «بسته‌بندی» امکان این را می‌دهد که بتوانیم یک محیط اجرایی یکسان را به سرعت در هر ماشینی ایجاد کرد. همچنین این بسته‌بندی باعث می‌شود تا امکان Deploy کردن در محیط‌های توسعه یافته (مانند فضای ابری) بسیار ساده‌تر باشد.

مهدی تقی‌زاده ، مدیر ارشد فناوری

متولی ثبت و مدیریت دامنه‌ها و آدرس‌های اینترنتی (IP Addresses) در سطح کلان سازمان آیکن (ICANN) هست، آیکن به ازای ثبت هر دامنه مبلغ کمی را به عنوان ICANN Fee دریافت می‌کند (در حال حاضر این مبلغ برای دامنه‌های .com برابر ۱۸ سنت دلار امریکا می‌باشد.) مابقی مبلغی که مشتری نهایی می‌پردازد به شرکت ثبت‌کننده‌ی آن دامنه که به آن Registrar گفته می‌شود می‌رسد. برای هر دامنه یک Registry وجود دارد که مدیریت کلیه‌ی دامنه‌های با آن پسوند را بر عهده دارد و در واقع Registrarها واسطه‌های فروش بین خریدار نهایی (Registrant) و Registry اصلی هستند؛‌ برای مثال Registry دامنه‌های .com شرکت VeriSign است. 

مهدی تقی‌زاده ، مدیر ارشد فناوری

عدم مدیریت صحیح مالی، بزرگ‌‌سازی بدون دلیل برخی بخش‌ها در زمان نامناسب، عدم تمرکز روی Core Value.

مهدی تقی‌زاده ، مدیر ارشد فناوری
  • سرویس‌های اصلی فیدیلیو  بر اساس ابزارها و تکنولوژی‌های Microsoft Stack ساخته شده‌اند، کلیه‌ی سرویس‌ها از یک REST API که با ASP.NET۲۰ Core ساخته شده است استفاده می‌کنند. بانک اطلاعاتی اصلی SQL Server 2016 است و برای Caching از Redis استفاده شده است. 
  • برای CI/CD از Jenkins استفاده می‌شود. 
  • موتور جستجوی اصلی سرویس‌ها Algolia می‌باشد. 
  • برای CDN و لایه‌ی امنیتی از سرویس ابر آروان استفاده می‌شود.
  • اپلیکیشن‌های موبایل به صورت Native برای پلت‌فرم‌های iOS و Android تولید شده‌اند.
  • مدیریت تیم فنی بر اساس Scrum  انجام می‌شود. برای این منظور از ابزارهای Jira و Slack استفاده می‌شود.
رسیدیم به آخرش!