برو به محتوای اصلی

فرید کاووسی
فرید کاووسی
۴۵۵
علاقه‌مند به استارتاپ

آیا از فرید کاووسی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از فرید کاووسی بپرس!

فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

برای بالا بردن اعتماد به نفس در فرزند خود باید از سنین پایین شروع کنید. با رعایت چندین اصل می‌توانید باعث شوید که اعتماد به نفس در فرزند شما تقویت شود.

در قبال فرزندتان پاسخگو باشید:

هنگامی که نسبت به فرزند خود پاسخگو باشید به او حس ارزشمند بودن می‌دهید. کافیست کودک اشاره کند تا پدر و مادر در اختیار او باشند و هنگامی که این اشاره‌ها در طول یک سال اول زندگی بارها و بلکه هزاران بار تکرار می‌شوند کودک می‌فهمد که کسی به او گوش می‌کند و پاسخ می‌دهد، پس خود را ارزشمند می‌بیند. باید هموار به کودک نشان دهید که پشتیبانش هستید.

به فرزندتان توجه کنید:

توجه کردن به کودک باعث می‌شود که در طول زمان اعتماد به نفس او افزایش یابد. مثلا وقتی در حال انجام کارهای خود هستید، می‌توانید چند دقیقه از کار دست بکشید و به حرف‌های او گوش کنید. یا هنگامی که سوالی از شما می‌پرسد با دقت به او پاسخ دهید و در آن لحظه کوتاه، کارهای دیگر خود را کنار بگذارید. در چشمان او نگاه کنید تا باور کند واقعا به او توجه دارید و همه حرف‌هایش را می‌شنوید.

کودک را با محدودیت‌ها آشنا کنید:

شما باید برای کودک خود یک سری محدودیت تعیین کنید مثلا در ارتباط با زمان بازی و تلویزیون دیدن یا غذا خوردن. مهم این است که تا انتها به محدودیت‌هایی که تعیین کرده‌اید پایبند باشید و به هیچ عنوان آنها را زیر پا نگذارید. این رفتار به او می‌آموزد برخی از قواعد را باید رعایت کرد و همیشه به آنها پایبند بود. خیلی زود هم به آنها عادت می‌کند و جزوی از وجود او خواهد شد. 

به فرزندتان بی‌منت عشق بورزید:

برای افزایش اعتماد به نفس فرزندتان همواره او را با مهربانی در آغوش بگیرید، ببوسید و تحسینش کنید. عشق خود به فرزندتان را به زبان بیاورید و او را مطمئن کنید همیشه شما او را دوست دارید. کودک نیاز دارد که از والدین خود بشنود که او را فارغ از کارهایش دوست دارند. این دوست داشتن حس رضایت و اعتماد به نفس زیادی به کودک می‌دهد و تلاش می‌کند تا نقاط قوت خود را افزایش دهد و بر مهارت‌هایش بیفزاید. وقتی می‌خواهید رفتار اشتباه کودک را تصحیح کنید، یا برای اشتباهی که کرده او را تنبیه کنید حتما به او یادآوری کنید این رفتار اوست که ناشایست بوده نه خود او.

به کودک خود بازتاب مثبت بدهید:

برداشت از خود در کودکان به ویژه در دوره‌ی پیش از مدرسه تا حد بسیاری به بازتابی که از پدر و مادرشان می‌گیرند و به عبارتی برداشت پدر و مادر از آنها بستگی دارد. به کودکتان نشان ‌دهید که از بودن با او خوشحالید و اینکه نظر و خواسته‌ی او برای‌تان مهم است. به او نشان دهید که از رفتار او خشنود هستید. با دادن بازتاب مثبت به کودک، او احساس خوبی نسبت به خودش خواهد داشت. همچنین او از شما انتظار دارد که رفتارهای ناخوشایندش را به او گوشزد کنید و این همان ادب و انضباط است.

به او بیاموزید تا از خطر کردن نترسد:

به فرزند خود بیاموزید که بدون خطر کردن در زندگی نمی‌تواند موفق شود. البته میزان این ریسک‌ها باید کنترل شده و اصطلاحا سالم باشد. مثلا بتواند غذای جدید یا برخورد با آدم‌های جدید را امتحان کند و از این قضیه نترسد. به او بیاموزید که برای نتیجه گرفتن از تلاش‌هایش سختکوش باشد و پا پس نکشد. اگر نتوانست کاری را به درستی انجام دهد سریعا کار را به جای او انجام ندهید زیرا این کار به اعتمادبه‌نفس کودک لطمه می‌زند. 

او را از اشتباه کردن نترسانید:

به کودک بیاموزید که اشتباه کردن نیز جزوی از زندگی است و این به رشد اعتماد به‌ نفس او کمک می‌کند. اگر کاری را به اشتباه انجام داد، طریقه درست انجام دادن را به او بیاموزید و اجازه دهید که دفعه بعدی خودش آن کار را دوباره انجام دهد اما به طریقی که به او یاد دادید.

او را با کسی مقایسه نکنید:

اگر او را با شخص دیگری مقایسه کنید، به فرزند شما این پیغام را القا می‌کند که او خوب نیست و برای شما ارزش و احترامی ندارد. حتی مقایسه‌های مثبت همچون «تو بهترین شاگرد هستی» نیز به روحیه و اعتمادبه‌نفس کودکان لطمه وارد می‌کند. باید بدون اینکه او را با دیگران مقایسه کنید یا او را بالا ببرید و از دیگران بهتر نشان دهید یا او را تحقیر کنید، به او حس ارزشمند بودن بدهید. باید بداند کاری که انجام می‌دهد بدون قیاس با دیگران درست یا نادرست است. 

احساسات خود را مخفی نکنید:

کودکان متوجه ناراحتی پنهان پشت یک قیافه‌ی شاد می‌شوند. شما نمی‌توانید همیشه قیافه‌ای شاد و بشاش به خود بگیرید اما باید بدانیم که ناراحتی، از پدر یا مادر به فرزند منتقل می‌شود.  آنها ناراحتی پدر و مادرشان را به خود نسبت می‌دهند. وقتی شما احساس خوبی ندارید برداشت کودک این است که او به اندازه‌ی کافی خوب نیست. بنابراین اگر از مشکلات جدی مانند افسردگی یا اضطراب رنج می‌برید حتما پیش از اینکه بر فرزندتان اثر بگذارد، برای درمان اقدام کنید.

با فرزند خود همدردی کنید:

اگر کودک قادر نیست کارهایی را انجام دهد که هم‌سن و سال‌های او انجام می‌دهند، با او همدردی کنید و این درد را با اشاره به نقاط مثبت او، تسکین دهید. این باعث می‌شود تا کودک به جای تمرکز روی نقاط منفی خود به توانایی‌ها و مهارت‌های خود فکر کند و در نتیجه اعتمادبه‌نفس بیشتری بیابد. 

کارهای مثبت او را تحسین کنید:

کودکان از تحسین شدن و مورد تشویق قرار گرفتن لذت می‌برند و همین باعث می‌شود تا کارهای مثبت بیشتر انجام دهند و بیشتر مورد تشویق قرار بگیرند. همچنین باعث می‌شود تا در انجام کارشان اعتماد به نفس داشته باشند.

با دقت به حرف‌هایش گوش دهید:

هنگامی که فرزندتان با شما حرف می‌زند، دست از کارهای خود بکشید و با دقت به حرف‌هایش گوش کنید. در چشمان او نگاه کنید تا متوجه شود همه کلماتش را می‌شنوید و حواستان جای دیگری نیست. به این ترتیب متوجه می‌شود عقاید و حرف‌های او ارزش دارند. در برابر غم‌ها و خوشحالی‌هایش پاسخی داشته باشید که حس همدردی را القا کند. با پذیرش احساسات کودک این مساله را به او القا می‌کنید که همه حرف‌های او برای شما ارزشمند است. 

به او شهامت بدهید:

همه کودکان به توجه، تشویق و حمایت افراد موردعلاقه‌شان، نیاز دارند. شهامت بخشیدن به کودک در خلال انجام کارها باعث می‌شود تا با توان بیشتری مسئولیت‌هایش را به انجام برساند. این حتی از تشویق پس از انجام کارهای نیز موثرتر است. 

فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

اگر آیفون شما مدلی هست که دکمه هوم (home) رو داره (منظور دکمه گرد پایین صفحه نمایش اس)، دکمه پاور (power) و هوم رو به صورت همزمان فشار بدید تا از صفحه اسکرین‌شات بگیره. اگر هم آیفون مدل X هست و دکمه هوم رو نداره، دکمه کناری سمت راست را نگه دارید و دکمه افزایش صدا را زده و رها کنید. 

یک روش دیگه که برای تمام مدل‌ها هست استفاده از امکانات دکمه Assistive Touch هست، همون دکمه سفید رنگی که در تمام لحظات بر روی صفحه مشاهده میشه. برای فعال کردنش به Setting > General > Accessibility برید و Assistive Touch را فعال کنید.

چگونه در آیفون اسکرین‌شات بگیریم؟

حالا دکمه Customize Top Level Menu را بزنید. روی آیکون ستاره را لمس کرده و از لیست امکانات Screenshot را انتخاب کنید. 

چگونه در آیفون اسکرین‌شات بگیریم؟

حال همیشه امکان اسکرین‌شات برای شما فراهم است از طریق همین دکمه لغزنده Assistive Touch.

فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

کلید میانبر برای save as در مرورگر internet explorer یا همان IE کلیدهای ctrl+s هست. با فشردن همزمان این دو کلید صفحه save as برای شما باز می‌شود و شما می‌توانید عملیات مورد نظر خود را دنبال کنید.

فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

مصرف بیش از اندازه چای در طول روز عوارض زیر را به دنبال دارد:

پوسیدگی دندان:

مینای دندان اولین نقطه در بدن است که در اثر نوشیدن بیش از حد چای مورد آسیب قرار می‌گیرد. در اثر آسیب وارد شده به مینای دندان، دندان تیره شده و پوسیده می‌شود. همچنین باعث بروز لکه‌های قهوه‌ای روی دندان و آسیب دیدگی لثه نیز می‌گردد.

افزایش ضربان قلب: 

در چای سیاه ماده‌ای به نام تئین وجود دارد که باعث افزایش ضربان قلب می‌شود. از این رو مصرف بیش از حد چای سیاه برای افرادی که ضربان قلب آنها بیشتر از 80 است، توصیه نمی‌شود.

بروز عصبانیت و اضطراب:

به دلیل وجود ماده تئین در چای، درصورتی که بیش از حد مصرف شود موجب تهییج اعصاب و بروز عصبانیت می‌گردد. همچنین در برخی از خانم‌ها موجب بروز اضطراب می‌شود.

تشدید زخم معده:

مصرف بیش از اندازه چای سیاه به دلیل داشتن مقادیر زیادی کافئین و تئین، به افراد مبتلا به زخم معده توصیه نمی‌شود. چنین افرادی باید مصرف چای را کاهش دهند و یا حداقل 3 ساعت بعد از غذا چای بنوشند. در حالت کلی این مسئله مهم است که چای در چه ساعتی از روز مصرف شود و توصیه می‌شود که به علت خالی بودن معده، افراد یک ساعت قبل از غذا از نوشیدن چای پرهیز کنند.

مصرف زیاد چای چه مضراتی دارد؟

پوکی استخوان:

مصرف چای بلافاصله پس از غذا به کاهش جذب اسید فولیک، آهن و کلسیم در بدن منجر شده و به مرور با مصرف بیش از اندازه آن، مشکلاتی همچون پوکی استخوان در افراد را به دنبال خواهد داشت.

افزایش سموم بدن:

مصرف روزانه چای، سموم بدن را افزایش می‌دهد. علت ریشه‌ای آن وجود آلومینیوم در برگ‌های بعضی از انواع چای است.

ایجاد سنگ کلیه:

در چای ماده‌ای به نام اگزالات وجود دارد. به همین دلیل این نوشیدنی باعث ایجاد سنگ کلیه می‌شود. مصرف زیاد اگزالات روی سلامت کلیه‌ها تاثیر می‌گذارد.

بروز سرطان مری:

با مصرف زیاد چای خطر بروز سرطان مری افزایش می‌یابد. کانالی که معده را به دهان ربط می‌دهد به تغییر ناگهانی دما حساس است. در نتیجه با مصرف بیش از اندازه چای با دمای بالا، این کانال در معرض خطر سرطان قرار می‌گیرد.

بروز آلزایمر:

چای حاوی آلومینیوم است، در نتیجه مصرف زیاد آن می‌تواند یکی از علت‌های بروز آلزایمر باشد و یا آن را تشدید نماید.

اختلال در سیستم گوارش:

چای حاوی مقدار زیادی تانن است و مصرف بیش از اندازه آن در سیستم گوارشی اختلال ایجاد می‌کند و منجر به ناراحتی‌هایی مانند اسهال، یبوست و... می‌شود.

کندی در لخته شدن خون:

یکی از مهم‌ترین عوارض جانبی که با مصرف زیاد این نوشیدنی به وجود می‌آید، کندی در لخته شدن خون است.

افزایش شکستگی استخوان:

مصرف زیاد چای، از دفع فلوراید جلوگیری می‌کند. یکی از تاثیرات منفی که افزایش فلوراید در بدن دارد، افزایش شکستگی استخوان است. فلورین باعث ضعیف شدن استخوان می‌شود و در نتیجه احتمال شکستگی استخوان در فرد افزایش پیدا می‌کند.

اختلال در سیستم ادراری:

از دیگر مضرات مصرف زیاد چای اختلال در سیستم ادراری می‌باشد. با مصرف بیش از اندازه چای در طول روز مثانه سنگین می‌شود و فرد مرتب نیاز به تخلیه مثانه پیدا می‌کند.

مصرف 3 لیوان چای در روز مانعی ندارد اما اگر بیش از 5 لیوان چای سیاه در روز مصرف شود، به بدن ضرر می‌رساند. باید یاد بگیریم که هر ماده‌ای را به مقدار کم و به میزان تعیین شده مصرف کنیم.

فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

رنو تندر 90 مدل E1

در این تیپ ازرنو تندر 90 سپر همرنگ بدنه بوده و دارای جلو پنجره‌ای مشکی می‌باشد و همچنین دارای رینگ 15 اینچی فولادی نیز هست. در این تیپ امکاناتی نظیر کولر، ایربگ راننده، شیشه بالابر برقی جلو، رادیو ضبط، کمربند جلو قابل تنظیم، آفتابگیر شاگر با آینه، چراغ داخل صندوق، موکت کف صندوق، موکت دیواره صندوق عقب و گرمکن شیشه عقب وجود دارد. که نسبت به مدل E0 امکانات آن بسیار بیشتر است.

رنو تندر 90 مدل E1
رنو تندر 90 مدل E1

رنو تندر 90 مدل E2

گران‌ترین و پر آپشن‌ترین تیپ رنو تندر 90 تیپ E2 است. این مدل از تندر 90 هم به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک توسط ایران خودرو عرضه می‌شود. از نظر ظاهری این خودرو دارای سپر و جلو پنجره‌ای همرنگ بدنه است و دارای رینگ 15 اینچی آلومینیومی می‌باشد.

رنو تندر 90 مدل E2
رنو تندر 90 مدل E2

 این مدل تمام امکانات مدل E1 را دارد و علاوه بر آن امکانات زیر نیز به آن اضافه شده است:

 • دو کیسه هوا
 • سیستم ABS و EBD
 • سیستم مولتی مدیا
 • قابلیت تنظیم صندلی‌های جلو و تنظیم ارتفاع صندلی راننده
 • تنظیم برقی آینه‌ها
 • شیشه بالابر‌های برقی جلو و عقب
 • فرمان هیدرولیک
 • ترمز ABS
 • قفل مرکزی با کنترل از راه دور
 • اسپیکر طاقچه عقب
 • چراغ مه‌شکن جلو
 • آینه بغل برقی
 • پشت سری عقب
 • دو برق بودن
 • کامپیوتر سفر
فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

برای پیدا کردن آدرس مک در ویندوز چند راه وجود دارد:

روش اول: تنظیمات Connection

اگر به اینترنت متصل هستید، بر روی گزینه Connection شبکه خود که گوشه پایین سمت راست قرار دارد کلیک کرده، اسم شبکه خود را انتخاب کنید و بر روی آن کلیک راست نمایید. گزینه Status را بزنید و از پنجره باز شده به قسمت Details بروید. در پنجره جدید که باز می‌شود، مک آدرس با نام Physical Address قابل مشاهده است.

چگونه مک آدرس را در ویندوز 7 پیدا کنیم؟

روش دوم: دستور getmac

از طریق فشردن همزمان کلیدهای ویندوز و R پنجره Run را باز کنید و دستور cmd را وارد نمایید یا از طریق منوی استارت، Command prompt را باز کنید. در این صفحه سیاهرنگ دستور getmac را وارد کرده و اینتر را بزنید. با زدن این دستور آدرس‌هایی به شما نمایش داده خواهد شد که تعداد خطوط آن به تعداد کارت‌های شبکه شناخته شده روی سیستم شما بستگی دارد اما فقط یک مورد از آن‌ها در حالت فعال نمایش داده می‌شود که به راحتی قابل تشخیص است.

چگونه مک آدرس را در ویندوز 7 پیدا کنیم؟

روش سوم: دستور Ipconfig /all

به روش قبل Command prompt را باز نمایید و دستور Ipconfig /all را وارد کنید و دکمه اینتر را بزنید. با زدن این دستور نیز سطرهای متعددی نمایش داده می‌شود اما یکی از آن‌ها مربوط به کارت شبکه فعال شماست که علاوه بر مک آدرس، آی‌پی رایانه شما را نیز نمایش می‌دهد.

چگونه مک آدرس را در ویندوز 7 پیدا کنیم؟
فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

سیبک فرمان قطعه‌ای است از جعبه فرمان و زمانی که شما فرمان را می‌چرخانید، سیبک فرمان این حرکت را به چرخ‌ها منتقل می‌کند. سیبک فرمان متشکل است از یک گوی فلزی دسته‌دار که درون یک محفظه کروی از جنس فولاد قرار گرفته است. بین گوی فلزی و محفظه فولادی نیز بوش‌های لاستیکی قرار گرفته است تا از اصطکاک و سایش جلوگیری شود. سیبک بعنوان محور چرخشی، چرخ‌ها را به شکلی به سیستم تعلیق متصل می‌کند که قابلیت چرخش در زمان پیچاندن فرمان و همزمان با بالا و پایین رفتن چرخ‌ها در دست‌اندازها وجود داشته باشد. این سیستم دقیقا همانند مکانیسمی است که در محل اتصال پای انسان به لگن وجود دارد.سیبک‌ها می‌توانند مقداری از وزن خودرو را نیز تحمل نمایند. سیبک فرمان معمولا از یک طرف به طَبَق و از طرف دیگر به متعلقات چرخ متصل می‌شوند. سیبک‌ها اغلب فقط در محور جلوی خودرو هستند و به سر هر طَبَق دیده می‌شوند. سیبک‌هایی نیز در اتصالات میل فرمان قرار گرفته‌اند که از سیبک‌های سیستم تعلیق کوچکتر هستند ولی اغلب با سیبک‌های سیستم تعلیق اشتباه گرفته می‌شوند. سیبک‌ها اکثرا به نگهداری نیازی ندارند اما در برخی خودروهای قدیمی از سیبک‌های گریس خور استفاده شده که باید همزمان با تعویض روغن یا حداکثر هر 6 ماه یکبار گریس کاری شوند.

سیبک فرمان چیست؟

سیبک‌ها به خوبی حرکت بین دو قطعه را بدون کم‌ترین اصطکاک فراهم می‌کنند در عین حال در معرض نیروهای کششی و فشاری قرار می‌گیرند. وقتی سیبکی در بالای طَبَق پایینی و زیر محور چرخ قرار می‌گیرد، تحت تاثیر نیروی کششی است زیرا محور چرخ متمایل به بالا و طَبَق متمایل به پایین است و در نتیجه سیبک کشیده می‌شود. همچنین وقتی سیبک در زیر طَبَق بالایی و روی محور چرخ قرار گیرد تحت تاثیر نیروی فشاری است زیرا محور چرخ به وسیله چرخ متمایل به بالا و طَبَق نیز با کشش فنر متمایل به پایین می‌شود در نتیجه سیبک کشیده می‌شود.

سیستم فرمان خودرو و قطعاتی که تشکیل دهنده آن هستند جزء قسمت‌های مهم سیستم ایمنی خودرو هستند. از آنجایی که وظیفه سیبک در سیستم فرمان، ایجاد امکان گردش چرخ‌ها است، در صورت عملکرد ناقص و خرابی این قطعه، فرمان‌پذیری خودرو، سایش غیر معقول تایرها، انحراف خودرو از مسیر مستقیم و... به وجود خواهد آمد. این قطعه مانند سایر اتصالات مکانیکی در صورت لزوم باید به صورت درست گریس‌کاری شود و به منظور جلوگیری از اتلاف روانکارهای داخل قطعه، از گردگیر مناسب استفاده گردد. علائمی در خودرو که نشان خرابی سیبک فرمان می‌باشد:

 • افزایش فرسودگی سایر قطعات سیستم فرمان.
 • سایش بیش از حد تایرهای جلو.
 • افت کیفیت فرمان‌پذیری خودرو که اغلب به صورت سفت شدن فرمان و یا لقی بیش از حد فرمان و انحراف خودرو بروز می‌کند.
 • عدم بازگشت اتوماتیک فرمان خودرو به وضعیت مستقیم پس از عبور از پیچ.
 • کشیدن فرمان.
 • خلاصی بیش از حد فرمان.
 • لقی و صدای تقه از سگ دست.

در صورتی که یکی از مشکلات زیر را در سیبک خودروی خود مشاهده کردید بهتر است که هرچه سریع‌تر نسبت به تعویض سیبک‌های فرمان و تنظیم مجدد زوایای فرمان اقدام کنید:

 • لهیدگی یا ترک خوردگی پوسته سیبک فرمان ناشی از ضربات شدید در تصادفات یا عبور از مسیرهای ناهموار و پر دست‌انداز.
 • زنگ زدگی یا خوردگی شدید سیبک.
 • پارگی گردگیر و نفوذ گرد و غبار به داخل سیبک.
 • لقی و سایش بیش از حد قطعات داخلی سیبک در اثر مرور زمان و کارکرد بالا.
 • هرز شدن مهره و یا خرابی رزوه پیچ سیبک.
فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

برای از بین بردن بوی بد پا و کفش خود موارد زیر را رعایت نمایید:

1. کفش خود را با مواد شوینده (ترجیحا آب و صابون) به خوبی بشویید و مطمئن شوید که داخل آن خوب تمیز شده است سپس با حوله و سشوار آن را خشک کنید. دقت کنید که حرارت سشوار خیلی زیاد نباشد تا باعث آسیب دیدن کفش شما شود.

2. مقداری جوش شیرین داخل کفش بریزید و بگذارید یک روز بماند سپس کفش را بتکانید تا پودرها بریزد. این کار باعث می‌شود که بوی بد کفش شما از بین برود. همچنین می‌توانید بعد از ریختن جوش شیرین داخل کفش، آنها را داخل کیسه نایلونی بگذارید و در فریزر قرار دهید. سرمای فریزر باعث می‌شود که باکتری‌های مولد بوی بد از بین بروند.

3. از مواد بوگیر و ضد عفونی کننده در داخل کفش خود استفاده نمایید. توصیه می‌شود هر روز این کار را انجام دهید تا دچار بوی بد پا نشوید.

4. به وسیله یک بطری اسپری‌دار، کمی الکل را به داخل کفشی که بو می‌دهد بپاشید. سپس کفش را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. می‌توانید بعد از آن از جوش شیرین هم استفاده نمایید تا بوی کفش را به صورت کامل از بین ببرد.

5. در داروخانه‌ها پودرهای مخصوصی وجود دارد که برای از بین بردن بوی بد پاها و کفش‌های خود می‌توانید از آنها استفاده نمایید.

6. کفی‌های مخصوصی در بازار موجود است که برای از بین بردن بوی کفش استفاده می‌شود. این کفی‌ها باعث می‌شوند که پاهای شما خشک بمانند و در نتیجه از رشد باکتری‌های مولد بو جلوگیری می‌کنند.

7. پاهای خود را با صابون بشویید. اما یک شستشوی سریع با کمی آب و صابون کافی نیست. هدف ما این است که از شر تمامی باکتری‌ها و سلول‌های مرده پوست که غذای لذیذ این باکتری‌ها هستند، خلاص شویم. بنابرین هنگام شستشوی پاها باید از لیف، سنگ پا، برس شستشو یا هر چیز دیگری که بوسیله آن بتوان لایه پوست مرده را از پا جدا کرد، استفاده کرد. همچنین بهتر است به جای صابون معمولی از صابون ضد باکتری استفاده کنید. بین انگشت‌های پا را فراموش نکنید هنگام شستن دقت کنید تا لای انگشتان پاهای‌تان نیز به خوبی تمیز شوند. بعدا پاها را کاملا با پارچه یا حوله خشک کنید.

8. اگر پاهای شما بسیار عرق می‌کنند، برای کاهش رطوبت پاهای خود از ضد تعریق‌های مخصوص پا استفاده کنید. ضد عرق‌ها محصولاتی هستند که با استفاده از نمک آلومینیوم مانع خروج عرق از مجراهای عرق‌ریز می‌شوند. برای خریداری این نوع محصول باید به واژه Antiperspirant روی برچسب محصول توجه کنید.

9. برای کاهش رشد باکتری‌ها در پاهای‌تان از ژل‌های ضد باکتری که در داروخانه‌ها موجود است استفاده کنید، یا برای جلوگیری از ایجاد مشکلات قارچی از پودرهای ضد قارچ استفاده نمایید.

10. حتما در هنگام کفش پوشیدن از جوراب استفاده نمایید. دقت کنید که جنس جوراب شما نخی باشد تا عرق پای شما را جذب نماید. جوراب پلاستیکی یا نایلونی نپوشید، زیرا عرق پا را به خوبی نمی‌گیرد. اگر پاهای شما خیلی عرق می‌کنند، یک یا دو بار در روز جوراب‌های خود را عوض کنید.

11. ترجیحا از کفشی استفاده کنید که امکان تبادل هوا داشته باشد، مثل صندل، کفش‌های پارچه‌ای و سوراخ‌دار. در غیر اینصورت چندین بار در روز پاهای خود را از کفش بیرون آورید تا هوا بخورد و باکتری‌های مولد بوی بد در آنها کاهش یابد.

12. قبل از پوشیدن کفش، پاها را باید به طور کامل خشک کرد. رطوبت، چه آب باشد و چه عرق پا، زمینه رشد باکتری خواهد بود. با دقت هرچه تمام، پاها و لابه‌لای انگشتان پای خود را خشک کنید.

13. به صورت مداوم از یک کفش استفاده نکنید و کفش‌های خود را تعویض نمایید. به این معنی که بعد از پوشیدن یک کفش در یک روز، اجازه دهید که برای حداقل 24 ساعت کاملا خشک شود تا باکتری‌ها در آنجا خانه نکنند. کفی کفش را خارج کنید تا فرایند خشک شدن کفش، سریع‌تر انجام شود و در روز بعد کفش جدیدی بپوشید. در غیر این صورت، پوشیدن دوباره همان کفش در روز بعد، عاملی برای بدبو شدن پاهای شما خواهد بود.

14. بعد از یک فعالیت طولانی، پاهای خود را از کفش خارج کنید و کفی‌های کفش خود را نیز بیرون بیاورید و به مدت 24 ساعت در هوای آزاد قرار دهید و در صورتی که کفی‌ها خیس شده باشند باید بگذارید تا خشک شوند.

15. دقت کنید که همیشه پاها و کفش‌های خود را خشک نگه دارید. اگر پاهای شما خیس بود، قبل از پوشیدن کفش، حتما آنها را خشک کنید. همچنین می‌توانید پودر تالک یا نشاسته ذرت در داخل کفش‌هایتان بریزید تا رطوبت اضافی را جذب کند.

چگونه بوی بد پا و کفش را از بین ببریم؟

16. اگر کفشی دارید که باید حتما بدون جوراب پوشیده شود، داخل آن کمی پودر تالک بپاشید تا عرق پا را بگیرد.

17. الکل ایزوپروپیل و سرکه معمولی را به نسبت مساوی با هم ترکیب کنید. با استفاده از یک قطره چکان، هر روز چند قطره را روی پا و بین انگشتان بمالید. هر دو ماده برای پوست بی‌خطر هستند، اما سرکه قارچ‌ها را از بین می‌برد و الکل باکتری‌ها را می‌کشد و از رشد آنها جلوگیری می‌کند. در نتیجه استفاده از این محلول در از بین بردن بوی بد پاهای شما بسیار موثر است.

18. بوی بد پای بعضی افراد به دلیل کمبود زینک (Zinc) یا روی می‌باشد. با تشخیص پزشک، قرص‌ها و مکمل‌های غذایی حاوی زینک مصرف کنید.

19. در فصل‌های گرم سال صندل و کفش‌های جلوباز بپوشید، با این کار پاها را خنک نگه می‌دارید و از تولید بیشتر عرق پا جلوگیری می‌کنید. اگر نمی‌توانید صندل بپوشید، از کفش‌های چرمی استفاده کنید که به پاها فرصت نفس کشیدن می‌دهند و از کفش‌های دارای مواد پلاستیکی فاصله بگیرید.

20. کفش‌ها را در صورت امکان به طور مرتب بشویید. اکثر کفش‌های ورزشی قابل شستشو هستند و خب نسبت به دیگر کفش‌ها بیشتر نیز بو می‌گیرند. می‌توانید آنها را درون ماشین لباسشویی بیاندازید و بشویید اما فراموش نکنید که قبل از استفاده آنها را در هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شوند.

21. درون کفش‌هایی که بوی بدی گرفته‌اند کمی چوب سدار و یا میخک بریزید و بگذارید که چند روز بماند. سپس این مواد را از درون کفش خارج کنید و ملاحظه کنید که کفش شما بوی خوبی به خود گرفته است.

22. جوراب‌های رنگی نسبت به جوراب‌های سفید بیشتر مستعد حضور باکتری و در نتیجه ایجاد بوی بد پا هستند پس سعی کنید همواره از جوراب رنگ روشن استفاده کنید و جوراب‌های تیره نپوشید.

23. برای شستشوی جوراب‌ها بهتر است که آنها را پشت و رو کنید تا بهتر شسته شوند و سلول‌های مرده‌ای که بر روی آنها وجود دارد و در بافت جوراب به جا مانده است راحت‌تر پاک شوند.

24. برای زمستان نیز سعی کنید از جوراب پشمی و یا جوراب نخی کلفت استفاده نمایید و هرگز از جوراب‌های نایلونی که از الیاف غیر طبیعی ساخته شده‌اند استفاده نکنید زیرا این جوراب‌ها رطوبت را در اطراف پا گیر می‌اندازند و محیط بهتری برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنند.

25. با جوراب روی سطوح مختلف راه نروید. جوراب آلودگی‌ها و در نتیجه باکتری‌ها را به خود جذب می‌کند و آنها را به درون کفش منتقل می‌کند. در صورت امکان از دمپایی استفاده کنید.

26. اگر جورابی را یک بار پوشیده‌اید، دوباره آن را نپوشید و قبل از استفاده مجدد حتما آن را بشویید.

27. گرفتن ناخن‌ها یا تمیز نگه داشتن آنها به کمتر شدن بوی پا کمک خواهد کرد.

28. استرس می‌تواند باعث تعریق زیاد بدن شود. بنابر این تا می‌توانید از استرس دوری نمایید.

29. خوردن غذاها و ادویه‌جات بودار باعث بوی بد عرق بدن از جمله بوی بد پا می‌شود. از خوردن اینگونه مواد غذایی مانند: سیر، پیاز، کاری، فلفل و... خودداری کنید.

30. شما می‌توانید از محلول‌های خانگی برای ضد عفونی کردن پاهای خود استفاده نمایید. پاهای شما قادرند در روز نیم لیتر عرق کنند.  بعضی از این محلول‌ها به خشک ماندن پاها برای مدت طولانی کمک می‌کنند و بعضی دیگر محیط نامناسبی برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌نمایند.

31. اگر از چای کیسه‌ای استفاده می‌کنید آن را دور نریزید. بعد از استفاده آنها را زیر آب تمیز بشوئید و خشک کنید و چند عدد داخل کفش قرار دهید و بگذارید تا صبح داخل کفش بماند. با این روش بوی بد کفش به کلی از بین می‌رود. برگ‌های چای در جذب رطوبت عالی هستند.

32. یکی از دلایل بوی نامطبوع کفش رطوبت است که شما پس از هربار استفاده از کفش می‌توانید داخل آنها را با روزنامه پر کنید تا از این طریق رطوبت کفش جذب شود و برای استفاده مجدد شرایط برای وجود باکتری‌ها و البته آن بوی نامناسب مهیا نشود. روزنامه یک گزینه مناسب، کاربردی و البته بی‌هزینه است.

 • 2 قاشق غذاخوری مایع سفید کننده یا وایتکس را در 4 لیتر آب حل کنید. هر روز پاهای خود را به مدت 5 الی 10 دقیقه در این محلول قرار دهید و این کار را به مدت یک هفته ادامه دهید. اگر بعد از استفاده از این محلول احساس خشکی در پوست خود کردید بهتر است مقدار کمی روغن بچه نیز به این محلول اضافه نمایید.
 • 5 قاشق مرباخوری برگ چای یا 5 عدد چای کیسه‌ای را به 3 لیتر آب اضافه کنید و پاهای خود را به مدت 30 دقیقه در این محلول قرار دهید. در چای اسید تانیک وجود دارد که ممکن است باعث خشکی پوست شما شود.
 • به ازای هر لیتر آب، نصف فنجان نمک اضافه نمایید و هر روز پاهای خود را در این محلول قرار دهید و بگذارید که 30 دقیقه بماند، سپس پاها را از خارج کرده و بدون اینکه شستشو دهید، خشک نمایید.
 • به ازای هر لیتر آب، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه نمایید و پاهای خود را به مدت 15 دقیقه در آن قرار دهید. این محلول باعث می‌شود که پوست پای شما قلیایی شده و از رشد باکتری‌ها بر روی آن جلوگیری شود.
 • همچنین شما می‌توانید از پودر جوش شیرین و پودر آهار ذرت نیز استفاده نمایید. پودر جوش شیرین پوست را قلیایی می‌کند و محیط قلیایی برای رشد باکتری‌ها مناسب نیست. پودر آهار ذرت نیز به جذب عرق پا بسیار کمک می‌کند.

اگر بعد از انجام تمامی موارد بالا همچنان مشکل بوی بد پای شما ادامه داشت بهتر است که به پزشک مراجعه نمایید. بوی بد پا ممکن است به دلیل قارچ‌های پوستی، عفونت و حتی سرطان پوست ایجاد شده باشد. به علائمی مانند خارش، پوسته شدن پوست، تاول و چرکی شدن توجه کنید و از کنار این مسئله به سادگی نگذرید.

فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

تا جایی که بند اطلاع دارم، رویداد استارتاپی کارآغازیان  یه دورهمی هفتگی هست که در شهر‌های مختلف مثل اصفهان، تهران، ارومیه، شیراز، مشهد، کرج، اهواز و ... بصورت هفتگی برگزار میشه و افراد باتجربه و صاحبان کسب و کار‌های آنلاین و فعالان استارتاپی و سرمایه‌گذار‌ها تجاربیات و آموخته‌هاشون رو با شرکت کنندگان به اشتراک میزارن، پرسش و پاسخ میکنن، شبکه سازی و تیم‌یابی و گپ و گفت میکنند و ایده‌ها رو مطرح کرده و بعضا شاید شریک هم بتونن در همون جمع‌ها پیدا کنن. این دورهمی هفتگی در ساعت ۱۷ تا ۱۹ برگزار میشه و ثبت نام هم برای همه‌ی علاقمندان رایگان هست.

اما نباید این نکته رو فراموش کرد که صرف شرکت کردن در این رویدادها شما نمیتونید حتما در این راه موفق باشید. نیاز به تجربه،‌ امکانات،‌ دانش فنی و مدیریتی و بازاریابی، سرمایه و ... دارید تا بتونید استارتاپ رو سرپا نگه دارید. هر سالها هزاران استارتاپ و کسب ‌و کار نابود میشن و تنها تعداد کمی باقی میمونن و موفق میشن و شما فقط اسم موفق‌ها رو میشنوید ولی درباره‌ی صدها شرکت دیگه که در این مسیر نابود شدن چیزی نمیشنوید. اصلا کار راحتی نیست و هرچه بیشتر اطلاعات و دانش در این زمینه کسب کنید،‌ بهتر متوجه میشید که چه مشکلاتی پیش‌رو دارید.  

فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

در جامعه امروز نیاز به دانش کارآفرینی بسیار حس می‌شود و این آموزش‌های کارآفرینی را باید از مدارس و دانشگاه‌ها آغاز کرد، تا جوانان پس از گذراندن دوره تحصیلی خود بتوانند وارد بازار کسب و کار شوند. بدین ترتیب علاوه بر تامین کردن آینده اقتصادی‌شان، باعث ایجاد فرصت‌های شغلی جدیدی نیز می‌شوند که در رونق کسب و کار کشور بسیار تاثیرگذار است. برای آموزش کارآفرینی و مهارت‌های ورود به بازار کار به نوجوانان و جوانان باید توسط آموزش و پرورش تمهیداتی اندیشیده شود و به صورت جدی پبگیری گردد.

چرا آموزش کارآفرینی مهم است؟

آموزش کارآفرینی را از سه جنبه مختلف می‌توان بررسی کرد:

1- بازارکار:

تاثیر کارآفرینی بر روی بازار کار و اقتصاد هر کشور امری بدیهی است. کارآفرینی نوعی اشتغال‌زایی است و این بدان معنی است که به وسیله کارآفرینی می‌توان کسب و کار ایجاد کرد و اقتصاد کشور را تقویت کرد. با کارآفرینی و اشتغال‌زایی نرخ بی‌کاری نیز رو به کاهش می‌رود و متوسط درآمد جامعه بالا ‌می‌رود. امروزه هر قشری از افراد به کارآفرینی فکر می‌کند و آن را سکوی پرتابی برای خود می‌بیند.

2- مدیریت مدارس:

در بسیاری از کشورهای جهان امروزه، اداره مدارس هم مانند اداره شرکت‌ها شده است. با کاهش یافتن بودجه دولتی در بسیاری از این کشورها، فشار زیادی روی مدارس و دانشگاه‌ها است. این فشار از آن جهت است که مدارس و دانشگاه‌ها باید مقرون به صرفه باشند، و برای دانش‌آموزان و دانشجویان موفق و علاقه‌مند خود در دسترس و پاسخگو نیز باشند. یعنی مدیریت مدارس و دانشگاه‌ها، معلمان و سایر افراد باید بتوانند در دانش‌آموزان علاقه‌مند، مهارت‌های اساسی کارآفرینی را ایجاد کنند و در جذب، حفظ و موفقیت چنین دانش‌آموزانی تمام تلاش خود را بکنند. از این رو، استفاده بهینه از منابع، مدیریت دانشگاه‌ها و مدارس را با چالشی بزرگ مواجه کرده است. این دقیقاً همان چیزی است که کارآفرینان برای ایجاد کسب‌ و کارشان به‌ دفعات و با موفقیت باید از پس آن برآیند.

3- مزایای آموزش کارآفرینی برای یادگیرندگان:

برای اینکه روحیه مشارکت، رقابت‌پذیری و موفقیت در دانش‌آموزان، باید با عزمی قوی و مداومت بسیار اندیشه کارآفرینی را دور آنها ایجاد نمود. اگر در طول دوره تحصیلی، کارآفرینی نیز به عنوان یک مقطع درسی به آنها آموزش داده شود، احتمال موفقیت این دانش‌آموزان در آینده نیز بیشتر خواهد شد. آموزش کارآفرینی در چنین سنینی و در حین تحصیل، باعث می‌شود که دانش‌آموزان و دانشجویان بیشتر به آن علاقه‌مند شوند و برایشان حکم سرگرمی را داشته باشد. در این حالت این آموزش بسیار کاربردی‌تر از آموزش‌های سنتی بوده و تاثیر بیشتری بر روی کارآفرینان آینده خواهد گذاشت.

یک تصور غلط در مورد کارآفرینی وجود دارد و آن این است که کارآفرینی یک امری ذاتی است. کارآفرینی امری ذاتی نیست و می‌توان آن را آموخت. مهارت‌هایی مانند تفکر انتقادی، حل مسئله، ارتباطات، تحمل ریسک، کار تیمی و اعتماد به‌ نفس، هدیه‌هایی طبیعی هستند که می‌توان آن‌ها را آموخت. برای به دست آوردن این مهارت‌ها راه‌های بسیار زیادی وجود دارد اما بهترین و جامع‌ترین روش، آموزش کارآفرینی است. این مفهوم، نیاز به دید و استراتژی متفکرانه در استخدام و آموزش کارمندان دارد.

نمونه‌های خوبی که از مدارس کارآفرینی وجود دارد:

در داخل و خارج از اروپا تعداد زیادی مدارس کارآفرینی وجود دارد، که نشان می‌دهد که این کشورها در مسیر توسعه کارآفرینی در حال حرکت هستند. پروژه TES یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های آموزش کارآفرینی در اروپا است. هدف این پروژه حمایت از پیشرفت حرفه‌ای معلمان در آموزش کارآفرینی و توسعه دادن محیط‌های یادگیری کارآفرینی (مدارس ابتدایی، متوسطه و حرفه‌ای) است. از طریق یادگیری کارآفرینی می‌توانید خدمت بزرگی به گروه‌های ضعیف و محروم مردم کنید، می‌توانید به آنها اجازه ورود به بازار کار و کسب درآمد را بدهید.

پروژه ادیسون که انگلستان، هلند، ایرلند، اتریش، ایتالیا و اسپانیا در آن شراکت دارند، بر آموزش مربیان تمرکز دارد، زیرا این پیش‌نیازی حیاتی برای آموزش کارآفرینی است.

ویژگی‌های مشترکی که برای آموزش کارآفرینی وجود دارد:

 • مدیران مدارس متعهد به پیشرفت کارآفرینی در جوامع خود باشند.
 • مدیران مدارس فرهنگ کارآفرینانه را در مدارس یا دانشگاه‌ها رواج دهند.
 • مدیران مدارس در برخی موارد از شروع فعالیت‌های جدید و کسب‌ و کارهای کوچک حمایت کنند و به آنها انگیزه بدهند.
 • تمامی ذی‌نفعان مختلف با یکدیگر همکاری و مشارکت کنند و تمایل به یادگیری نوآورانه داشته باشند و مسیرهای یادگیری سنتی را کنار بگذارند.
فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

همه کسانی که خودروی شخصی دارند تمایل‌شان این است که بتوانند تخفیفات بیمه شخص ثالث خود را در هر سال حفظ کرده و در زمان تمدید بیمه‌نامه خود از این تخفیفات استفاده نمایند تا مبلغ کمتری را برای تمدید بیمه‌نامه بپردازند. قانون جدیدی برای بیمه شخص ثالث وضع شد که طی آن شخص می‌تواند بعد از فروش خودروی خودش و خرید خودروی جدید، تخفیفات بیمه شخص ثالث خود را حفظ کرده و آن را به خودروی جدید انتقال دهد.

با توجه به نواقص فنی که در بیمه‌های شخص ثالث وجود دارد، تمامی کارشناسانی که در صنعت بیمه فعالیت می‌کنند، سعی بر این دارند که بیمه‌های ثالث را راننده محور نمایند و از خودرو محوری فاصله بگیرند، به این دلیل که ریسک اصلی برای بیمه ثالث شخص راننده و نحوه رانندگی او می‌باشد. برای همین موضوع در قوانین بیمه شخص ثالث تغییراتی ایجاد شده است که شاید زمینه‌ساز تغییرات مثبت دیگری هم باشد و یکی از این تغییرات امکان انتقال تخفیفات بیمه ثالث به خودروی دیگر است.

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید:

بیمه شخص ثالث تنها در سه حالت قابل انتقال است:

 1. زمانی که بخواهید تخفیفات بیمه‌نامه شخص ثالث خود را به یک شرکت بیمه دیگر انتقال دهید.
 2. زمانی که بخواهید بیمه شخص ثالث خودروی خود را به خودروی دیگر انتقال دهید.
 3. زمانی که بخواهید بیمه شخص ثالث خود را به مالک جدید خودرو و یا به یکی از بستگان درجه یک خود انتقال دهید.

در اواخر اردیبهشت سال 96 بند جدیدی به قانون بیمه اضافه شد و آن اجباری شدن بیمه شخص ثالث برای جبران خسارات وارد شده در اثر حادثه بود. این قانون به تایید شورای نگهبان رسید و در خرداد ماه همان سال به تمام دستگاه‌های ذی‌ربط نیز ابلاغ گردید. طی همین نسخه جدید قانون بیمه بود که برای تمام بیمه‌گذاران تحت شرایط خاص، امکان انتقال بیمه شخص ثالث به همراه تمام تخفیفات آن به خودرو و یا شخص دیگری فراهم گردید.

طبق ماده 6 این قانون، از زمان انتقال مالکیت وسیله نقلیه به شخص دیگر، کلیه حقوق و تعهدات ناشی از قرارداد بیمه شخص ثالث می‌تواند به مالک جدید خودرو منتقل شود، در این حالت این شخص بیمه‌گذار جدید به حساب می‌آید. بر اساس تبصره ای که در ماده 6 وجود دارد، همه تخفیفات ناشی از داشتن عدم خسارت که مربوط به مالک قبلی بوده می‌تواند به خودروی جدید این شخص یا به افراد دیگری که از بستگان نزدیک این شخص هستند همچون همسر، والدین و یا فرزندان وی منتقل شود.

آیا میتوان بیمه شخص ثالث را انتقال داد؟

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید:

بر اساس ماده 6 قانون بیمه، برای انتقال بیمه شخص ثالث به خودروی جدید باید شرایط زیر رعایت گردد:

 • تا زمانی می‌توان بیمه شخص ثالث را انتقال داد که تاریخ انقضای آن به پایان نرسیده باشد و بیمه‌نامه دارای اعتبار باشد.
 • انتقال بیمه شخص ثالث تنها برای خودروهایی امکان‌پذیر است که مشابه باشند (دو خودرو از لحاظ کاربری باید مشابه باشند، به عنوان نمونه در زمان انتقال بیمه شخص ثالث باید هر دو خودرو کاربری سواری داشته باشند و یا هر دو خودرو کاربری بارکش داشته باشند و...).
 • هر دو وسیله نقلیه باید به نام یک شخص واحد یا بستگان درجه یک فرد بیمه‌گذار باشد و انتقال برای افراد دیگر امکان‌پذیر نیست.
 • انتقال مالکیت باید به طور قطعی باشد و در غیر اینصورت وکالت و یا قولنامه قابل قبول نیست.
 • در هنگام انتقال بیمه شخص ثالث تمام تخفیفات سال‌های قبل هم منتقل می‌گردد.

مدارکی که برای انتقال بیمه شخص ثالث لازم است:

 • اصل سند خودروی جدید و کپی آن
 • اصل سند خودروی قدیم و کپی آن
 • بیمه‌نامه ثالث خودروی جدید
 • بیمه نامه ثالث خودروی قدیم
 • اصل و کپی گواهی اقساط در صورتی که خودروی خریداری شده شما به صورت قسطی باشد، در غیر این صورت باید اصل الحاقیه حذف سوابق خودروی قدیمی در دست باشد.
فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

همانطور که می‌دانید طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و بر اساس بند 3 ماده 18 قانون گذرنامه، زنان برای گرفتن گذرنامه به اجازه کتبی همسر خود نیاز دارند. استثنایی که در این زمینه وجود دارد و زنان تحت این شرایط برای دریافت گذرنامه به اجازه همسر خود احتیاج ندارند:

 • زنانی است که با شوهر خود مقیم خارج هستند.
 • زنانی که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی باقی مانده‌اند.
 • در موارد اضطراری نیز زنان می‌توانند با اجازه دادستان شهرستان و یا شهر خود گذرنامه دریافت نمایند، این شرایط به وضوح تعریف نشده است و تشخیص آن بر عهده دادستان است.
 • بر اساس نظریه شورای نگهبان زنانی که عازم سفر حج تمتع هستند نیز از این قانون استثنا شده‌اند.
در چه شرایطی زن بدون اجازه شوهر می‌تواند به مسافرت برود؟

 این قانون تاثیرات زیادی را بر زندگی زنان گذاشته است و هر زن ایرانی متاهل زمانی که می‌خواهد گذرنامه بگیرد یا گذرنامه خود را تمدید کند نیاز به کسب اجازه کتبی همسرش دارد. در فرم‌های گذرنامه نیز یک بخش معین برای اعلام رضایت شوهر و امضای او وجود دارد که باید در دفترخانه اسناد رسمی گواهی شود.

ماده ۱۹ همان قانون گذرنامه اعلام می‌دارد که شوهر حق ممنوع‌الخروج کردن همسر خود را دارد:

 در صورتی که موانع صدور گذرنامه بعد از صدور آن حادث شود یا کسانی که به موجب ‌ماده 18 صدور گذرنامه موکول به اجازه آنان است از اجازه خود عدول کنند از خروج دارنده گذرنامه‌ جلوگیری و گذرنامه تا رفع مانع ضبط خواهد شد.

 به زبان ساده‌تر حتی اگر شوهر در زمان درخواست گذرنامه توسط همسرش، رضایت خود را اعلام کرده باشد، هر زمان که بخواهد می‌تواند به اداره گذرنامه مراجعه نماید و از رضایت خود انصراف داده و به اصطلاح زن را ممنوع‌الخروج نماید.

برای خروج از کشور نیز استثنا وجود دارد و آن در موارد زیر است:

 • زنان متاهل ایرانی در موارد اضطراری می‌توانند با اجازه دادستان شهر یا شهرستان خود از کشور خارج شوند و دادستان نیز مکلف است ظرف مدت 3 روز نظر خود را اعلام نماید. تشخیص این موارد اضطراری نیز بر عهده دادستان مربوطه می‌باشد. حالات اضطراری، حالت فوق‌العاد‌‌ه است و به معنای د‌‌رماند‌‌گی و ناچاری می‌باشد، یا حالاتی که ضرر و گرفتاری بر کسی وارد‌‌ آمده است و یا اینکه کسی برای حفظ جان، مال و آبروی خود‌‌ و د‌‌یگری ناگزیر به اقد‌‌ام عملی باشد‌‌. موارد اضطراری تنوع بسیار زیادی دارد. یکی از حالاتی که اضطراری تلقی می‌شود، اقدام خروج زن از کشور برای درمان بیماری صعب‌العلاج خود و یا بستگان وی است، که در این صورت اگر همسر وی او را ممنوع‌الخروج کرده باشد و یا همسر وی مفقودالاثر باشد، دادستان شهر و یا شهرستان مربوطه می‌توانند به زن اجازه خروج از کشور بدهد. در این موارد حق اعتراضی از جانب شوهر وجود ندارد و حکم دادستان قطعی است.
 • زنانی که با شوهر خود‌‌ مقیم خارج از کشور هستند‌‌ نیز جزء استثنائات محسوب می‌شوند. د‌‌ر موارد‌‌ی که زن به همراه همسرش د‌‌ر خارج از کشور اقامت د‌‌اشته باشد‌‌، ضمن آنکه جهت خروج از کشور نیاز به مجوز شوهر ند‌‌ارد‌‌، شوهر حق ممنوع‌الخروج کرد‌‌ن زوجه را نیز ند‌‌ارد‌‌. به موجب مواد‌‌ 1005، 1103، 1102 و 1114 قانون مد‌‌نی زن و شوهر مکلف هستند به حسن معاشرت و زند‌‌گی مشترک د‌‌ر منزلی که شوهر تعیین می‌کند، و محل زندگی زن شوهرد‌‌ار همان محل زندگی شوهر است. بنابر این مخالفت شوهر با خروج همسرش از کشور و یا ممنوع‌الخروج کرد‌‌ن او د‌‌ر مواقعی که به همراه هم مقیم خارج از کشور هستند، با مقررات قانونی ذکر شده در بالا و تکالیف زوجیت مغایرت ‌‌خواهد داشت. بر این اساس صرف اقامت شوهر در خارج از کشور نیز جزء این استثنا است و یکی از شرایط ممنوع‌الخروج کرد‌‌ن زوجه توسط زوج، اقامت ایشان د‌‌ر د‌‌اخل کشور است.
 • زنانی که شوهر خارجی اختیار کرد‌‌ه و تابعیت ایرانی خود‌‌ را حفظ کرده‌اند‌‌ نیز جزء این استثنائات قرار می‌گیرند. زنان تحت این شرایط به اجازه شوهر جهت سفرهای خارجی احتیاجی ندارند. زنان ایرانی که با مرد‌‌ان تبعه خارجه ازد‌‌واج کنند‌‌ به تابعیت ایرانی خود‌‌ باقی خواهد‌‌ ماند‌‌، مگر اینکه مطابق قانون مملکت زوج، تابعیت شوهر با وقوع عقد‌‌ ازد‌‌واج به زوجه تحمیل شود‌‌. بنابر این د‌‌ر چنین موارد‌‌ی که تابعیت زوج خارجی تحمیل نشود، زن تابعیت ایرانی و شوهر تابعیت د‌‌ولت خارجی را خواهند‌‌ د‌‌اشت. این د‌‌وگانگی و تفاوت تابعیت زوجین باعث خواهد‌‌ شد‌‌ که بنا به ماد‌‌ه 963 قانون مد‌‌نی زن به تابعیت قوانین د‌‌ولت متبوع شوهر خارجی خود‌‌ د‌‌ر آید‌‌.
 • زنانی که د‌‌ارای گذرنامه‌های سیاسی و یا خد‌‌متی هستند‌‌ در استثنائات قرار می‌گیرند. گذرنامه از نظر اینکه برای چه اشخاصی صاد‌‌ر می‌شود‌‌ و اینکه مرجع ذی‌صلاح که گذرنامه را صادر می‌کند کد‌‌ام نهاد‌‌ است و همچنین از نظر مد‌‌ت و موضوع سفر سه نوع است: عاد‌‌ی، سیاسی و خد‌‌مت است. گذرنامه عاد‌‌ی که نوع تحصیلی را نیز شامل می‌شود، توسط نیروی انتظامی و طبق مقررات قانون گذرنامه صاد‌‌ر می‌گرد‌‌د‌‌. مواد‌‌ 18و 19 قانون گذرنامه نیز در مورد گذرنامه‌های عاد‌‌ی است. گذرنامه سیاسی برای اشخاص خاص سیاسی صادر می‌شود. این گذرنامه برای رهبر، روسای قوای سه گانه و مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایند‌‌گان مجلس و سایر مقامات مصرحه د‌‌ر ماد‌‌ه 10 قانون گذرنامه و به‌ وسیله وزارت امور خارجه و به مد‌‌ت یک سال طبق مقررات صاد‌‌ر می‌شود‌‌. گذرنامه خد‌‌مت از طرف وزارت امور خارجه برای ماموران غیر ثابت د‌‌ولت د‌‌ر سفارت ایران د‌‌ر خارج از کشور، اشخاصی که به عنوان همراه رهبر و یا رئیس جمهور د‌‌ر سفر خارجه حضور دارند، معاون اول رئیس جمهور، کارمند‌‌ان وزارت خانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های نظامی، ماموران اد‌‌اری و فنی وزارت امور خارجه و سایر اشخاص مصرحه طبق ماد‌‌ه 11 قانون گذرنامه، به مد‌‌ت یک سال صاد‌‌ر می‌گردد. با این تفاسیر اگر زنی از صاحب منصبان کشور باشد و یا از ماموران مصرحه باشد، به لحاظ ماهیت ماموریتی و تکلیفی گذرنامه‌های سیاسی و خد‌‌مت، رعایت بند‌‌ 3 ماد‌‌ه 18 قانون گذرنامه، مبنی بر ارائه رضایت کتبی شوهر لزومی ند‌‌ارد‌‌. از لحاظ شرعی نیز می‌توان این گونه توجیه کرد که اجازه اولیه شوهر در مورد اشتغال همسرش د‌‌ر این گونه مشاغل وجود داشته است.
 • اگر زنی به ماموریتی خاص اعزام شود در این استثنائات قرار می‌گیرد. طبق ماد‌‌ه 9 قانون گذرنامه، وزارت امور خارجه می‌تواند‌‌ د‌‌ر موارد‌‌ لزوم، برای اشخاصی که به ماموریت‌های خاص فرستاده می‌شوند، با موافقت وزیر امور خارجه به جای گذرنامه، برگ مسافرت انفراد‌‌ی و جمعی صاد‌‌ر کند‌‌. این برگ مسافرت گفته شد‌‌ه د‌‌ر حکم گذرنامه است، اما نیاز به طی کردن تشریفات مربوط به صد‌‌ور گذرنامه ندارد و اجازه شوهر لازم نیست.
 • زنانی که قصد سفر به حج تمتع را دارند نیز به کسب اجازه شوهر جهت خروج از کشور نیازی ندارند.
فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

واحد پول روسیه «روبل» هست که به صورت руб یا р نشون داده میشه. هر یک روبل معادل 100 کوپک (kopeck) هست. 

برای سفر به روسیه دلار ببریم یا روبل؟

برای پرداخت‌های روزمره در روسیه مثلا در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها از دلار یا یورو نمی‌تونید استفاده کنین، حتی تعداد زیادی از هتل‌ها هم هستن که دلار و یورو قبول نمی‌کنن و قوانین سخت‌گیرانه‌ای دارن پس باید حتما روبل به همراه داشته باشین. در روسیه به خصوص در مسکو و سن‌پترزبورگ تعداد زیادی صرافی وجود داره به طوری که در هر نقطه از این شهرها می‌تونین چندتا صرافی پیدا کنین و به راحتی دلار یا یورویی که به همراه دارین رو به روبل تبدیل کنین. پیشنهاد میشه که در هتل و فرودگاه پولتون رو به روبل تبدیل نکنین چون عملا به ضرر شما هست.

 صرافی به روسی به صورت ОБМЕН ВАЛЮТЫ نوشته می‌شه که تلفظ اون به صورت (آب می‌یِن والوتی) هست.

سه روش وجود داره برای اینکه در روسیه بتونین ارزتون رو به روبل تبدیل کنین:

 1. بانک‌ها: در روسیه اکثر بانک‌ها کار خرید و فروش و تبدیل ارز رو انجام می‌دن و با خیال راحت می‌تونین به بانک مراجعه کنین و روبل دریافت کنین.
 2. باجه‌های صرافی: مثل ایران در روسیه هم صرافی‌های کوچکی هستن که کار خرید و فروش و تبدیل ارز رو انجام می‌دن. حتی دریافت ارز از این صرافی‌ها اکثرا ارزون‌تر از بانک به پاتون حساب می‌شه اما باید دقت کنین که روی سردر صرافی این عبارت БЕЗ КОМИССИИ نوشته شده باشه که به معنی (بدون کمیسیون) هست. به نرخ ارزی که روی سردر صرافی‌ها نوشته شده اعتماد نکنین چون در صورتی که عبارت (بدون کمیسیون) کنارش نوشته نشده باشه، از شما حق کمیسیون بسیار بالایی می‌گیرن و عملا سرتون کلاه میره.
 3. دستگاه‌های خودپرداز تبدیل ارز: در بعضی جاها مثل برخی بانک‌ها و مراکز خرید بزرگ دستگاه‌هایی شبیه به دستگاه خودپرداز هست که کار تبدیل ارز رو انجام می‌ده. برای استفاده از این دستگاه‌ها باید یا زبان روسی بلد باشین یا زبان انگلیسی.

معمولا بانک‌ها و صرافی‌ها برای اینکه ارزتون رو تبدیل کنن از شما پاسپورت می‌خوان که اطلاعات شما رو تو سیستم خودشون ثبت کنن. اگه دیدین مسئولی که پاسپورت رو بهش تحویل دادین مدام در حال ورق زدنش هست و دنبال چیزی می‌گرده احتمالا اسم شما رو به انگلیسی نمی‌تونه بخونه، در این مواقع صفحه ویزای روسیه رو بهش نشون بدین.

برای جدا کردن اعداد در روسیه از فاصله استفاده میکنن به جای استفاده از ویرگول و از نقطه هم به جای ممیز استفاده می‌کنن. مثلا 550.45 1 می‌شود هزار و پانصد و پنجاه روبل و چهل و پنج کوپک.

فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

گردباد وقتی ایجاد می‌شود که دو توده هوایی که رطوبت و دمای متفاوتی دارند با هم برخورد می‌کنند و توده هوای گرم زیر توده هوای سرد قرار می‌گیرد. هوای گرم چون سبک‌تر است میل دارد که بالای هوای سرد قرار بگیرد و در هنگام بالا رفتن دمای خود را از دست می‌دهد و باعث ایجاد قطرات آب میشود، این قطرات به شکل باران بر زمین می‌بارد. اما اگر در این حین باد بوزد و هوای گرم را در زمان بالا رفتن منحرف کند، هوای گرم با سرعت زیادی به دور محور خود شروع به چرخش می‌کند و سرعتش به مرور بیشتر شده و شعاع چرخش آن کمتر می‌شود و بدین صورت گردباد پدید می‌آید.

فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

اپلیکیشن روبیکا در واقع یک نرم‌افزار همه‌کاره است که سعی میکنه تا بسیاری از خدمات اپلیکیشن‌های مختلف را به صورت یکجا در اختیار کاربر قرار بده. دلیل این که این اپلیکیشن خیلی پرحاشیه شده هم این است که تبلیغات گسترده‌ای برای این اپلیکیشن در رسانه‌ی ملی شده و توجه زیادی را به خود جلب کرده. جالب‌تر اینه که بدونید اغلب امکانات این اپلیکیشن رایگان هست و حتی ۳ دستگاه خودرو سراتو به کاربرانش جایزه می‌ده. مطمئنا در آینده برنامه‌ی خاصی برای بازگرداندن پول به سیستم طراحی شده ولی فعلا کسی چیزی نمیدونه! 

چیزی که بیشتر از هر چیزی در تبلیغات این اپلیکیشن جذابه اینه که با استفاده از این اپلیکیشن اگر به اینترنت اپراتورهای همراه اول یا ایرانسل وصل باشید، استفاده از اینترنت رایگان اخواهد بود. برای استفاده از این ویژگی بزرگ فقط کافیه که به اینترنت مستقیم این دو اپراتور متصل باشید، همین!  نکته مبهم اینه که مسئولین روبیکا هنوز درباره‌ی شرایط و محدودیت‌های این اینترنت رایگان در آینده چیزی نگفته‌‌اند. 

یکی از چیزهای خیلی جالب روبیکا قسمت مگا ویدیو هست که در اون میتونید فیلم و سریال‌ها رو تماشا کنید و لیست فیلم و سریال‌ها هم بسیار کامل هست و فیلم‌های روز هم موجوده. در روبیکا، ارائه‌دهندگانی مثل آیو، فیلیمو، فیلم نت، تی‌وی نت، سیمای همراه، فن آوا، اپیدو و آکواریوم حضور دارند که خیلی از فیلم و سریال‌ها رو در برنامه روبیکا به صورت رایگان عرضه میکنند. 

قسمت جالب دیگه Mega Pay یا مگا پِی هست که در اپلیکیشن روبیکا قرار داره و مربوط به خدمات پرداختی هست. میتونید خدمات پرداختی از جمله پرداخت قبوض، امکان ایجاد کیف پول، مدیریت حساب شخصی، پراخت به صورت دنگی و خرید شارژ برای اپراتورهای مختلف از جمله ایرانسل، همراه اول و رایتل رو در مگا پِی روبیکا انجام بدید. البته این چیزیه که تو تبلیغ میگن ولی در عمل فعلا فقط یک بخش در قسمت مگا پی اپلیکیشن روبیکا وجود داره که امکان خرید شارژ برای سیم‌کارت‌های ایرانسل، همراه اول و رایتل هست که همین قسمت هم پر از ایراده. 

بخش دیگه Mega 2nd Screen که مثل یک شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام عمل می‌کنه و یک لیست از برنامه‌های مختلف و بازیگران و هنرمندان گوناگون رو در اختیارتون قرار میده تا بتونید وارد صفحه اختصاصی‌شون بشین و با برنامه یا هنرمند مورد علاقه‌تون ارتباط داشته باشید. مثل اینستاگرام کار میکنه و میتونید لایک کنید و کامنت بذارید ولی به نظر نمی‌رسد که هنرمندان و برنامه‌سازان حضور مستقیم در صفحاتشون داشته باشن. 

دنیای موسیقی (Mega Music)، دنیای آموزش (Mega Learn)، برنامه‌های تلویزیونی (Mega TV)، دنیای سلامت (Mega Health) همگی از قسمت‌‌های مختلف روبیکا هستند که مطالب در زمینه‌های مختلف رو در اختیار کاربران قرار میدن و البته خیلی جاها بی‌کیفیت و پر از ایراد هم هست.  

فرید کاووسی، علاقه‌مند به استارتاپ

من از مو نوروزیان میپرسیدم که به چه میزان و در چه زمینه‌‌هایی مطالعه میکنند که درباره‌ی موضوعات متنوع اطلاعات جالبی ارائه میدن و نگرش نسبتا متفاوتی دارند! چه کتاب‌هایی رو پیشنهاد میکنند تا با خوندنشون بتونیم ذهن شکوفاتری داشته باشیم!

رسیدیم به آخرش!