برو به محتوای اصلی

کاوه فیروزآبادی
کاوه فیروزآبادی
۵۷۷
کارشناس فروش

آیا از کاوه فیروزآبادی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از کاوه فیروزآبادی بپرس!

سایت ورزش3 مسابقات فوتبالی که از شبکه تلویزیون به صورت زنده پخش می‌شوند را آنلاین در اختیار شما قرار می‌دهد. در قسمت بالای سایت یک گزینه «پخش زنده» است که از طریق آن می‌توانید مسابقه را آنلاین تماشا کنید.

لینک سایت: https://www.varzesh3.com/۳۷

تخت جمشید در مرکز استان فارس است. این بنای باستانی در ۱۰ کیلومتری شمال شهر مرودشت و در ۵۷ کیلومتری شیراز قرار دارد.

اداره پست به تمام شماره‌هایی که به نام شما ثبت شده است دسترسی ندارد و تنها شماره‌ای که از شما خواهد داشت همان شماره‌ای است که شما در هنگام تحویل بسته پستی خود در اختیار آنها قرار داده‌اید. بنابر این مطمئن باشید که برای پیگیری بسته پستی به شماره‌ای که شما به آنها داده‌اید پیام ارسال خواهد شد.

فرق تیبا و پراید در موارد زیر می‌باشد:

سرعت و شتاب:

موتور تیبا قدرت بیشتری نسبت به پراید دارد از این رو سرعت و شتاب تیبا نسبت به پراید بیشتر بوده و حداکثر سرعت نیز در این خودرو 200 کیلومتر بر ساعت است. پراید بعد از افزایش وزن، هنوز با موتور 1300 سی سی به بازار می‌آید و باعث می‌شود شتاب کمتری در دسترس داشته باشید. حداکثر سرعت در پراید 170 کیلومتر بر ساعت است.

حساس بودن موتور:

تیبا به کیفیت روغن موتور حساس بوده و شما حتما باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج دهید. اگر برای این خودرو از یک روغن موتور معمولی استفاده کنید تقریبا بعد از دو هزار کیلومتر رانندگی، وقتی خودرو را روشن کنید، صدای غیرعادی از موتور به گوش خواهد رسید که به مرور فراگیر شده و پس از گرم شدن ماشین هم دیگر قطع نخواهد شد.

مصرف سوخت:

باک بنزین در پراید 131 گنجایش 40 لیتر بنزین دارد که به ازای هر صد کیلومتر رانندگی به صورت ترکیبی هفت لیتر بنزین از آن کاسته می‌شود. در واقع پراید در شهر صدی 9.5 لیتر بنزین می‌سوزاند که این عدد در اتوبان‌ها 5.3 لیتر است. باک سوخت تیبا گنجایش 40 لیتر بنزین دارد. مصرف سوخت شهری آن 5.6 لیتر به ازای هر صد کیلومتر رانندگی بوده و مصرف سوخت ترکیبی آن نیز به 6.95 لیتر می‌رسد.

فرمان:

سیستم فرمان در تیبا هیدرولیک بوده و قابلیت تنظیم ارتفاع را دارد. نوع سیستم ترمز این خودرو، روغنی با بوستر خلایی بوده و نوع و دیسک و کالیبر ترمز آن در جلو دیسکی و در عقب کاسه ای است. اما فرمان پراید در اغلب مدل‌های آن هیدرولیک نیست.

چراغ‌ها:

چراغ جلوی تیبا از پراید پرنورتر است و رانندگی در شب را راحت می‌کند و این مسئله تاثیر زیادی بر کاهش حوادث ناشی از کاهش دید در شب راننده دارد. همچنین برای مواقع ضروری دارای مه شکن جلو و عقب است. اضافه بر آن تیبا چراغ هشداردهنده عیب یاب موتور دارد.

گیربکس یا جعبه دنده یکی از اجزای اصلی ماشین است و حتی اهمیت آن در یک ماشین به اندازه موتور ماشین می‌باشد. گشتاور تولیدی توسط موتور خودرو بعد از انتقال توسط کلاچ به گیربکس می‌رسد. اهمیت گیربکس به دو دلیل می‌باشد، اول آنکه هر موتوری دارای دور محدودی است و بیشتر از آن نمی‌تواند کار کند و دوم آنکه هر موتور با حداکثر دور خود می‌تواند گشتاور معینی است تولید نماید. وظیفه گیربکس خودرو انقال دادن دور موتور با نسبت‌های گوناگون و رساندن آن به خطوط انتقال و میل گاردان در خودروهای دیفرانسیل عقب یا مستقیماً به دیفرانسیل در خودروهای دیفرانسیل جلو می‌باشد.

گیربکس ماشین چیست؟

سیستم گیربکسی به دو دسته گیربکس دستی و گیربکس اتوماتیک تقسیم می‌شود. در اغلب ماشین‌ها به دلیل کاهش هزینه از سیستم گیربکس دستی استفاده می‌شود و از سیستم انتقال اتوماتیک بیشتر در اتومبیل‌های گران‌قیمت‌تر استفاده می‌شود چرا که با توجه به عملکرد ساده‌تر آن برای راننده، هزینه ساخت آن نیز بیشتر است. علاوه بر دو نوع فوق، امروزه استفاده از نسل جدیدی از سیستم انتقال قدرت به نام سیستم انتقال قدرت پیوسته متغیر (CVT) نیز مورد توجه طراحان خودروها قرار گرفته است.

گیربکس مکانیزم خاصی دارد که به وسیله آن میزان مشخصی از دور موتور را با استفاده از چرخ‌دنده‌های مختلف و سرعت‌های متفاوت، به همه چرخ‌های وسیله نقلیه منتقل می‌کند. در نتیجه با این کار می‌تواند نیرو و سرعت وسیله نقلیه را کنترل کند. گیربکس به راننده این امکان را می‌دهد که بدون بالا بردن بیش از حد دور موتور، بتواند آن را در حالت دخواه خود قرار دهد و خودرو را کنترل نماید.

 تفاوت دو دنده سبک و سنگین در قطر و اندازه می‌باشد. مسلما قطر دنده سنگین بزرگتر از دنده سبک است. دنده سنگین دارای قدرت بالا و سرعت کم می‌باشد و دنده سبک درست برعکس آن عمل می‌کند؛ یعنی دارای قدرت کم و سرعت بالا می‌باشد. سیستم گیربکس به وسیله کلاچ به موتور متصل می‌گردد و کلاچ ابزاری است که امکان قطع و وصل گیربکس و موتور را به هم فراهم می‌نماید. در یک گیربکس 5 سرعته، یکی از 5 چرخ‌دنده به میله خروجی گیربکس قفل شده است و پس از آن نیروی حاصل از موتور با سرعت مورد نیاز به چرخ‌ها منتقل می‌گردد. هنگام فشار دادن پدال کلاچ، اتصال موتور و گیربکس برای لحظاتی قطع می‌شود. سپس زمانی که خودرو در دنده بوده و موتور، روشن و درحال کار کردن است، اتومبیل می‌تواند پس از طی مسافت معینی متوقف شود. وقتی کلاچ را رها می‌کنید، دوباره اتصال گیربکس با موتور برقرار می‌شود و میله ورودی به موتور با سرعت برابر با سرعت موتور، شروع به چرخیدن می‌کند.

کلمه PRC مخفف The People’s Republic of China می‌باشد که به معنی جمهوری خلق چین است. The People’s Republic of Chin نام رسمی کشور چین است. از چند سال قبل دیگر به جای عبارت made in China از عبارت made in p.r.c بر روی کالاهای ساخت چین استفاده می‌شود. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که به دلیل ذهنیت بدی که مردم از کیفیت کالاهای چینی پیدا کردند، این تغییری بود برای چینی‌ها تا بتوانند با یک برند جدید وارد بازار جهانی شوند.

اونس یک واحد برای اندازه‌گیری جرم است. نماد اونس Oz است که ابتدای کلمه Ounce می‌باشد. در سیستم بین‌المللی، اونس معمولی برابر است با یک شانزدهم پوند یا 400 ارزن که در سیستم متریک مساوی می‌شود با 28.349523125 گرم. وزن فلزات گران‌بها مثل طلا، نقره، پلاتین و پالادیم را با واحد اونس بین‌المللی تروا اندازه‌گیری می‌کنند. اونس بین‌المللی تروا برابر است با 31.1034768 گرم. این اونس فقط برای اندازه‌گیری وزن این فلزات گران‌بها مورد استفاده قرار می‌گیرد و وزن شمش‌ها و سکه‌های طلا و دیگر فلزات گران‌بها و همین‌طور قیمت آن‌ها معمولاً با اونس تروا بیان می‌شود. اصطلاح یک اونس طلا به معنی طلایی یک‌تکه یا ساچمه با وزن یک اونس تروا و با خلوص 99/99 درصد (24 عیار) می‌باشد.

اونس واحدی کلی در وزن‌کشی فلزات است که جزئیاتی هم به دنبال دارد. انواع دیگر اونس به شرح زیر است:

 • اونس ماریا ترزا معادل 28.0668 گرم
 • اونس اسپانیایی معادل 28.75 گرم
 • اونس متریک چینی معادل 50 گرم
 • اونس متریک هلندی معادل 100 گرم

یکی از تفاوت‌های مودم تک آنتن با مودم دو آنتن یا چند آنتن در سرعت انتقال داده می‌باشد. سرعت انتقال داده در مودم چند آنتن بیشتر از مودم تک آنتن است. مودم‌های وایرلس سری N دو آنتن یا Dual-band می‌توانند هم در محدوده فرکانس 2.4 گیگا هرتز و هم در محدوده فرکانس ۵ گیگا هرتز کار کنند. همچنین مودم چند آنتن برای محیط‌های بزرگ و زمانی است که تعداد دیوایس‌های زیادی قرار است به مودم متصل شوند. بنابر این برای مصارف خانگی مودم تک آنتن کفایت می‌کند و از مودم چند آنتن بیشتر در شرکت‌ها، سازمان‌‌ها و یا رستوران‌ها استفاده می‌شود که تعداد استفاده‌کنندگان از مودم بیشتر است. زیرا هرچه تعداد دستگاه‌هایی که به مودم متصل می‌شود بیشتر باشد، سرعتی که به هر دستگاه اختصاص پیدا می‌کند کمتر است. در هنگام خریدن مودم به عدد بعد از حرف N توجه نمایید زیرا این عدد نشان دهنده سرعت انتقال داده توسط مودم است. به عنوان مثال مودم وایرلس D-link N 150 یک مودم وایرلس با سرعت انتقال داده 150 مگابیت بر ثانیه است که حداقل محدوده 70 متر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

تفاوت مودم تک آنتن با دو آنتن چیست؟

معمولا مودم‌های وایرلس چند آنتن برد بیشتری دارند به همین دلیل توصیه می‌شود اگر فضایی که می‌خواهید تحت پوشش قرار دهید بیش از 150 متر است از مودم چند آنتن استفاده نمایید. در واقع تعداد آنتن مودم وایرلس، رابطه مستقیم با شعاع تحت پوشش دارد. مودم 2 آنتن حدود 20 تا 30 درصد نسبت به مودم تک آنتن برد بیشتری دارد. از لحاظ سرعت نیز مودم 2 آنتن برابر با 300 مگابیت بر ثانیه و مودم تک آنتن 150 مگابیت بر ثانیه سرعت دارد. مودم‌هایی که چیپ قوی‌تری دارند تعداد بیشتری کاربر را ساپورت می‌کنند. مودم با سرعت 900 مگابیت بر ثانیه نیز دارای 6 آنتن می‌باشد.

در مودم چند آنتن، داده‌هایی با حجم بالا را راحت‌تر می‌توان جابجا کرد و اغلب برای کارهای استریم ویدئو کاربرد دارد. مثلا زمانی که می‌خواهید بین دو دیوایس یک فایل ویدئویی را به اشتراک بگذارید و یا یک فایل حجیم را در شبکه جابجا نمایید.

برای گرفتن ویزای شینگن از سفارت مجارستان مدارک زیر نیاز است:

1. پر کردن فرم درخواست ویزا که باید از سایت سفارت مجارستان گرفته شود.

2. اصل گذرنامه معتبر با اعتبار حداقل 6 ماه از تاریخ حرکت.

3. اصل گذرنامه باطل شده (در صورت وجود).

4. کپی از صفحات اطلاعات گذرنامه و همچنین کپی ویزاهای قبلی و مهرهای ورود و خروج (در صورتی که قبلا ویزای شینگن مجارستان یا کشور دیگری را دریافت کرده‌اید).

5. اصل شناسنامه و کارت ملی معتبر به همراه ترجمه رسمی که به تایید دادگستری و وزرات امور خارجه رسیده است.

6. دو قطعه عکس رنگی زمینه سفید و از روبرو با ابعاد 3.5 در 4.5.

7. گواهی تمکن مالی (پرینت انگلیسی حساب جاری 3 ماه گذشته، 40 میلیون به ازای هر نفر با مهر و امضاء بانک مربوطه).
8. گواهی اشتغال به کار با ترجمه انگلیسی به همراه مهر و تایید دادگستری و وزارت امور خارجه (سندی که دال بر اشتغال و تمکن مالی متقاضی ویزا مجارستان باشد):

 • پزشکان: پروانه مطب، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی و دانش‌نامه تحصیلی.
 • وکلا: پروانه وکالت.
 • مشاغل دولتی: حکم کارگزینی، آخرین فیش حقوقی (3 ماهه) نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، میزان حقوق دریافتی و تاییدیه مرخصی، آخرین لیست بیمه.
 • بازنشسته‌ها: ارائه حکم بازنشستگی، فیش حقوقی سه ماه آخر.
 • مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار از شرکت مربوطه و ارائه اصل آخرین روزنامه رسمی آن شرکت، رسید حساب دارایی، لیست بیمه.
 • در صورت خویش‌فرما بودن: جواز کسب، آگهی تاسیس، رسید حساب دارایی، لیست بیمه.
 • دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه: اصل نامه اشتغال به تحصیل یا اشتغال به کار (دانش آموزانی که در سال تحصیلی قصد سفر دارند، علاوه بر نامه اشتغال به تحصیل، ارائه اصل و ترجمه رضایت‌نامه کتبی از مدیریت مدرسه با ذکر تاریخ سفر الزامی می‌باشد).

9. بیمه مسافرتی به ارزش 30 هزار یورو.

10. ترجمه انگلیسی  سند مالکیت به نام مسافر با تایید دادگستری و وزرات امور خارجه.

11. واچر هتل و بلیط رفت و برگشت هواپیما.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای مجارستان چیست؟

برای گرفتن ویزای مجارستان به نکات زیر نیز باید توجه نمایید:

 • ارائه ضمانت بازگشت الزامی می‌باشد.
 • با توجه به اینکه شرایط اخذ ویزا برای هرکس متفاوت است، سفارتخانه مجارستان این حق را برای خود قائل است تا در صورت نیاز مدارک دیگری را نیز از شما درخواست نماید.
 • هرکس برای دریافت ویزای مجارستان باید گذرنامه جدا داشته باشد.
 • اگر به تازگی درخواست ویزای شما توسط سفارتخانه رد شده است دوباره ثبت نام نکنید.
 • در صورتی که پدر با خانواده مسافرت نمی‌کند،‌ ترجمه انگلیسی رضایت‌نامه پدر خانواده جهت مسافرت همسر و فرزندان و تقبل هزینه‌ها الزامی است.
 • سمت و میزان درآمد شما باید به طور دقیق در گواهی اشتغال به کار گفته شود.

عقد قرارداد مشارکت در ساخت بین مالکان زمین و سازندگان ملک بسیار رونق یافته است. با افزایش قیمت ملک در یک دهه اخیر دیگر بسیاری از سازندگان ملک نمی‌توانند ابتدا ملک را خریداری کرده و سپس در آن به ساخت و ساز بپردازند. به این ترتیب سازندگان به سمت قرارداد مشارکت در ساخت رو آوردند که از نظر اقتصادی هم برای آنها توجیه بیشتری دارد، چون از خواب سرمایه‌ای که برای زمین می‌خواهند هزینه کنند جلوگیری می‌کند. از آن طرف مالکان زمین و یا خانه‌های فرسوده نیز توانایی این را ندارند که به تنهایی به ساخت و ساز در زمین‌های خود بپردازند و همچنین دریافت وام نیز برای آنها مشکل و دردسرساز است، همچنین اغلب این افراد در حوزه ساخت و ساز بی‌تجربه هستند و تخصص لازم را ندارند، بنابر این بهتر است که با یک سازنده مشارکت کنند. 

قسمتی از قرارداد مشارکت در ساخت
قسمتی از قرارداد مشارکت در ساخت

بین این دو گروه قراردادی تنظیم می‌شود که قرارداد مشارکت در ساخت نام دارد. طی این قرارداد میزان سرمایه‌ای که هر کدام در این پروژه گذاشته‌اند و همچنین میزان سهم نهایی هریک مشخص می‌شود. همچنین در این قرارداد مشخص می‌شود که هر شخص باید چه وظایفی را در حین شراکت و در راستای وظایف تعریف شده در قرارداد، انجام دهد. در این قرارداد مدت زمان مشارکت نیز باید تعیین گردد که پس از طی آن مدت، قرارداد خود به خود فسخ شده و پس از آن قابل استناد نمی‌باشد.

 قرارداد مشارکت در ساخت شامل موارد زیر است:

 • عنوان قرارداد
 • طرفین قرارداد
 • موضوع
 • مدت زمان
 • مبلغ سرمایه‌گذاری
 • درصد سود هر طرف از شراکت
 • مکان اجرای قرارداد
 • شرایط و تعهدات طرفین
 • و...

در قرارداد مشارکت در ساخت در نظر گرفتن چند نکته ضروری است:

 1. برای عقد این قرارداد به مکان‌های مطمئن مثل دفتر اسناد رسمی، دفتر وکالت و یا بنگاه مشاور املاک که دارای پروانه کسب معتبر است مراجعه کنید. رعایت این نکته در دجه اول به نفع مالک زمین و منعقد کننده قرارداد است. زیرا اغلب مالکان زمین با مبانی ساخت و مبانی متعارف روز معاملات آشنایی ندارند و در این زمینه متخصص نیستند و ممکن است به برخی از نکات قرارداد توجه نکنند. بنابر این با مراجعه به فردی که در این زمینه متخصص است می‌توانند با خیال راحت این قرارداد را امضا کنند چون می‌دانند که مشاور املاک و یا وکیل مربوطه به تمام جوانب این قرارداد واقف است و در صورت وجود داشتن مشکل آن را به اطلاع مالک و یا سازنده می‌رساند.
 2. در مورد تعیین نحوه مشارکت باید بسیار دقت کرد تا قرارداد به سمتی نرود که در پایان کار یکی از طرفین احساس کند که ضرر کرده است. در بسیاری از موارد ممکن است شرایطی پیش آید که محاسبه سهم هر طرف مشکل باشد مثلا مالکان یک آپارتمان 10 واحدی فرسوده می‌خواهند که با دو نفر شریک سازنده، یک قرارداد مشارکت در ساخت تنظیم نمایند. اگر در پایان کار بخواهند این 10 واحد را به 25 واحد تبدیل کنند کار محاسبه کمی مشکل خواهد شد و باید برای تعیین سهم هرکدام از مالکان و همینطور سازندگان باید دقت بیشتری داشت. اما اینکه این قرارداد به چه نحوی تنظیم شود که مورد توافق تمام مالکان و سازندگان باشد، مبحث مهمی است که باید به صورت بسیار جزئی و دقیق مشخص شود.
 3. در مشارکت در ساخت اولین نکته‌ای که مطرح می‌شود میزان آورده طرفین قرارداد است. این میزان آورده باید کاملا مشخص و روشن باشد. قیمت زمین مالک باید در همان روز عقد قرارداد برآورد شود تا ارزش حقیقی آن مشخص گردد. تعیین ارزش واقعی زمین برای مواردی است که دو طرف به اختلاف برخورد کنند، مثلا زمانی ممکن است پروژه به مشکلاتی برخورد کند و نتواند پیش برود که در این صورت برای تعیین تکلیف و فسخ قرارداد، مشخص بودن آورده‌های طرفین به طور دقیق لازم است. حتی اگر زمین امتیازات خاصی دارد، مانند کنتورهای برق و چاه‌ها که قابل انتقال به ساخت و ساز جدید هستند، باید به طور دقیق در قرارداد مشخص شود. تعهدات سازنده در قبال این پروژه باید به طور کامل مشخص شود که در حکم آورده‌های او است. سازنده باید از همان ابتدا در بخش آورده‌ها به طور دقیق مشخص کند که هزینه‌هایی مانند صدور پروانه، جرایم احتمالی شهرداری، عوارض متعلقه، خرید تراکم، مازاد تراکم، بیمه تامین اجتماعی کارکنان، هزینه صورت مجلس تفکیکی، هزینه تقسیم‌نامه واحد، خرید تراکم، سند مالکیت و... به چه صورت خواهد بود. در این قرارداد باید مشخص شود که پرداخت این هزینه‌ها بر عهده کدام طرف است.
 4. مهم‌ترین دغدغه‌ای سازندگان در ساخت‌وسازهای مشارکتی، عمل مالک به تعهدات مربوط به انتقال سند است. در انتقال سند حالت‌های مختلفی طبق قرارداد مشارکت وجود دارد. در برخی موارد عده‌ای از مالکان با سازنده توافق می‌کنند که در قبال پرداخت چک تضمین به مبلغی بر مبنای آورده سازنده یا بیشتر از آن، به واسطه مشارکت (مثلا مشاور املاک، وکیل و...) انتقال سند را پس از تمام شدن عملیات ساخت و ساز انجام دهند. حالت دیگر برعکس حالت اول است و در ابتدای کار سند به سازنده اتقال می‌یابد و چکی از طرف او به مالک داده می‌شود تا تضمینی برای انتقال سند باشد و در انتهای کار سند به مالک یا مالکان انتقال می‌یابد. در حالت سوم این است که مالک متعهد می‌شود مقداری از سهم سازنده را در هر مرحله به او انتقال دهد مثلا یک دانگ از سه دانگ سهم سازنده را بعد از سقف پنجم، دانگ دوم را بعد از اتمام نازک‌کاری و دانگ سوم را پس از پایان کار به نام می‌زنند. برای تمامی این مراحل نیز از مالک چک تضمینی دریافت می‌شود و این حالت بیشتر رواج دارد و متعارف‌تر است.
 5. مشخصات عمومی ساختمان، نوع مصالحی که به کار برده می‌شود، مدل سقف، نوع کابینت، جنس کفپوش و... نیز باید به صورت دقیق در این قرارداد بیان شود و به امضای طرفین برسد. به این خاطر که یکی از مهم‌ترین موارد اختلاف بین طرفین قرارداد مربوط به مشخصات عمومی سازه است.
 6. هر قرارداد مشارکت در ساخت، یک داور باید داشته باشد که یا خود مشاور املاک مربوطه این مسئولیت را برعهده می‌گیرد و یا شخص دیگری مسئول داوری می‌شود. اسناد و مدارک این قرارداد باید نزد داور نگهداری شود. براساس قانون آیین دادرسی مدنی وقتی که در قراردادی داور تعیین می‌شود، اگر اختلافی بین طرفین ایجاد شود، طرفین دیگر حق مراجعه به دادگستری ندارند، بلکه داور است که باید بین طرفین حکم صادر کند. طرفین پذیرفته‌اند که هر حکمی که داور در ارتباط با آن قرارداد بیان کند آن را اجرا کنند، مگر اینکه داور بر خلاف قانون اظهار نظر کند. اگر داور برخلاف قانون نظری بدهد، در آن زمان است که طرفین این قرارداد می‌توانند برای رفع مورد پیش‌آمده به مراجع قضایی مراجعه کنند و نسبت به رای داوری اعتراض کنند. توجه به این نکته ضروری است که ممکن است مشاوران املاک واسطه‌های خوبی باشند، ولی داور خوبی نباشند.
 7. در صورتی که مالک اطمینان کامل و شناختی نسبت به سازنده ندارد نباید اجازه پیش‌فروش خانه را به او بدهد. چون در بسیاری موارد سازنده‌ای که خواهان پیش‌فروش است، پول کافی برای ساخت در اختیار ندارد و می‌خواهد با سرمایه دیگری پروژه را تمام کند. در مواردی بوده‌اند سازندگانی که از مالک حق پیش‌فروش را گرفته، و ملک را به خریداران پیش‌فروش کرده و سپس خود متواری شده‌اند.
 8. برخی از سازندگان از مالک اجازه اخذ وام می‌خواهند که در صورتی که مالک به سازنده اعتماد کامل ندارد، دادن این حق پیشنهاد نمی‌گردد زیرا به واسطه دادن این حق سازنده در ازای گرو گذاشتن سند ملک وام را دریافت می‌کند و سند مالک در رهن بانک می‌رود، حالا اگر سازنده به تعهدات خود در قبال بانک عمل نکرده باشد و اقساط خود را به موقع پرداخت یا به موقع تسویه حساب نکرده باشد، به خاطر جریمه‌های ناشی از تاخیر، کل دارایی مالک در آن ملک از سوی بانک مصادره می‌شود.
 9. مورد دیگر این است که قیمت‌ها در کشور ثبات ندارند و باید در این قرارداد ذکر شود که در صورت بالا رفتن قیمت ملک و یا مصالح ساختمانی در اصل قرارداد خللی وارد نشود. و هیچ یک از طرفین سهم بیشتری را در ازای بالا رفتن این قیمت‌ها طلب نکند.
 10. در مورد تعطیلی کار ساخت و ساز و سایر موارد نیز باید بندهایی به قرارداد اضافه شود تا در صورت بروز آنها مشکلی پیش نیاید و در مورد همه جوانب کار از قبل تصمیماتی گرفته شده باشد.
پاسخ به دلیل قدیمی بودن بایگانی شده.

خدایاااااااا شکرت. بچه‌ها دمتون گرم کیف کردیمممممممم

برای تعریف ارز مبادله‌ای می‌توان گفت ارز مبادله‌ای ارزی است که برای واردات بعضی از گروه‌های کالا در مرکز مبادلات ارزی در نظر گرفته می‌شود. این ارز در مکان خصوصی رد و بدل می‌شود و تحت شرایط خاصی به افراد تعلق می‌گیرد. ارز مبادله‌ای در واقع بهای ارزی است که در بازار آزاد بین صرافان و دلالان تبادل می‌شود، این ارز با توجه به شرایط موجود در بازار نوسان کمی پیدا می‌کند. این ارز از طرف دولت، در مکانی که مرکز مبادلات ارزی نام دارد ارائه می‌شود. 

در مقابل ارز مبادله‌ای ارز آزاد قرار دارد که در بازار آزاد خرید و فروش می‌شود. ارز مبادله‌ای نسبت به ارز آزاد بسیار ارزان‌تر است و نوسان کمتری نیز دارد. این ارز برعکس ارز آزاد بدون محدودیت عرضه نمی‌شود و تنها در اختیار گروه‌های اقتصادی و بازرگانی خاصی که توسط دولت تعیین می‌شود قرار می‌گیرد. به زبان ساده ارز مبادله‌ای همانند کوپن است که با استفاده از آن خرید اجناس ارزان‌تر از خرید به نرخ آزاد حساب می‌شود.

ارز مبادله‌ای چیست؟

کالاهای وارداتی توسط دولت به ده گروه تقسیم شده است که ارز مبادلاتی به 9 گروه از آنها تعلق می‌گیرد. تنها گروهی که مشمول ارز مبادله‌ای نمی‌شود، گروه کالاهای لوکس است. عوارض و حقوق گمرکی این دسته از کالاها دو برابر سایر گروه‌های کالایی است. در صورت امکان تولید داخلی 9 گروه دیگر از کالاها نیز میزان ارز مبادله‌ای که به آنها تعلق می‌گیرد به مرور کمتر می‌گردد. چند نمونه از کالاهایی که ارز مبادله‌ای به آنها تعلق می‌گیرد:

 • آب پنیر (ماده اولیه در صنعت تولید شیر خشک نوزادان)
 • روغن خام ذرت
 • روغن CBS (کافی نبودن تولید داخلی)
 • روغن CBE، CBR (کافی نبودن تولید داخلی)
 • لاکتوز بی آب (ماده اولیه صنعت تولید شیرخشک)
 • لاکتوز و شربت لاکتوز (کافی نبودن تولید داخلی)
 • ابریشم پیله، ابریشم خام، ضایعات ابریشم
 • کره و سایر چربی‌ها
 • داروهای دامپزشکی
 • واکسن‌های دامپزشکی
 • شکر خام
 • دانه کاکائو
 • غلاف کاکائو
 • خمیر کاکائو
 • کره کاکائو
 • پودر کاکائو
 • ماست
 • دانه پنیر
 • روغن پنیر
 • سبزیجات غلافدار (حبوبات)
 • چای
 • جو دو سر
 • برنج
 • جوجه یک روزه گوشتی
 • جوجه یک روزه تخم‌گذار
 • جوجه یک روزه
 • جوجه یک روزه گوشتی بوقلمون
 • انواع کمباین
 • تراکتور
 • ماشین آلات و دستگاه‌های کشاورزی باغبانی
 • ماشین آلات خطوط تولید
 • قطعات و اجزای کامیون و اتوبوس
 • سموم کشاورزی و مواد اولیه سموم کشاورزی
 • ماشین آلات درجه‌بندی و پاک کرده محصولات کشاورزی
 • جوانه ذرت
 • روغن زیتون و اجزای آن
 • روغن خام پنبه دانه
 • روغن خام کنجد
 • و...

تهیه کردن ارز آزاد بسیار راحت‌تر  و بی‌دردسرتر از ارز مبادله‌ای است و محدودیت آن نیز از ارز مبادله‌ای کمتر است. از آنجایی که دریافت ارز مبادله‌ای کاری سخت و زمان‌بر است، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که به جای استفاده از ارز مبادله‌ای از ارز آزاد استفاده نمایند چون ارز آزاد را می‌توان برای تمام گروه‌های کالایی مورد استفاده قرار داد.

بالا رفتن ارزش ارز باعث شد که دولت ارز مبادله‌ای را ایجاد نماید تا بار مالی که بر دوش دولت است کاهش یابد و ارز مبادله‌ای که قیمت کمتری نسبت به ارز آزاد دارد به صورت محدودتر، کنترل شده و با شرایط خاص به کالاهای خاصی اختصاص داده شود.

ارز مبادله‌ای توسط بانک مرکزی اینگونه محاسبه می‌شود که بانک سبدی از ارزهای معامله شده در صرافی‌های مجاز را در نظر گرفته و سپس بر اساس نرخ اولیه بدست آمده از این معاملات و بعد از کم کردن کارمزد و دو درصد از این نرخ، نرخ ارز مبادله‌ای (غیر مرجع) را مشخص می‌کند.

نکات مهم در رابطه با ارز مبادله‌ای:

 • ارز مبادله‌ای به تمام کالاها و گروه‌های کالایی تعلق داده نمی‌شود.
 • ارز مبادله‌ای فقط برای واردات کالا از کشورهایی خاص به افراد داده می‌شود.
 • ارز مبادله‌ای کاملا نقدی و به صورت ال‌سی داده می‌شود.
 • بانک مربوطه علاوه بر مبلغ فاکتور، 35 درصد از مقدار کل مبلغ را هم به عنوان وثیقه نزد خود نگه می‌دارد.

هدف و دیدگاه اصلی شکل‌گیری بیمه بدنه همانند انواع و اقسام بیمه‌های موجود، کاهش ریسک است. راننده‌ای که بیمه شخص ثالث می‌خرد، حداقل ریسک‌هایی را که مطابق قانون جاری کشور ملزم به پوشش آن‌ها است، مدیریت می‌کند. شخصی که بیمه بدنه را برای خودروی خود می‌خرد، ریسک بیشتری را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد، ریسکی که از نظر خریدار بیمه بدنه، پوشش آن از طریق بیمه ارزش وجه پرداختی جهت خرید بیمه بدنه را دارد. 

چه خسارت‌هایی تحت پوشش بیمه بدنه نیست؟

بیمه مرکزی که به عنوان نهاد قانون‌گذار و ناظر بر شرکت‌های بیمه در ایران فعالیت می‌کند، به شرکت‌های بیمه این مجوز را نمی‌دهد که هر نوع ریسک و خطری را تحت پوشش خود قرار دهند. خسارت‌هایی که طبق آیین‌نامه بیمه بدنه، توسط شرکت‌های بیمه نمی‌توانند تحت پوشش قرار داده شوند عبارتند از:

 • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که به واسطه جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب و مواردی شبیه به این‌ها به خودرو وارد می‌شوند.
 • خسارت‌ها و آسیب‌هایی به دلیل انفجارهای هسته‌ای به خودرو وارد می‌شوند.
 • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که به صورت عمدی توسط بیمه‌گزار، ذی‌نفع یا راننده خودرو به آن وارد می‌شوند. ذی‌نفع، به کسی گفته می‌شود که نام او به درخواست شخص بیمه‌گزار در بیمه‌نامه درج می‌شود و هزینه ناشی از خسارت به او پرداخت می‌شود.
 • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که در هنگام فرار از دست پلیس بر خودرو وارد می‌آید. اما اگر زمانی که از دست پلیس فرار می‌کند خودرو وی دست شخص دیگری باشد که بدون رضایت مالک و به صورت غیر قانونی اقدام به استفاده از خودرو کرده است، در واقع خودرو را تصرف و یا سرقت کرده باشد، بیمه‌گر خسارات وارده را تحت پوشش قرار داده و هزینه‌های ناشی از این خسارات را پرداخت می‌نماید.
 • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که توسط راننده‌ای بدون داشتن گواهینامه رانندگی به خودرو وارد شده است. در صورتی که فرد راننده خودرو گواهینامه رانندگی نداشته باشد یا گواهینامه رانندگی او باطل شده باشد، خسارات وارده به خودرو تحت پوشش بیمه بدنه قرارا نمی‌گیرد. همچنین در صورتی که نوع گواهینامه فرد با خودرو یا وسیله نقلیه‌ای که آن را می‌رانده است هماهنگ نباشد، بیمه بدنه هزینه‏‌های ناشی از خسارات وارده به خودرو را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. به عنوان مثال، زمانی که شخص با گواهینامه رانندگی لیفتراک، راننده یک خودروی سواری دارای بیمه بدنه باشد، در صورت بروز خسارات، بیمه‌گر هزینه این خسارات را بر عهده نمی‌گیرد.
 • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که به واسطه حوادثی است که علت وقوع آن‌ها، استفاده از مشروبات الکلی، مواد روان‌گردان یا مواد مخدر توسط راننده خودرو باشد.
 • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که در اثر بکسل کردن وسیله نقلیه دیگری توسط خودرو شما به آن وارد می‌شود. در برخی موارد موضوع بکسل کردن هم در پوشش‌های بیمه بدنه وجود دارد و راننده از قبل هزینه بیمه مربوط به این بخش را پرداخت کرده است که در این صورت بیمه‌گر، در قبال چنین خودروهایی که اصول و مقررات ایمنی توسط آنها رعایت شده است، متعهد به پرداخت خسارت می‌باشد.
 • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که به واسطه حمل بار بیش از اندازه و خارج از حد استاندارد به خودرو وارد می‌شود.

در برخی شرایط بیمه بدنه به صورت خودکار حذف می‌شود:

مضاف بر شرایطی که در آن بیمه بدنه از طرف بیمه‌گر یا بیمه‌گزار فسخ می‌شود، شرایطی نیز وجود دارد که در آن، بیمه بدنه به صورت خودکار فسخ می‌گردد. این شرایط، زمانی رخ می‌دهد که خودرو شخص بیمه‌گزار طی حادثه‌ای که تحت پوشش بیمه بدنه نیست، به صورت کامل از بین برود. در این حالت بیمه بدنه به صورت کامل فسخ شده و مالک خودرو نمی‌تواند هزینه‌ای دریافت کند و یا بیمه را به خودرو دیگری انتقال دهد.

ویزای شینگین یک نوع ویزا است که شما با استفاده از آن می‌توانید به کشورهایی که عضو پیمان شینگن هستند سفر کنید. حدود 30 سال پیش چندین کشور اروپایی قراردادی را فی‌ مابین خودشان امضا می‌کنند که طی آن اعلام کردند اتباع اروپایی برای رفت آمد بین این چند کشور دیگر مشکل ویزا نداشته باشند و به راحتی بتوانند بدون ویزا تردد کنند، نام این قرارداد شینگن است. 26 کشور اروپایی عضو پیمان شینگن هستند و اگر شما ویزای شینگن را از یکی از این کشورها بگیرید در واقع می‌توانید به تمامی کشورهایی که عضو پیمان شینگن هستن با استفاده از همان ویزا سفر کنید و نیازی به این نیست که از تک تک کشورها ویزا دریافت کنید. 26 کشوری که عضو پیمان شینگن هستند: آلمان، فرانسه، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت، یونان، لیخن اشتاین و سوئیس.

از نظر دریافت ویزا اروپا به سه محدوده تقسیم می‌شود: منطقه بریتانیا، منطقه شینگن و کشورهای اتحادیه و اروپای شرقی. از بین 26 کشوری که متعهد به توافق‌نامه یا پیمان شینگن هستند، 22 کشور عضو اتحادیه‌ی اروپا و 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) می‌باشند. با مراجعه به وب‌سایت سفارت هرکدام از این کشورها در ایران می‌توانید به اطلاعاتی بیش‌تر راجع به مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن، شرایط اخذ ویزای شینگن، فرم درخواست ویزای شینگن، هزینه ویزای شینگن و سایر اطلاعات مرتبط برای هر یک از این کشورها دست پیدا کنید.

برای دریافت ویزای بریتانیا که کار برای ایرانی‌ها خیلی سخت نیست، تنها لازم است ثابت کنید که از پس هزینه‌های رفت و آمد و اقامت‌تان در طول سفر به بریتانیا بر می‌آیید و قصد بازگشت به ایران را دارید. اگر دعوت‌نامه از کسی داشته باشید که در بریتانیا اقامت دارد، در واقع به صورت خودبه‌خود شخصی که برای شما دعوت‌نامه فرستاده تضمین می‌کند که شما به ایران باز خواهید گشت.

برای اینکه ویزای ورود به کشورهای اتحادیه اروپا را دریافت کنید بهتر است از طریق محدوده شینگن اقدام کنید چون اگر ویزای شینگن داشته باشید، سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپایی به راحتی به شما ویزا خواهند داد.

تمام شهروندان کشورهایی که عضو پیمان شینگن نیستند، برای ورود به قلمروی شینگن الزاما به ویزای شینگن نیاز دارند. اما موارد استثنائی نیز برای این قانون وجود دارد چون بعضی از کشورهایی که عضو پیمان شینگن نیستند، هم‌چنان می‌توانند طی یک سری شرایط خاص و استثنا بدون ویزا به قلمروی شینگن ورود کنند.

تصویر یک نمونه ویزای شینگن
تصویر یک نمونه ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن:

ویزای شینگن انواع مختلفی دارد که بر اساس نوع و هدف سفر، از طرف سفارت یا کنسول‌گری‌های کشورهای عضو پیمان شینگن صادر می‌شود:

 • ویزای عادی شینگن (USV): ویزای عادی شینگن مثل ویزای یکی از کشورهای عضو منطقه‌ی شینگن است که برای حمل و نقل یا اقامت در منطقه‌ی مورد نظر می‌باشد. این ویزا برای مدت زمانی خاص و حداکثر تا 90 روز در هر دوره‌ی شش ماهه معتبر است که از تاریخ ورود شخص به منطقه‌ی شینگن آغاز می‌گردد. با توجه به نوع و هدف سفر شخص، ویزای عادی شینگن به سه دسته‌ی «B»، «A» و «C» تقسیم می‌شود:
 1. ویزای عادی شینگن نوع A به ویزای ترانزیت فرودگاهی اطلاق می‌شود که دارنده‌ی آن می‌تواند فقط در محدوده فرودگاهی بین‌المللی کشورهای عضو پیمان شینگن تردد داشته باشد و اجازه ورود به کشورهای شینگن را ندارد. ویزای ترانزیت فرودگاهی برای اشخاصی لازم است که از یک کشور غیر شینگن به کشور غیر شینگن دیگر مسافرت می‌کنند و اما باید در یکی از فرودگاه‌های کشورهای عضو محدوده شینگن هواپیمای خود را عوض کنند و نمی‌خواهند که وارد کشور عضو محدوده شینگن بشوند.
 2. ویزای عادی شینگن نوع B به ویزای ترانزیتی اطلاق می‌شود که به دارنده‌ی آن اجازه این را  می‌دهد که در مدت حداکثر پنج روز با وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی خود، اتوبوس، یا هواپیمای شخصی خود به مقصد یک کشور غیر شینگن از منطقه‌ی شینگن عبور کند.
 3. ویزای عادی شینگن نوع C به ویزای کوتاه مدتی اطلاق می‌شود که دارنده آن می‌تواند با توجه به مدت اعتبار ویزای خود، به مدت تعیین شده‌ای در کشورهای عضو پیمان شینگن اقامت داشته باشد و بین آنها تردد کند که اغلب این ویزا دارای طرفدار است به خصوص برای توریستانی که قصد سفر به کشورهای اروپایی را دارند.
 • ویزای معتبر در منطقه‌ی محدود (LTV): به واسطه دریافت این ویزا به شما این اجازه داده می‌شود که فقط به کشور صادرکننده‌ی ویزای شینگن سفر کنید و یا در برخی موارد، به شما اجازه داده می‌شود به کشورهای دیگری از منطقه‌ی شینگن سفر کنید که نام آنها در هنگام درخواست ویزا آورده شده باشد. به غیر از این کشورها که نام آنها هنگام درخواست ویزا آورده شده، نمی‌توان برای کشورهای دیگری که عضو پیمان شینگن هستند از این ویزا استفاده کرد و این ویزا برای آنها اعتباری ندارد.
 • ویزای ملی: ویزای ملی دسته‌ی «D» به اشخاصی داده می‌شود که با هدف تحصیل، کار یا اقامت دائم وارد یکی از کشورهای عضو محدوده شینگن شوند. البته این ویزای ملی به اشخاصی داده می‌شود که قصد دارند در بازه‌ی زمانی مشخصی یا با هدفی مشخص در یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن اقامت کنند و بعد از پایان دوره‌ی مشخص و محدود باید به کشور خود بازگردند.

هزینه ویزای شینگن 

برای دریافت ویزای شینگن هزینه‌ای از شخص درخواست‌دهنده گرفته می‌شود که این هزینه قابل پس گرفتن نیست. میزان این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله نوع ویزا، کشوری که برای آن اقدام می‌کنید، سن درخواست کننده و موارد دیگری که برای هر کشور نیز متفاوت است. به طور معمول هزینه ویزای شینگن به شرح زیر است (هزینه‌ها به یورو می‌باشد):

 • ویزای ترانزیت فرودگاهی 60.00 یورو
 • ویزا برای اقامت کوتاه، کم‌تر از 90 روز 60.00 یورو
 • ویزا برای اقامت طولانی، بیش از 90 روز 99.00 یورو

تمامی افراد در صورتی که مدارک مورد نیاز اخذ ویزای شینگن را داشته باشند می‌توانن برای دریافت این ویزا از طریق سفارت‌های کشورهای عضو پیمان شینگن اقدام نمایند. نکته مهم که برای اخذ ویزا بسیار بر آن تاکید می‌شود این است که شخص بتواند هزینه‌های ورود و خروج به مناطق شینگن و همچنین هزینه اقامت خود در این کشورها را تامین نماید و همینطور تضمینی برای بازگشت به کشورش وجود داشته باشد.

در لینک زیر می‌توانید مراحل اخذ ویزای شینگن را مطالعه کنید:

چگونه ویزای شینگن بگیرم؟

برای افزایش اعتبار سیم‌کارت همراه اول دو روش حضوری و غیر حضوری وجود دارد.

روش حضوری:

 • دریافت شارژ از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها و یا از طریق دستگاه‌های POS فروشگاه‌ها.
 • خرید از طریق دستگاه‌های وب‌کیوسک که در مکان‌های پرتردد نصب شده است.
 • خرید از طریق فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز (به این لینک مراجعه کنید۹).

غیر حضوری:

 • شارژ خودکار (Top Up). با مراجعه به وب‌سایت همراه اول و ورود به سامانه فروش شارژ همراه اول۳۱، ابتدا مبلغ درخواستی شارژ خود را انتخاب نموده و شماره موبایل خود که قصد شارژ کردن آن را دارید وارد نمایید، سپس درگاه بانکی که قصد پرداخت از طریق آن را دارید از لیست انتخاب کنید، پس از تایید به درگاه بانک منتقل می‌شوید که باید از طریق کارت بانکی دارای رمز دوم اقدام به خرید این شارژ نمایید. در صورت استفاده از این روش سیم‌کارت شما به صورت خودکار شارژ می‌شود و نیازی نیست که رمز شارژ را دریافت کنید (در صورت استفاده از این روش می‌توانید از 5% تخفیف ویژه استفاده کنید).
 • روش IVR  که تماس با مرکز پاسخگویی با شماره تماس 9990 می‌باشد. در این روش رمز شارژ به شما داده می‌شود که می‌توانید از طریق کد «*کد شارژ*#140*» آن را وارد سیم‌کارت نمایید و از این طریق سیم‌کارت خود را به میزان شارژی که خریدید شارژ کنید.

مدت زمان اعتبار شارژ سیم‌کارت شما طبق جدول زیر می‌باشد:

چگونه همراه اول را شارژ کنم؟

در زمان خرید شارژ همراه اول به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • از نمایندگی‌های معتبر همراه اول و پایانه‌های فروش تایید شده رمز شارژ را دریافت نمایید.
 • فیش‌ها و رسیدهایی که از قبل چاپ شده‌اند را قبول نکنید و درخواست کنید که همان لحظه برای شما فیش تهیه کنند.
 • تنها شما مجاز به دیدن اطلاعاتی هستید که بر روی برگه رسید شارژ درج شده است، پس آن را در اختیار کسی قرار ندهید و تا حد امکان سعی کنید از کارت خود برای خرید رسید استفاده نمایید تا امکان پیگیری در صورت وجود مشکل برای شما راحت‌تر باشد.
 • هنگامی که می‌خواهید کد شارژ را وارد نمایید دقت کنید که این کد را درست وارد کنید چون در صورتی که بیش از 4 بار کد را اشتباه وارد کنید سیم‌کارت شما وارد لیست سیاه شده و قفل می‌شود. در صورت قفل شدن سیم‌کارت می‌توانید به اداره امور مشترکین، مراکز تلفن و دفاتر خدمات ارتباطی مراجعه نمایید و یا با مرکز اطلاع‌رسانی تماس بگیرید.
 • رسید دستگاه خودپرداز و یا دستگاه POS را تا پایان زمان استفاده نزد خود نکه دارید تا در صورت بروز مشکل امکان پیگری برای شما وجود داشته باشد.
 • در صورت بروز هر مشکلی با شماره 9990 که سامانه ارتباط مردمی همراه اول است تماس حاصل فرمایید.
 • همچنین می‌توانید با پست الکترونیکی charge@mci.ir۳۵ مشکلات خود را در میان بگذارید.
 • شما می‌توانید از طریق تماس با شماره 444 با استفاده از سیم‌کارت اعتباری همراه اول خود، از میزان شارژ موجود در سیم‌کارت خود مطلع شوید.
 • برای سهولت و راحتی پیگیری پیشنهاد می‌شود که از شارژهای الکترونیکی استفاده نمایید.
 • از وب‌سایت‌های متفرقه که نماد اعتماد ندارند برای خرید شارژ اقدام نکنید و اطلاعات کارت بانکی خود را در اختیارشان قرار ندهید.

در صورتی که موفق به شارژ سیم‌کارت همراه اول خود نشدید ممکن است به چند دلیل باشد:

 1. سیم‌کارت شما در لیست سیاه قرار گرفته است. سیم‌کارت همراه اول زمانی در لیست سیاه قرار می‌گیرد و قفل می‌شود که کد شارژی را بیش از چهار بار اشتباه وارد کنید.
 2. سیم‌کارت شما فعال نشده باشد و یا اینکه فعال شده است اما تا کنون استفاده نشده باشد.
 3. صاحب خط همراه اول با مراجعه به امور مشترکین تقاضای قطع سیم‌کارت را داده باشد.
 4. صاحب امتیاز خط مورد نظر با سامانه 444 تماس گرفته باشد و اعلام کرده باشد که سیم‌کارت همراه اول مفقودی است.
 5. اگر صاحب امتیاز خط همراه اول تا 12 ماه سیم‌کارت همراه اول خود را شارژ نکند و از آن استفاده نکند، حق امتیاز سیم‌کارت از او سلب می‌شود و ممکن است خط به شخص دیگری واگزار شود.

**برای اینکه خط همراه اول خود را از لیست سیاه خارج کنید باید به امور مشترکین همراه اول و یا مراکز تلفن مراجعه کرده و یا به صورت غیر حضوری با شماره 9990 تماس حاصل کنید و درخواست خود را اعلام کنید تا برای رفع این مشکل اقدام شود. حداکثر 24 ساعت طول می‌کشد که شماره همراه اول شما از لیست سیاه خارج گردد.

برای پول در آوردن با پولیک باید ابتدا برنامه پولیک رو نصب کنید و بعد مبلغ ۳۹٬۰۰۰ تومان پول بدید.

بعدش به شما چند روش برای پول در آوردن معرفی می‌کنه که در واقع فقط از یکی از این روش‌ها می‌شه واقعا پول در آورد اون هم با کلیک کردن بر روی تبلیغاتی هست که برای شما نمایش داده می‌شه. لازم به ذکر هست به ازای هر تبلیغی که کلیک کنید بعد از پرداخت مبلغ ۳۹٬۰۰۰ تومان تنها ۱ تومان به شما پول داده می‌شه که یعنی اگر روزی ۱۲ ساعت کار کنید می‌شه فقط ماهی حدود ۱۰۰٬۰۰۰ تومان، که واقعا ارزش وقت شما رو نداره.

در کل این اپ بیشتر شبیه یک کلاه‌برداری می‌مونه. در این سوال بیشتر و کامل‌تر دربارش توضیح دادم:

برای نصب نسخه اندروید یا iOS این اپ کافی هست با مرورگر تلفن همراهتون به وبسایت رسمی پولیک۴۲۶ مراجعه کنید.

قبل از اینکه این کار رو انجام بدید پیشنهاد می‌کنم حتما پاسخ‌های به سوال زیر رو بخونید چون واقعا از این اپ نمی‌شه پول در آورد و در واقع یک جور کلاه‌برداری هست:

این مشکل رو خیلی از کاربرای پولیک دارن و خیلی وقت‌ها وقتی انتقال میدید برگشت می‌خوره و دوباره باید امتحان کنید صبح روز بعد.

در ضمن یه مینیموم پول ۱۰٬۰۰۰ تومن هم اگر اشتباه نکنم باید همیشه توی کیف پولتون باشه. در کل به نظرم پولیک ارزش زمانی که از آدم می‌گیررو نداره. اینجا بیشتر در موردش توضیح دادم:

من اپلیکیشن پولیک رو نصب کردم و اگر به صورت کوتاه جوابتون رو بخواین کلاهبرداری هست و پیشنهاد نمی‌کنم نصب کنید. قبل از اینکه بتونید از این اپ پولیک استفاده کنید ازتون می‌خواد که ۳۹٬۰۰۰ تومان پول پرداخت کنید و توضیح درستی هم درباره دلیلش و اینکه چطور می‌شه پول در آورد در این مرحله داده نشده.

وقتی که وارد اپ پولیک می‌شید به شما چند روش مختلف جهت پول در آوردن معرفی میشه که اینجا نام می‌برم:

 1. فروش کالا: که در ازای اینکه دوستاتون یه کالا رو بخرن پورسانت دریافت می‌کنید. تمام کالاها چندین برابر قیمت جاهای دیگه هست و بنابراین خیلی خیلی احتمالش کمه کسی از شما چیزی بخره.
 2. فروش خدمات بیمه:‌ مثل بیمه آتش‌سوزی و... که باز هم کار خیلی سختی هست و همه دم در خونشون چندین بیمه‌فروشی دارن و به اونا که جای فیزیکی دارن اعتماد بیشتری دارن.
 3. کلیک کردن روی تبلیغات: تقریبا تنها راه منطقی پول در آوردن از اپ پولیک همین راه هست که اولا کار درستی نیست، چون اون تبلیغ‌کننده‌ها دارن پول میدن که واقعا یک کاربر واقعی جذب کنن و از طرفی به ازای هر کلیک فقط ۱ تومان پول میده. فرض کنید خیلی سریع هستید و دقیقه‌ای ۵ تا تبلیغ کلیک کنید. میشه ساعتی ۳۰۰ تومان، و اگر در روز ۱۲ ساعت کار کنید، میشه روزی ۳۶۰۰ تومان. همینکار رو برای یک ماه (۱۲ ساعت در روز) ادامه بدید ۱۰۸٬۰۰۰ تومان در ماه درآمد خواهید داشت! که فکر نکنم برای ۱۲ ساعت در روز وقت صرف کردن مبلغ قابل توجهی باشه.

از طرف دیگه این مورد که می‌گه با پرداخت ۳۹٬۰۰۰ تومان بیمه حوادث خواهید داشت هم هیچ مدرکی به شما داده نمی‌شه و مشخص نیست دقیقا چه چیزهایی بیمه هست و از اون هم حتی مطمئن نیستم.

مورد بعدی اینکه وقتی شروع کردم به تست برنامه وقتی پولم به ۲۵٬۰۰۰ تومان رسید خواستم برداشت کنم، چندین بار سعی کردم بر دارم و با مشکل روبرو شدم. بعد هم فهمیدم برای اینکه کیف پول پولیک بتونه فعال بمونه باید حداقل ۱۰٬۰۰۰ تومان ته حسابتون باشه. کلا فکر نکنم ارزش زمان شما رو داشته باشه و اگر این زمان رو روی هر کار دیگه‌ای بگذارید بیشتر می‌تونید درآمد داشته باشید.

رسیدیم به آخرش!