برو به محتوای اصلی

کامران هاشمی
کامران هاشمی
۵۷۳
برنامه نویس

آیا از کامران هاشمی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از کامران هاشمی بپرس!

برای اولین بار اینتل بود که برای رقابت با Apple Mac Book Air، نوعی لپ‌تاپ باریک و بسیار سبک تولید کرد و آن را اولترابوک (UltraBook) نامید. اینتل به سایر تولیدکنندگان اجازه داد با شرط رعایت استانداردهای اینتل و استفاده از پردازنده‌های این شرکت، محصولاتی با پیشوند اسم اولترابوک تولید و روانه بازار کنند.

استانداردهای مد نظر اینتل برای اولترابوک‌ها به قرار زیر است:

 • صفحه نمایش 13 اینچی که ضخامت آنها از 18 میلیمتر بیشتر نیست.
 •  حداقل عمر باتری 5 ساعته.
 • سرعت بالای بوت شدن آنها که با استفاده از یک فلش مموری جاسازی شده در چیپ اینتل، میسر شده است و پشتیبانی از فناوری Intel Rapid Start.
 • داشتن وای‌فای.
 • فاقد درایو CD یا DVD باشد و به جای دیسک سخت، از حافظه SSD برای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده کند.

کلمه TCP/IP مخفف Transmission Control Protocol Internet Protocol می‌باشد. پروتکل TCP/IP یکی از مهمترین پروتکل‌های ارتباطی در شبکه‌های کامپیوتری به خصوص شبکه اینترنت می‌باشد. این پروتکل به عنوان یک پروتکل جهانی شناخته شده است و در بستر اینترنت از آن استفاده می‌شود.

باید گفت که TCP/IP تنها یک پروتکل نیست. در واقع یک پشته پروتکل یا مجموعه پروتکل ارتباطی است که از ترکیب شدن چندین پروتکل به وجود آمده است. این پشته پروتکل بصورت کلی از دو پروتکل اصلی TCP و IP تشکلی شده است. این دو پروتکل وظیفه تعیین چگونگی برقرار ارتباط بین سیستم‌ها در شبکه و روش انتقال اطلاعات بین آنها را تعیین می‌کنند. 

توجه کنید که TCP یک پروتکل اتصال‌گرا (Connection Oriented) است یعنی صحت اطلاعات ارسالی برای این پروتکل بسیار مهم است و از جهتی سرعت آن به نسبت پایین است. پروتکل IP یک پروتکل غیر اتصال‌گرا (Connection Less) است یعنی صحت داده‌های ارسالی چندان مهم نیست و سرعت بیشتر مد نظر است. در شبکه‌های مبتنی بر TCP بیت به بیت داده‌ها بعد از انتقال در شبکه بررسی می‌شود و به همین دلیل کند است، در صورتیکه در شبکه‌های IP سرعت ارسال مهم است. پشته پروتکل TCP/IP یک پروتکل ترکیبی خوب ایجاد کرده است و نقاط ضعف هر یک از این دو پروتکل را پوشش داده است. 

درون پشته پروتکل TCP/IP چندین پروتکل وجود دارند که وظیفه ارتباطات داده‌ها را در شبکه بر عهده دارند، این پروتکل‌ها عبارتند از: 

 • پروتکل TCP یا Transmission Control Protocol: این پروتکل وظیفه برقراری ارتباطات بین نرم‌افزارهای کاربردی در شبکه را بر عهده دارد.
 • پروتکل UDP یا User Datagram Protocol: این پروتکل وظیفه برقراری ساده‌ترین حالت برقراری ارتباطات داده‌ای بین نرم‌افزارها در شبکه را بر عهده دارد.
 • پروتکل IP یا Internet Protocol: این پروتکل وظیفه برقراری ارتباطات بین کامپیوترها در شبکه را بر عهده دارد.
 • پروتکل ICMP یا Internet Control Messaging Protocol: این پروتکل وظیفه بررسی خطاها و وضعیت شبکه را بر عهده دارد.
 • پروتکل DHCP یا Dynamic Host Configuration Protocol: این پروتکل وظیفه آدرس‌دهی خودکار در شبکه را بر عهده دارد.
مدل TCP/IP در مقابل مدل مفهومی OSI
مدل TCP/IP در مقابل مدل مفهومی OSI

مدل TCP/IP نیز مانند مدل مفهومی OSI دارای ساختار لایه‌بندی یا Layering می‌باشد و برخلاف مدل OSI که دارای 7 لایه می‌باشد این پشته پروتکل دارای 4 لایه به نام‌های Internet (اینترنت)، Transport (انتقال)، Application (کاربردی) و Network Interface (رابط شبکه) می‌باشد.

پرداخت قبوض خدماتی با استفاده از تلفن یکی از راحت‌ترین راه‌های پرداخت است. شما می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفنبانک بانک‌ها یا از طریق شماره‌های اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض، قبض‌های خود را پرداخت نمایید.

برای پرداخت تلفنی قبوض، شما باید شناسه پرداخت و شناسه قبض را داشته باشید، علاوه بر آن به شماره کارت بانکی خود (شمار ۱۶ رقمی روی کارت) و رمز دوم کارت بانکی خود نیز نیاز دارید.

اگر می‌خواهید قبض خود را با تلفنبانک یکی از بانک‌ها پرداخت کنید، می‌توانید شماره تلفنبانک بانک خود را از طریق «لیست تلفنبانک۱۴» پیدا کنید. در غیر اینصورت می‌توانید برای پرداخت قبوض شهری از شماره‌های اختصاصی این سازمان‌ها که در عکس زیر نشان داده شده است استفاده کنید.

چگونه می‌توان قبوض خدماتی را از طریق تلفن پرداخت کرد؟

اعتبارسنجی (Validation) و درستی‌سنجی (Verification) در مهندسی نرم‌افزار به فرآیندهایی گفته می‌شود که پس از تولید یا در طول تولید نرم‌افزار بر آن اعمال می‌گردد تا کارآیی و درستی نرم‌افزار مورد بررسی قرار گیرد. از بهترین تعریف‌هایی که وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

?Validation: Are we building the right system

?Verification: Are we building the system right

در توضیح تعاریف بالا باید گفت که Validation مفهومی کلی‌تر نسبت به Verification می‌باشد.

اعتبارسنجی (Validation): آیا نتایجی که با اجرای نرم‌افزار بدست می‌آید همان هدفی است که به دنبال آن بودید یا به عبارت دیگر سیستم شما کار درستی را انجام می‌دهد؟

درستی‌سنجی (Verification): آیا نرم‌افزار به درستی تهیه شده است و با اصول مهندسی نرم‌افزار سازگار می‌باشد یا به عبارت دیگر کار را درست انجام می‌دهد؟

اصطلاح RISC مخفف Reduced instruction Set Computing است و به معنی مجموعه دستورات ساده شده می‌باشد. RISC در واقع نوعی از طراحی CPU است که بر اساس ساده‌سازی دستورات کار می‌کند و منجر به بازده بالا و سرعت بخشیدن به اجرای دستورات می‌شود. پردازده‌ای که براساس این مدل طراحی ساخته می‌شود را RISC (ریسک) می‌نامند. در نقطه مقابل این نوع طراحی، مدل دیگری از طراحی به نام CISC قرار می‌گیرد. CISC مخفف Complex Instruction Set Computing است و به معنی مجموعه دستورات پیچیده می‌باشد. پردازده‌ای که براساس این مدل طراحی ساخته می‌شود را CISC (سیسک) می‌نامند. 

پردازنده‌های RISK و CISC چه تفاوتی باهم دارند؟

تفاوت‌های پردازنده‌های ریسک و سیسک:

 • پردازنده‌های RISC از دستورات کمی پشتیبانی می‌کنند به این ترتیب به ترانزیستور کمتری نیز نیاز دارند و ساخت آنها نیز نسبت به CISC کم هزینه‌تر است.
 • پردازنده‌های RISC با کاهش ترانزیستورها و اجرای دستورات کمتر، در زمان کمتری دستورات را پردازش می‌کنند و در نتیجه دارای سرعت بالاتری خواهند بود.
 • اندازه دستورات در پردازنده RISC ثابت است و CPU میتواند دستورات را به سرعت دیکد کند. ولی در CISC دستورات می‌تواند یک، 2 یا حتی 3 بایتی باشد.
 • در پردازنده RISC به پردازش دستورات ساده و به شدت بهینه شده پرداخته می‌شود، درست برخلاف CISC که در آن دستورات پیچیده ارسال می‌شوند.
 • پردازنده‌های RISC گذرگاه‌های جداگانه‌ای برای داده و کد دارند ولی در CISC از گذرگاه‌های مشترکی برای کد و داده استفاده می‌شود.
 • در پردازنده RISC دسترسی به حافظه تنها از طریق دستورالعمل‌های خاصی قابل انجام است و به عنوان مثال نمی‌توان از بخشی از دستور add به حافظه دسترسی داشت. که این قضیه در مورد پردازنده CISC صادق نیست.
 • مهمترین مشخصه پردازنده‌های RISC برخلاف سیسک در این است که 95% دستورات در یک سیکل ساعت اجرا می‌شوند.
 • همه ریز پردازنده‌های ریسک حداقل 32 ثبات دارند که مزیت آن عدم احتیاج به یک پشته بزرگ برای دخیره پارامترهاست.
 • پردازنده‌های RISC مجموعه کوچکی از دستورات شامل دستورات پایه‌ای را در خود دارند که کار برنامه‌نویسان اسمبلی را در مقایسه با اسمبلی‌نویسی برای پردازنده‌های CISC سخت می‌کند.

تنها قسمتی از بدن که در آن خون جریان ندارد، قرنیه چشم می‌باشد. قرنیه چشم اکسیژن مورد نیاز خود را به صورت مستقیم از هوا دریافت می‌نماید تا بتواند کار خود را به درستی انجام دهد.

هر زبانی با گذشت زمان تحت تاثیر عوامل جغرافیایی، فرهنگی، برخورد زبان‌ها و عوامل مختلف دیگری قرار گرفته است و در نتیجه گونه‌ها و صورت‌های مختلفی از آن ایجاد شده است که به آنها لهجه و گویش گفته می‌شود.

گویش (dialect) حالت تغییر یافته‌ای از یک زبان است به طوری که افراد با گویش‌های متفاوت قادر به فهم زبان یکدیگر نیستند. گویش‌ها تفاوت آوایی، واژگانی و دستوری با یکدیگر دارند.

لهجه (accent) حالت تغییر یافته‌ای از یک زبان است به طوری که افراد با لهجه‌های متفاوت قادر به فهم زبان یکدیگر هستند. لهجه‌ها اغلب فقط تفاوت‌های آوایی  و واژگانی با یکدیگر دارند اما برخی از آنها در دستور زبان نیز متفاوت هستند.

در واقع هر کشور یک زبان رسمی دارد، هر زبان دارای گویش‌های منطقه‌ای متفاوت است و هر گویش متناسب با نوع شهر، لهجه خاصی دارد. به عنوان مثال زبان رسمی کشور ما فارسی یا پارسی است. در منطقه آذربایجان گویش ترکی یا آذری، در منطقه لرستان گویش لری، در منطقه کردستان گویش کردی، در منطقه تهران گویش فارسی و در سایر مناطق نیز گویش خاص آن منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی این گویش‌ها نیز دارای لهجه‌هایی می‌باشند. به عنوان مثال گویش فارسی دارای لهجه‌هایی همچون شیرازی، اصفهانی و... است و یا گویش ترکی دارای لهجه‌هایی همچون اردبیلی، قزوینی، زنجانی و... می‌باشد.

تفاوت گویش و لهجه چیست؟

گویش‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • گویش جغرافیایی: گویشی که به مکان جغرافیایی وابسته است، مانند گویش بوشهری، گویش بیرجندی و...
 • گویش اجتماعی: گویشی که مربوط به طبقهٔ اجتماعی خاصی است، مانند گویش بازاریان و واعظان و...
 • گویش تاریخی: گویشی که مربوط به ادوار گذشته است، مانند گویش زمان قاجار و...
 • گویش معیار: این گویش در آموزش به کار می‌رود و در نوشتن و خواندن کاربرد دارد.

هر لهجه دارای گونه‌های زبانی نیز هست که وابسته به شغل، تحصیل، سن و جنس فرد است. مثلا یک مرد اصفهانی تحصیل کرده با یک مرد ‏بی‌‌سواد اصفهانی تفاوت لهجه دارد و یا یک جوان اصفهانی در مقابل افراد مسن لهجه متفاوتی دارد.

طبق چیزی که تبلیغ کردن، اینترنت روبیکا فقط برای دو اپراتور همراه اول و ایرانسل رایگان هست و اگه شما با اپراتور دیگه‌ای به اینترنت وصل بشین و یا اینکه از وای‌فای خونه استفاده کنین، از حجم اینترنت شما کم میشه. اما با این تفاسیر هم خیلی از افراد ادعا کردن که موقع استفاده از روبیکا با استفاده از اپراتورهای همراه اول و یا ایرانسل، از حجم اینترنت اونا کم شده و روبیکا براشون رایگان نبوده. خیلی شایعات بود مبنی بر این که رایگان بودن روبیکا تا 15 فروردین 97 بوده و از اون به بعد مثل بقیه اپلیکیشن‌ها مصرف اینترنت داره. اما این شایعه تایید نشد و هنوز برای خیلی از کاربرا روبیکا رایگان هست. البته خیلی وقت‌ها هم پیش اومده که چند روز اینترنت روبیکا برای فردی رایگان بوده ولی روز بعد استفاده از روبیکا باعث شده که از حجم اینترنت مصرف کننده کم بشه!

چرا اینترنت روبیکا رایگان نیست؟

طبق تبلیغاتی که انجام دادن اگه سرویسی به روبیکا اضافه بشه که نیازمند پرداخت هزینه از طرف شما باشه، این مسئله از طریق اپلیکیشن به شما اطلاع‌رسانی میشه و شما می‌تونین با آگاهی و رضایت خودتون از اون سرویس استفاده کنین. اما به شما توصیه میشه بعد از نصب روبیکا و قبل از استفاده از اون، حجم اینترنت خودتون رو بررسی کنین که مشترکین همراه اول با شماره گیری #100* و مشترکین ایرانسل با شماره‌گیری #4*1*555* می‌تونن این کار رو انجام بدن. بعد به مدت 3 الی 4 دقیقه از روبیکا استفاده کنین و باز حجم اینترنت خودتون رو چک کنین تا از رایگان بودن و یا رایگان نبون روبیکا مطلع بشین. همچنین بقیه برنامه‌هایی که مصرف اینترنت دارن هم باید در نظر بگیرین چون ممکنه مصرف اینترنت از طرف این برنامه‌ها باشه و شما رو به اشتباه بندازه.

کتاب‌های حوزه تکنولوژی، استارت‌آپ و برنامه‌نویسی همواره برای مهندسین کامپیوتر جذابیت داشته است از این رو چند کتاب محبوب در این حوزه‌ها را به شما معرفی می‌کنم:

کتاب The everything store

این کتاب داستان زندگی بنیانگذار بزرگترین فروشگاه اینترنتی دنیا یعنی آمازون است و توسط Brad Stone نوشته شده است. این کتاب برنده جایزه کتاب کسب و کار سال Financial Times و Goldman Sachs در سال 2013 و منتخب بهترین کتاب سال از نگاه Washington Post، Forbes، The New Republic، The Economist، Bloomberg، Gizmodo و یکی از 10 کتاب برتر روزنامه‌نگاری تحقیقاتی سال 2013 توسط Neiman Reports است. نکته جالب اینکه نویسنده برای نوشتن این کتاب به بسیاری از مدیران قبلی و فعلی آمازون دسترسی داشته اما ظاهرا خود جف بزوس حاضر به گفت‌وگو با آن نشده است.

کتاب ایلان ماسک (ELON MUSK)

این کتاب به قلم Ashlee Vance ستون‌نویس سابق و بیوگرافی‌نویس فعلی می‌باشد. در نگارش این کتاب ایلان ماسک نیز کمک زیادی به نویسنده داده است. البته نویسنده در ابتدای کتاب شرح می‌دهد که به چه دشواری ایلان ماسک را راضی کرده است تا با او همکاری کند. این کتاب روایتی بکر از طرز فکر، شخصیت و روش مدیریت ایلان ماسک به شما عرضه می‌کند. به این دلیل که در جریان نوشتن این کتاب، نویسنده به آدم‌های نزدیک به ماسک در شرکت‌های بزرگی که او بنیان گذاشته یا الان مدیر اصلی آنهاست (Paypal، تسلا، اسپیس ایکس) دسترسی داشته است. در این کتاب در مورد چالش‌هایی که ایلان ماسک در رسیدن به رویاهایش در پیش داشت پپرداخته شده است. چهره واقعی این شخصیت موثر در دنیای تکنولوِژی را با این کتاب می‌توان شناخت

کتاب زندگی‌نامه استیو جابز

این کتاب توسط والتر آیزاکسن نوشته شده است و به شرح زندگی استیو جابزپرداخته است. استیو پاول جابز (Steven Paul Jobs) زاده ۲۴ فوریه ۱۹۵۵ کارآفرین، مخترع، بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل و یکی از چهره‌های پیشرو در صنعت رایانه بود. شرکت اپل روز چهارشنبه، ۲۴ آگوست ۲۰۱۱، اعلام کرد که استیو جابز، مدیر عامل این شرکت عظیم از مقام خود کناره‌گیری کرده‌است و تیم کوک، از مدیران ارشد اپل، جایگزین آقای جابز شده‌است.استیو جابز در سن ۵۶ سالگی در تاریخ چهارشنبه ۵ اکتبر ۲۰۱۱ درگذشت.

کتاب The Upstarts

این کتاب اثر Brad Stone است و درباره فضای سیلیکون ولی و به خصوص اوبر، Airbnb توضیح داده است و به شرح رشد آنها و تبدیل شدن این شرکت‌ها به بزرگترین غول‌های تکنولوژی پرداخته است. کتاب از جایی آغاز می‌شود که تعدادی از مدیران هم نسل چند استارت‌آپ در سفری به واشنگتن در کنار دو میلیون نفر دیگر در مراسم سوگند ریاست جمهوری در تاریخ 19 ژانویه 2009 شرکت می‌کنند. این کتاب تصویر واضح و نزدیکی از مشهورترین استارت‌آپ‌های سیلیکون‌ولی به خواننده ارائه می‌دهد، از این جهت خیلی زود به ‌عنوان یکی از بهترین کتاب‌ها شناخته شد. این کتاب در سال 2017 یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال معرفی شد.

کتاب The Art of Innovation

این کتاب نوشته Tom Kelley است و در مورد دیزاین محصولات تکنولوژی و خلاقیت‌های مربوط به آن است و به علاقه‌مندان حوزه کامپیوتر بسیار توصیه می‌شود. شرکت IDEO یکی از مشهورترین شرکت‌های دیزاین حاضر در سیلیکون‌ولی است که در این کتاب تاریخچه آن طی سه دهه اخیر مورد بررسی قرار می‌گیرد. این شرکت تعداد قابل توجهی از درخشان‌ترین محصولات تکنولوژی را طراحی کرده یا به لطف خلاقیت بنیان‌گذارانش (از جمله تام و دیوید کلی) متدولوژی از حل مشکلات را با عنوان design thinking پایه گذاشته است که امروزه به‌عنوان متدهای موثری در زمینه تشویق شرکت‌ها به خلاقیت کاربرد دارد. شرکت IDEO جوایز متعددی را کسب کرده است. Tom Kelley سال‌ها مدیر ارشد اجرایی این شرکت بوده است.

کتاب Hit Refresh

در سال 2014 زمانی که ساتیا نادلا به‌ عنوان سومین مدیر عامل شرکت 40 ساله مایکروسافت مشغول به کار شد اوضاع این شرکت جالب نبود. این شرکت بازار موبایل را به رقبای بزرگش باخته بود و در فضاهای دیگر هم بازاری در حال از دست دادن داشت. این کتاب بیانگر کاری است که ساتیا نادلا در تغییر فرهنگ مایکروسافت کرد و سمت و سوی این شرکت را دوباره به سمت یک شرکت بزرگ تکنولوژی تغییر داد.

کتاب Delivering Happiness    

نویسنده این کتاب Tony Hsieh است که مدیر عامل شرکت مشهور فروشنده کفش و لباس Zappos می‌باشد. به همین دلیل در این کتاب با روایتی از یک کارآفرین مواجه‌ می‌شویم که یک استارت‌آپ را از هیچ به موفقیت رسانده است. Tony Hsieh یک کارآفرین و بازرگان اهل ایالات متحده آمریکا است که برای نوشتن این کتاب هم به اندازه کسب و کارش دچار زحمات فراوان شد به‌طوری که بعضی روزها فقط 3 الی 4 ساعت می‌خوابید و بقیه را به نوشتن می‌گذراند. این کتاب یکی از بهترین کتاب‌ها در حوزه تکنولوژی شناخته شده است و بسیار مورد تحسین قرار گرفته است.

چه کتابی پیشنهاد میدید برای همکارم که مهندس کامپیوتر هست بخرم؟

کتاب Alibaba: The House That Jack Ma Built

این کتاب به قلم Duncan Clark نوشته شده است. شرکت Alibaba رقیب آمازون بوده و در سال 2014 با ارزش 25 میلیارد دلار وارد بورس شد که در زمان ورود به بورس ارزش بالاتر از فیس‌بوک و کوکاکولا داشت. این شرکت همواره جزو افتخارات چین و البته دنیای تکنولوژی به حساب آمده است. Jack Ma بنیانگذار این شرکت است و کتاب شرحی از زندگینامه او می‌باشد که هم خودش را میلیاردر کرد و هم یکی از موفق‌ترین شرکت‌های چین و جهان را پایه گذاشت. Jack Ma هم اکنون در رده ششم ثروتمندان چین و هجدهم جهان قرار دارد. جالب است بدانید که Jack Ma تا سال 1995 چیزی از اینترنت نمی‌دانست و تازه در سال 1996 که به آمریکا مسافرت کرد با اینترنت آشنا شد.

کتاب Life 3.0:  Being Human in the Age of Artificial Intelligence

کتاب به قلم یک فار‌غ‌التحصیل سوئدی دانشگاه MIT به نام Max Tegmark نوشته شده است. این کتاب برای کسانی جذاب است که به هوش مصنوعی علاقه دارند. نویسنده این کتاب زندگی انسان را به سه بخش تقسیم کرده است. بخش اول زندگی که ریشه‌های بیولوژیک دارد، در بخش دوم توسعه فرهنگی و بشریت مورد اشاره وی است و در رده سوم زندگی تکنولوژیک بشریت قرار دارد. کتاب جنبه‌های نه چندان خوشایند تکنولوژی و هوش مصنوعی را هم باز می‌کند از جمله سلاح‌های تولید شده بر اساس هوش مصنوعی، بیکاری و... ایلان ماسک نیز این کتاب را برای خواندن توصیه کرده است.

کتاب Enlightenment Now

این کتاب توسط Steven Pinker که یک متخصص کانادایی–آمریکایی علوم شناختی می‌باشد، نوشته شده است. در این کتاب موضوعات بنیادی از سلامت، رفاه، امنیت، صلح و شادی در غرب و همه جهان مورد توجه قرار گرفته است.  هرچند این کتاب در سال 2018 منتشر شده اما بسیار مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از افراد معروف از جمله بیل گیتس آن را به افراد توصیه کرده‌اند.

کتاب Disrupted

برخلاف بسیاری از کتاب‌ها که به تعریف و تمجید از استارت‌آپ‌ها پرداخته است، این کتاب در مورد حباب و نکات منفی استارت‌آپ‌ها نوشته شده است. کتاب توسط نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی به نام Daniel Lyons نوشته شده و نخستین بار در سال 2016 منتشر شد. کتاب خیلی زود مورد توجه قرار گرفت از جمله لس‌آنجلس تایمز آن را بهترین کتاب در مورد سیلیکون‌ولی نامید و Ashlee Vance نویسنده کتاب ایلان ماسک هم آن را جزو بهترین کتاب‌های این روزها معرفی کرد؛ کتابی که عقلانیت را به دنیای در حال دیوانگی تزریق می‌کند. خواندن این کتاب به شدت توصیه می‌شود.

کتاب Refactoring: Improving the Design of Existing Code

این کتاب توسط Martin Flower -و همکاران- نوشته شده است و به این نکته می‌پردازد که چگونه می‌توان یک کد برنامه‌نویسی را بهتر کرد. این قضیه همواره یکی از چالش‌های برنامه‌نویسان است و مطالعه این کتاب دید باز و روشنی نسبت به این قضیه به شما می‌دهد.

برای اینکه بتونیم مطالعه و کتاب‌خوانی رو در جامعه رواج بدیم،‌ اول باید دلایل میزان بسیار پائین مطالعه در ایران را بررسی کنیم و سعی کنیم این مشکلات رو حل کنیم. دوستان قبلا در جواب‌کو مطالب بسیار مفیدی رو مطرح کردن درباره‌ی این موضوع که میتونید در لینک زیر ببینید:

چرا درصد مطالعه و کتاب‌خوانی در کشورمان تا این حد پایین است؟

خیلی مهمه که بدونیم در کشور‌های غربی که سرانه مطالعه بسیار بالا هست، از دوران کودکی روی افراد جامعه کار میکنن تا به کتاب و کتاب‌خوانی و مطالعه عادت کنن و اون رو جزوی از روتین زندگیشون قرار بدن. در لینک زیر توضیح داده‌ شده که چطور میشه افراد یک جامعه رو از ابتدای کودکی به مطالعه علاقمند کرد:

پیشنهاد شما برای علاقه‌مند کردن بچه‌ها به کتاب خواندن چیست؟

 

پارادایم (Paradigm) به یک چهارچوب فکری و فرهنگی گفته می‌شود که یک سری الگوهای فکری و یا فرهنگی را در بر گرفته است. افراد جامعه اغلب تصمیمات خود را بر اساس این الگوها می‌گیرند. پارادایم از واژه یونانی Paradeigma گرفته شده است که به معنی مدل، طرح و الگو است. پارادایم‌ها ممکن است درست و یا غلط باشند اما در هر صورت بر ذهن و جامعه ما حاکم بوده و پایه تصمیم‌گیری‌های ما را تشکیل می‌دهند. واژهٔ پارادایم برای اولین بار توسط توماس کوهن -فیلسوف مشهور- در کتاب «ﺳﺎﺧﺘﺎﺭ ﺍﻧﻘﻼب‌های ﻋﻠﻤﻰ» به کار گرفته شده است.

پارادایم چیست؟

وقتی یک پارادایم در جامعه شکل می‌گیرد، تبعیت نکردن از آن ممکن است باعث طرد شدن ما از جامعه شود که در اغلب مواقع نیز تبعیت نکردن از پارادایم‌ها کار درستی نیست. ممکن است به دلیل تبعیت نکردن از یک پارادایم با ما برچسب ساختارشکن نیز زده شود. در دوران کودکی، جامعه پارادایم‌های غلطی را در ذهن ما نهادینه کرده است و به همین دلیل ممکن است ما به سادگی در تصمیم‌گیری‌هایمان دچار اشتباه شویم. یکی از بزرگترین مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد تلاش والدین، مدرسه و جامعه است که سعی دارند پارادایم‌هایی که خود به آنها اعتقاد دارند را در ذهن بچه‌ها نهادینه کنند. پارادایم‌ها خیلی دیر در ذهن ما انسان‌ها شکل می‌گیرند اما زمانی که یک پارادایم چه مثبت و چه منفی در ذهن فردی شکل گرفت، به سختی می‌توان آن پارادایم را تغییر داده و با پارادایم دیگری جایگزین کرد. به طور مثال، افرادی که دارای گرایشات خاص سیاسی، مدنی، مذهبی و... هستند را خیلی سخت می‌توان دستخوش تغییر ساخت چرا که در طول سالیان سال این پارادایم‌ها در ذهن‌شان شکل گرفته و روز به روز هم بر استحکام پارادایم‌های موجود افزوده می‌شود.

برخی از افراد در محیطی پرورش می‌یابند که از همان ابتدا به آنها گفته می‌شود باید سعی کنند تا خوب درس بخوانند که در آینده بتوانند در یک کار دولتی استخدام شوند تا او را بیمه کنند و تا بازنشستگی خیالش از امنیت شغلی‌اش راحت باشد. به عبارت دیگر، سختی زیادی نکشد و مسئولیت زیادی قبول نکند، اما در عین حال امنیت شغلی هم داشته باشد. اغلب در این فضا به مرور زمان چیزهایی که برای این فرد ارزش تلقی می‌شود، کار بی‌کیفیت، به تاخیر انداختن کار ارباب رجوع، نپذیرفتن مسئولیت، از زیر کار در رفتن و چیزهایی از این قبیل است. وقتی فردی در این فضا پرورش می‌یابد نمی‌توان از او انتظار داشت که به کارآفرینی فکر کند زیرا این پارادایم در ذهن او شکل گرفته است که همواره والدین و اولیای مدرسه صلاح او را می‌خواهند و تمام چیزهایی که به او می‌گویند درست است. این پارادایم‌هایی که در کودکی به بچه القا می‌شوند در کشورهای جهان اول با سایر کشورها فرق دارد، در این کشورها کودک را از همان ابتدا مستقل بار آورده و سعی می‌کنند روحیه کارآفرینی را در او تقویت کنند تا در آینده کارآفرینانی موفق داشته باشند.

7 سال اولیه زندگی کودک برهه مهمی است و درصد زیادی از شخصیت کودک در این سال‌ها شکل می‌گیرد. بنابر این والدین باید سعی کنند در این 7 سال کارآفرینی، خلاقیت و استقلال را در کودک خود پرورش دهند تا در آینده فردی وابسته و بی‌عرضه بار نیاید.

همه افراد تمایل دارند که تصور کنند واقع‌بین هستند و امور را همان گونه که هستند می‌بینند. اما در واقع اینطور نیست و ما جهان را بر اساس پارادایم‌هایی که در ما شکل گرفته و آنگونه که شرطی شده‌ایم می‌بینیم. پارادایم‌ها در زندگی ما بسیار تاثیرگذارند به همین دلیل است که دیدگاه‌ها ونگرش‌های مختلفی در مورد همه امور وجود دارد. در واقع هرکس بر اساس تجربه منحصر به فرد خودش مسئله را جور خاصی می‌بیند. نه اینکه واقعیات وجود نداشته باشند، بلکه تفسیر هر شخص از واقعیات تحت تاثیر تجربه‌های پیشین اوست، بنا براین هرچه از برداشت‌های اصلی و فرضیات خود و میزان تاثیر تجربه‌مان، آگاه‌تر باشیم، بیشتر به خود جرات می‌دهیم به برداشت‌های خود شک کنیم، آن‌ها را مجددا با واقعیت‌ها بسنجیم و به دیگران گوش فرا دهیم یا نسبت به دیدگاه‌ها و نگرش‌های سایرین گشوده باشیم.

پارادایم چیست؟

تغییر پارادایم، با توصیه و تجویز و مشاوره، شکل نمی‌گیرد. هر جامعه‌ای باید از درون به نقطه‌ای برسد که پوسته‌ی تنگ تفکرات قدیمی خود را بشکند و دنیای جدید را ببیند تا بتواند پارادایم‌های جدیدی را در ذهن افراد جامعه تزریق نماید و بدین وسیله مایه پیشرفت خود را فراهم کند.

تقریبا در هر زبان برنامه‌نویسی‌ای اگر تخصص زیادی داشته باشید می‌توانید پول خوبی ازش در بیارید. مخصوصا این روزها که در ایران و دنیا شرکت‌های آی‌تی بسیار گسترش یافتند همیشه کار برای برنامه‌نویس‌ها وجود داره.

با این وجود به نظر من ابتدا باید شاخه‌ای که می‌خواین برنامه‌نویسی رو توش شروع کنید پیدا کنید.

در صورتی که هدفتون برنامه‌نویسی موبایل هست یادگیری موارد زیر پیشنهاد می‌شه:

 • برای برنامه‌نویسی برای اندروید باید جاوا رو یاد بگیرید که خیلی سخت نیست. با توجه به بازار ایران به نظرم یادگیری جاوا می‌تونه درآمد بیشتری نسبت به آی‌اواس داشته باشه.
 • برای برنامه‌نویسی آی‌او‌اس، کافیه Swift رو یاد بگیرید که بازارش محدودتر هست در ایران اما به جاش متخصص هم در اون کمتره و در نتیجه تقاضاش نسبتا خوب هست.
 • در حال حاضر برخی از استارتاپ‌های خوب ایرانی مثل ریحون، الوپیک، و... دارن از React Native استفاده می‌کنن که با استفاده از اون می‌تونید هم برای اندروید و هم آی‌اواس برنامه بنویسید. از طرف دیگه خوبی یادگیری React Native این هست که در آینده اگر بخواین در وب هم برنامه‌نویسی کنید این قابلیت رو با استفاده از React خواهید داشت و با وجود اینکه React و React Native با هم تفاوت‌های زیادی دارن اما یادگیری یکیشون به شما کمک می‌کنه اون یکی رو خیلی سریع فرا بگیرید.

در صورتی که علاقه داشته باشید واقعا یادگیری هیچ کدوم از موارد بالا سخت نیست و می‌تونید با دیدن فیلم‌های آموزشی یوتیوب و یا سایت‌هایی مثل فرانش شروعش رو یاد بگیرید. خوبی بازار برنامه‌نویسی موبایل این هست که خیلی وقت‌ها تک نفره و با قرار دادن پروژتون روی یکی از مارکت‌های موبایل اپ امکان کسب درآمد خواهید داشت. حتی در ایران شاهد درآمدزایی‌های خیلی خوبی بودیم برای بازی‌های خیلی ساده‌ای که زمان خیلی زیادی هم برای پیاده‌سازیشون برده نشده و ایده خیلی قشنگی پشتشون بوده.

بازار دیگه‌ای که خیلی ازش می‌شه پول در آورد بازار برنامه‌نویسی وب هست. با توجه به اطلاعاتی که من دارم با یادگیری هر کدوم از موارد زیر می‌تونید درآمد خوبی داشته باشید و یاد گرفتنشون خیلی سخت نیست:

 • زبان PHP یکی از پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌نویسی در ایران هست و آموزش‌های خیلی زیادی هم به زبان فارسی در رابطه با این زبان وجود داره. نکته‌ای که هست اینه که یادگیری این زبان به تنهایی نمی‌تونه درآمد خوبی براتون داشته باشه و حتما باید یا با یه فریم‌ورک PHP مثل Laravel، Yii و یا Zend Framework 2 نیز آشنا بشید و یا سراغ یادگیری برنامه‌های متن‌بازی مثل ووردپرس بشید و به اختصاصی‌سازی و نوشتن افزونه برای این برنامه‌های پراستفاده تکیه کنید. به نظر من به دو دلیل همیشه تقاضا برای زبان PHP در ایران وجود داره، یکی اینکه تقریبا تمام هاستینگ‌های وب این زبان رو پشتیبانی می‌کنن و دلیل دیگش علاقه شدید بازار ایران به برنامه‌هایی مثل ووردپرس، جوملا، اپن‌کارت، دروپال و... که همه با PHP نوشته شدن هست.
 • زبان Node.js که اخیرا بیشتر باب شده در بازار ایران و بازار جهانی و دلیلش اصلیش هم می‌تونه استفاده از زبان جاوااسکریپت در بک‌اند باشه که خیلی‌ها باهاش آشنایی بیشتری نسبت به زبان‌های دیگه دارن.

لازم به ذکره قبل از یاد گرفتن هر کدوم از زبان‌های بالا باید حتما با HTML و CSS آشنایی داشته باشید.

دو مورد بالا برنامه‌نویسی‌های بک‌اند بودن و در حال حاضر برنامه‌نویسی فرانت‌اند هم تقاضای بسیار فراوانی هم در وب ایران و هم در خارج از ایران داره. برای یادگیری فرانت‌اند علاوه بر HTML و CSS باید اول آشنایی خوبی با جاوااسکریپت داشته باشید و بعد از اون بهتون پیشنهاد می‌کنم یکی از چارچوب‌های React و یا Vue.js رو برید سراغش.

یادگیری فرانت‌اند در صورتی که کمی سلیقه هنری داشته باشید و شخصی هستید که به جزئیات خیلی توجه می‌کنید شاید مسیر بهتر و راحت‌تری باشه. در کل به نظر من یادگیری فرانت‌اند آسون‌تر هست ولی متخصص شدن در اون تجربه زیادی نیاز داره.

برای جمع‌بندی می‌خوام اشاره کنم که هر کدوم از موارد بالا در صورتی که واقعا روشون وقت بگذارید می‌تونه درآمد خوبی داشته باشه و حتما پیشنهاد می‌کنم برای یادگیری یه پروژه شخصی برای خودتون تعیین کنید و سعی کنید در راستای پیاده‌سازی اون پروژه مسیر یادگیری رو طی کنید.

مهمترین چیز در بحث آموزش اثربخشی هست. ممکنه چند معلم سبک تدریس متفاوتی داشته باشن ولی اثربخشی اونا مثل هم باشه. معمولا اینطور تصور میشه که هر چقدر تعداد دانش‌آموزا در کلاس کمتر باشه، یادگیری بهتر میشه. تحقیقات هم اینجوری نشون داده که اگه در یک کلاس تعداد دانش‌آموزا کمتر باشه اونها فرصت بیشتری برای شرکت در بحث‌ها دارن، راحت‌تر می‌تونن بازخورد خودشون رو ارائه بدن و اینکه رضایت خودشون هم بیشتر هست. 

اما صرفا این حرف‌ها به این معنی نیست که فقط در صورتی یادگیری دانش‌آموزا بالا میره که کلاس درسی اونها کم‌جمعیت باشه. بعضی وقتا میشه با وجود جمعیت بالا در کلاس به وسیله درگیر کردن اونها در یادگیری فعال، میزان یادگیری در اونها رو بالا برد. پرجمعیت بودن یک کلاس بستگی مستقیمی به توان معلم در آموزش داره. شاید بشه گفت، کلاسی پرجمعیت هست که معلم نتونه در اون به روش دل خواهش کار کنه. برای بعضی معلما 40 نفر، برای بعضی 50 نفر و برای بعضیا حتی 30 دانش‌آموز در کلاس هم زیاده. در ایران تا جایی که من می‌دونم در مدارس غیر انتفاعی سعی میشه که تعداد دانش‌آموزا رو کم نگه دارن. که اون هم به دلیل شهریه‌های بالایی هست که این دانش‌آموزا پرداخت می‌کنن. از اون طرف در مدارس دولتی به خصوص در شهرهای محروم تعداد دانش‌آموزا بسیار زیاد هست طوری که یادگیری در اونها به شدت پایین میاد.

چه پیش‌شماره‌هایی مربوط به رایتل است؟

اپراتور رایتل چند تا پیش‌شماره داره که هر کدوم شرایط و ویژگی‌های خاص خودشون رو دارن:

 • پیش شماره 0920: این پیش‌شماره مربوط به سیم کارت دائمی رایتل هست. این سیم‌کارت به شما خدمات زیادی رو ارائه میده از جمله اینترنت پرسرعت، کنفرانس صوتی و پیام چند رسانه‌ای، خدمات ارزش افزوده و... همینطور شما می‌تونین به راحتی صورتحساب خودتون رو پرداخت کنین، هم به روش‌های متداول پرداخت و هم از طریق پرتال مدیریت حساب کاربری رایتل. لازم به ذکر هست که بگم سقف اعتبار مجاز دوره‌ای (دو ماهه) برای سیم‌کارت‌های دایمی رایتل 60 هزار تومن هست.
 • پیش شماره‌های 0921 و 0922: این پیش شماره‌ها مربوط به سیم‌کارت اعتباری رایتل هستن. این سیم‌کارت هم مثل سیم‌کارت دائمی رایتل به شما خدمات زیادی رو ارائه میده از جمله اینترنت پرسرعت، کنفرانس صوتی و پیام چند رسانه‌ای، خدمات ارزش افزوده و... مواردی که در مورد این سیم‌کارت می‌شه گفت این هست که قیمت کمتری نسبت به سیم‌کارت دائمی داره، به میزان دلخواه خودتون می‌تونین سیم‌کارت رو شارژ کنین، از تمام خدمات شبکه رایتل می‌تونین استفاده کنین و روی هزینه‌های ارتباطی خودتون راحت‌تر می‌تونین کنترل داشته باشین.
 • پیش شماره 0921: این پیش شماره مربوط به سیم‌کارت دیتای رایتل هست. این سیم‌کارت مخصوص دسترسی به اینترنت پرسرعت و خدمات انتقال داده هست، علاوه بر این از قابلیت دریافت و ارسال پیام کوتاه و پیام چندرسانه‌ای هم برخورداره. مواردی که می‌تونین از این سیم‌کارت استفاده کنین در انواع مودم‌های نسل‌های جدید ارتباطی (دانگل و رای‌فای)، انواع تبلت‌های نسل‌های جدید ارتباطی، کامپیوترهای شخصی و قابل حمل (لپ‌تاپ) و تمام دستگاه‌هایی که قابلیت اتصال به شبکه رایتل رو دارن هست.

اگر منظورتون پلتفرم‌های آنلاین هست من تجربه استفاده از فول‌فکر۱۰۷ رو اوایل که تاسیس شده بود داشتم و نسبتا جالب بود. نمی‌دونم الآن هم با همون کیفیت باشه یا نه.

توی این سرویس می‌تونید متنی و یا صوتی به صورت ناشناس با یه مشاور صحبت کنید و طبق گفته‌های خودشون مکالمه‌ها به صورت خیلی امن منتقل و ذخیره می‌شن.


آنطور که من اطلاع دارم قانون آزادی خرید اسلحه برای مردم عادی در آمریکا از صد‌ها سال پیش در قانون اساسی این کشور بوده است. دلیل آن هم این بوده که اگر روزی دولت و حکومت در قدرت آمریکا به مردم این کشور ظلم کند و علیه مردمش باشد، مردم به جای تن دادن به هر خفتی و سر خم کردن در مقابل دولت، توان مبارزه با دولت را داشته باشند و نگذارند که دولت به مردم زور بگوید.  

برنامه مستندی از شبکه یک پخش میشه به اسم «ایرانگرد» که فکر می‌کنم هر شب ساعت 11:15 پخش میشه و کارگردانش آقای «جواد قارایی» هست.

به نظرم نوع فیلم‌برداری عالیه. خود مجری که همون آقا جواد هست هم بسیار دلچسب اجرا می‌کنن و اینقدر گرم با اهالی هر منطقه برخود می‌کنن که آدم ناخودآگاه جذب میشه.

استفاده از VPN

دلیل استفاده از VPN بیشتر برای ما ایرانیها حکم عبور از فیلترینگ رو دارد اما VPN رو صرفا برای همچین کاری نساختند. VPN رو در همه جای دنیا استفاده می‌کنند مخصوصا استفاده در زمانی که از Public Wifiهای مثل فرودگاه و کافی شاپ و رستوران‌ها استفاده می‌شود.

وی‌پی‌ان باعث میشه که هویت واقعی شما مثل آدرس آی‌پی از دسترس اینترنت آی‌اس‌پی‌ها در امان بمونه.

با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی، کشمکش‌های سیاسی، مشکلات داخلی، و عدم ثبات کشور در روابط با کشورهای خارجی و ... بعید به نظر میرسد که بشود وضعیت کشور را حتی تا ۱۰ سال آینده هم پیشبینی کرد، چه برسد به سال ۱۴۲۰. 

طبق آماری که در سایت‌های مختلف منتشر شده:

 1. انوشه انصاری: اولین زن مسلمان فضانورد
 2. شهرزاد رفعتی: بنیانگذار شرکت BroadbandTV Corp 
 3. سحر هاشمی: بنیانگذار اولین کافه-بارهای امریکایی
 4. رکسانا ورزا: مدیر Station F
 5. ثریا دارابی: بنیانگذار Foodspotting
 6. سیما ضرغامی: مجری تلویزیونی در آمریکا و مدیر چند شبکه تلویزیونی