برو به محتوای اصلی

پویا عبدی
پویا عبدی
۳٬۷۵۴
مشاور روانشناس

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و ... می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران...

http://honarehzendegi.com/

آیا از پویا عبدی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از پویا عبدی بپرس!

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- شیفت دادن تمرکز از نگرانی به پیدا کردن راه حل

ذهن بسیار شبیه لنز دوربین است پس روی هر چیزی که تمرکز کنید آن را با جزئیات بیشتر خواهید دید. در واقع اگر روی مشکلات تمرکز کنید، مشکلات بیشتری خواهید دید. همان طور که می‌بینید اگر مثبت اندیشی باشید و روی نکات مثبت تمرکز کنید در نهایت شروع به دیدن چیزهای مثبت بیشتری می‌کنید و زندگی خود را در این جهت هدایت خواهید کرد.

البته هیچ کس انتظار ندارد که یک شبه دریچه نگاه خود را تغییر دهید، ولی به تدریج در طول زمان این مهارت را کسب خواهید کرد. این بدان معنا نیست که شما باید مشکلات خود را نادیده بگیرید، کاملا برعکس شما باید مشکلات خود را بپذیرید، اما بر روی راه حل تمرکز کنید. در غیر این صورت شرایط بدتر خواهد شد و نگرانی تان بیشتر می‌شود. شما صرفا محصول شرایط خود نیستید یعنی می‌توانید در زندگی خود تغییر ایجاد کنید پس انرژی خود را به جای نگرانی، روی راه حل مشکل صرف کنید تا بتوانید یک موقعیت منفی را به موقعیتی مثبت تبدیل کنید.

2- اجازه ندهید ترس از شکست، ریسک پذیری شما را تضعیف کند

معمولا زمانی که نگران هستید، در ذهنتان احتمال شکست را بیشتر از حد واقعی آن برآورد می‌کنید. نگرانی بیش از حد در مورد شکست، یک نوع بیماری محسوب می‌شود که باعث می‌شود افراد به داشتن مشکل باور پیدا کنند. افراد برای دفع ضرر و لذت آنی در کوتاه مدت ترجیح می‌دهند در منطقه امن خود باقی بمانند و ریسک نکنند. ولی باید به پیامدهای دراز مدت نگاهی داشته باشید و این سوال را از خودتان بپرسید که دلیل این همه نگرانی تان چیست؟ و این ریسک پذیری در دو، سه یا ده سال آینده چه دستاوردهایی برایتان خواهد داشت؟ توانایی ریسک پذیری در صورتی که با منطق و آگاهی انجام شود، از سطح نگرانی‌هایتان می‌کاهد و کمک می‌کند که زندگی بهتری را تجربه کنید چون زندگی به معنای دنبال کردن رویاها و اشتیاق برای رسیدن به اهداف است.

3- کنار گذاشتن افکار منفی که شما را به عقب می‌کشاند

به محض ورود یک فکر منفی که باعث نگرانی، استرس و اضطراب می‌شود، وظیفه شماست که این افکار منفی را متوقف کنید. اما برای انجام این کار، ابتدا باید باورهای منفی، افکار و رفتارهایی که شما را به تشویش و دل آشوبی هدایت می‌کنند، شناسایی کنید.افکار منفی۱ خود را یادداشت کنید سپس آن‌ها را به جملات مثبت تبدیل کنید و بارها با خودتان تکرار کنید. همان طور که توضیح دادیم الگوی تفکرتان یک الگوی عادتی است. هر زمان که افکار منفی به سراغتان آمد، افکار مثبت را تکرار کنید و این روند را حدود نود روز ادامه دهید تا این جملات مثبت با شیوه فکری تان درآمیخته شود.

4- ارزش خود را بر اساس نظرات دیگران قضاوت نکنید

زمانی که نظرات منفی دیگران در مورد خودتان را می‌شنوید مسلما احساس بدی به شما دست می‌دهد ولی توجه داشته باشید که ارزش ذاتی شما فراتر از نظرات دیگران است. پس بزرگ‌ترین چالش غلبه بر نظرات منفی دیگران است، آنچه اهمیت دارد این است که در پایان روز از خودتان راضی باشید که کار درست را انجام داده اید. هر چه زودتر بتوانید قضاوت‌های منفی دیگران را نادیده بگیرید زودتر می‌توانید از نگرانی‌های خود بکاهید. پس از گذشته عبور کنید و در همین لحظه تصمیمی آگاهانه بگیرید که معنای زندگی تان را محدود به عقیده دیگران نکنید.

 

منبع : نگرانی کمتر زندگی بهتر۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- حفظ کردن مفید اطلاعات

اولین کاری که باید برای تقویت حافظه بلند مدت انجام دهید این است که بتوانید اطلاعات را به شکل درست در ذهن خود کدگذاری کنید.

- مهم‌ترین بخش تقویت حافظه بلند مدت، تمرکز شدید بر اطلاعات ورودی است. هر چه تمایل بیشتری به یادگیری داشته باشید، بیشتر موضوعی را به یاد می‌سپارد. بنابراین هنگام یادگیری فقط روی آن کار تمرکز کرده و با خاموش کردن موبایل، تلویزیون و هر چیزی که حواس شما را درگیر می‌کند به حافظه خود کمک کنید.

- بعد از یادگرفتن چیز جدید، استراحت کنید تا در ذهن شما بنشیند. انجام کارهای دیگر باعث می‌شود تا روند ساخت اطلاعات جدید در ذهنتان به مشکل بخورد.

 

2- از ابزار حافظه استفاده کنید

- باید سعی کنید بین اطلاعات جدید و قدیم پل ارتباطی بزنید و اشتراکات آنها را پیدا کنید. این کار هم اطلاعات قدیم را مستحکم‌تر کرده و هم خاطرات جدید را شکل می‌دهد. از هر چیزی که با آن آشنا می‌شوید یک تصویر ذهنی بسازید و برای آن کد خاصی شکل دهید.

- هنگام یادگیری مطلب جدید، تمام حواس خود را درگیر کنید. در کلاس درس، علاوه بر بینایی و شنوایی، حس بویایی، لامسه و چشایی خود را نیز بکار بگیرید تا ورودی‌های بیشتری داشته باشید.

- از اطلاعات یک خلاصه تهیه کنید.

- اطلاعات جدید را به محض یادگیری با خود تکرار کنید. ممکن است کمی خسته کننده باشد ولی بسیار بهتر در حافظه شما جای خواهد گرفت. این همان نکته ایست که در آموزش و پرورش با عنوان مطالعه هر درس در همان روز از آن یاد می‌شود.

 

3- سلامت جسمی و روحی و سبک زندگی سالم

تغذیه سالم، توجه به سلامت جسمی، ورزش و تقویت وضعیت روحی و روانی، بسیار به تقویت حافظه شما کمک می‌کند.

- خوردن غذاهایی که سلامت قلب شما را تضمین می‌کند باعث بهبود عملکرد حافظه بلند مدت شما می‌شود. حفظ سلامت سیستم گردش خون (قلب) ضروری است.

- میوه و سبزی تازه، توت فرنگی، زغال اخته و سبزیجات برگدار. چربی‌های غیر اشباع مثل روغن زیتون یا کنجد، مصرف زیاد امگا 3 که در ماهی، میگو و سویا فراوان است. همچنین لوبیا قرمز نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

- ورزش روزمره و ایروبیک، ضربان قلب را بالا برده و خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد.

- کاهش استرس، مغز شما را فعال‌تر از همیشه نگه داشته و سلامت جسمی شما را نیز تضمین می‌کند.

- بیشتر بخوابید. با افزایش سن، علمکرد مغز شما کاهش پیدا می‌کند اما اگر به اندازه کافی استراحت کنید می‌توانید حافظه بلند مدت خود را از گزند آسیب در امان بدارید.

 

 

منبع : تقویت حافظه بلندمدت۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- آغاز رابطه رومانتیک پیش از شناخت کافی


 

یکی از اشتباهات بزرگ در زمان دوستی و قبل از جدی شدن رابطه، عدم شناخت کافی از طرف مقابل است. با شروع یک رابطه عاشقانه بدون شناخت کافی، فرصت کشف بسیاری از مسائل مهم برای انتخاب شریک زندگی تان را از دست می‌دهید. در واقع چون می‌ترسید که ارتباط عاشقانه تان با مشکل مواجه شود، خودتان را گول می‌زنید. پس زمانی که بدون شناخت کافی، احساسات تان درگیر شود، شنیدن فریادهای عقل سخت خواهد شد.

2- نادیده گرفتن نشانه‌های هشداردهنده مشکلات بالقوه

یکی دیگر از اشتباهات آشنایی قبل از ازدواج چشم پوشی آگاهانه یا نا آگاهانه از اشتباهات طرف مقابل می‌باشد. از اشتباهات دوستی‌های قبل از ازدواج می‌توان به کم اهمیت جلوه دادن مسائل مهم، توجیه کردن اشتباهات طرف مقابل یا منطقی جلوه دادن کارهای او و انکار وجود مشکلات اشاره کرد.

3- چشم پوشی از باورها و ارزش‌های خود

وقتی می‌خواهید با کسی ازدواج کنید باید بتوانید به راحتی و بدون نگرانی باورها، نگرش‌ها و عقاید خود را با او در میان بگذارید. اما آگاهی از اینکه برخی از ارزش‌ها و نگرش هایتان با فرد مقابل همخوانی ندارد، ممکن است باعث شود که برای رسیدن به او عقاید خود را رها کنید. شاید برای مدت کوتاهی بتوانید از هویت واقعی خودتان چشم بپوشانید؛ ولی در درازمدت به خود واقعی تان بازمی گردید و اینجاست که بحث و جدل‌ها آغاز می‌شود. البته تفاوت در ارزش‌ها به خودی خود مشکل آفرین نیست، دردسر زمانی شروع می‌شود که به باورها و ارزش‌های یکدیگر احترام نگذارید.

4- دست برداشتن از علایق و فعالیت‌های خود

 


سازش‌های عجولانه ای که گاهی در مورد فعالیت‌ها و علایق فرد رخ می‌دهد، یکی دیگر از اشتباهات دوستی قبل از ازدواج است. به عنوان مثال ممکن است از شغل خود بیرون بیایید و زنی خانه دار شوید یا از رفت و آمد با دوستان خودتان دست بکشید. هر شخصی علایق منحصر به خودش را دارد که بخشی از وجود اوست پس دست کشیدن از خواسته‌ها در طولانی مدت از لحاظ روانی آسیب رسان می‌باشد.

5- تسلیم نیازهای جنسی شدن

تلاش برای ارضای نیاز جنسی یکی از انگیزه‌های دوستی و آشنایی قبل از ازدواج می‌باشد، در صورتی که به خوبی مدیریت نشود، ممکن است به ازدواجی اشتباه ختم شود. در واقع برخی از افراد به دلیل برطرف کردن نیاز جنسی خود به سرعت به سمت ازدواج حرکت می‌کنند؛ پس اگر نتوانید خود را از جاذبه جنسی رها کنید، احتمال این که در دام یک ازدواج ناموفق بیفتید، زیاد است.مشاوره جنسی۱ به شما کمک می‌کند تا بتوانید در مقابل نیازهای جنسی تان با منطق رو به رو شوید. برای اطلاع بیشتر از انگیزه‌های ازدواج۱ کلیک کنید.

6- نادیده گرفتن شک و تردیدهای خود

بسیاری از افراد شک‌ها و تردیدهایشان را نسبت به ازدواج نادیده گرفته و با همین دو دلی رابطه را ادامه می‌دهند. بی توجهی به احساسات درونی و تردیدهایتان مسلما اشتباه است. پس تا زمانی که شک و تردید خود را برطرف نکرده اید نباید ازدواج کنید. بهتر است به رابطه خودتان زمان بدهید تا بتوانید به شناخت بهتری از فرد مقابل خود برسید.

7- باور به این که او را تغییر خواهم داد

یکی از اشتباهات رایج در دوران دوستی، باور به تغییر همسر بعد از ازدواج۱ است. این افراد به قدرت عشق، توجه و تلاش شان اعتماد کرده و بر این باورند که با یان ابزار می‌توانند همسرشان را در زندگی مشترک تغییر دهند. ولی باید بدانید که شما نمی‌توانید هیچ کس را به غیر از خودتان تغییر دهید مگر اینکه طرف مقابل تان نیز خواهان تغییر باشد.

 

 

منبع : 10 اشتباه در زمان دوستی و آشنایی قبل از ازدواج۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- شوک و ناباوری

بلافاصله بعد از با خبر شدن فقدان یا سوگ، قبول این حقیقت تقریبا برای بسیاری از افراد غیر ممکن است، پس دچار شک و ناباوری نسبت به حادثه می‌شوند و سعی در انکار حقیقت می‌کنند.

2- احساس ناامیدی از زندگی

یکی از نشانه‌های غم و اندوه داشتن احساس ترس، نا امیدی، بی انگیزگی و تنهایی شدید است. در  چنین زمان‌هایی فرد به همراه گریه‌های شدید، احساس ناراحتی و تنهایی نیز می‌کند.

3- احساس گناه

یکی دیگر از علائم غم و اندوه این است که افراد دچار احساس گناه۱ و پشیمانی به دلیل بایدها و نبایدهای ذهنی شان می‌شوند. این قوانین به قدری در ذهن فرد شدید هستند که فرد گمان می‌کند می‌بایست آن‌ها را اعمال می‌کرد.

4- احساس خشم

احساس خشم۱ و عصبانیت نیز به هنگام سوگ و فقدان تجربه می‌شود. فرد خودش، دیگران و حتی خدا را مقصر می‌داند و سرزنش می‌کند. گاهی اوقات فرد در پی احساس خشم به دلیل سهل انگاری‌های خود یا بی عدالتی که در حق او شده، درصدد انتقام یا خودآزاری بر می‌آیند.

 

منبع : نشانه ها و علائم غم و اندوه تا راهکار‌هایی برای درمان۱

1. دلیل اخراجتان را بدانید

شما قبل ازینکه وارد شغل جدید شوید، لازم است برای خودتان مشخص کنید که دلیل اصلی اخراجتان چه چیزی بوده است. جدا از تاثیر روانی که این امر می‌تواند برای شما داشته باشد، این موضوع به شما کمک می‌کند تا میزان اهمیت مشکل خود را درک کنید. وقتی دلیل اصلی اخراج تان را بدانید، می‌توانید به نقاط قوت و ضعف خود آگاهی پیدا کرده و به مرور روش‌های لازم برای بهتر شدن خود را به کار بگیرید.

عدم سازگاری با فرهنگ شرکت، اشتباهات تان، استرس شغلی، ناتوانی شرکت در برآورده کردن خواسته‌های شما و یا دیگر عوامل می‌توانند از علل اخراج شما باشد. برای پی بردن به دلیل اصلی اخراج تان بهتر است از یکی از همکاران و یا کارفرمایتان دلیل قطع همکاری را جویا شوید. برای مشخص‌تر شدن گره‌های فکری تان با یک روانشناس در حوزه موفقیت صحبت کنید.

2. صبور باشید

به خاطر داشته باشید یافتن شغل جدید بدون آمادگی روحی و روانی، هزینه‌های غیر قابل جبرانی خواهد داشت. معمولا اضطراب شما، باعث می‌شود سریعا به دنبال کار جدید بروید. خشم یا تلخی اخراج شدن نه تنها بر روحیه شما در زمان مصاحبه تاثیر منفی زیادی دارد، بلکه ممکن است احساساتتان تحریک شده و اطلاعاتی حیاتی را از محیط کاری قبلی خود در اختیار دیگران قرار دهید و به اعتبار خود آسیب برسانید.

فراموش نکنید فرصت‌های شغلی طلایی محدودی در اختیار دارید و نباید بهترین ارتباطات خود را در بدترین وضعیت روحی هدر بدهید. بنابراین پس از اخراج شدن کمی به خودتان فرصت بدهید. صبور بودن۱ در چنین موقعیت‌ها دشوار اما امکان پذیر می‌باشد.

3. به دنبال جایگاه مناسب باشید

به یاد داشته باشید شخصیت بد وجود ندارد، همه چیز به شرایط بستگی دارد. هر چیزی در صورتی که در جایگاه مناسب خود قرار نگیرد، می‌تواند مشکل ساز باشد. بنابراین اگر عاشق رقابت باشید، بهتر است در شرکت یا سازمانی که بیشتر بر اساس همکاری شکل یافته است، شروع به کار نکنید. شما به عنوان فردی رقابت جو باید سازمان یا شرکتی را بیابید که شما را به چشم یک سرمایه بزرگ دیده و رقابت در آن‌ها پایه رشد در سازمان است. بنابراین شرکت مناسب با شخصیت خودتان را بیابید و برای شروع 

4. به شبکه ارتباطی خود روی بیاورید

ابتدا فهرست افرادی که سابقه شغلی تان را تایید می‌کنند، تهیه کنید. اعتبار و قابل اعتماد بودن، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که مدیران منابع انسانی به آن توجه دارند. در تهیه این فهرست نباید به دوستان و همکاران خود اکتفا کنید. تمام اشخاصی که در دایره همکاران نزدیکتان نیستند ولی شما را به مدت طولانی به عنوان یک متخصص می‌شناسند را در لیست قرار دهید. در بیشتر موارد افراد از طریق روابط غیر رسمی شغل پیدا می‌کنند.

کسی را از قلم نیاندازید، شاید همکاران قدیمی مثل حسابداران، مشاوران و وکلا شما را با مشتریانی آشنا کنند. بخاطر داشته باشید مردم وقتی بفهمند به دنبال چه چیزی هستند، بهتر کمک می‌کنند.

 

منبع : بازگشت به کار بعد از اخراج۱

1- هزینه‌های دوران بازنشستگی

معمولا افراد نگران‏ این هستند که آیا بعد از بازنشستگی پول کافی برای لذت بردن خواهند داشت؟ در ابتدا بهتر است بررسی کنید که حقوق بازنشستگی شما چقدر خواهد بود. اگر برنامه ریزی را چند سال زودتر شروع کنید، احتمالاً می‌‏توانید در این دوران موقعیت بهتری داشته باشید. پس انداز در بانک پندان فایده ای ندارد، چرا که عایدی شما در دوران بازنشستگی کمتر شده و چنین پس اندازی روزی به اتمام می‌رسد. بهترین کار این است که این پس انداز در دوران بازنشستگی شما یک سرمایه مولد باشد. یعنی اصل پول کاسته نشود بلکه برای شما درآمد حاصل کند و شما از آن درآمد هزینه کنید.

2- برنامه ریزی برای سلامتی

مشغله‌های زندگی روزمره باعث شده بسیاری از افراد تا قبل از بازنشستگی زیاد به سلامتی خود اهمیت ندهند. به یاد داشته باشید که موفقیت افراد در گرو سلامتی آنهاست. پس در دوران جوانی به سلامت تغذیه خود اهمیت دهید و با نرمش‌های روزانه بدن و ذهن خودتان را پرورش دهید تا در دوران بازنشستگی بتوانید بیشترین بهره را از هر دوی آنها بگیرید.

3- برنامه ریزی در ارتباط با همسر

در بسیاری خانواده‌ها زن و شوهر هر دو شاغل هستند. بهترین کار برنامه ریزی دقیق برای زمان بازنشستگی خواهد بود. وقتی زن و مرد هر دو با هم بازنشسته می‌شوند ناگهان با تغییری بسیار مهم در زندگی خود مواجه خواهند شد. تا پیش از این آنها بیشتر وقت خود را خارج از منزل بوده‌اند و ساعاتی لذت بخش را کنار هم می‌گذراندند. اما حالا با توجه به اینکه هر دو بازنشسته‌اند مدت طولانی تری کنار هم هستند. این موضوع باعث می‌شود برخی مشکلات بیشتر نمایان شوند؛ بنابراین باید در ارتباط خود با همسرتان تعادل برقرار کنید تا مشکلات کمتر شوند.

4- برنامه ‏ریزی برای تغییر محل زندگی

برخی افراد قبل از بازنشستگی رویای این را دارند که بعد از سال‌ها کار کردن، استراحت کنند و به تعطیلات بروند. حتی برخی علاقه دارند که از شلوغی شهر دور شده و محل زندگی خود را تغییر دهند. قبل از بازنشستگی برنامه ریزی کنید که می‌خواهید به کجا بروید تا بتوانید منابع مالی مورد نیاز را تامین کنید. مثلا به جایی باز گردید که در آنجا بزرگ شده اید یا به خارج از کشور بروید.

 

منبع : برنامه ریزی برای دوران بازنشستگی۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- رژیم غذایی سالم

خوردن مقدار زیادی میوه و سبزی تازه، پروتئین‌های خالص و کاهش مصرف چربی، نمک و شکر توصیه می‌شود. شکر سفید، مضرترین ماده برای حافظه است و حتی به عنوان یکی از علت‌های اصلی آلزایمر نیز شناخته می‌شود.

خوراکی‌های سرشار از امگا 3 مثل ماهی، سویا و گردو به شدت برای تقویت مغز و حافظه مفید هستند. خوردن پنیر بدون گردو، به دلیل نیاز پنیر به فسفر برای هضم شدن، می‌تواند عملکرد حافظه را مختل کند.

نوشیدن آب به مقدار زیاد، برای سلامت بدن و مغز بسیار ضروری است. تحقیقات نشان داده که کم آبی باعث انقباض مغزی شده و بر حافظه کوتاه مدت، تمرکز و هوشیاری تاثیر منفی می‌گذارد.

شکلات‌هایی که از کاکائو و قهوه تولید می‌شوند، چه به صورت گرم و چه سرد می‌تواند به بهبود فوری حافظه کوتاه مدت کمک کند. بهترین نوع آن، شکلات‌های تلخ و دارک است.

زنجبیل، گیاه جینسینگ و نوشیدنی‌های کافئین دار مثل قهوه و چای نیز به تقویت حافظه کوتاه مدت کمک می‌کنند.

نیکوتین، یکی از بحث برانگیزترین تقویت کننده‌های حافظه کوتاه مدت است، اما شاید در صورتی که به شکل‌هایی غیر از سیگار مصرف شود، بتواند به حافظه کوتاه مدت کمک کرده و به سلامت نیز آسیب نزند.

2- تقویت سلامت جسمی و روانی

ورزش منظم و روزانه، یک سبک زندگی۱ کلیدی برای داشتن یک حافظه خوب است. حتی 20 دقیقه ورزش روزانه نیز ایده آل می‌باشد، نیاز به حرکات سنگین نیست. پیاده روی در طبیعت، ورزش‌های هوازی و آرام بخش مثل یوگا نیز عملکرد حافظه را تقویت می‌کند.

وضعیت جسمی خود را کنترل کنید. دیابت، فشار خون بالا، مشکلات تیروئید و سرطان‌ها، حافظه کوتاه مدت شما را تخریب می‌کنند.

اختلالات روانی مثل افسردگی به دلیل از بین بردن تمرکز شما، روی حافظه کوتاه مدت تاثیر منفی می‌گذارد. پس یرای تقویت حافظه کوتاه مدت خود باید به رفع مشکلات روانی به کمک مشاوره روانشناسی بپردازید.

3- بهبود سبک زندگی

سبک زندگی و یا شغل‌هایی که مشغله‌های فکری زیادی برای شما ایجاد می‌کنند، باعث می‌شوند تمرکز کمتری داشته باشید؛ در نتیجه هجوم اطلاعات حافظه کوتاه مدت تان را تخریب می‌کند.

7 الی 8 ساعت خواب شب، مهم‌ترین عاملی است که برای سلامت جسم و مغز شما ضروری می‌باشد. کمبود خواب حافظه، خلاقیت، قضاوت و توجه شما را مختل می‌کند. در هنگام خواب، مغز خاطرات و اطلاعات ذهن شما را مستحکم و تقویت می‌کند. کمبود خواب به شدت از میزان اطلاعاتی که می‌تواند در حافظه کوتاه مدت نگه داشته شود می‌کاهد. اختلالات خواب مثل آپنه خواب۱ یا وقفه تنفسی نیز یکی از اصلی‌ترین دلایل مشکلات خواب و تخریب حافظه کوتاه مدت می‌باشند.

 

منبع : تقویت حافظه کوتاه مدت۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

مرکز مشاوره قبل از زادواج کاشان هنر زندگی

مرکز مشاوره ازدواج کاشان هنر زندگی خدمات خود را مراحل مختلف زندگی بین زوجین از ارتباط با جنس مخالف، آشنایی قبل از ازدواج، خاستگاری، نامزدی، آموزش مسائل جنسی و مهارت‌های لازم برای زندگی مشترک را اراعه می‌دهد. مرکز مشاوره ازدواج کاشان هنر زندگی آماده است تا با استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و حضوری خود پاسخگوی سوالات و مشکلات شما باشد. از جمله خدمات مشاوره تلفنی مرکز مشاوره کاشان هنر زندگی می‌توان به مشاوره ازدواج۱ ، مشاوره خانواده۱ ، مشاوره قبل از ازدواج۱ ، مشاوره طلاق۱ ، مشاوره اعتیاد ، مشاوره جنسی ، مشاوره تربیت کودک۱ ، زوج درمانی۱ ، مشاوره افسردگی۱ ، مشاوره وسواس۱ ، مشاوره استرس۱ ، مشاوره خیانت همسر۱ ، اختلالات شخصیتی و .... اشاره داشت.

 

منبع : مرکز مشاوره ازدواج کاشان | آدرس بهترین مراکز مشاوره قبل از ازدواج کاشان۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگیبه منظور تسهیل دسترسی مردم کاشان به کمپ‌های ترک اعتیادکاشان ، آدرس بهترین مراکز ترک اعتیاد کاشان جمع آوری کرده است. شما می‌توانید آدرس مراکز ترک اعتیاد کاشان را در جدول زیر مشاهده نمایید. جمع آوری آدرس مراکز ترک اعتیاد کاشان تنها به منظور کمک به مردم کاشان برای دسترس راحت‌تر به مراکز ترک اعتیاد کاشان انجام شده است. برای کسب اطلاع بیشتر در مورد بهترین روش ترک اعتیاد۱ و آدرس مراکز ترک اعتیاد کاشان می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره هنر زندگی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 

آدرس مراکز ترک اعتیاد کاشان
 

آدرس مراکز ترک اعتیاد کاشاننام مراکز ترک اعتیاد کاشانشماره
فلکه دانشگاه صنعتی کیلومتر5جاده محمود آبادمرکز ترک اعتیاد کاشان - امید1
کاشان - جاده فرودگاه – روستای آمرزیدآبادمرکز ترک اعتیاد کاشان - اسارت تا رهایی زنده رود2
کاشان - اتوبان فرودگاهمرکز ترک اعتیاد کاشان - امید زندگی شفق3
فریدونشهر نرسیده به شهر برف انبارمرکز ترک اعتیاد کاشان - آرمان سبز رهایی4
کاشان – اتوبان معلم – بعد از پل شریعتی – پشت پمپ بنزین کیمیامرکز ترک اعتیاد کاشان - آسمان5
کاشان – خ امام خمینی – روبروی خیابان بسیج – خ مینو – اولین فرعی سمت راستمرکز ترک اعتیاد کاشان - آینده روشن کاشان6
کاشان – خیابان قائمیه – انتهای خیابان – 500 متر بعد از مسجد حجتمرکز ترک اعتیاد کاشان - بهار زندگی7

برای کسب اطلاع دقیق از آدرس بهترینکمپ‌های ترک اعتیادکاشان می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید تا از خدماتمشاور تلفنی۱و حضوری این مرکز بهرمند گردید.

 

منبع : آدرس بهترین مراکز ترک اعتیاد کاشان | کمپ‌های ترک اعتیاد کاشان

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

یکی از مشکلاتی که بسیاری از شهروندان کاشان با آن مواجه هستند عدم آگاهی آنان از آدرس مراکز مشاوره کودک کاشان می‌باشد. به همین دلیل مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی سعی در جمع آوری بهترین مراکز مشاوره کودک کاشان کرده است. آدرس بهترین مراکز مشاوره کودک کاشان در ادامه آورده شده است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مرکز مشاوره روانشانسی حامی هنر زندگی تماس بگیرید.

 

آدرس مراکز مشاوره کودک کاشان

 

شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد آدرس مراکز مشاوره کودک کاشان با مشاوران مرکز مشاوره حامی هنر زندگی از کل کشور از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075228 تماس بگیرید.

 

منبع : مشاوره کودک کاشان | آدرس مراکز مشاوره کودک کاشان۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- بالغ‌های کودک صفت

برخی افراد با وجود اینکه از نظر سنی یک بزرگسال بالغ به شمار می‌روند، ولی هنوز رفتارهای بچگانه ای دارند. این افراد هنوز قادر نیستند برای امور مهم زندگی خود به صورت مستقل تصمیم گیری کنند. اگر قصد ازدواج با چنین شخصی را دارید؛ باید با این موضوع کنار بیایید که همسر آینده تان بعد از تصمیم گیری و مشورت با والدینش، به نظرات شما گوش می‌دهد. همچنین بالغ‌های کودک صفت همیشه طرف خانواده خود را می‌گیرند. همانطور که می‌بینید این افراد نمی‌توانند تکیه گاه مناسبی در زندگی باشند یا در شرایط بحرانی زندگی از پس مسئولیت‌های خود برآیند. این افراد مسئولیت پذیری۳ رفتاری ندارند و زیر گفته‌ها و قول‌های خود می‌زنند، فراموش کار هستند و دائما کارها را به تعویق می‌اندازند.

2- افرادی که زود عصبانی می‌شوند

فردی که زود عصبانی می‌شود به طور کلی در مدیریت خشم خود مشکل دارد. برخورد این افراد به گونه ای است که احساس محق بودن را می‌توان در آن‌ها مشاهده کرد. فلسفه این شخص بی عدالتی فراگیر در جهان است و همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بیند. پس هیچ گاه مسئولیت رفتارهای خود را نمی‌پذیرند و همیشه می‌خواهند دیگران را به خاطر اشتباهات خود متهم کنند. اگر بخواهید به او ثابت کنید که اشتباه می‌کند، این برخورد شما رابه عنوان حمله به خودش در نظر می‌گیرد. در زندگی مشترک هم می‌خواهند با خشم زندگی خود را مدیریت کنند. زندگی با این افراد پر از فشار و مشغله روانی خواهد بود و در زندگی مشترک انرژی تان را تحلیل می‌برند. پس به وجود نشانه‌های احساس خشم۳ در قرار ملاقات‌های خود توجه داشته باشید.

3- پارانوئید‌های شکاک

یکی از شروط اساسی در برقراری رابطه همراه با صمیمیت، داشتن اعتماد دو طرفه است. مسلما تحت نظارت بودن دائمی برای هیج کسی خوشایند نیست. خوشبختانه زمانی که با فردی شکاک آشنا می‌شوید بعد از چند بار قرار ملاقات می‌توانید به نشانه‌هایی واضح از بدبینی او پی ببرید. ولی عاملی که باعث می‌شود بسیاری از افراد به ازدواج با چنین افرادی تن دهند، نادیده گرفتن این نشانه‌ها و احساساتی عمل کردن است. برای اطلاع بیشتر مقاله ازدواج و زندگی با شخصیت پارانوئید (شکاک) را بخوانید.

4- افراد با اختلال جنسی

از آن جایی که کیفیت روابط زناشویی در میزان موفقیت ازدواج تاثیر زیادی دارد و بسیاری از آمارهای طلاق به دلیل نارضایتی‌های جنسی است؛ فرد مبتلا به اختلالات جنسی۱، نقش مهمی در از هم پاشیدن پیوند ازدواج دارد. لازم است افراد قبل از ازدواج نسبت به مشکلات جنسی خود اقدامات درمانی انجام دهند.

5- افراد خودرای و کنترل کننده

فرد کنترل کننده، برای دیگران نیز تعیین تکلیف می‌کند. حس سلطه جویی را می‌توانید در این فرد به وضوح ببینید. فرد کنترل کننده در صورتی که حس کند شرایط در کنترل او نیست از کوره در می‌رود. حتی اگر صاحب فرزندی شوید به والدی سلطه جو و انتقادگر تبدیل می‌شود. در زندگی مشترک نیز نظرات شما را به عنوان همسر قبول نخواهد کرد.

6- شکست عشقی درمان نشده

ازدواج با فردی که هنوز عشق فردی دیگر را در قلب دارد، می‌تواند یکی از اشتباهات بزرگ زندگی باشد. این افراد هنوز در گذشته سِیر می‌کنند و ذهن و قلبشان درگیر گذشته است. آن‌ها نمی‌توانند به شما عشق و محبت داشته باشند. پس در صورت ازدواج با چنین فردی، باید برای سردی‌ها، بی توجهی‌ها و بی محبتی‌ها آماده باشید. شاید این افراد بخواهند خود را شاد نشان بدهند، ولی به مرور می‌فهمید که این زخم عمیق‌تر از چیزی بوده که فکر می‌کردید. پس در صورت آشنایی با چنین فردی، او را تشویق کنید برای درمان شکست عشقی اقدام کند. سپس با توجه به پیشرفتی که نشان می‌دهد، برای ازدواج تصمیم بگیرید.

 

منبع : افراد نامناسب برای ازدواج۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

درمان شناختی رفتاری

روش درمان شناختی رفتاری به شما کمک می‌کند تا نگرش خود را تغییر دهید و با طرز تفکر جدید، سبب می‌شود تا رفتارهای سالم‌تر و سازگارتری نسبت به حوادث و اتفاقات زندگی داشته باشید. بر خلاف سایر روش‌های درمانی که درمانگر به دنبال شناسایی ریشه و علل رفتارهای نامناسب و پرخوری فرد است، در روش درمان شناختی رفتاری درمانگر فقط بر مشکلات زمان حال و آنچه موجب ناراحتی، اضطراب و عامل پرخوری در فرد بیمار گردیده است تکیه می‌کند.

روان‌درمانی دیالکتیکی

هدف روان درمانی دیالکتیکی، افزایش کیفیت زندگی و سازگاری از طریق بازسازی رفتاری است. این روش درمانی، بیماری پرخوری را نوعی واکنش احساسی به تجربه‌های منفی زندگی فرد می‌داند. در این روش درمانگر به فرد یاد می‌دهد که چگونه واکنش‌های احساسی خود را تحت کنترل داشته باشد و در شرایط استرس‌زا بهترین عملکرد را داشته باشد.

روان‌درمانی بین فردی

روان‌درمانی بین فردی اعتقاد دارد که اختلال پرخوری در اثر عوامل رفتاری، مشکلات در روابط شخصی، غم، افسردگی و... به وجود آمده است. در روش درمانی بین فردی درمانگر سعی در یافتن مشکلات اصلی است که عامل بیماری پرخوری در فرد می‌باشد و با ایجاد تغییرات سازنده طی 12 تا 16 جلسه در جهت رفع این مشکلات حرکت می‌کند.

منبع: اختلال پرخوری چیست | علائم و نشانه‌های بیماری پرخوری۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

روش خود درمان‌گری

در روش خود درمان‌گری، فرد مبتلا به لکنت زبان در خود انگیزه‌هایی ایجاد می‌کند و از این طریق در او تغییراتی ایجاد می‌شود. بیمار با برنامه منظم سعی در حل لکنت زبان خود می‌کند. این روش در کودکانی که سن بالاتری دارند، کاربرد دارد.

دارودرمانی

در صورتی که تشخیص داده شود که علت لکنت زبان، اضطراب و استرس در کودک است برای او داروهای آرام‌بخش تجویز می‌شود تا از این طریق لکنت زبان او بهبود پیدا کند. البته برای درمان استرس کودکان تنها دارودرمانی کافی نبوده و درمان‌های روانشناختی نیز ضرورت دارند.

رفتاردرمانی

رفتاردرمانی یک روش جدید است که در آن فرض بر این است که لکنت زبان کودک به دلیل رفتارهای سازش نیافته و ناهنجار او می‌باشد. بنابراین سعی می‌کنند که رفتارهای ناهنجار کودک را اصلاح کنند تا از این طریق لکنت زبان وی درمان شود. گفتاردرمانی یکی از تکنیک‌های رویکرد رفتاری است که به درمان لکنت زبان می‌پردازد.

روان‌درمانی

روان‌درمانی بیشتر برای درمان لکنت زبان بزرگسالان استفاده می‌شود. این افراد دچار مشکلات عاطفی، استرس و اختلالات عصبی هستند. روان‌درمانی در مورد کودکان سنین پایین نمی‌توان اجرا کرد. اما متخصصان در این زمینه می‌توانند به والدین در یافتن علت لکنت زبان و شناسایی آسیب‌ها کمک کنند.  

روش تفکر و تلفظ یا روش دوگانه

در این روش بر دوجنبه تفکر و تلفظ کودک توجه می‌شود و معمولا هم بسیار مفید و ثمربخش است. این روش در کودکان 3 تا 7 ساله استفاده می‌شود.

منبع: درمان لکنت زبان کودکان۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

رفتارهای مادر

رفتار والدین، به ویژه مادران در دوران اولیه شکل‌گیری عادات تغذیه‌ای کودکان، می‌تواند شرایط آن‌ها را در سال‌های بعد تغییر دهد.

فراهم کردن همیشگی غذا توسط مادر

نگرانی‌های والدین باعث می‌شود برای غذا دادن به کودک خود به دنبال او بدوند، کودک نیز فرار کرده یا دهانش را بسته نگه می‌دارد. اما زمانی که گرسنه می‌ماند، خودش به سمت غذا رفته و هر چند کم، شکم خود را سیر می‌کند. بنابراین اصرار و سخت‌گیری والدین، یکی دیگر از علل بی‌میل شدن کودک به غذاست.

بیماری کودک

اگر کودک، علی رغم عدم اصرار شما، برای مدت طولانی غذا نخورد و به آن بی‌توجه باشد، احتمالا ناشی از مشکلی پزشکی است. مشکل در جویدن به دلیل درد دندان یا لثه، مشکل در فرو بردن غذا به دلیل درد یا زخم گلو یا زبان نیز از دیگر مشکلات پزشکی بی‌اشتهایی کودک می‌باشد. بنابراین به جای باج دادن یا تهدید کودک، او را به نزد پزشک اطفال برده تا بررسی‌های لازم انجام شود.

بیماری‌های روحی

کودکان (مخصوصا در سنین بالاتر از 3 سال) به مشکلات روحی مثل اضطراب، ترس‌ها و حتی افسردگی مبتلا می‌شوند. وجود این مسائل تغذیه کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین مراجعه به مشاوره کودک هم برای مادر و هم برای کودک ضروری می‌باشد. برخی دیگر از علل بی‌اشتهایی کودکان عبارتند از:

_ ویروس‌ها

_ یبوست

_ عادات غذایی غلط خانواده

_ ساعت بد تغذیه

_ خوردن شیرینی و شکلات در زمان‌های نامناسب

_ غذا دادن به کودک روبروی تلویزیون یا در حال بازی

_ بدخوابی و نخوابیدن

_ فعالیت شدید و خستگی زیاد

_ تحرک بسیار کم

منبع: درمان بی‌اشتهایی در کودکان۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

حمایت خود را نشان دهید

یکی از دلگرم کننده‌ترین حرف‌هایی که یک فرد مصیبت‌دیده می‌خواهد و می‌تواند بشنود، این است که دیگران به او بگویند که تنها نیست و در فکرشان خواهد بود. جملاتی مثل "تو فکرت هستم و حواسم بهت خواهد بود" و یا "من کنارت هستم" و از این دست صحبت‌ها، غم تنهایی را کم می‌کند.

از فوت شده صحبت کنید

ذکر خاطرات شیرین از فردی که فوت شده و ابراز اینکه دلتان برای او و خوبی‌هایش تنگ خواهد شد، می‌تواند کمی از غم بازمانده‌ها را تسکین دهد. جملات مثبتی مثل "عمر باعزتی داشت و شریف زندگی کرد" نیز در صورتی که حقیقت داشته باشد، می‌تواند بسیار برای بازماندگان تسلی‌بخش باشد.

درک کنید

درک کردن شرایط فرد داغ‌دیده، همان است که با همدردی تعریف می‌شود. یعنی خود را جای او قرار داده و به آنها بگویید که "این درد چقدر سخت است و من میدانم و می‌دانم که از پس آن برخواهی آمد". درک کردن تصنعی و فقط در حرف، نمی‌تواند کمک‌کننده باشد.

منبع: دلداری دادن به داغ‌دیده‌ها | دلداری به سوگواران۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

مهمترین علتی که باعث بروز اختلافات شدید بین وراث می‌گردد، ناآگاهی از قوانین وراثت، طمع‌کاری و سهم‌خواهی‌های بیش از حدف و یا عدم برابری سهم‌الارث دختر و پسر بعد از فوت والد یا والدین می‌باشد. گاه عواملی باعث می‌شود وراث مدت‌ها پس از مرگ پدر یا مادر، سراغ اموال نروند، همین گذر زمان ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. برخی دیگر از علل دعواهای وراثت عبارتند از:

_ عدم موافقت و هماهنگی تمام وراث در مورد تقسیم اموال

_ نگرانی از وضعیت مادر پس از فوت پدر

_ طمع‌کاری برای فروش اموال با قیمت بالاتر یا سهم بردن بیشتر از سهم‌الارث مشخص

_ وابستگی‌های احساسی به اموال پدر که باعث غفلت فرزندان و درگیری نسل‌های بعدی یا اقوام سببی بر سر اموال متوفی می‌شود.

منبع: دعوای وراثت | راه‌های پیشگیری از دعواهای وراثت۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

از روی ترحم و دلسوزی تصمیم نگیرید

ممکن است مردی که تجربه شکست در ازدواج دارد، با داستان‌های سوزناکش برای شما بخواهد دلتان را به رحم آورده و شما را مجاب به پذیرش درخواستش کند. بنابراین باید متوجه باشید که انتخاب از روی دلسوزی نه تنها به خودتان، بلکه به طرف مقابلتان نیز آسیب می‌رساند.

حساسیت‌های شما نسبت به مرور خاطرات

ممکن است با رفتن به یک رستوران یا گوش دادن به یک موسیقی، فکر کنید که خاطراتی برای همسرتان در حال تداعی است و آزار ببینید. باید بپذیرید که خاطرات زنده هستند و ممکن است گهگاهی همسرتان به سراغشان برود، بنابراین اگر توانایی مدیریت این هیجانات را ندارید، ممکن است به زندگی شما آسیب برسد.

مقایسه شما با همسر قبلی

یکی دیگر از نکات منفی ازدواج با مرد مطلقه، زمانی است که رفتارهای بد شما با همسر سابق مقایسه می‌شود. مرد ممکن است ناخواسته بگوید که "هیچ زنی این رفتار را نمی‌کند یا اینگونه صحبت نمی‌کند" و طبیعتا منظور او از هیچ زنی، همسر قبلی‌اش است.

قبح طلاق ریخته شده است

ازدواج با مردی که یک بار جدا شده، باعث می‌شود او از جدایی نترسد و ممکن است راحت‌تر به طلاق فکر کرده و آستانه تحمل او پایین‌تر بیاید. البته احتمال این اتفاق خیلی بالا نیست.

مرد شما باتجربه‌تر است

نکته مثبت ازدواج با مردان مطلقه، این است که آن‌ها یکبار طعم شکست را چشیده‌اند و حالا بهتر می‌دانند در مقابل برخی از مشکلات چگونه واکنش نشان داده و با شما چگونه بهترین برخورد را داشته باشد. به نوعی اگر ازدواج قبلی او بد بوده، بیشتر قدر شما و احساساتتان را خواهد دانست.

مشاوره پیش از ازدواج ضروری‌تر است

مراجعه به روانشناس، برای هر نوع ازدواجی ضروری است اما به دلیل اینکه ازدواج با مرد مطلقه کمی شرایط متفاوتی دارد، مشاوره پیش از ازدواج بسیار مهم‌تر و ضروری‌تر می‌باشد. هر طلاقی آسیب تازه‌ای به افراد و جامعه وارد می‌کند و باید تا می‌شود از آن پیشگیری شود.

منبع: ازدواج با مرد مطلقه۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1. اول خودتان را شاد نگه دارید

به یاد داشته باشید برای اینکه خانواده و شوهری شاد داشته باشید؛ اول باید خودتان شاد باشید تا این انرژی مثبت به خانواده نیز داده شود. سعی کنید همیشه صورتی خندان و شاد داشته باشید.

2. غذایی که دوست دارد برایش بپزید

غذا برای بیشتر آقایان اهمیت زیادی دارد. بسیاری از زن و شوهرها تنها بر سر غذایی که یا به درستی پخت نشده یا به موقع آماده نبوده و یا سوخته دعوا می‌کنند. این اتفاق به راحتی می‌تواند باعث ایجاد مشکلات و دعواهای مداوم شود. اما اگر شما گاهی اختصاصی و برای همسرتان غذای مورد علاقه او با تمام مخلفاتش را آماده کنید، به راحتی او را خوشحال می‌کنید. همچنین می‌فهمد که برای او وقت گذاشته‌اید و به او ارزش می‌دهید.

3. خانواده‌اش را در شادی‌هایتان شریک کنید

برای همسرتان جشن تولد بگیرید و حتما خانواده‌اش را هم در این شادی شریک کنید. جلوی او از پدر و مادرش تشکر کنید که چنین پسری با ویژگی‌های بی‌نظیر تربیت کرده‌اند. این کار هم باعث شادی مضاعف همسرتان شده و هم محبت خانواده‌اش به شما جلب می‌شود. همسرتان هرگز این محبت و برنامه‌ای که ترتیب داده‌اید را فراموش نمی‌کند؛ حتی اگر به زبان هم نیاورند، در دلشان شما، شعور و مهربانی‌تان را ستایش می‌کند.

4. به شوهرتان اعتماد کنید

با اعتماد به شوهرتان قدرت او را افزایش می‌دهید، همواره او را تشویق کرده و طرفدارش باشید حتی اگر بازنده باشد، او را از نظر خودش و دیگران بزرگ و برنده نشان دهید. از خوبی‌های او تعریف کنید. مهارت‌ها و استعدادهایش را به او یادآوری کنید. در کارها به او اعتماد کنید و او را تکیه‌گاه خود بدانید.

5. احساستان را به او بگویید

گاهی به زبان بیاورید که دوستش دارید. برای موثرتر بودن گفته‌تان جمله "دوستت دارم" را در گوشش زمزمه کنید. هیچ وقت نگویید که "من دوست داشتنم را با رفتارم ثابت می‌کنم"، رفتار و زبان تکمیل‌کننده هم هستند.

6. پیام‌های عاشقانه برایش بفرستید

گاهی پیامک‌های عاشقانه برای او بفرستید. متاسفانه اغلب جوانان در دوران دوستی یا آشنایی ابتدایی به هم پیامک‌های عاشقانه، استیکر قلب و… می‌دهند، اما بعد از عروسی دیگر خیلی از این کارها را نمی‌کنند. حتی بعد از گذشت سال‌ها از ازدواج، باز هم به هم پیام، تصاویر یا استیکرهای عاشقانه بدهید. حتی می‌توانید برای شوهرتان نامه عاشقانه بنویسید.

7. به ظاهرتان همیشه برسید

خود را خوشگل کنید و لباس‌هایی که شوهرتان دوست دارد بپوشید. مخصوصا وقتی از سرکار بر می‌گردد به ظاهرتان برسید. نگویید "از ما گذشته است"، حتی اگر 50 ساله هستید. اگر فرزندانتان بزرگ هستند و نمی‌توانید هر لباسی بپوشید، اما از هر رنگی می‌توانید استفاده کنید، یک گلسر زیبا به موهای‌تان زده و عطری بزنید.

منبع: راه‌های خوشحال کردن مردان در زندگی مشترک۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- درخت باشید

شما به عنوان یک فرد موفق (در هر زمینه‌ای که باعث حسادت شده) یک الگو نیز در نظر گرفته می‌شوید. بنابراین شما نباید مانند فرد حسود برخورد کنید. به جای تکرار رفتارهای آدم‌های حسود، شما رفتاری برعکس و مقابل آن‌ها در پیش بگیرید. مثلا پذیراتر و انگیزه‌بخش باشید، تشویق کنید و نکات مثبت را ببینید و متواضع باشید. با چنین روشی نه تنها از آسودگی خاطر بیشتری برخوردار گشته‌اید، بلکه به دیگران نیز کمک کرده‌اید و بر سرعت خود در مسیر موفقیت افزوده‌اید.  

2- خود را با انتقادات ارزیابی کنید

درست است که افراد حسود از روی حسودی شروع به نقد و ایرادگیری می‌کنند؛ اما در این میان ممکن است با انتقادی درست و به جا روبرو باشید. فراموش نکنید موفقیت همیشه از آن کسانی است که هر روز برای بهتر شدن تلاش می‌کنند. بنابراین بهتر است در دام غرور، فرو نروید و گاهی به انتقادهای آن‌ها گوش کنید و در صورتی که درست بود، خود را اصلاح کنید. بنابراین شما می‌توانید از نظر دیگران –هرچند منفی- استفاده کنید تا فرصت‌هایی را که از دید شما پنهان مانده را دریابید.

3- احترام و تواضع را فراموش نکنید

برخورد با انتقادهای افراد حسود، هیچگاه ساده نبوده است. سختی‌هایی که شما را نمی‌کشند، اما قوی‌تر می‌کند. کسانی که نتوانسته‌اند به موفقیت‌هایشان دست پیدا کنند، به حسادت می‌پردازند و شرایط را برای موفق‌ها سخت‌تر می‌کنند. بنابراین یک فرد باهوش به اثبات خود در مقابل این افراد نمی‌پردازد. بنابراین سعی کنید در مقابل این افراد، بیشتر متواضع باشید.

4- تعارض‌ها بشناسید و حل کنید

هر چالش یک فرصت است و هر تجربه یک موفقیت. فردی که بداند در مقابله با چالش‌ها و تعارض‌ها چگونه رفتار کند و چطور از پس آن‌ها بربیاید، در نهایت به موفقیت بیشتری دست پیدا می‌کند. شما باید آگاه باشید که برخورد با آدم‌های حسود، فرصتی را برای شما فراهم می‌آورد تا بتوانید بهتر با چالش‌ها و تعارض‌ها مقابله کنید و بهتر آن‌ها را حل و فصل نمائید. این افراد ممکن است حتی در فضای مجازی شما را در وضعیت‌های سخت قرار دهند تا شکست شما را مشاهده کنند. شما لازم است از این فرصت‌ها استفاده کنید تا فرد قوی‌تری بشوید و برای حل تعارضات، راه حل‌های ساده‌تری بیابید. بنابراین گاهی بگذرید و پاسخی ندهید و سعی کنید به راه حل‌هایی کاربردی‌تر دست یابید.

5- مدیریت خشم را بیاموزید

افراد زمان‌هایی که عصبانی‌تر و خشمگین هستند، از رفتارهای تکانشی و سرزده بیشتری استفاده می‌کنند و احتمال شکست و رفتارهای زیان آور در آن‌ها بیشتر است. افراد حسود ممکن است حرفی بزنند تا شما را عصبانی کنند؛ بنابراین لازم است مهارت کنترل خشم را در خود تقویت کنید. چرا که افراد در زمان عصبانیت، به احتمال بیشتری با هیجانات و احساسات‌شان تصمیم‌گیری و رفتار می‌کنند. در چنین شرایطی، باید از تمام کلمات و رفتارهای منفی، به نفع خودتان استفاده کنید. فردی که می‌تواند خشم خود را در اختیار داشته باشد، در  شرایط سخت و اضطراب‌آور نیز بر خود مسلط است.

6- قرار نیست همه شما را دوست داشته باشند

برای خودتان مشخص کنید که نباید تحت تاثیر صحبت‌ها و رفتارهای منفی افراد حسود قرار بگیرید. افراد منفی‌باف و حسود در زندگی تمام افراد موفق حضور دارند. شما نمی‌توانید تمام این افراد را مجاب به رفتاری دوستانه کنید تا شما را دوست بدارند.

7- به افراد حسود اجازه دهید انگیزه‌ی شما باشند

در مسیر موفقیت و تلاش لحظات سخت و تاب‌آور زیادی روبروی شما قرار دارد. در چنین لحظاتی داشتن انگیزه یکی از مهم‌ترین موتورهای حرکتی است. بنابراین حسادت دیگران نوعی رقابت برای شما محسوب می‌شود. برای پیروزی در این رقابت تلاش کنید و از آن به عنوان انگیزه سخت‌تر تلاش کردن بهره بگیرید. البته فراموش نکنید که شما لازم نیست خود را به کسی اثبات کنید.

منبع: چگونه با افراد حسود برخورد کنیم؟۱

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

صحبت در مورد مشکل

بی‌اشتهایی و به دنبال آن کاهش وزن زیاد می‌تواند به میزان قابل توجهی اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد. با این حال اولین و مهم‌ترین قدم، برقراری ارتباط و اشتراک‌گذاری مشکلاتتان است. اما باید مطمئن شوید که مشکلتان را با کسی در میان بگذارید که به او اعتماد دارید و می‌توانید روی او حساب کنید و به شما در این راه کمک می‌کند. اعضای خانواده‌تان نزدیک‌ترین افراد به شما هستند، اما معمولا به خاطر درگیری‌های عاطفی‌شان با شما نمی‌توانند شنونده خوبی باشند. مشاوران روانشناسی با تخصصی که در زمینه علوم انسانی دارند، بهترین کمک را می‌توانند به شما بکنند.

شرکت در جلسات درمانی

پذیرش، کلید حل مشکل است. بسیاری از افرادی که دچار اختلال بی‌اشتهایی عصبی حاد (anorexia nervous) هستند، بیماری‌شان را نمی‌پذیرند. شرکت کردن در برنامه‌های درمانی به شما کمک می‌کند احساس امنیت و تنهایی کمتری کنید و تجربیات دیگر اعضا را نیز بشنوید. از همه مهم‌تر، جلسات درمانی به شما این امکان را می‌دهد که مشکلات تغذیه‌ای خود را رفع کنید.

ورزش کردن و ارتباط با افراد

برای ورزش کردن نیازی نیست که حتما در یک باشگاه محلی ثبت نام کنید. اما اگر می‌توانید در یک باشگاه محلی ثبت نام کرده و از مشاوره تغذیه نیز بهره‌مند شوید. ورزش کردن به همراه تغذیه مناسب به درمان بی‌اشتهایی شما کمک می‌کند. علاوه بر این ارتباط بیشتر با دیگران در باشگاه به افزایش اعتماد به نفس و کاهش استرس شما کمک خواهد کرد.

منبع: درمان بی‌اشتهایی | درمان خانگی و تخصصی بی‌اشتهایی عصبی۱