برو به محتوای اصلی

فراز اسکندری
فراز اسکندری
۲۵۹
کارشناس ارشد

 

آیا از فراز اسکندری سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از فراز اسکندری بپرس!

مقررات گمرکی مربوط به کالای همراه مسافر

الف - مسافران خروجی
همه مسافران می‌توانند هنگام خروج از کشور لوازم شخصی و وسایل سفر خود را در حد متعارف و غیرتجاری از کشور خارج نمایند.
خروج صنایع دستی و مصنوعات ایرانی به هر میزان (غیر از فرش که مقررات آن جداگانه آماده است)‌،‌ بدون محدودیت ارزش به همراه مسافر بلامانع است. این کالاها نباید جنبه تجاری پیدا کنند. خروج انواع کالاهای خارجی به همراه مسافر فقط تا سقف ارزش 80 دلار مجاز است.

خشکبار 
خروج انواع خشکبار به همراه مسافر، به مقداری که جنبه تجاری نداشته باشد،‌ بلامانع است. حداکثر مقدار مجاز پسته برای خروج به ازای هر گذرنامه 10 کیلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه 100 گرم می‌باشد. همراهان نمی‌توانند زعفران یا پسته حتی به مقدار مجاز همراه داشته باشند.

فرش و گلیم 
مسافرانی که از مرزهای هوایی کشورخارج می‌شوند می‌توانند در ازای هر گذرنامه یک قطعه فرش دست‌باف به همراه خود از کشور خارج کنند،‌ به شرط آنکه مساحت فرش بیشتر از 6 متر مربع نباشد. این مقدار فرش باید یک قطعه باشد،‌ بنابراین خروج دو قطعه فرش کمتر از 6 مترمربع نیز مجاز نیست.
برای خروج فرش ارائه گذرنامه و بلیط هواپیما ضروری است. همراهانی که گذرنامه مستقل ندارند، مجاز به خارج کردن فرش نیستند.
خروج فرش برای مسافران عازم امارات متحده عربی،‌ عربستان و سوریه ممنوع است.
زایران عتبات عالیات و یا سایر اماکن مقدسه مجاز به خروج فرش نیستند. ضمنأ‌ خروج پسته، مغز پسته، خشکبار و زعفران هم برای این رده از مسافران ممنوع است.
خروج فرش‌های نفیس و سایر اشیایی که دارای ارزش‌های تاریخی و میراث فرهنگی هستند، به همراه مسافر ممنوع است.

ارز 
به موجب مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حداکثر ارز مجاز برای خروج از کشور توسط هر مسافر صاحب گذرنامه 3000 دلار (اسکناس، چک مسافری و یا ترکیبی از هر دو) و به ازای هر همراه حداکثر معادل 500 دلار است. خروج ارز بیشتر از سقف مجاز مستلزم داشتن اظهارنامه یا گواهی انتقال از شبکه بانکی است.
خروج دینار عراقی، روبل روسیه و افغانی افغانستان به صورت مسافری و تجاری ممنوع است.
خروج پول رایج در جمهوری اسلامی ایران به میزان 500 هزار ریال به همراه مسافر مجاز است.

طلا و نقره 
هر مسافر می‌تواند هنگام خروج از کشور حداکثر 150 گمرک طلای ساخته شده بدون نگین و تا سه کیلوگرم نقره ساخته شده بدون نگین با خود همراه داشته باشد.

آثار هنری و اشیای عتیقه 
خروج اشیای عتیقه،‌ آثار هنری اصیل، کتاب‌های خطی و چاپ سنگی، قطعات خوشنویسی شده، اوراق مینیاتور، انواع سکه‌های گرانبها و هر نوع اشیای تاریخی و میراث فرهنگی ممنوع است.

جسد مومیایی شده مصری دربردارنده‌ی کنجکاوی و فریفتگی است. بسیاری از این مومیایی‌ها تاکنون در مصر کشف شده‌اند و بسیاری از آنها نیز وجود دارند که باید کشف شوند. مطالعات متعددی روی این مومیایی‎ها و در مورد آنها انجام شده و اسرار زیادی نیز وجود دارند که باید کشف شوند. مومیایی‌ها، بدن‌های اجساد انسان‌ها یا حیوانات هستند که پوست و اعضای بدنشان به دلیل شرایط آب و هوایی و یا در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن به طور عمدی یا غیر عمدی، حفظ شده‌اند. مومیایی کردن در بسیاری از نقاط دنیا انجام می‌شده است اما مصر باستان مرکز این کار بوده است. در واقع مصریان باستان حدود را مشخص کرده بودند و مومیایی کردن را محدود کرده بودند. زمین‌های تدفین بزرگی وجود داشتند که به آنها نکروپلیس یا شهر مردگان می‌گفتند جایی که اجساد مردگان را به تعداد زیاد مومیایی می‌کردند، سپس زیر خاک دفن می‌کردند و یا مقبره می‌ساختند.

هدف مومیایی کردن

دلیل اینکه چرا مصریان باستان مومیایی می‌کردند تقریباً واضح و صریح بود. آنها معتقد بودند که مرگ، باعث زندگی پس از مرگ می‌شد جایی که فرد در آنجا زندگی ابدی و جاویدان داشت. اما برای اینکه زندگی پس از مرگ اتفاق می‌افتاد باید بدن مرده را حفظ می‌کردند تا روح می‌توانست بدنی را که بدان تعلق داشته بشناسد؛ به عبارت ساده‌تر اگر بدن دست نخورده باقی نمی‌ماند زندگی پس از مرگ نیز وجود نداشت. به همین دلیل بود که فکر مومیایی کردن به ذهن مصریان رسید تا بتوانند وارد زندگی پس از مرگ شوند و حتی آنجا نیز زندگی شاد و راحتی داشته باشند.

در مصر چگونه مرده‌ها را مومیایی میکردند؟

مصریان قصد نداشتند که روش مومیایی کردن را کشف کنند. در واقع آنها به طور تصادفی به فکر حفظ عمدی اجساد مردگان رسیدند. در زمان‌های قدیم مصریان باستان اجساد مردگان خود را زیر شن‌های صحرا دفن می‌کردند. گرمای شن‌های صحرا تمام رطوبت بدن مرده را جذب می‌کرد و باعث می‌شد که بدن به طور کامل خشک شود و به طور طبیعی حفظ شود. بسیاری مواقع اجساد چنان دست نخورده باقی می‌ماندند که حتی پوست و موهای آنها نیز تجزیه نمی‌شد. این اجساد به طور طبیعی توسط شرایط آب و هوایی گرم مومیایی می‌شدند.

در مصر چگونه مرده‌ها را مومیایی میکردند؟

با شروع دوران سلطنتی در مصر، انجام مراسم و تشریفات تدفین دودمانی برای اعضای خانواده سلطنتی الزامی بود. واضح بود که فرعون و خانواده او را نمی‌توانستند زیر شن‌های صحرا دفن کنند. اجساد آنها را باید قبل از دفن کردن، در داخل تابوت و همراه وسایل ارزشمند دیگر می‌گذاشتند؛ اینجا بود که مشکل ایجاد می‌شد. با قرار دادن اجساد مردگان در تابوت ارتباط آنها با شرایط طبیعی صحرا قطع می‌شد و در نتیجه مومیایی طبیعی این اجساد رخ نمی‌داد؛ به عبارت دیگر اجساد در داخل تابوت تجزیه و خراب می‌شدند و در نهایت نه بدن مرده‌ای باقی می‌ماند و نه زندگی پس از مرگی اتفاق می‌افتاد.

برای جلوگیری از این وضعیت ناراحت کننده و دردناک مصریان باستان روش مومیایی‌سازی عمدی را ابداع کردند و شروع به حفاظت عمدی از اجساد مردگان کردند تا زندگی پس از مرگ اتفاق بیفتد. پس از اینکه عملیات مومیایی کردن توسط مصریان باستان کشف شد تنها برای انسان‌ها مورد استفاده قرار نگرفت و حیواناتی چون گربه و گوسفند نیز که در آن زمان مقدس شمرده می‌شدند مومیایی شدند؛ اینها یا همراه مرده دفن می‌شدند و یا به عنوان خدایان بودند.

با گذر زمان مومیایی کردن که در ابتدا منحصر به خانواده سلطنتی بود در تمام سرزمین انجام شد. اما چون هزینه‌ی زیادی داشت کسانی که توانایی مالی داشتند اجساد عزیزان مرده خود را مومیایی می‌کردند و کسانی که این توانایی را نداشتند از روش طبیعی که هزینه‌ای نداشت استفاده می‌کردند.

عقاید مصریان در مورد مرگ و زندگی پس از مرگ

عقاید مصریان در مورد مرگ و زندگی پس از مرگ ماهیتاً پیچیده بود. آنها معتقد بودند هر موجود زنده‌ای یک Ka دارد که نماد روح یا جان زندگی است. تا وقتی که موجود زنده است Ka او را ترک نمی‌کند اما لحظه‌ای که او مرد Ka نیز ناپدید می‌شود. این دلیلش این بود که تا وقتی فرد زنده بود تمام غذایی که می‌خورد و هر نوشیدنی که مصرف می‌کرد به Ka قدرت می‌داد. اما پس از مرگ، به علت اینکه مصرف غذا قطع می‌شد وجود Ka نیز ناممکن بود و او نمی‌توانست خود را حفظ کند. بنابراین برای اینکه Ka برای همیشه زنده می‌ماند غذاهایی باید به او داده می‌شد تا بتواند نیازهای روحی خود را تأمین کند. به عبارت دیگر Ba روح هر فرد بود اما بر خلاف Ka که شخص را پس از مرگ ترک می‌کرد Ba برای همیشه حتی پس از مرگ نیز با او می‌ماند.

در مصر چگونه مرده‌ها را مومیایی میکردند؟

هدف مراسم تدفین مصریان این بود که Ba را از بدن مرده جدا کرده و به Ka ملحق کنند تا با هم بتوانند وارد زندگی پس از مرگ شوند و منجر به زندگی جاویدان شوند. هم چنین معتقد بودند که Ba هر شب به بدن شخص باز می‌گردد تا زندگی دوباره پیدا کند بنابراین اگر بدن حفظ نمی‌شد Ba نمی‌توانست او را بشناسد و به بدن شخص بازگردد و زندگی پس از مرگ اتفاق بیفتد در نتیجه زندگی فرد تمام می‌شد. مومیایی کردن باعث حفظ بدن مرده می‌شد و در نتیجه Ba می‌توانست او را بشناسد و در طول شب در آن حلول کند و خود را دوباره جوان سازد.

زندگی پس از مرگ یک باور مهم در دین مصریان باستان بود. یک مصری به طور نرمال تا سن 40 سالگی یا بیشتر زنده بود. فکر داشتن جاودانگی پس از مرگ تا حد زیادی راضی کننده بود و مومیایی کردن این کار را ممکن می‌کرد به همین دلیل مصریان باستان مردگان خود را مومیایی می‌کردند.

هتلداری به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم صنعت گردشگری شناخته می‌شود که در دهه‌های اخیر به یکی از صنایع درآمدزا تبدیل شده است. بر این اساس کشورهایی که اهمیت صنعت گردشگری را فهمیده‌اند، توجه ویژه‌ای به توسعه صنعت هتلداری دارند. درحال حاضر میلیون‌ها نفر در صنعت گردشگری و صنایع مرتبط با آن اشتغال دارند.

هتلداری از ارکان اصلی گردشگری است. بر این اساس، گزارشی که اخیرا منتشر شده به بررسی رشد درآمد سالانه هتلداری پرداخته است. این گزارش نشان می‌دهد که درآمد سالانه صنعت هتلداری در جهان از سال 2010 تا 2016 تا چه اندازه افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود این درآمد تا سال 2018 نیز بیشتر شود.

در سال‌های اخیر تبلیغات داخلی و خارجی جهت به تصویر کشیدن جاذبه‌های گردشگری در کشورهای مختلف بیشتر شده است. در عین حال افزایش استفاده از وسایل ارتباط جمعی، فضای مجازی و رسانه‌های مختلف باعث ترغیب مردم برای بازدید از کشورهای دیگر شده است. از طرفی گسترش تعاملات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بین کشورهای مختلف و برگزاری جشنواره‌های گوناگون نقشی موثر بر افزایش حضور مسافران در شهرها یا کشورهای دیگر دارد. تمام این مسائل باعث توسعه صنعت توریسم و به تبع آن افزایش درآمد هتل‌ها شده است.

آن طور که در این گزارش آمده، میانگین سالانه درآمد صنعت هتلداری در جهان در سال 2010 به حدود 346.7 میلیارد دلار رسیده بود. این درآمد در سال 2012 با رشدی پلکانی به مبلغی حدود 398.4 میلیارد دلار رسید. دیگر گزارش‌های به دست آمده در حوزه گردشگری حاکی از آن است که در سال 2012 تعداد گردشگران در سطح جهانی از مرز یک میلیارد نفر گذشته و این برای نخستین بار است که در 10سال منتهی به 2012 جهان شاهد رشد 50 درصدی تعداد سفر و گردشگران بوده است. از سوی دیگر برگزاری المپیک لندن در این سال توانست درآمد زیادی برای صنعت گردشگری و به تبع آن هتلداری به همراه داشته باشد.

در سال 2014 میانگین درآمد هتلداری در جهان از مرز 400 میلیارد گذشت. آن طور که در گزارش‌ها آمده در این سال گردشگری بین‌المللی رشدی بیش از پیش‌بینی جهانی را ثبت کرده است. با وجود اینکه در این سال، جهان با چالش‌های زیادی روبه‌رو بود اما عملکرد پایدار گردشگری توانست منجر به موفقیت این صنعت شود. از مهم‌ترین این چالش‌ها در سال 2014 می‌توان به بحران‌های اقتصادی جهانی، درگیری‌های سیاسی همچنین گسترش شیوع ویروس ابولا در آفریقا اشاره کرد.

طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری، تعداد گردشگران بین‌المللی در سال 2015 حدود 4.6 درصد افزایش داشته است. یعنی شمار گردشگران جهانی نسبت به سال قبل نزدیک به 52 میلیون نفر افزایش داشته است. میانگین درآمد هتلداری جهانی نیز این موضوع را تایید می‌کند. در این سال متوسط درآمد هتل‌ها در جهان نزدیک به 5 میلیارد دلار بوده است.

آن طور که کارشناسان تحلیل می‌کنند، نوسانات غیرمعمول و شدید نرخ ارز، کاهش قیمت نفت و سایر کالاها همچنین افزایش دغدغه‌های جهانی در مورد تامین امنیت مقاصد گردشگری از عوامل مهم و تاثیرگذار بر رشد گردشگری و در نهایت افزایش درآمد هتل‌ها در جهان است.

درآمد صنعت هتلداری از سال 2010 با افزایش جهانی روبه‌رو بوده است. تنها در سال 2016 متوسط درآمد هتلداری جهانی با کاهش مواجه شد. کارشناسان بین‌المللی می‌گویند از آغاز سال 2016 چند عامل کلیدی باعث افت صنعت توریسم و کاهش درآمد حاصل از آن شد. طبق نظر این کارشناسان، نوسانات اقتصادی، بحران سیاسی، قیمت نفت، تشدید مرزبندی‌ها، محدودیت ویزا و وحشت ناشی از تروریسم از مهم‌ترین چالش‌های گردشگری در سال 2016 بوده است. ازجمله این بحران‌ها، رخدادهای تروریستی است که در سال 2016 بسیاری از کشورها را درگیر کرد و در کنار آن بحران ورود پناهندگان به کشورهای مختلف مشکلات گردشگری را تشدید کرد. تمام این عوامل باعث شد تا میانگین درآمد هتلداری در جهان کاهش یافته و به 490 میلیارد دلار برسد.

با این حال بسیاری از فعالان سازمان گردشگری جهانی می‌گویند طبق تجربه سال‌های گذشته هر اتفاقی که در جهان به وقوع بپیوندد، نمی‌تواند تاثیر درازمدتی بر گردشگری داشته باشد. مردم همچنان به سفر می‌روند. این حوادث فقط در کوتاه مدت صنعت گردشگری را دچار چالش می‌کند و مقصدهای دیگری را جایگزین مقصدهای مورد تهدید می‌کنند. بر این اساس در این گزارش پیش‌بینی می‌شود که در سال 2018 درآمد متوسط هتل‌ها در جهان به حدود 553.8 میلیارد دلار برسد که این افزایش درآمد نشان دهنده بهبود دوباره شرایط گردشگری در جهان است.

 در ایران نیز سرمایه‌گذاران بسیاری با ساخت هتل‌های فوق‌العاده، تلاش کرده‌اند سهمی از مسافران خارجی و داخلی این بازار را نصیب خود کنند. 

هزینه‌های چند نمونه از هتل‌های لوکس ایران

هتل اسپیناس پالاس، مدرن و درخشان

این هتل که فقط چند سالی از افتتاح آن می‌گذرد در شمال تهران واقع شده است. در 20 طبقه بیش از 400 اتاق و سوئیت دارد. از طرف دیگر اسپیناس پالاس با 14 سالن گردهمایی حالا یکی از مهم‌ترین گزینه‌های شهر تهران برای برگزاری همایش‌های بزرگ و مهم است. آقای علی اصغر میری مالک این هتل، برای ساخت اسپیناس پالاس 56میلیارد تومان هزینه کرده است.اتاق‌های مدرن و مجلل، تزئینات فوق‌العاده، امکانات رفاهی و تفریحی، باشگاه ورزشی، سالن ماساژ و... تجربه‌ی اقامت در این هتل را بسیار خاص خواهند کرد.

برای یک شب اقامت در یکی از اتاق‌های دو تخته‌ی هتل اسپیناس پالاس تهران باید بین 651 هزار تومان تا 2366 هزار تومان هزینه کنید. شاید خیلی گران به نظر برسد، اما خب فراموش نکنیم، با توجه به نوساز بودن این هتل، اسپیناس پالاس این روزها به نوعی پرچم‌دار هتل‌های تهران۲۸ و حتی هتل‌های ایران است.

هتل استقلال، نوستالژیک، کلاسیک و شیک

این هتل که قبل از انقلاب هتل رویال هیلتون نام داشته است، حالا با نام هتل پارسیان استقلال بزرگ‌ترین هتل پنج ستاره‌ی تهران است. البته خالی از لطف نیست که اشاره کنیم، هتل استقلال در زمان افتتاح بزرگ‌ترین هتل خاورمیانه بوده است. این هتل 50 ساله که چشم‌انداز خوبی به شهر یا کوه‌های شمال تهران دارد، بیش از ده رستوران، مغازه، کافی‌شاپ، باشگاه ورزشی، زمین تنیس، استخر و گالری ورزشی را در خود جای داده است. هتل استقلال بیش از 550 اتاق و سوئیت و همچنین 4 تالار دارد.

اگر دوست دارید در این هتل که میزبان رویدادها و مراسم خاص و چهره‌های خاص بین‌المللی بوده، و همچنین فیلم‌های نوستالژیکی در آن ساخته شده، اقامت کنید، برای رزرو یک شبه‌ی اتاق دوتخته باید بین 430 هزار تومان تا 2میلیون تومان هزینه کنید. اتاق‌های دوتخته، سوئیت‌های معمولی و سوئیت‌های بزرگ برج‌های شرقی و غربی جزء انتخاب‌های شما خواهند بود. شاید قیمت‌ها کمی بالا باشند ولی شما در یکی از بهترین هتل‌های تهران اقامت خواهید کرد.

هتل مجلل درویشی، هتل با فضای باز میانی

هتل درویشی مشهد، که تنها هتل آتریوم – هتلی با فضای باز میانی- شرق کشور است، در 22 طبقه ساخته شده است و از همین رو در بین هتل‌های مشهد۱۰ بی‌نظیر است. این هتل فوق‌العاده لوکس در پنج رستوران خود، منوهای مختلفی پیش روی شما خواهد گذاشت که از غذاهای مراکشی تا غذاهای اصیل ایرانی در آن‌ها هستند. 220 اتاق هتل درویشی شامل اتاق‌های معمولی دوتخته، تا سوئیت‌های 70 متری پنت هاوس، همراه با سونای خشک، کامپیوتر، فکس و دیگر امکانات رفاهی است. با اقامت در یکی از اتاق‌های این هتل، رفت وآمد شما در شهر مشهد نیز تماماً به عهده‌ی هتل درویشی خواهد بود.

برای یک شب اقامت در یکی از اتاق‌های دوتخته‌ی هتل درویشی، باید بین 560 هزار تومان (برای اتاق توئین) تا 3325 هزار تومان (برای اتاق دوبلکس VIP ایران باستان) هزینه کنید. اگر به نظر شما هم این قیمت‌ها بسیار زیاد هستند و سراغ رزرو هتل نخواهید رفت، به شما توصیه می‌کنم حداقل فرصت ماهیگیری و طبخ آن به روش دلخواهتان در رستوران برکه‌ی هتل درویشی مشهد را از دست ندهید.

هتل عباسی اصفهان، یک اقامت تاریخی

این هتل که بارها با عناوینی همچون زیباترین هتل خاورمیانه یا ایران در رسانه‌های جهان معرفی شده است، مهمانسرای عباسی یا هتل شاه عباس نام دارد. این کاروانسرا که در طول تاریخ آبادی و ویرانی‌های متعددی داشته، در سال 1336 و با در نظر گرفتن معماری اولیه‌ی آن مرمت، بازسازی و توسعه داده شد تا سرانجام از سال 1340 به عنوان یک هتل مورد استفاده قرار گیرد. «هتل شاه عباسی» که بعد از انقلاب «شاه» را از دست داد و «هتل عباسی» نام گرفت 224 اتاق، سوئیت و آپارتمان دارد که بر طبق استانداردهای جهانی ساخته شده‌اند. اگر دوست داشتید سفر بعدیتان به اصفهان، و بازدید از سی وسه پل و پل خواجو، با یک اقامت تاریخی و بارنگ و بوی صفوی همراه باشد، هتل عباسی را انتخاب کنید. فقط یادتان باشد که برای هر شب اقامت در اتاق‌های دو تخته‌ی هتل عباسی باید بین 550 هزار تومان تا 1645 هزار تومان هزینه کنید.

هتل ترنج کیش، اقامت در سوئیت‌های شناور

اگر تا به حال اسم مالدیو را شنیده‌اید یا عکس‌هایی از هتل‌های فوق‌العاده‌اش دیده‌اید، عنوان سوئیت‌های شناور نباید خیلی برایتان عجیب باشد، اما اگر چیزی از آن‌ها نمی‌دانید، اصلاً نگران نباشید، هتل ترنج کیش، در آب‌های خلیج فارس هیچ چیزی از این هتل‌ها کم ندارد. کیش هتل‌های لوکس و مجلل متعددی دارد برای همین رزرو هتل در کیش کار سختی نیست، اما هتل ترنج در بین هتل‌های کیش۱۷ تماماً گزینه‌ی متفاوتی است. چرا که سوئیت‌های این هتل بر روی سطح دریا قرار دارند، و توسط راهروهای زیبای چوبی به ساحل متصل شده‌اند. تمام امکانات رفاهی موردنیاز، در این سوئیت‌ها در دسترس شما هستند، تفریحات هیجان‌انگیز آبی هم فقط چند قدم با شما فاصله دارند. هزینه اقامت یک شبه در یکی از اتاق‌های هتل ترنج از یک میلیون تومان آغاز می‌شود و بسته به نوع اتاق و خدمات، تا 4 میلیون تومان هم خواهد رفت.

درآمد یک هتل همیشه برابر تعداد اتاق‌ها ضربدر هزینه‌ی اقامت نیست، و شما باید فصل‌های کم مسافر، تخفیف‌های گروهی و هزینه‌های تأمین، تعمیر و نگهداری را هم لحاظ کنید.

مغزهای تیزهوش سال 2013

دختر 11 ساله بریتانیایی به نام سری پارنل، با بدست آوردن امتیاز 162 در تست آی‌کیو به یکی از باهوش‌ترین افراد تبدیل شد.

 این تست در آگوست (مرداد) امسال در آزمون کنترل شده و تحت نظارت شرکت، انجام شد و در ماه ژوئن (خرداد) امسال نیز نها رامو، دختر 13 ساله از لندن با آی‌کیو 162، بالاترین نمره ممکن برای افراد زیر 18 سال را در آزمون هوش بدست آورد. 

و جالب‌تر اینکه:

ایران با میانگین ضریب هوشی هشتاد و چهار در رتبه پنجاه و چهار جهان قرار دارد!

به گزارش اسپوتنیک، اعلام میانگین ضریب هوشی 84 برای ایرانی‌ها و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی، سبب تعجب بسیاری از نخبگان ایران گردید. بسیاری از کاربران ایرانی با انکار این آمار درصدد اعتراض به آن برآمده‌‌اند. عده‌ای نیز با تائید این تصاویر اینفوگرافیک که توسط خبرگزاری‌های داخلی ایران منتشر شده‌اند، نوشته‌اند که باید قبول کنیم که باهوش‌ترین مردم دنیا نیستیم.

لازم به ذکر است که ضریب هوشی یک نسبت است که از تقسیم سن عقلی بر سن تقویمی ضربدر صد به دست می‌آید. اگر سن عقلی با سن تقویمی یکسان باشد، ضریب هوشی صد می‌شود ولی در بعضی مواقع در بعضی افراد سن عقلی بیشتر می‌شود که این فرد هوشی بیشتر از سایر افراد دارد.
بر اساس این تصویر، میانگین ضریب هوشی در آلمان، اتریش و ایتالیا حدود 102 است. این عدد برای شهروندان هنگ کنگ، کره جنوبی، ژاپن و تایوان به ترتیب 107، 106، 105 و 104 است. برای ترکیه، کشورهای خاورمیانه و جنوب آسیا بین 78 و 90 و برای کشورهای آفریقایی پایین‌تر از صحرای آفریقا بین 65 تا 75 است. در این میان کشور ایران با ضریب هوشی متوسط 84 رتبه 54 را بین 185 کشور جهان دارا می‌باشد. 
جدای از عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی متعددی روی ضریب هوشی تاثیر می‌گذارد وضعیت تغذیه‌ای به خصوص در دوران کودکی، استرس‌ها و تروماهای روانی، فقر عاطفی و ارتباطی و کمیت و کیفیت تحصیلات همگی بر ضریب هوشی تاثیر می‌گذارند.

با نگاهی به فهرست اسامی افرادی مانند لئوناردو داوینچی (ضریب هوشی220)، گوته(210)، پاسکال (195)، نیوتن (190)، لاپلاس (190)، ولتر (190)، دکارت (185)، گالیله (185)، کانت (175)، داروین (165)، موزارت (165)، بیل گیتس (160)، کوپرنیک (160) و اینشتین(160) به ‌سادگی درمی‌یابیم که توسعه دانش بشر در طول تاریخ بیش از هر چیز مرهون افراد نابغه می‌باشد. نوابغ همان کسانی هستند که توان حل پیچیده‌ترین مشکلات یک کشور را دارا می‌باشند و مسئولیت راهبری کشور را در وضعیت‌های بحرانی بر عهده دارند.
به نظر می‌رسد که تاثیر نوابغ روی توسعه جوامع به حدی است که می‌توان عبارت معروف «ملتی که قهرمان ندارد، هیچ چیز ندارد» را با جمله «ملتی که نوابغ را در راس مدیریت خود ندارد، به هیچ جا نخواهد رسید» جایگزین کرد.

1- موسسه فناوری کالیفرنیای آمریکا

2- دانشگاه آکسفورد انگلستان

3- دانشگاه استنفورد آمریکا

4-دانشگاه کمبریج انگلستان

5- دانشگاه هاروارد آمریکا

6- دانشگاه پرینستون آمریکا

1- گاهی اوقات در سیستم عامل iOS شاهد باگ‌ها و ایراداتی هست که منجر به عملکرد عجیب دستگاه می‌شود. بروزرسانی‌هایی که به صورت مداوم از سوی اپل منتشر می‌شوند همیشه شامل بسیاری از بهبودها برای رفع ایرادات دستگاه می‌باشد و می‌تواند مشکل ریست شدن مداوم دستگاه شما را حل کند. برای آپدیت کردن آیفون خود وارد تنظیمات شده و از بخش General، گزینه Software Update را انتخاب کنید. اگر برای دستگاه شما بروزرسانی منتشر شده باشد، آن را دانلود کنید.

2- کاربران تلفن‌های هوشمند را خریداری می‌کنند تا بر روی آن‌ها نرم‌افزارهای ضروری را نصب کرده و از آن‌ها استفاده کنند. این یک شرایط فوق‌العاده نادر است اما گاهی اوقات یک برنامه باعث ریست شدن مداوم دستگاه شما می‌شود. همانطور که گفتیم، این شرایط همیشه پیش نمی‌آید اما اگر فکر می‌کنید برنامه‌ای را نصب کرده‌اید و پس از آن این مشکل رخ داده است، از هوم‌اسکرین خود برنامه را حذف کنید. همچنین برای تشخیص بهتر، وارد تنظیمات شده و Privacy را انتخاب کنید. سپس وارد بخش Diagnostics & Usage شده و Diagnostic & Usage Data را انتخاب کنید. از این بخش می‌توانید عملکرد برنامه‌ها را تشخیص دهید.

3- ریست شاید راه حل خاصی نباشد اما در برخی شرایط، ریست حلال مشکلات است. شاید عملکرد عجیب دستگاه شما به دلیل سنگینی یا برخی موارد موجود در پس زمینه سیستم عامل باشد و مسلما یکی از سریع‌ترین و بهترین راه‌ها برای حل این مشکل، ریست کردن دستگاه است. با ریست کردن، تمام اطلاعات شما حذف شده و آیفون شما به تنظیمات روز اول برمی‌گردد. برای ریست کردن آیفون، برنامه تنظیمات را اجرا کنید، وارد بخش General شده و از بخش Reset، گزینه Reset All Settings را انتخاب کنید.

4- این روش کمی عجیب به نظر می‌رسد اما شاید به دلیل سیم‌کارت و وضعیت اپراتور شما باشد که دستگاه به صورت مداوم ریست می‌شود. به هرحال پس از آزمایش کردن این سه مرحله، خارج کردن سیم‌کارت نیز می‌تواند تیری در تاریکی باشد. برای خارج کردن سیم‌کارت از درون آیفون خود، از پین مخصوص استفاده کرده و با فشردن آن درون حفره سیم‌کارت، درگاه سیم را باز کرده و آن را خارج کنید.

5- معمولا به کسی چندان پیشنهاد نمی‌شود که آیفون خود را ریست سخت‌افزاری کند مگر آنکه شرایط اجبار کند. ریست کردن سخت‌افزاری همانند جدا کردن یک کامپیوتر رومیزی به صورت کامل از برق و منبع انرژی است و کاربران باید کمی در هنگام انجام آن مراقب باشند. برای ریست کردن سخت‌افزاری، دکمه پاور و دکمه هوم دستگاه را با همدیگر فشار داده و آن‌ها را نگه دارید تا صفحه نمایش به صورت کامل سیاه شده و لوگوی اپل روی صفحه ظاهر شود. 

6- ریستور کردن آیفون تمامی اطلاعات و سیستم عامل را به طور کامل از ریشه حذف کرده و آن‌ها را مجددا نصب می‌کند و می‌تواند تاثیر مثبتی در عملکرد دستگاه شما داشته باشد. در واقع شاید با ریستور کردن، مشکل ریست شدن خودکار آیفون شما به صورت کلی حل شود و دیگر با خیال راحت از آیفون خود استفاده کنید. 

7- شاید تمام این راه‌‌ها را انجام داده باشید و بازهم به نتیجه‌ای نرسیده باشید؛ اینجاست که بهتر است آیفون خود را به یک متخصص سخت‌افزار نشان دهید تا مشکل شما را حل کنند. شاید آیفون شما ضربه‌ای خورده باشد که باعث صدمه دیدن قطعه‌ای مهم در آن شده باشد و شاید هم اتفاق دیگری برای آن افتاده باشد. به هرحال پیشنهاد می‌کنیم آیفون خود را به متخصصین سخت‌افزار نشان دهید تا مشکل را رفع کرده و در صورت لزوم، آن را تعمیر کنند.

زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پیام توییتری تهدیدآمیز را خطاب به حسن روحانی همتای ایرانی خود منتشر کرد، چه در ذهن او می‌گذشت. شاید حتی خود ترامپ نیز این موضوع را نداند. احتمال دارد که ترامپ خیال تغییر رژیم را در ایران داشته باشد، یا در نظر دارد بازی شطرنجی را که با کره‌شمالی انجام داد تکرارکند؛ ایجاد یک بحران در مرحله نخست توسط خود او و سپس برگزاری یک نشست نمایشی تا بتواند در قامت یک دولتمرد برجسته ظاهر شود. ممکن است هر یک از این سناریوها رخ بدهد که البته در هر دو صورت آمریکا را در شرایط بدتری نسبت به حالتی قرار می‌دهد که در برجام باقی می‌ماند. به گزارش گروه اقتصاد۱۷ بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» ایلان گولدنبرگ، مدیربرنامه خاورمیانه۱۵ مرکز امنیت آمریکای نوین در مطلبی با طرح سناریو‌های محتمل ترامپ در قبال ایران در پایگاه خبری «اسلیت» نوشت: «مسیری که احتمالا ترامپ در پیش خواهد گرفت به‌سوی تقابل (نظامی) است. سیاست‌های ایران به ترامپ این اجازه را نمی‌دهد که با ایران۱۲ به مصالحه دست یابد حتی اگر این هدفی باشد که مدنظر ترامپ است. حسن روحانی۲۲ توافق‌هسته‌ای ایران را نقطه کانونی ریاست‌جمهوری خود قرارداد و از زمان خروج آمریکا از برجام او هدف انتقادات از سوی مخالفان توافق ‌هسته‌ای با آمریکا قرارگرفته است. اگر او تصمیم بگیرد تا با فردی که از برجام خارج شده و تحریم‌های هسته‌ای را علیه کشورش بازگردانده است دیدار کند، تحت شدیدترین انتقادات قرار خواهد گرفت.»

آشفتگی‌های اخیر به شکل ملموسی بر زندگی روزمره مردم تاثیر گذاشته است و افزایش روز به روز قیمت‌ها موجب سردرگمی آنها شده است. اگرچه دولت تلاش می‌کند با سیاست‌های کنترلی از افزایش قیمت کالاهای اساسی جلوگیری کند اما در بسیاری از بخش‌ها به ویژه مسکن، خودرو و کالاهای وارداتی قیمت‌ها افزایش چشمگیری داشته و خواهد داشت.

متأسفانه با وجود شرایط موجود، آینده اقتصادی سختی در انتظار ایران است، اگر این روندهایی که در حوزه سیاست آغاز گشته است ادامه داشته باشد اقتصاد ایران به طور عمومی نیز وارد رکود خواهد شد. البته اقتصاد ایران نیز با مشکلات ساختاری بسیاری مواجه است که به طور مثال می‌توان به بحران شبکه بانکی، بدهی‌های دولت، موج شدید افزایش نقدینگی، رشد شدید تورم و کاهش ارزش ریال و افزایش بیکاری در سالهای اخیر در کنار بحرانهای سیاسی کشور اشاره کرد، در مجموع این عوامل به عنوان بنیان‌های اقتصادی یک کشور، ایران را وارد فضای تازه و بد اقتصادی خواهد کرد.

با وجود شرایط موجود آینده اقتصادی سختی در انتظار ایران است، اگر  روندهایی که در حوزه سیاست آغاز گشته است ادامه داشته باشند اقتصاد ایران به طور عمومی نیز وارد رکود خواهد شد. البته اقتصاد ایران نیز با مشکلات ساختاری بسیاری مواجه است که به طور مثال می‌توان به بحران شبکه بانکی، بدهی‌های دولت، موج شدید افزایش نقدینگی در سالهای اخیر در کنار بحرانهای سیاسی کشور اشاره کرد، در مجموع این عوامل به عنوان بنیان‌های اقتصادی یک کشور، متأسفانه ایران را وارد فضای تازه و بد اقتصادی خواهد کرد.

قانون جذب در فلسفهٔ اندیشه نوین۱۱، باوری است که طبق آن با تمرکز بر افکار منفی یا مثبت، مردم می‌توانند تجربه‌های مثبت یا منفی را به زندگی خویش وارد آورند و آن را تجربه کنند. این باور بر اساس ایده‌ای است که مردم و افکارشان هر دو از «انرژی خالص» ساخته شده‌اند و از طریق فرایند «انرژی‌های همانند، همدیگر را جذب می‌کنند» شخص می‌تواند سلامت، رفاه و روابط شخصی خویش را ارتقا بخشد.

باور به فرضیه جذب مبتنی بر این ایده است که مردم و افکارشان از «انرژی خالص» ساخته شده‌اند، و از آنجا که «انرژی‌های مشابه یکدیگر را جذب می‌کنند»، شخص می‌تواند با «افکار مثبت» سلامتی، ثروت و ارتباطات فردی‌اش را بهبود بخشد.

هواداران پارادایم ذهن-قدرت عموماً تکنیک‌های تجدید شناختی را با تاییدها و تجسم خلاقانه ترکیب می‌کنند تا افکار «منفی» و خود تخریب‌گر را محدود سازند و افکار «مثبت» و سازگارانه را جایگزین آن نمایند. مولفهٔ کلیدی این فلسفه این است که به منظور تغییر مؤثر الگوهای فکری منفی یک نفر، شخص باید احساس کند که (از طریق تجسم خلاقانه) مایل است این تغییرات رخ دهند. ترکیب افکار مثبت و احساسات مثبت به شخص اجازه می‌دهد تا از طریق قانون انرژیک «پیشنهادی»، تجارب و فرصت‌های مثبت را «جذب» نماید. قانون جذب هیچ اساس علمی ندارد و به عنوان شبه علم۱۱ مورد خطاب قرار گرفته‌است.

 مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد برخی خودروها که استفاده از بنزین سوپر در آن‌ها اجباری نیست شاید با استفاده از این نوع سوخت شاهد بهبود مصرف سوخت و پرفورمنس در شرایط رانندگی خاصی باشند.

رسیدیم به آخرش!