برو به محتوای اصلی

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی
۴٬۱۶۹
لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

 

آیا از ابراهیم اسدی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از ابراهیم اسدی بپرس!

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

من به شدت با قانون جذب مخالفم البته فیزیک کوانتومی را نباید در این مسیر مدرک کرد و استدلالات فیزیک  را به پای قانون جذب گذاشت.... راستی تا حالا فردی را سراغ دارید از طریق تمرین یا اجرای قانون جذب یک ماشین یا خونه خریده باشد و یا به یک فرد توانمند تبدیل شده باشد... هرگز 1 مورد هم پیدا نمی‌شود چرا؟ چون رسیدن به هر هدفی اصولی دارد و حتی جهان آفرینش هم بر اساس اصولی  پایدار شکل گرفته است. برای موفقیت هم باید به یک اصول ثابتی پایبند باشی و آن را دقیقا به مدت طولانی انجام بدی تا نتیجه گرفته شود و الا به جذب کردن و متمرکز شدن هرگز نتیجه‌ای گرفته نشده و نخواهد شد... یک ورزشکار باید حدود 10 هزار ساعت تمرین‌های خاص رشته خودش را انجام دهد تا در المپیک و یا بازی‌های جهانی قهرمان شود ضمنا علاوه بر تمرین باید شخصیت‌سازی هم بکند و الا در مسیر راه یا گمراه می‌شود و یا تسلیم... نمونه این مورد را در حوزه ورزش و سینما زیاد می‌بینیم که در مسیر راه یا مغرور می‌شوند و یا معتاد و یا ورشکسته اخلاق... فقط اونایی به نتیجه میرسند که هدفی بزرگ همراه با تلاش و شخصیت‌سازی هماهنگ شوند... 1 مورد قهرمان ورزشی، بازیگر سینما و یا دانشمند علمی را مثال بزنید که بدون تمرین و تلاش و فقط با قانون جذب به نقطه اوج رسیده باشد.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

ایرانی‌ها ۶ برابر مردم دنیا شکر می‌خورند! +اینفوگرافیک۱

چرا با وجود اینکه ثابت شده شکر، 143 بیماری (دیابت، سرطان، چاقی، فشار خون و...) می‌آورد، هنوز مردم به خوردن آن ادامه میدهند؟ (درصورتیکه راحت میتوان با شیرین‌کننده‌های طبیعی جایگزین شود)

............................................................................................................................................
چرا غذاهای ناسالم پرطرفدار هستند؟۱

وب سایت دکتر کرمانی:

سوال: اگر تنقلات و فست فود‌ها اینقدر برای بدن بد هستند و کیفیتشان پایین است، چرا اینقدر طرفدار دارند؟

جواب: سوال واقعا خوبیست، و من نمی‌توانم بگویم کاملا جواب این سوال را دارم. چند ایده در مورد این موضوع در ذهن دارم، و شاید یک یا چندتای آنها درست باشد.
اول، اجازه بدهید به عقب برگردم و غذاهای نا سالم را توضیح دهم، غذایی است که تقریبا هیچگونه ماده مغذی در خود ندارد و موادی در آن به کار رفته که برای سلامتی خوب نیستند، یا کالری بسیار بالایی دارد.

چرا غذاهای ناسالم پرطرفدار هستند؟


پس این نوع غذا یعنی شیرینی، چیپس، کوکی، کیک، نوشیدنی‌های قندی گازدار، همبرگر چرب، هات‌داگ، سیب زمینی سرخ کرده، بستنی و بیشتر چیزهایی که در فست‌فودها سرو می‌شود برابر است با ناسالم.
با این وجود چرا بیشتر مردم به سمت این نوع غذاها گرایش دارند؟ سه دلیل ممکن را بیان می‌کنم.

1- ارزان است

به نظر من یکی از دلایلی که غذاهای ناسالم طرفدار زیادی دارند این است که ارزان هستند. یعنی تنها با داشتن مقداری پول به سادگی می‌توانید یک وعده از این نوع غذاها برای خود تهیه کنید. به هر مغازه‌ای که وارد شوید انواع چیپس و پفک‌هایی که سرشار از سدیم و چربی هستند جلویتان صف کشیده، اما غذاهای سالم مانند میوه و سبزیجات تازه معمولا گران قیمت هستند. البته با توجه به اینکه غذاهای ناسالم معمولا ارزان هستند اما با گذشت زمان و یافتن اقبال عمومی قیمتشان کم کم گران هم می‌شود.

2- راحت هستند

این مورد با ارزان بودن چنین غذاهایی همراه است. تقریبا به هرجایی که قدم بگذارید حداقل بوفه یا دکه‌ای پیدا می‌شود که چنین غذاهایی را می‌فروشد، پس دسترسی به چنین مواردی ساده است و نیازی به زحمت ندارد. غذاهای نیمه آماده نیز جزو این دسته قرار می‌گیرد، مقدار زیادی از آنها را می‌توانید با قیمت کم بخرید و در کابینت‌ها انبار کنید و سپس هر زمان که خواستید در کوتاه‌ترین زمان برای خود آماده کنید.

چرا غذاهای ناسالم پرطرفدار هستند؟


فست‌فودها را هم نباید فراموش کرد، این غذاها را به سادگی سفارش می‌دهید و همان موقع یا شاید بعدا مصرف می‌کنید. به لطف پیک‌ها دیگر حتی نیاز نیست تا رستوران به خود زحمت دهید.

3- شیرین، چرب و نمکی (شاید هم هر سه) هستند

شیرین، چرب و نمکی طعم‌هایی هستند که مردم بیشتر به آنها تمایل دارند، و شاید هم به آن تمایل داده شده‌اند. به همین خاطر شاید طعم متعادل غذاهای سالم دیگر زیاد به چشم نیاید مخصوصا برای کودکان.

ماجرا فقط به طعم ختم نمی‌شود، ترکیب‌هایی مانند شکر و چربی بافت‌های غذایی می‌سازد که مردم دوست دارند. مثلا چربی غذا را صیقلی و خامه‌ای می‌کند مانند بستنی. چیپس‌هایی که کاملا در روغن سرخ می‌شوند تردی دلپذیری دارند. پس موضوع فقط طعم نیست روش ارائه نیز تاثیر بالایی دارد به همین دلیل است که همه می‌گویند هرچیز خوشمزه‌ای ناسالم است.

چرا غذاهای ناسالم پرطرفدار هستند؟


در نهایت تبدیل به عادت می‌شود

از آنجا که غذاهای ناسالم به سادگی پیدا می‌شوند، به سادگی آماده می‌شوند، و طعم و شکل جذابی هم دارند، استفاده از آنها تبدیل به عادت می‌شود. مشکل اصلی همینجا است. من می‌گویم هر چند وقت یکبار خوردن شیرینی یا تمام کردن یک پاکت چیپس به جایی بر نمی‌خورد و مسئله اصلی نیست. اما وقتی غذاهای ناسالم قسمت بزرگی از برنامه غذایی روزانه را تشکیل دهد، آن وقت است که در خطر افزایش وزن و چاقی قرار خواهید گرفت، همچنین دیگر مواد مغذی و فیبری که بدن برای سالم بودن به آنها نیاز دارد را به دست نخواهید آورد.

پس دفعه بعد که در صف فست فود ایستاده بودید و یا به چیپس و پفک‌های مغازه خیره شده بودید، به این فکر کنید که انتخابتان تا چه حد می‌تواند روی سلامت بدن تاثیر بگذارد، سپس از آنجا دور شوید و به دنبال چیزی سالم‌تر بگردید.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

مهمتر از خود واژه‌ها فرآیند دستیابی به این 2 مدل تکنولوژی است که جوامع را به 3 گروه تقسیم می‌کند:

1- جوامع توسعه‌یافته (شمالگان): تولیدکننده علم و تکنولوژی (انحصاری)

2- جوامع جهان سوم (جنوبگان): بیشتر کشورهای آسیایی و آفریقایی و آمریکای جنوبی

3- جوامع پیرامونی (کره جنوبی، برزیل، مالزی و... که بر اساس تکنولوژی جهان اول شکل گرفته است.)

 

* فرآیند دستیابی به تکنولوژی: نیاز جدید (واقعی یا کاذب) + خرید تکنولوژی              

چه تفاوتی بین “نیاز به تکنولوژی” و “نیاز به تولید تکنولوژی” در یک کشور وجود داره؟

                                                                     

فرآینددستیابی به تولید تکنولوژی:

توجه اساسی به علوم پایه + تولید علم + تولید فناوری کاربردی + تولیدات صنعتی 

چه تفاوتی بین “نیاز به تکنولوژی” و “نیاز به تولید تکنولوژی” در یک کشور وجود داره؟

                                                                     

 

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

بازارهای سرمایه‌گذاری مالی چون ارز (بویژه ارزهای غیر از دلار چون در 2 سال آینده 10 الی 15درصد نسبت به دلار رشد بیشتری دارد)، بورس، اوراق قرضه و...

اگر دامنه رشد اقتصادی در حوزه سرمایه‌گذاری مالی را بررسی کنیم هر 4-5 سال 2-3 برابر می‌شوند در صورتیکه سایر بازارها افت و خیز بیشتر و تراکم رشد 2 برابر را ندارد.

 البته بازارهای مالی باید:

1- آموزش تکنیکال و روانشناسی بازار را حرفه‌ای پاس کنی 

2- در سال‌های اولیه یک مربی و مشاور حرفه‌ای داشته باشی

3- صبور باشی و با حوصله ثروت زیادی کسب کنی

 • من در سال88 با یک و نیم میلیون تومن در بورس استارت زدم و در سال 92 نزدیک به 100 میلیون سرمایه داشتم.
 • بازار طلا و ارز از بورس هم جذاب‌تر و کم‌ریسک‌تر است فقط و فقط حوصله میخواد معمولا یه حوصله 4 ساله و بعدش 2-3 برابر شدن سرمایه حالت جا میاره (این داستان از سال 64 تا حالا دقیقا تکرار شده است).
ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

در مفید بودن بابونه و سایر گیاهان طبیعی شکی نیست ولی انتظار معجزه یا درمان بیماری از گیاهان خام داستانی است که تبدیل به تجارت شده است.

من به 3 دلیل  در استفاده از محصولات گیاهی احتیاط بخرج میدم:

1- من در حوزه گیاهان دارویی و عطاری یه تولیدکننده هستم و از اول بخودم قول دادم که محصول سالم بدست مردم برسونم لذا مجبور به تحقیق و بویژه استفاده از متخصصین این حوزه شدم چون اطلاعات حوزه عطاری را بدون منبع و بیشتر بر اساس خالی‌بندی میدونم. بیشتر توصیه‌های عطاری بدون پشتوانه علمی و حتی تجربی است و چون مردم توان رفتن دکترای متخصص و بیمارستان‌های درجه 1 را ندارند متوجه عطاری‌ها می‌شوند (البته داروهای شیمیایی هم عوارض خاص خودش داره).

2- من خودم بیماری روماتیسم دارم و هر 2 حوزه را بشدت تست کردم. داروهای پزشکی عوارض بدی روی حافظه، چشم و کبد داشتند و نسخه عطاری‌ها، حتی حکیم‌های معروف هم به شدت مشکل داشتند مثلا حکما سبوس، روغن کرچک، بابونه و پودر خرما و زنجفیل و... نسخه می‌کردند که هر 5 داروی گیاهی عوارض خطرناکی بر بدن داشتند. مثلا روغن کرچک بشدت عضله‌ها را لاغر میکنه و سبوس گندم اسید فیتیک داره که بیشتر املاح، فیبر و پروتئین بدن را باند می‌کند و پودر هسته خرما کبد را نابود می‌کند.

3- گیاهان دارویی فقط و فقط غذاهای طبیعی و سالمی هستند که باید هر روز سرسفره ما باشند تا ما هر روز شاداب و سالم بمونیم تا از بیماری پیشگیری کنند و الا نه معجزه می‌کند و نه بیماری خاصی را مداوا می‌کنند.

 • زمانی گیاهان دارویی جوابگو است که گیاهان در لابراتورها و آزمایشگاهها آنالیز شوند و آنزیم‌های گیاهان کنترل شوند و دوز این محصولات با توجه به نیاز بدن انسان متعادل شود در این موقع بلاشک گیاهان دارویی کمک بزرگی می‌تواند به بشریت کند و الا کاری که عطارها و دکان بازاری آنها در ایران راه افتاده چیزی شبیه به ... می‌باشد. لذا باید تا آنجایی که امکان دارد از گیاهان و سبزیجات و میوه جات سرسفره بهره ببریم تا نیازی به دکتر و حکیم نداشته باشیم مگر در شرایط بحرانی.
ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

بنظر شما چرا برخی هیچ کاری را تا انتها پیش نمیبرند؟ چون بهترین شدن در جهان برامون الویت اول نیست.

ست گادین در کتاب شیب این موضوع را خیلی ساده و قابل فهم به تصویر کشیده است «در مدرسه به بچه‌ها می‌گوییم: وقتی به یک مسئله خیلی سخت برخوردند آن را کنار گذاشته و روی چیز دیگری تمرکز کنند یا وقتی در باغی وارد می‌شویم که شاخه‌های پایین درخت‌هایش میوه دارد، چه نیازی به بالارفتن از درخت است؟ در مورد کار هم همین داستان صادق است پس بیهوده تلاش نکنید».

اگر یادمون باشه حتی اساتید معروف کنکور بهمون می‌گفتند «وقتی به سوالات سخت برخوردید رهاش کن برو سراغ سوالات آسون...»

این فرهنگ آدمای معمولی و عادیه که با برخورد کوچکترین مانع  تحمل نکرده و کار را رهاش میکنند. 

اگر خواستیم از یه فرد معمولی به یه آدم حرفه‌ای و موفق تبدیل بشیم باید در برابر سختی‌ها  تحمل کنیم و نه تنها تحمل بلکه آنرا به یک فرصت تبدیل کنیم... البته بقول ست گادین باید بدونیم تلاشمون ارزش داره و با تحمل سختی‌ها نور آنطرف تونل را می‌بینیم در غیر اینصورت باید کار را ول کنیم.

زمانی جرات پریدن از این شاخه به اون شاخه را نداریم که تلاش می‌کنیم برای بهترین شدن در حوزه کاری خودمون و الا اگر برامون مهم نباشه که اولیم یا وسطای صف عبور از سختی‌ها هم بی‌معنیه، پس بهترین راه پریدن و مسیر عوض کردنه.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

چرا از این شاخه به اون شاخه میپریم؟ چون بهترین شدن در جهان برامون الویت اول نیست.

      «ست گادین» در کتاب شیب این موضوع را خیلی ساده و قابل فهم به تصویر کشیده است «در مدرسه به بچه‌ها می‌گوییم: وقتی به یک مسئله خیلی سخت برخوردند آن را کنار گذاشته و روی چیز دیگری تمرکز کنند یا وقتی در باغی وارد می‌شویم که شاخه‌های پایین درخت‌هایش میوه دارد، چه نیازی به بالارفتن از درخت است؟ در مورد کار هم همین داستان صادق است پس بیهوده تلاش نکنید».

اگر یادمون باشه حتی اساتید معروف کنکور بهمون می‌گفتند «وقتی به سوالات سخت برخوردید رهاش کن برو سراغ سوالات آسون...»

این فرهنگ آدمای معمولی و عادیه که با برخورد کوچکترین مانع  تحمل نکرده و کار را رهاش میکنند. 

اگر خواستیم از یه فرد معمولی به یه آدم حرفه‌ای و موفق تبدیل بشیم باید در برابر سختی‌ها تحمل کنیم و نه تنها تحمل بلکه آنرا به یک فرصت تبدیل کنیم... البته بقول ست گادین باید بدونیم تلاشمون ارزش داره و با تحمل سختی‌ها نور آنطرف تونل را می‌بینیم در غیر اینصورت باید کار را ول کنیم.

زمانی جرات پریدن از این شاخه به اون شاخه را نداریم که تلاش می‌کنیم برای بهترین شدن در حوزه کاری خودمون و الا اگر برامون مهم نباشه که اولیم یا وسطای صف عبور از سختی‌ها هم بی‌معنیه، پس بهترین راه پریدن و مسیر عوض کردنه.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

نکات مثبت این سوال یا بهتره بگم درد دل:

1- صداقت نامزدت که صادقانه بهت گفته دوست‌دختر داشته

2- سادگی و بی‌شیله پیله‌ای تو که اعتراف میکنی به اشتباهت

3- البته از اینکه از کارت پشیمونی و عذاب وجدان داری جای تشکر داره

4- یادش بخیر عشق اول از دوران ناف برون بود اون موقع‌ها که وقتی پسرا 5-6 سال‌شون می‌شد وقتی دختر خاله یا دختر همسایه و... بدنیا میومد همون روز اول نامزدش می‌کردند برا گل پسراشون... این مورد بیخیال شوید...

 نکات منفی سوال:

1- این که مردها میخوان طرف عشق اولشون باشه و یا طرف رابطشون قبلش با کسی رابطه نداشته باشه یه حق 2 طرفه است نه فقط خواسته آقایون... این سوال مردها باید از خودشون بپرسند که آیا مجازند دوست‌دختر داشته باشند بعد از گذران شیطنت‌هاشون دنبال یه دختر عفیف و نجیب بگردند.

2- مثل یه مرد همین حالا یه تصمیم بگیر اگر دوسش داری و برات مهمه گذشته را فراموش کن و اگر میخوای از این موضوع یه چماق حسن سبیلو درست کنی و هر روز بکوبی تو کله‌اش ازش جدا شو و زندگیتون را تباه نکنید.

 • اگر نتونستید مشکل‌تون حل کنید حتما به مشاور مراجعه کنید و...
ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته
نظرتون در ارتباط با فیسبوک پورتال (Facebook Portal) چیه؟

فیسبوک پرتال و پرتال پلاس را با دوربین هوشمند معرفی کرد۵

چندی پیش آمازون مدلی بهبود یافته از نخستین نمایشگر هوشمند خود را معرفی نمود. حال فیسبوک هم بالاخره به بازار تولید سخت‌افزار نیز وارد شده و از دو نمایشگر هوشمند جدید با نام‌های پرتال و پرتال پلاس رونمایی کرده است.

این گجت‌ها در واقع رقبایی برای اکو شو آمازون۱ و نمایشگر‌های هوشمند خانگی گوگل محسوب می‌شوند اما به جای آنکه هوش مصنوعی خود را داشته باشند، از دستیار هوش مصنوعی آلکسا بهره می‌برند.

با این وجود، به نظر می‌رسد نمایشگر‌‌های شبکه اجتماعی یاد شده ویژگی‌های متفاوتی داشته باشد چرا که سازندگان این دیوایس مدعی شده‌اند پرتال و پرتال پلاس با قابلیت‌های منحصر به فرد مبتنی بر آلکسای خود، تجربه کاربری متفاوت‌تری نسبت به اسپیکر‌های هوشمند اکو شو رقم خواهند زد. به عبارت دیگر این نمایشگر‌ها قادرند فرمان‌های صوتی بیشتری را انجام دهند.

بدین ترتیب با خرید گجت‌های یاد شده، عبارت «هی پرتال» نیز به گفته‌های همیشگی یک خانواده اضافه خواهد شد چرا که کاربر با عنوان کردن این کلمه می‌تواند از طریق اپ فیسبوک مسنجر تماس ویدیویی آغاز کند. اگر مخاطب تماس از همین اپلیکیشن استفاده کند، آنگاه به کمک پرتال یا پرتال پلاس می‌توان با وی صحبت کرد.

تنها تفاوت موجود میان پرتال و پرتال پلاس سایز آنهاست. در پرتال از یک صفحه نمایش ۱۰.۱ اینجی استفاده می‌شود، در حالیکه نسخه پلاس این دیوایس از یک نمایشگر ۱۵.۶ اینچی بهره می‌برد.

علاوه بر این پرتال پلاس به همراه دو بلندگوی ۴ اینچی با قابلیت پخش محتوای صوتی ۲۰ واتی عرضه می‌شود. با اینکه اسپیکر‌های پرتال کمی کوچکتر است اما هر دو این گجت‌ها از ۴ میکرفون استفاده می‌کنند و قادرند تمامی اصوات ۳۶۰ درجه‌ اطراف گجت را ضبط نمایند.

ضمن اینکه تکنولوژی دوربین هوشمند در هر دوی این نمایشگر‌ها تعبیه شده است. بدین ترتیب کاربران قادرند به صحبت پرداخته و به راحتی از جلوی دوربین جابجا شوند. با سیستم یاد شده می‌تواند کاربران را به راحتی در اتاق دنبال کرده و تمامی لحظات را رکورد کند.

اسپاتیفای، پاندورا و iHeartRadio از جمله‌ شرکت‌هایی هستند که فیسبوک را در معرفی محصولشان همراهی کرده‌اند و به نوعی شریک تجاری این کمپانی محسوب می‌شوند. اکنون کاربران می‌توانند پرتال را به قیمت ۱۹۹ دلار پیش خرید کنند اما پیش خرید پرتال پلاس هزینه‌ای ۳۴۹ دلاری می‌طلبد. همچنین فیسبوک مدعی شده که سفارشات انجام شده ماه آینده برای خریداران عرضه خواهد شد.

منبع: phonearena۵

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

اگر به آمار قبولی سال‌های قبل کنکور نگاهی داشته باشیم بی‌شک دانشگاه صنعتی شریف بدون رقیب است ولی اگر از حالت گلیشه‌ای به شیوه رشته-دانشگاه به موضوع نظر داشته باشیم ممکن است نظرات متفاوت باشد. مثلا به نظر من مهندسی معماری داشگاه تهران و دانشگاه هنر اصفهان قوی‌تر از صنعتی شریف است و یا رشته مدیریت‌ها در دانشگاه شهید بهشتی تهران از شریف و صنعتی اصفهان و امیرکبیر قوی‌تر است چون بزرگان علم مدیریت ایران در دانشگاه شهید بهشتی تدریس می‌کنند. اگر نگاهی به آمار داشته باشید مسئله بهتر درک می‌شود.http://www.kanoon.ir/Article/69701۸

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

زوجین ۲ بار می‎توانند وام مسکن بگیرند۱۰

بانک مسکن نمایه

بانک مسکن در جهت حمایت بیشتر از زوج‌های متقاضی خرید مسکن، یک مصوبه دیگر برای تسهیل تامین مالی این گروه از خریداران به شعب خود در سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش مشرق، با تصمیم جدید هیئت مدیره بانک مسکن، زوجین استفاده کننده از تسهیلات خرید مسکن، مشروط به گذشت دوره زمانی مشخص از اولین مرتبه استفاده از این تسهیلات و همچنین تسویه بدهی خود با بانک یا انتقال تسهیلات به غیر، می‌توانند یکبار دیگر تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند.

پیش‌تر، برای استفاده دوباره از تسهیلات خرید مسکن از جانب زوجین، محدودیت وجود داشت اما با مصوبه جدید بانک مسکن، این ممنوعیت برداشته شده است.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

این ضرب‌المثل اشاره به شخص باتجربه، زیرک و دانا می‌باشد. ولی متاسفانه کسی که بیشتر از بعد منفی مدنظر باشد ملاک این ضرب‌المثل است.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

به 2 طریق میتونی تغییر رشته بدید:

1- در تابستان 98 پایه دهم به یازدهم می توانی تغییر رشته بدید ودر بازه زمانی مشخص باید ثبت نام کنید و دروس تخصصی علوم انسانی را امتحان بدید.

2- در پایه یازدهم به دوازدهم باز هم میتونی تغییر رشته بدید و از طریق بخشنامه سراسری اعلام می‌شود تا ثبت نام کنید و دروس تخصصی علوم انسانی را امتحان بدید.

** نکته مهم: محیط رشته علوم انسانی محیط پیشرفت و رشد نیست. دانش‌آموزان ضعیف، دبیران کمتر تخصصی و بی‌توجهی سیستم آموزشی به رشته علوم انسانی باعث شده استعدادهایی که به این رشته میروند هدر بره. پیشنهاد من اینه که رشته ریاضی یا تجربی درس بخونی و در کنکور به رشته انسانی که مورد علاقه‌ات هست بری. باور کن اگر درست عمل کنی با رتبه زیر 100 در رشته حقوق یا مدیریت‌ها و روانشناسی قبول میشید این نظر من نیست آمار سازمان سنجش گواهی این قضیه است.

من یه دختر 21 ساله‌م که با آقایی به قصد ازدواج توی رابطه‌ام. ایشون از یه خانواده مذهبی هستن که البته خودشون به این صورت نیستن یعنی من با ایشون مهمونی هم رفتم ولی شرایط خانوادشون به این صورته که من باید روسری سر کنم حتما و این خیلی اختلاف تفکر و عقیدس با خانواده خودم. برخلاف مشکلات خیلی زیادی که داشتیم و من خیلی دلشکسته شدم اما الان یک سال و نیمه که باهمیم و خانواده‌ها به صورت غیر رسمی در جریانن. با اینکه خیلی خیلی همدیگرو دوست داریم ولی مدتیه من به اندازه‌ی قدیم صبر و تحمل ندارم برای انعطاف‌پذیری مقابل این آقا. به حدی بی‌حوصله‌ام که شاید حتی گاهی صدای نفس کشیدنش هم برام جنون‌آور باشه. از طرفی هم مشکلات مادیه رابطه به شدت من رو تحت فشار گذاشته. اینقدر غرق توی مشکلات یه زندگی چندین ساله شدم که گاهی فراموش میکنم توی یه رابطه‌ی دوستی با هدف ازدواجم نه خود ازدواج و این حس که من اصلا فرصتی نداشتم برای وقت گذروندن بدون محدوویت‌های یه رابطه‌ی دونفره و دغدغه‌هاش که به شدت افسردم میکنه ولی اینقدر بهم وابسته هستیم و وقتایی که حالمون خوب باشه از هم آرامش میگیریم و لذت میبریم که طاقت جدایی رو نداریم اصلا. احساس میکنم ایشون بیشتر به من علاقه داره و من بیشتر از همیشه دارم هم توی مسائل عاطفی هم مسائل جنسی و هم حتی زندگی روزانه و فردی خودم سرد و بی‌اعصاب میشم. واقعا نمیدونم باید چیکار کنم؟
ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

1- اگر شما نخواید آقا را روشنفکر و امروزی کنید و آقا هم نخواد شما را زوری به بهشت ببره نه تنها اشکال نداره بلکه این تضاد باعث رشد شخصیتی هم خواهد شد.

2- ضمنا برا همدیگه هم خواب نبینید که «من تغییرش میدم» این بدترین تله زندگیه چون به ندرت میشه آدما را تغییر داد مگر خودشون بخوان.

3- ضمنا به دوست داشتن دوتاتون بویژه شما شک دارم این مدل دوس داشتن ثمری نخواهد داشت. اگر دوست داشتن بر اساس تعهد عشق شکل بگیره با روسری سر کردن یا با تاپ جلو مهمونا نشستن تغییری نخواهد کرد بلکه فقط گاها باعث میشه بخاطر شرایط خانوادگی به ارزش‌های همدیگر احترام بگذاریم. دختر عموی من تو انگلستان زندگی میکنه ولی وقتی میخواد بره به روستای پدر بزرگش چادر سر میکنه میگه میخوام به اقوام و خویشانم احترام بگذارم.

4- پیشنهاد میدم کتاب «شیب» از ست گادین را بخونید هرچند این یه کتاب تجاری هستش ولی سوال‌های ایجاد شده شما را خیلی خوب جواب میده تا از بلاتکلیفی بیرون بیاین.

 • حتما و حتما دوتایی به یه مشاور توانا رجوع کنید و حضورا مشکلات را مطرح کنید تا شناخت بیشتری از یکدیگر پیدا کنید و تصمیم بهتری بگیرید.
ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

ایکاش به جای اینهمه کار کردن کمی هم به خودمون توجه می‌کردیم و مهارت‌های اجتماعی را رشد می‌دادیم. این دوست عزیز باید قبل از اینکه دنبال شریک بگردد روابط اجتماعی خود را بهبود دهد. برایم قابل تصور نیست که فردی 6 سال شاگردی کرده و اوستای صافکار شده، آشنایی یا سرمایه‌ای و یا حتی سرمایه‌گذاری نداشته باشد. تو این 6 سال حداقل باید 100 مشتری و حتی از بین‌شون یه شریک خوب داشته باشه...

ایشان باید برای شریک و یا سرمایه‌گذار جلب اعتماد کند ولی چطوری و چگونگی را باید خودشون برنامه‌ریزی کنند من پیشنهاد میدم که:

1- سراغ اوستا صافکارای قبلی خودش بره و بصورت مشارکتی براشون کار کند.

2- درخواست مجوز بده و با توجه به کسب پروانه میتونه از بانک وام بگیره (چون صافکاری یه کار خدماتی هستش و خیلی سرمایه‌بر نیست).

3- از مناطق پایین شهر شروع کنه تا هزینه‌اش کم باشه کم کم که با مشتری آشنا شد. بعد از رشد اولیه و درآمد نسبی شرایط مکانش را بهبود دهد.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

ابتدا طرح و ایده را تست کن و اطلاعات خوبی از بازار مصرف محصولت بدست بیار و اگر ایده شما نمره قبولی گرفت شروع کن. ضمنا کتاب «تست مامان» برای اینکه ایده‌سنجی کنی و در بازار به اشتباه نیفتی میتونه کمکت کند.

1- در زمینه سیستم‌سازی کتاب «افسانه کارآفرینی» از مایکل گربر خیلی میتونه کمکت کنه چون در ایجاد فروش «سیستم‌سازی» یک اصل غیرقابل انکار است.

2- در زمینه هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی کتاب «رقص عقاب‌ها» از مهندس مظاهری مفید است بویژه در این کتاب با کارآفرینان بنام ایران: آقایان فروتن، شاهرخ ظهیری، بابک بختیار و دکتر جهانگیری مصاحبه شده است که خیلی براتون راه‌گشاست.

3- در زمینه فروش و بازاریابی کتاب «نسل چهارم» از فلیپ کاتلر پدر بازاریابی جهان اطلاعات فروش و بازاریابی مدرن را به شما یاد خواهد داد.

4- در زمینه کمپین و فانل‌سازی هم باید از طریق گوگل ادوردز و ایمیل مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای کار کنی تا سیستم شما بطور اتوماتیک در خدمتتون باشد.

5- از تجربه افراد قابل اعتماد، کارآفرینان و کارشناسان معاونت غذا و داروی استان یزد استفاده کن. چون این افراد میتونند کمکت کنند تا با چشمی باز عمل کنی.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

وارد بازارهای مالی - سرمایه‌گذاری شوید (بورس، فارکس، ارز، طلا و...) البته به دلایل زیر:

1- چون سرمایه اولیه خوبی دارید بازار بورس خوبه، ولی در بازار بورس ابتدا آموزش ببین و دوره‌های تکنیکال و روانشناسی بازار را بگذران و با رقم بسیار پایین استارت بزن و فکر درازمدت داشته باش. ولی هرگز هرگز بدون آموزش  وارد بازر نشو.

2- چون در رشته ریاضی  و مهندسی تحصیل کردی آنالیز بازار و محاسبات هندسی و آماری براتون قابل درک‌تر است و خیلی خوب میتونی در این فاز رشد کنی.

3- بازارهای مالی همیشه برای افراد زیرک و با حوصله سرمایه عظیمی انباشته می‌کند چون افراد عادی و عموم مردم رعشه‌وار میان تو این بازار و معمولا هم بازنده‌اند.

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

من دانشگاه تهران مرکز را ترجیج میدم بدلیل:

1- در تهران از موقعیت فضای کار و آموزش‌های کارآفرینی در حوزه رشته دانشگاهی‌ام استفاده کنم.

2- خارج از دانشگاه نرم‌افزارهای مربوط به رشته‌ام را بطور حرفه‌ای آموزش کاربردی ببینم.

3- هزینه تحصیلی شبانه و آزاد خیلی متفاوت نیست ولی هزینه رفت و برگشت سمنان بیشتر است.

4- دوری از خانواده در شرایط امروزی و در این سن سخت است.

5- دانشگاه غیرانتفاعی را تایید نمیکنم چون شرایط امکانات و... جالب نیست و در حد تهران جنوب نیست...

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

۱- شکلات بیشتری بخورید

اعصاب

مطالعات نشان می‌دهد که فلاونوئیدها موجود در دانه‌های کاکائو میتواند جریان خون  ورودی به مغز را افزایش دهند. فلاونوئیدها را نیز می‌توان در شراب قرمز، انگور قرمز، سیب و انواع توت‌ها یافت. چای، مخصوصا سبز یا چای سفید، یک منبع عالی دیگر از فلاونوئیدها است.

 • اطمینان حاصل کنید که کل مصرف کالری شما در حد محدوده سالم باقی می‌ماند. افزایش میزان چربی یا قند به رژیم غذایی روزانه شما ممکن است پیامدهای منفی داشته باشد.
 • تحقیقات در مورد اثرات مفید فلاونوئیدها هنوز مقدماتی است.

۲- آب چغندر بنوشید

عکس مغز

نوشیدن آب چغندر باعث افزایش جریان خون به مغز می‌شود. چغندرها حاوی نیترات هستند که توسط باکتری‌های طبیعی در دهان شما به نیتریت تبدیل می‌شوند. نیتریت‌ها به گسترش عروق خونی کمک می‌کنند و به افزایش جریان خون به مغز کمک می‌کنند.

 • نیترات همچنین در کرفس، کلم و سایر سبزیجات سبز و سبزیجات برگ‌دار یافت می‌شود.
 • خوردن میوه‌ها و سبزیجات با نیترات بالا برای عملکرد مغز مطلوب توصیه می‌شود. تبدیل این غذاها به آب سریع‌ترین راه برای مصرف دوز درمانی است.

۳- در رژیم روزانه خود از “سوپر فود” استفاده کنید

عکس مغز

آجیل، دانه‌ها، زغال اخته و آووکادو گاهی به عنوان “سوپر فود” با ارزش غذایی بالا  نامیده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف این غذاها تاثیر مثبتی بر حفظ سلامت مغز دارد.

 • گردو، بادام، بادام زمینی و سایر آجیل‌ها، منابع عالی ویتامین E هستند. کمبود ویتامین E با کاهش نشانه‌های شناختی مرتبط است. شما می‌توانید آنها را بصورت خام و یا برشته بخورید. کره‌ی غیرهیدروژنه غلات محتوای تغذیه‌ای بالا را حفظ می‌کنند.
 • آووکادو دارای چربی‌های مونوسدیم بالا است که با افزایش جریان خون مغز مرتبط است. چربی غنی کمک می‌کند تا کلسترول بد خون کاهش یابد و منجر به کاهش فشار خون می‌شود. آوکادو همچنین مواد مغذی را برای کمک به بهبود سلامت کلی شما فراهم می‌کند.
 • زغال اخته به حفاظت از مغز در برابر استرس اکسیداتی که عملکرد مغز را مختل می‌کند، کمک کند. خوردن یک فنجان در روز از زغال اخته – تازه، خشک شده یا یخ زده – میتواند عملکرد مغز را افزایش دهد.

۴- مکمل‌های تغذیه‌ای را در نظر بگیرید

مغز

Ginkgo Biloba در گذشته برای افزایش جریان خون به مغز مورد استفاده قرار گرفته است. گینگو همچنین از سلول‌های عصبی محافظت می‌کند که به نظر میرسد در Alzheimers آسیب دیده‌اند.

 • گینگو را نباید به فرزندان داد. مطالعات انجام شده به استفاده ginkgo برای بزرگسالان بین ۱۲۰ تا ۲۴۰ میلی گرم در روز متغیر است.
 • گینگو در قرص‌ها، کپسول‌ها، عصاره‌های مایع و برگ‌های خشک شده برای تیزان‌های گیاهی موجود است.

رسانه دکتر سلامت۳۰

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی،لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

مسافران مسیر ۲۱ ساعته شمال، با ۷ ساعت رانندگی به چه شهرهایی می‌توانستند سفر کنند؟

برای مسافرت به جز شمال کجا رو پیشنهاد می‌دید که نزدیک باشه به تهران؟

معطل شدن ۲۱ ساعته مسافران تهرانی در جاده‌های شهرهای شمالی، در شرایطی است که با کمتر از ۷ ساعت رانندگی می‌توان به شهرهایی رفت که از جاذبه‌های طبیعی بالایی برخوردارند.

بررسی سلایق گردشگری ایرانی‌ها طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد، مردم در کلانشهر‌های ایرانی به واسطه زندگی شهری و ماشینی تمایل دارند اوقات فراغت خود در سفر را در مناطقی بگذرانند که از آب و هوای مناسب و جاذبه‌های طبیعی بالایی برخوردار باشد. همین مسئله یکی از اصلی‌ترین دلایل اقبال شهرهای شمالی است که طی ۵۰ سال اخیر، همزمان با این اقبال زیرساخت‌های گردشگری نیز در این شهرها مهیا شده است. اما علاوه بر شهرهای شمالی کشور، شهرها و مناطقی در بخش‌های مرکزی، شمال شرقی و غربی کشور نیز جاذبه‌هایی دارند که اگر بیشتر از شهرهای شمالی نباشد، کمتر نیست. مسافران شمالی نیز عموما یا گروهی هستند که به واسطه سفر ارزان به شهرها، محیط عمومی باز‌تر در این شهرها، امکانات اسکان رسمی و بومی، نزدیکی به تهران و... سالی چند بار تعطیلات خود را به شهرهای شمالی کشور می‌رسانند.

اما گروهی دیگر نیز کسانی هستند که به دلیل عدم آشنایی با جاذبه‌های طبیعی شهرها و استان‌های دیگر، تنها شمال را برای تعطیلات خود انتخاب می‌کنند. مسافرانی از تهران که با کمتر ۷ ساعت رانندگی، می‌توانند به شهرهایی بروند که جاذبه‌های طبیعی بالایی دارد، در فصل تابستان هوای مناسبی دارد و تمرکز گردشگری این شهرها بر جاذبه‌های طبیعی آن است.
البته نکته مهمی که درباره این شهرها وجود دارد این است که ممکن است مانند شهرهای شمالی از امکانات اسکان مناسبی برخوردار نباشند و مانند شهرهای شمالی اسکان بومی‎ای وجود نداشته باشد، اما با بررسی‌های پیش از سفر، جستجوی در منابع آنلاین و با سفری با برنامه می‌تواند این مسئله را تا حد زیادی برطرف کرد. ذکر این نکته نیز ضروری است که چرایی انتخاب شهرهای زیر، به دو دلیل اصلی تقسیم می‌شود، فاصله کمتر از ۷ ساعت از تهران و دوم تمرکز گردشگری منابع طبیعی و احتمال دارد شهرهایی از قلم افتاده باشد یا خارج از این دو قید باشد.

سمیرم بام ایران: 

سمیرم با مساحت 5234 کیلومتر مربع در جنوب غربی استان اصفهان با مختصات جغرافیایی ۵۱ درجه و ۱۷ دقیقه تا ۳ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۴۲ دقیقه تا ۳۱ درجه و ۵۱ دقیقه عرض شمالی و با ارتفاع متوسط 2550 متر از دریا، بین چهار استان اصفهان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و فارس واقع شده‌است. از شمال به شهرضا، از شرق به اقلید (بزرگترین شهرستان شمال فارس) و از جنوب غربی و غرب با مرز طبیعی رشته کوه‌های دنا به استان کهگیلویه و بویر احمد، از غرب به بروجن و لردگان (چهار محال و بختیاری) محدود می‌شود. فاصله مرکز شهرستان تا اصفهان ۱۵۰ و تا تهران ۴۳۵ کیلومتر می‌باشد.

آبشار سمیرم
آبشار سمیرم

این شهرستان ۹/۴ درصد مساحت  استان اصفهان را شامل می‌شود. از نظر موقعیت قرارگیری در حاشیه جنوب شرقی رشته کوههای زاگرس قرار گرفته به طوری که رشته کوه‌های دنا به صورت حصاری در غرب و جنوب غربی آن کشیده شده‌است. پوشش گیاهی متنوع این شهرستان را از دیگر شهرهای استان متمایز می‌کند.

سیب سمیرم یکی از محصولاتی می‌باشد که شهرت جهانی دارد، عسل سمیرم نیز یکی از مرغوب‌ترین عسل‌های کشور میباشد. صنایع دستی می‌توان نمد، قالی، گلیم،جاجیم و... را نام برد. اماکن دیدنی شهرستان می‌توان آبشار سمیرم، حمام و مسجد خانعلی، آبشار تخت قرچه، آبشار آبملخ، آبشار خفر، چشمه خونسار، حمام خواجگان، پارک دریاچه، امام‌زادگان (زیدبن علی، امام‌زاده سلطان ابراهیم، قدم‌گاه شاه جعفر، دوازده امام ونک، بی بی خاتون امام‌زاده سید محمد خفر، امام‌زاده پنچ تن)، چشمه بابا زرنگ کمه، چشمه ناز ونک و رود خانه شمس آباد ونک، قلعه سنگی، سد حنا، سد کمانه، سد قره قاچ، غار دنگزلو، تفرجگاه‌های (بی بی سیدان، سیور و ماندگان، ایلان دره، چالقفا، پشمکان و پشمکان، منطقه پادنا، رودخانه ماربرد، چشمه خونیار پادنا، چهل چشمه پادنا، چشمه برم سیاه منطقه بره روز پادنا، برد چشمه پادنا و... را نام برد.

شهرکرد و پل زمانخان

برای مسافرت به جز شمال کجا رو پیشنهاد می‌دید که نزدیک باشه به تهران؟


از تهران، با خودروی شخصی حدود ۶ ساعت می‌توان رانندگی کرد و خود را به شهرکرد رساند. شاید یکی از مناطقی که اگر بیش از شهرهای شمالی کشور جاذبه‌های طبیعی نداشته باشد، کمتر ندارد، استان چهارمحال و بختیاری و مرکز آن شهر شهرکرد است. این استان همه چیز برای گردگشگری طبیعی دارد، آبشار، رودخانه‌های پرآب، هوای بسیار خنک، جنگل‌ها حفاظت شده، چشمه‌های آب سرد و آب گرم، پیست اسکی، بستر‌های قانونی ماهی‌گیری، موقعیت مناسب برای کوهنوردی و....

استان چهارمحال و بختیاری از جمله مناطق کوهستانی فلات مرکزی ایران محسوب می‌شود و بین ۳۱ درجه و ۹ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۲۶ دقیقه طول شرقی گرینویچ قرار دارد. این استان از شمال و مشرق به استان اصفهان، از مغرب به استان خوزستان، از جنوب به استان کهگیلویه و بویراحمد و از سمت شمال غربی به استان لرستان محدود می‌شود.

نام "چهارمحال و بختیاری" اشاره به دو بخش چهارمحال و منطقهٔ بختیاری دارد. چهارمحال بخشی روستانشین میان اصفهان و منطقهٔ بختیاری بود. محال جمع مکسر کلمه محل به معنی ناحیه و مکان است و چهار محال یعنی چهار ناحیه که عبارت بودند از: لار، کیار، میزدج و گندمان. در تقسیمات کنونی استان، لار و کیار در شهرستان شهرکرد، میزدج در شهرستان فارسان و گندمان در شهرستان بروجن قرار می‌گیرد. منطقه بختیاری نیز که از دیر باز کوچ‌گاه ایل بزرگ یختیاری بوده و هست، هم اکنون شامل شهرستانهای کوهرنگ، فارسان، اردل و لردگان است.    

برای اسکان نیز این استان امکانات نسبتا مناسبی دارد. دهکده زاگرس در بالای پل زمانخان قرار دارد و شما می‌توانید اقامت چند روزه‌ای در آن‌جا داشته باشید. این دهکده دارای واحد‌های اقامتی مشرف به رودخانه زاینده رود و پل زمانخان است. در اطرف خود پل نیز برای تفریح روزانه محل‌های اقامت موقت طراحی شده است و درختان زیبا و مرتفع این محوطه بر تمام این استراحتگاه‌ها سایه افکنده‌اند.

فریدن و چادگان اصفهان

برای مسافرت به جز شمال کجا رو پیشنهاد می‌دید که نزدیک باشه به تهران؟


فاصله تهران تا فریدن حدود ۶ ساعت است. شهرهای استان اصفهان نیز از جمله مناطقی است که دارای ذخایر طبیعی بالایی است و با فاصله کمی که با تهران دارند می‌تواند گزینه مناسبی برای جایگزینی شهرهای شمالی باشند. شهرستان فریدن با وسعتی حدود 3280 کیلومتر مربع از شهرستان‌های غرب استان اصفهان است. فریدن از شمال به شهرستان خوانسار، از جنوب به استان چهار محال و بختیاری، از شرق به شهرستان تیران و کران از غرب به شهرستان الیگودرز و فریدون شهر محدود می‌شود. مرکز این شهرستان داران است و دارای دو بخش به نام بخش مرکزی و بویین و میاندشت و سه منطقه شهری به نام داران و بویین میاندشت و نیز دوازده دهستان است. هوای بسیار سرد و خشک زمستانی و خنک و مطبوع تابستانی یکی از ویژگی‌های بارز منطقه فریدن است. منطقه فریدن، سرچشمه نعمت اصفهان است زیرا منبع زاینده رود در آنجاست.

هم چنین در منطقه فریدن مراتع و شکارگاه‌هایی وجود دارد که حیوانات وحشی در کوه‌های آن یافت می‌شود. دالان کوه دیگر جاذبه فریدن است که با محیط بکر طبیعی و شکارگاه‌هایی که انواع گونه‌های حیات‌وحش را در خود جای داده با ارتفاعات بلند و بارش زیاد همچون سپری استوار بر فراز فریدن ایستاده است.

پوشش گیاهی فوق‌العاده و وجود گیاهان دارویی و دامنه‌های مناسب اسکی و تیوپ‌سواری همراه با قله‌های برف پوشی که بلندترین آن‌ها 3915 متر ارتفاع دارد و خیل عظیم عاشقان طبیعت که هر تعطیلات به دالان کوه هجوم می‌برند از خصوصیات این منطقه زیبای کوهستانی است که گونه‌های کمیاب آهو و گوزن، گراز و پازن و کبک و بز کوهی را در پناه خود جا داده است. بیشه‌زارهای «پلاسجان» هم در حاشیه رودخانه‌ای به همین نام که از غرب به شرق جریان دارد واقع‌شده و مسیر گذار تونل خدنگستان و پروژه آب‌رسانی به فلات مرکزی ایران است.

رودخانه «دره حوض» در مرز فریدن و لرستان در ۸ کیلومتری جاده اصلی قرار گرفته و گل‌های وحشی و مراتع زیبا و خیال‌انگیزی را در کنار خود دارد که محل تفرج بسیاری از مسافران و توقف گاهی امن برای گردشگران با امکانات کافی از قبیل سایبان و امکانات طبخ غذا و پارک و چمنزار است. روستای «زرنه» نیز یکی از مناطق مهم گردشگری در بخش بوئین و میاندشت است که با جمعیت 100 نفری اما زیبایی‌های مثال زدنی‌اش شهره مسافران شده است و با مردمانی ارمنی و عیسوی مذهب و خونگرم و دارای کلیسای مهم تاریخی است.

هتل ۳ ستاره سیمرغ و مهمان‌سرای ایران‌گردی و جهانگردی و ده‌ها واحد ورزشی و آموزشی و اداری و حسینیه و تکایا و مساجد و پارک‌ها و دیگر ابنیه برای خدمت به مسافرین در این شهرستان آماده شدند و کمپ‌های ویژه‌ای نیز در مناطق گردشگری دایر شده است.

یکی دیگر از مناطقی که در نزدیکی فریدن از امکانات و ظرفیت‌های گردشگری بالایی برخوردار است، چادگان است. در این منطقه یکی از زیباترین تفرج‌گاه‌های استان اصفهان به اسم دهکده گردشگری زاینده رود قرار دارد که در کنار سد چادگان و در ساحل دریاچه پشت سد با امکانات تفریحی فراوان و مناظر زیبا از طبیعت یکی از جاذبه‌های بارز گردشگری استان است. در این مجموعه امکانات رفاهی از قبیل اسکله قایقرانی، زمین ورزش، مجموعه تجاری، رستوران، چایخانه سنتی و استخر به طور کامل راه‌اندازی شده است.

گلپایگان و خوانسار

برای مسافرت به جز شمال کجا رو پیشنهاد می‌دید که نزدیک باشه به تهران؟


گلپایگان نیز از جمله شهرهایی است که ظرفیت‌های جذابی برای گردشگری دارد و یکی از قطب‌های اصلی گردشگری استان اصفهان در بخش غربی آن است. فاصله این شهر با تهران حدود ۵ ساعت است. مسجد جامع، بازار چهار سوق، بازار سنتی گلپایگان، مناره آجری سلجوقی، بقعه سیدالسادات، ارگ تاریخی گوگد، امام‌زاده‌گان هفده‌تن، بقعه ناصر بن علی، مسجد حجه‌الاسلام، گنبد بابامصری، شبستان مسجد حجت الاسلام، شبستان مسجد حاج ملاعلی، مسجد جامع سرآور،  امامزاده ابوالفتوح در وانشان، بقعه باب شیخ، دره شهیدان (گوشه)، بقعه صالح پیغمبر، بقعه دانیال نبی، امامزاده عمران ابن علی، کاروانسرای طور روستای دُر، باغ برج علی اکبری سر رباطان، پل قاضی زاهد، خانه معظمی‌ها و خانه شجاع نظام در سر رباطان - کفترخانه‌های گلپایگان، سد گلپایگان، روستا‌های کوچری، عباس آباد و وانشان، منبت‌کاری و ده‌ها جاذبه و آثار دیدنی گلپایگان که می‌توانید هنگام سفر به این شهر تجربه کنید.

دیگر شهری که در استان اصفهان از جاذبه‌های گردشگری بالایی برخوردار است، شهرستان خوانسار است که با جاذبه‌های دیدنی و طبیعت چشم‌نواز خود به علت ارتفاع زیاد از سطح دریا در تابستان هوایی معتدل و زمستانی نسبتا سرد دارد و به همین دلیل دارای شرایط ییلاقی است.

وجود چشمه‌های آب فراوان و باغات سرسبز شرایط مساعدی برای جذب توریسم فراهم کرده است. هم چنین وجود چهارصد و پنجاه چشمه در خوانسار این شهرستان را به یکی از جاذبه‌های گردشگری بی‌بدیل در کشور و استان تبدیل کرده است. در تعطیلات عید فطر اما بنابر مشاهدات محلی این شهر گردشگران زیادی را به خود جذب کرد، ظرفیتی که اگر زیرساخت‌های مناسب گردشگری به خصوص اسکان را فراهم کند، می‌تواند گلپایگان را به مقصد محبوبی برای گردشگران تبدیل کند.

شاهرود

برای مسافرت به جز شمال کجا رو پیشنهاد می‌دید که نزدیک باشه به تهران؟


شهرستان شاهرود به عنوان یکی از بزرگترین شهرستان‌های ایران اسلامی در 390 کیلومتری شمال شرق تهران با 1400 متر ارتفاع از سطح دریا و اقلیم‌های متفاوت جغرافیایی، بزرگترین پناهگاه‌های حیات وحش و مناطق حفاظت شده را در خود جای داده و با احتساب مناطق شکار ممنوع موجود به قارّۀ کوچک و سرزمین پنج اقلیم مشهور است.

فاصله این شهر با تهران حدود ۶ ساعت است. این تنوع اقلیمی به قدری آشکار است که کوتاه‌ترین فاصله کویر تا جنگل در این شهرستان قراردارد، به طوری که با طی مسافت کوتاهی در حدود 45 کیلومتر از شاهرود به سمت شمال به جنگل‌های هیرکانی ابر با زیباترین چشم‌انداز‌ها (کهن‌ترین جنگل جهان) می‌رسیم و با طیّ همین مسافت به سمت جنوب به کویر و زیبایی‌های منطقه چاه جام و در نهایت به طرود و نخلستان‌های آن می‌رسیم که مردم آن منطقه به شترداری اشتغال دارند.

این گوناگونی اقلیم در کنار تنوع اقوام و گروه‌های مختلف قومی و زبانی، ویژگی و قابلیت توسعه گردشگری را در این شهرستان رقم زده است. شاهرود با قرار گرفتن در بین مسیر تهران-مشهد و نیز همجواری با استان‌های مرکزی و شمالی کشور یکی از مراکز اکوتوریسم ایران شناخته می‌شود. این شهرستان در جهات مختلف گردشگری از جمله گردشگری عرفانی و طبیعی از قابلیت‌های منحصر بفردی برخوردار است. 

شاهرود در مقایسه با شهرهای توریستی استان اصفهان از امکانات گردشگری بسیار بالاتری برخوردار است و وجود هتل‌ها، مهمانپذیر‌ها، مراکز اقامتی موقت متعدد در این شهر، شاهرود با به مقصد جذابی برای گردشگران تبدیل کرده است.

خرم آباد و کوهدشت

برای مسافرت به جز شمال کجا رو پیشنهاد می‌دید که نزدیک باشه به تهران؟

شهر خرم‌آباد مرکز لرستان باستانی در دره‌ای باصفا و بر ساحل رودخانه خرم‌آباد قرار دارد. فاصله این شهر با تهران حدود ۶ ساعت است. دره خرم‌آباد دارای چشمه‌های آب و هوای دلپذیر است و موقعیت طبیعی ممتاز و مواهب خدادادی در این دره سبب سکونت انسان‌های اولیه در غارهای پنج‌گانه پیش از تاریخ، شکل‌گیری شهر قدیمی شاپورخواست (دوره ساسانی) و ایجاد آثار شاخص فرهنگی تاریخی در دوره‌های مختلف در این دره زیبا شده است.

همچنین چشمه‌ها، سراب‌های فراوان، دریاچه دل‌انگیز کیو در مرکز شهر و موقعیت ارتباطی آن در گذشته به عنوان راه مواصلاتی غرب به جنوب، این شهر را در زمره یکی از شهرهای توریستی و زیبای ایران قرار داده است.

از جمله دیدنی‌های خرم‌آباد می‌توان به قلعه فلک‌الافلاک، مناره اجری، سنگ نوشته گرداب سنگی، پل شکسته، موزه فلک‌الافلاک، مقبره زیدبن علی، دریاچه کیو، آبشار نوژیان، آبشار سه‌گانه گریت، بقعه شجاع‌الدین خورشید، بقعه شاهزاده احمد، مسجد جامع، مقبره بابا طاهر، سراب چنگایی، بازار میرزا سیدرضا، تنگه شبیخون، مناره آجری، غار دوشه و گردشگاه گوشه اشاره کرد و این استان از امکانات اسکان نسبتا مناسبی قرار دارد. علاوه بر خرم‌آباد، شهرهای دیگر استان لرستان نیز از جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی برخوردار است.

یکی از مهم‌ترین شهرها از نظر جاذبه‌های طبیعی در استان لرستان درود و کوهدشت است. شهرستان کوهدشت دارای جاذبه‌های گردشگری و توریستی فراوانی است که از آن جمله می‌توان به تنگه زیبا و سرسبز ‘شیرز' اشاره کرد که به واسطه طبیعت بسیار زیبا و چشم‌اندازی بدیع، به نگین سبز لرستان مشهور است. امکانات گردشگری در این شهرها کم‌تر از خرم‌آباد است اما به واسطه مسافت اندک شهرها با یکدیگر می‌توان از امکانات اسکان در خرم آباد برای دیدن شهرهای درود و کوهدشت بهره گرفت.

ملایر و نهاوند

برای مسافرت به جز شمال کجا رو پیشنهاد می‌دید که نزدیک باشه به تهران؟

ملایر در غرب ایران و جنوب شرقی استان همدان قرار دارد و بزرگترین شهر این استان به لحاظ مساحت است. این شهرستان دارای 4 بخش مرکزی، بخش جوکار، بخش سامن و بخش زند و 8 شهر تابعه است. ملایر از شمال به شهرستان‌های همدان و تویسرکان، از غرب به نهاوند در استان همدان، از جنوب به شهرستان بروجرد در استان لرستان و از شرق به شهرستان شازند در استان مرکزی محدود است. ملایر دارای طبیعت معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پر برف و تابستان‌های معتدل است. این شهر در ناحیه‌ای کوهستانی قرار گرفته که از دره و کوه پایه‌های زاگرس تشکیل شده‌است.

بنا بر آثار به جای مانده در همدان کنونی و گفته‌های هرودوت تاریخ‌نگار یونانی، شهر هگمتانه یا اکباتان - همدان کنونی- پایتخت کشور ماد بوده‌ است. بر این اساس ملایر و نواحی نزدیک به این شهر از اهمیت خاصی برخوردار بوده‌اند. فاصله این شهر با تهران حدود ۵ ساعت است.

منبع: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری