برو به محتوای اصلی

ابراهیم اسدی
ابراهیم اسدی
۴٬۷۸۶
لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

 

آیا از ابراهیم اسدی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از ابراهیم اسدی بپرس!

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

مویز چیست و چه خواصی دارد؟۵

 

مویز چیست و چه خواصی دارد؟

آیا می‌دانید مویز چیست؟ به دانه‌های درشت انگور سیاه پس از خشک شدن مویز می‌گویند در طب سنتی از قدیم مویز برای استفاده توصیه می‌شده زیرا دارای خواص بی‌نظیری می‌باشد.

بهترین مویز نوع چاق، پرگوشت، شیرین و بی‌دانه است و بدترین آن مویز با دانه و کم‌گوشت است. مویز گرم‌کننده تمام بدن و خوردن آن در فصول سرد بسیار مناسب است.

یک کارشناس طب سنتی گفت: مویز در وزن‌گیری جنین مؤثر است، چرا که ارزش غذایی بالایی دارد و طبیعت آن گرم و تر است. مویز مقوی رحم است و با مصرف مویز زنان باردار جنین خود را از سقط حفظ می‌کنند.

علوی کارشناس طب سنتی اظهار داشت: مویز انگور رسیده‌ای است که روی بوته و با روش سنتی خشک شده باشد. بسته به نوع انگور خواص مویز متفاوت است.

به‌گفته وی مویز در وزن‌گیری جنین مؤثر است چرا که ارزش غذایی بالایی دارد و طبیعت آن گرم و تر است. مویز مقوی رحم است و با مصرف مویز زنان باردار جنین خود را از سقط حفظ می‌کنند.

مویز برای رفع ضعف معده و بهبود هضم غذای زنان باردار مؤثر است.
این کارشناس طب سنتی افزود: مویز مقوی کبد است و موجب تقویت معده و افزایش قدرت هاضمه زنان باردار می‌شود چرا که ضعف معده و ضعف هضم از مشکلات شایع زنان باردار محسوب می‌شود.

علوی گفت: خوردن مویز در وعده صبحانه برای درمان انواع بیماری‌های عفونی مانند عفونت گوش، عفونت دندان و… مفید است.

وی ادامه داد: مشکلات عفونت دندان در دوران بارداری از مشکلات شایع زنان باردار است و زنان به‌دلیل منع مصرف دارو دچار مشکل خواهند شد که مصرف مویز در وعده صبحانه می‌تواند مانع بروز عفونت دندان شود.

ایشان افزود: مویز دارای اثرات ضددرد، ضدباکتری و تقویت‌کننده سیستم ایمنی است. مویز ملین است و باعث پاکسازی روده و معده می‌شود؛ مویز تقویت‌کننده معده است.

مویز ملین است و معده و روده‌ها را پاک می‌کند.
علوی بیان داشت: مویز مواد نامناسب و غلیظ را آماده دفع کرده و از بدن خارج می‌کند چرا که با پاکسازی خون به سلامت جنین کمک می‌کند.

وی عنوان کرد: مویز تولید کننده خون صالح و هضم کننده غذاست؛ جنین از خون صالحی که غذای خوب هضم شده تولید می‌شود، تغذیه می‌کند. مویز مقوی اعصاب و قلب مادر و جنین است.

مویز گرم‌کننده بدن است.
این کارشناس طب سنتی یادآور شد: بهترین مویز نوع چاق، پرگوشت، شیرین و بی‌دانه است و بدترین آن مویز با دانه و کم‌گوشت است. مویز گرم‌کننده تمام بدن و خوردن آن در فصول سرد بسیار مناسب است.

علوی خاطرنشان کرد: خیساندن مویز در آب گرم و مصرف آن بسیار خونساز و تقویت‌کننده بدن است.

آنچه درباره مضرات مویز نمیدانید

آنچه درباره مضرات مویز نمیدانید

فرآورده‌های انگور بویژه مویز و کشمش، از کالری بسیار بالایی برخوردارند و مصرف زیاد آنها می‌تواند موجب افزایش وزن در افراد شود. در نتیجه، مصرف آن برای افراد چاق توصیه نمی‌شود.

لذا بیماران دیابتی برای مصرف مویز باید با پزشک خود مشورت و از زیاده‌روی در مصرف آن خودداری کنند.

فراموش نکنید، فرآورده‌های انگور بویژه مویز و کشمش، از کالری بسیار بالایی برخوردارند و مصرف زیاد آنها می‌تواند موجب افزایش وزن در افراد شود. در نتیجه، مصرف آن برای افراد چاق توصیه نمی‌شود.

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

کراس‌فیت چیست؟ با این رشته شگفت‌انگیز آشنا شوید!

فلسفه اجتماعی کراس‌فیت دست و پنجه نرم کردن با چالش‌های زندگی و حوادث ناشناخته است و اینکه چطور رنج و سختی را بپذیریم و بتوانیم از آن عبور کنیم. "کرگ گلسمن" بنیانگذار کراس‌فیت اولین شخصی است که این سیستم تمرینی را تعریف کرد.

 ادامه مطلب در منبع زیر:

https://www.elmevarzesh.com/what-is-crossfit۸

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

مهریه با حقوق برابر در تضاد است خانم‌ها بخصوص نسل روشنفکر باید خودشان را برای همیشه از این چالش رها کنند. یا باید آزادی و حقوق برابر را خواهان باشند و یا مهریه. هرچند بخواهیم برایش داستانسرایی کنیم ولی اصل و ریشه مهریه چیزی جز اسارت زن نیست. یه جوری خرید و فروش است منتها خرید و فروش با کلاس.

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

اجازه بدبد سوال را بنیادی‌تر مطرح کنم:

چه نقش‌های ازدواج حذف شده و یا در حال حذف شدن است؟

در گذشته نه چندان دور عامل اصلی ازدواج را تولید نسل و پشتوانه پیری قلمداد می‌کردند ولی امروز همین 2 نقش اصلی رنگ باخته و بچه‌های دهه 60، 70 و 80 تمایلی به فرزندآوری ندارند و کسی برای عصای پیری هم ازدواج نمی‌کند لذا این تغییرات گسترده مسلما در هنجارها و ارزش‌های ازدواج هم تاثیرگزار است از جمله:

 • نقش والدین در انتخاب همسر
 • ازدواج‌های ناف‌بری و تحمیلی
 • حق طلاق
 • زندگی مستقل
 • نقش‌پذیری خانم‌ها در شکل‌دهی ازدواج

مهمترین تغییری که در ازدواج امروز ایران شکل گرفته است مسئله عشق است. هرگز نسل‌های قبلی مثل امروزی دنبال ابعاد احساسی و عشاق بودن نبودند. شاید اغراق نباشد اینکه بگوییم که اصلا مردان و زنان قدیم عاشق نمی‌شدند و درکی از عشق نداشتند ولی امروز ما همه عاشق می‌شویم و چه بسا عشق آب دوغ خیاری.

ولی مسئله مهمتر اینست که این دستاورد نو بشر امروزی با رسم و آیین گذشته در تضاد است و بیشتر مشکلات خانواده ایران امروزی در تضاد دستاورد جدید با آیین‌هایی چون: جهیزیه، مهریه، هزینه‌های سنگین عروسی و نگرش سنتی به خانواده و روابط زن و شوهر خلاصه می‌شود.

راه حل: 

زنان: عشق و آرامش و مستقل بودن با داشتن جهیزیه آنچنانی و مهریه بالا در تضاد است. نمی‌توانیم ادعا کنیم بعدهای عاطفی و انسانی برامون خیلی مهم است ولی  نگاه به زندگی بر اساس کالا محوری باشد. نمی‌شود ادعایی بر مستقل بودن داشت ولی دست زنان همیشه بروی مردان دراز باشد. نمی‌شود دم از آزادی و اختیار زد ولی دنبال مهریه سنگین دهن پر کن باشیم. مهریه زنان چیزی جز خرید و فروش زنان نیست منتها به سبک مدرنش. باید نگرش به ازدواج و تشکیل خانواده بر اساس شرایط امروز و مزایا و تعهدات امروز باشد.

 مردان: این داستان‌هایی که یکی باید حرف آخر را بزند. سهم‌خواهی مردانه، عروسی آنچنان آنهم با جیب پدر، داشتن خانه مستقل ولی توسط پدر و اینکه یکی باید برام پخت و پز کند چون من مردم و این کار زنانه است و... را باید مردان فراموش کنند و با تعهد 100 درصد برای تشکیل خانواده‌ای شیرین و آروم تلاش کنند آن هم با احترام و اختیار متقابل.

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

اندکس و بار گلوکز بیش از ۱۰۰ ماده غذایی

با دانستن مقدار عددی بار گلوکز تصویر ذهنی بهتری از تأثیر مواد غذایی بر قند خون خواهید داشت. برای به دست آوردن و محاسبه بار گلوکز باید میزان کربوهیدرات (بر حسب گرم) را در اندکس گلوکز ضرب کرده و عدد حاصل را بر ۱۰۰ تقسیم کنید. بار گلوکز ۱۰ یا کمتر از آن پایین و بار گلوکز ۲۰ یا بیشتر از آن زیاد تلقی می‌شود. به عنوان مثال اندکس گلوکز هندوانه بسیار بالا و ۸۰ است اما کربوهیدرات موجود در هر وعده از آن بسیار اندک و ناچیز (۶ گرم) می‌باشد که باعث می‌شود بار گلوکز کاهش یافته و به ۵ برسد. برای آن که بفهمید مواد غذایی چه تأثیری بر سطح گلوکز خون دارند، جدولی از اندکس و بار گلوکز بیش از ۱۰۰ ماده غذایی تهیه کرده‌ایم.

ماده غذایی

اندکس گلوکز

 

(گلوکز = ۱۰۰)

وزن هر وعده غذایی

 

(بر حسب گرم)

بار گلوکز

 

در هر وعده غذایی

نان و شیرینی   
کیک موز تهیه شده با شکر۴۷۶۰۱۴
کیک موز تهیه شده بدون شکر۵۵۶۰۱۲
کیک اسفنجی ساده۴۶۶۳۱۷

ادامه لیستww.drghanei.ir/اندکس-بار-گلوکز/۲۴

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

دسته‌بندی خودروها از نظر طراحی فرم بدنه:

 خودروها بنا بر نوع استفاده و کاربردشان طرح‌ها و شکل‌های متنوع و متفاوتی دارند که درادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت:

سدان Sedan: رایج‌ترین فرم بدنه خودرو است که 2 یا 4 در، در دوطرف بدنه دارد. سدان ظرفیت چهار تا شش سرنشین در 2 ردیف صندلی را دارد. مشخصه خاص سدان، داشتن صندوق عقب است (مانند پیکان). (لازم به ذکر است که در کشور انگلستان خودروهای سدان را سالون می‌نامند. 

ماشین‌های استیشن چه مدل ماشین‌هایی هستند؟

هاچ‌بک Hatchback: اتومبیلی است که صندوق عقب ندارد و به جای آن دارای یک در بزرگ عقب است. معمولا صندلی عقب این نوع خودروها قابل خوابانیدن است تا فضای حمل بار بیشتر شود. هاچ‌بک‌ها در دو نوع 3 در و 5 در ساخته می‌شوند (در بزرگ عقب نیز شمرده می‌شود). هاچ‌بک‌ها ظاهری اسپرتی دارند به همین خاطر بیشتر جوانان، از این طرح استقبال می‌کنند. مثال ساده این طرح پژو 206 است. 

ماشین‌های استیشن چه مدل ماشین‌هایی هستند؟

 

لیموزین Limousine: لیموزین به خودرویی گفته می‌شود که فاصله بین دو محور جلو و عقب آن (Base Wheel) زیادتر از حد متعارف باشد. طول این گونه خودروها نیز به خاطر فاصله زیاد بین چرخ‌های جلو و عقب، زیاد است و همچنین معمولأ دو در بزرگ در هر طرف و یا سه در، در هر طرف دارند. این قبیل خودروها غالبا بسیار تجملاتی هستند و مصارف تشریفاتی دارند.

 

ماشین‌های استیشن چه مدل ماشین‌هایی هستند؟

استیشن Station: طرح استیشن مانند سدان است و تنها فرق آن از نظر ظاهری فقط در این است که سقف آن تا منتهی‌الیه عقب خودرو ادامه دارد. استیشن نیز ممکن است 3 در یا 5 در باشد.

ماشین‌های استیشن چه مدل ماشین‌هایی هستند؟

 صندلی‌های عقب استیشن برای افزایش جای حمل بار قابل خوابانیدن هستند. استیشن‌ها ممکن است گاهی 3 ردیف صندلی داشته باشند.

 

 

منبع۶

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

ببین دوست من اگر برای کسب ثروت میخواهی پزشک شوی بیخیال این رشته شو فقط عاشقای این رشته هستند که از دوران طولانی تحصیل و محیط حال بهم زن بیمارستان‌ها لذت می‌برند. اگر یک دوره مقدماتی و حرفه‌ای بازارهای مالی را ببینی و با 10 میلیون سرمایه وارد بازارهای مالی شوی مطمئنم که در 10 سال آینده می‌توانی برای 5 دکتر یک کلینیک بزنی.

ولی اگر مصمم هستی برای رسیدن به قبولی  رشته پزشکی باید:

1- خودسازی: یعنی انضباط شخصی و عادت‌های خوب برای خودت ایجاد کنی با دیدن تلویزیون، وب‌گردی، سرک کشیدن تو شبکه‌های اجتماعی، ارتباط با جنس مخالف و... هرگز موفق نمی‌شوی ولی علاوه بر مطالعه درسی عاداتی چون: شکرگزاری، مطالعه کتب شعر و رمان، تغذیه سالم، ورزش کردن و تسلیم نشدن و کنترل خود و... می‌تواند کمک زیادی بهت کند.

2- آموزش روش مطالعه اصولی و تکنیک‌های کنکوری: منظورم رفتن پیش مشاور و یا استفاده از اطلاعات غلط خیلی سایت‌ها نیست برو پیش بچه‌هایی که تو کنکور نتیجه گرفتن (برو دانشگاه تهران دانشکده پزشکی یا کتابخانه‌های عمومی) ازشون بخواه تجربه‌شون را بهت منتقل کنند و این تجربه‌ها را بطور عملی بکار ببر.

3- خودآموزی: اگر بری کلاس‌های کنکور نتیجه نمیگیری چون اول باید یادبگیری و قوی‌ترین یادگیری‌ها خودآموزی است. بیشتر شکست خورده‌های کنکوری همین کلاس رفته‌های میلیونی هستند که سرکارند.

4- آزمون آزمایشی: در یک آزمون شرکت کن اصلا مهم نیست فرقی نمیکنه چون همه از یه جنس بازاری هستند به حرفای مشاورانشان که همشون شکست خورده‌های کنکورند گوش نده. کار خودت بکن حتی به رتبه و ترازشم توجه نکن فقط و فقط بعد از هر آزمون تمام مطالب و سوالات را آنالیز کن این پروژه خیلی مهم است حتی اگر 3 روز وقتت را بگیرد.

5- ماه آخر: یک ماه به کنکور این تکنیک را رعایت کن. 2 تا بچه هام و 5 نفر از بچه خواهرام ردیف 4 و 5 را انجام دادند همشون نتیجه گرفتند.

-در30 روز آخر هر روز ساعت 6 صبح از خواب پاشو صبحانه بخور  لباس رسمی بپوش و بطور رسمی برو پشت میز شخصی‌ات بشین و به همین سبک تا ساعت 12:30 دقیقه مطالعه کن.

-در 30 روز آخر هر 3 روز یک آزمون رسمی و واقعی به سبک کنکور از خودت بگیر و طی 3 روز کاملا سوالات آزمون را آنالیز کن یعنی قورتش بده.

6- تسلیم نشو

7- تسلیم نشو

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

چقدر زیبا دکتر شریعتی می‌نویسد: ... اگر همه انجیل هم تحریف شده باشد این آیه بجای همه آنها کارساز است «.. از راهی نروید که روندگان آن بسیارند، از راهی بروید که روندگان آن اندکند...» این آیه در انجیل می‌گوید باید نوآور باشی، افسانه‌شکن باشی تا جهانت روشن و پویا باشد.

جالب است روحانیون مسیحی در قسطنطنیه تفسیرشان از این آیه این بود که «مومن باید از جمع دور باشد و در تنهایی  بسر ببرد و بجای اینکه از خیابان‌ها و بازار رفت و آمد کنند از کوچه پس کوچه‌های شهر رفت و آمد می‌کردند.»

دقیقا امروز همین بلا را انسان هزاره سوم بر سر واژه‌های زیبای مثبت‌اندیشی، دل پاک، نیک سرشت بودن، اراده داشتن  می‌آورد و با تفکرات دلال صفت در بازارهای پرسود قانون جذب و فرکانس و... 

مثبت‌اندیشی، باورهای ثروت، بیندیشد و ثروتمند شوید، قانون جذب، فرکانس... همون تفکرات خاله قزی و عمه صغر و دای رجبعلی است ولی با فیکور روشنفکر مآبانه.

با تمرکز کردن بر قانون جذب و... بر زندگی و کسب و کار تا کنون هیچ اتفاقی نیافتاده و در آینده هم نخواهد افتاد. 1 موردی پیدا کنید که با تمرکز در خونه پستویی و خلسه شدن خونه‌ای خریده شده باشد و یا ماشینی و حتی بیماری مداوا شده باشد.

من به مدت 1 سال هر روز صبح 30 دقیقه کتاب‌های مثبت‌اندیشی، باورهای ثروت‌ساز می‌خواندم هیچ نتیجه‌ای نداشت. در مرحله بعد من بجای این صحبت‌ها سعی کردم کتاب «نوآفرینی» آدام گرانت، و کتاب «خوش‌بینی آموخته شده» از مارتین سلیگمن و تفکرات روانشناسی مثبت گرای سلیگمن را مطالعه کنم نتیجه خیلی بهتری برایم داشت.

قانون جذب من و شمایید که اگر اراده کنیم  و هدفمند در مسیر قرار بگیریم و با تمام وجود مهارت‌های آن مسیر را بیاموزیم شک نکنید که قدرتی فوق‌العاده پیدا می‌کنیم و تمام غیر ممکن‌ها، ممکن خواهد شد.

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

صد درصد بازار بدلیجات پررونق و پرسود است. ولی اینکه فردی موفق شود داستان دیگری است:

1- باید کسب و کار را بر اساس استعداد درونی‌ات انتخاب کنی. آیا به این نوع کسب علاقه داری اگر داری نوش جان ولی اگر چشم و هم‌چشمی یا در مهمونی‌ها گفتند عالیه بیخیالش شو.

2- ایده شما باید یک مشکلی از مردم را حل کند.

3- آشنایی با بازار: اینجا یا باید بری شاگردی کنی یا باید مدتی را به مطالعه و استفاده از افراد با تجربه در حوزه‌ات بگذرانی (من پیشنهاد هر دو روش را با هم میدم).

4- یه سایت فروشگاهی ساده و بی‌شیله پیله بزن و دنبال گرافیک، سئو و این سوسول بازی‌ها نرو (بیخودی پول و وقتت هدر نده).

5- یک آزمون یا یه موضوع جالب را خوشگل و تمیز بنویس و تبدیل به یک بنر تبلیغاتی کن.

6- از طریق تبلیغ بالای 2 هزار ایمیل جمع کن (این ایمیل‌ها تبدیل به فروش نمی‌شوند بلکه موجب اعتبار کسبت می‌شوند).

7- سعی کن با دادن اطلاعات مفید و راه حل‌های اساسی در مورد زیبایی و سلامتی یا هر موضوعی که به کاربران بدلیجات مربوط می‌شود پیش کاربران اعتبار کسب کنی.

8- از حالا به بعد فروش انجام می‌شود و روز بروز بر کاربرانت اضافه می‌شود.

9- حتما یه استاد یا مشاور برای خودت انتخاب کن چون مسیر راحتی نیست و نیاز به مشاور با تجربه داره.

 • از طریق شبکه‌های اجتماعی و ایمیل کاربران را به سایتت هدایت کن تا کم کم غریبه‌ها را به مشتری تبدیل کنی.
ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

روش محاسبه تراز در آزمون‌ها

تراز چیست و نحوه و فرمول محاسبه تراز در کنکور‌ها و آزمون‌ها چیست؟

مدتی هست که درگیر یک مفهوم هستم به نام «تراز»! اگر در کل اینترنت بگردید، هیچ سایتی را نخواهید یافت که یک تعریف مشخص و درست و قابل اعتماد از تراز در کنکور بیان کرده باشد! همه فقط نوشته‌اند: هر چه تراز در کنکور، بالاتر، بهتر!! (خیلی ممنون!!)

من نتیجه خواندن نزدیک به ده مطلب در مورد تراز را اینجا می‌آورم شاید به درد کسانی که احیاناً با طراحی سیستم‌هایی شبیه تستا درگیر هستند و یا حتی کنکوری‌ها بخورد:

چرا تراز اهمیت دارد؟

ببینید، برای اینکه افراد یک آزمون را رتبه‌بندی کنیم، شما چه راهی پیشنهاد می‌کنید؟

خوب، ممکن است بگویید هر کس هر نمره‌ای گرفت (که اصطلاحاً آن‌را «نمره خام» می‌نامیم) در رتبه بالاتری قرار بگیرد.

خوب، با این حساب مثلاً شما نمره ۱۷ می‌گیرید و در جایگاه اول قرار می‌گیرید اما فردای همان روز یک آزمون دیگر گرفته می‌شود و شما در آن آزمون هم ۱۷ می‌گیرید اما این بار در جایگاه آخر قرار می‌گیرید. چرا؟ چون دیروز سؤالات آسان بوده و امروز سؤالات سخت.

متوجه می‌شوید مشکل چیست؟ نمره ۱۷ شما یک بار ارزش بالاترین را داشت و یک بار ارزش پایین‌ترین! یعنی بحث این است که مثلاً ممکن است من در کنکور امسال نمره‌ام ایکس بشود و نفر اول کنکور بشوم. بعد کنکوری‌های سال‌های قبل بگویند چون آزمون آسان بوده ایشان نمره بالا گرفته و از این جور حرف‌ها...
یا مثلاً ممکن است شما ریاضی که درس با ضریب بالا است را خوب بزنید و نمره خوبی بگیرید اما در درس ادبیات هیچ دانشی نداشته باشید!

یک مشکل دیگر که تراز حل می‌کند این است: فرض کنید بخواهیم بر اساس «نمره خام» رتبه‌بندی کنیم. فرض کنید یک نفر در یک کلاس ۱۸ گرفته. آیا می‌شود گفت او نفر اول می‌شود؟ خیر! شاید آزمون آنقدر ساده بوده که همه افراد کلاس ۱۹ و ۲۰ گرفته‌اند و او آخرین نفر می‌شود! یعنی ۱۸ آن ارزشی که در آزمون‌های دیگر دارد را ندارد!

در بحث «تراز» (یا Balance) ما دنبال «یکسان‌سازی ارزش نمره» و «نرمال‌سازی» (Normalization) هستیم. یعنی ترازی که می‌گیرید همیشه ارزشش همان باشد و اینکه نسبت به «همه سؤالات» سنجیده شوید. در ترازبندی، تک‌تک سؤالات مهم می‌شوند (یعنی هر چه دیگران به آن سؤال، کمتر پاسخ صحیح دهند، ارزش آن سؤال بالاتر می‌رود) و اینکه سطح بقیه افراد چطور باشد، روی تراز شما مؤثر است.

تراز، معمولاً عددی است بین 0 تا 10000 و ظاهراً گاهی اوقات روی 15000 هم تنظیم می‌کنند. (بسته به تعداد شرکت کنندگان)

فرمول به دست آوردن تراز هر درس چیست؟

برای به دست آوردن تراز کلی داوطلب ابتدا باید تراز او در هر درس را به دست آوریم.

تراز کاربر در هر درس طبق فرمول‌های زیر محاسبه می‌شود:

http://img.aftab.cc/news/92/balance.png

نمره خام در کنکور و آزمون‌های مشابه چطور محاسبه می‌شود؟

همانطور که می‌بینید برای محاسبه تراز، به «نمره خام» نیاز دارید. نمره خام همان است که شما بارها شنیده‌اید: اگر آزمون نمره منفی داشته باشد، باید تعداد گزینه‌های صحیح را بشماریم و به ازای هر ۳ غلط یکی از تعداد صحیح‌ها کم کنیم. سپس عدد را به تعداد کل سؤالات تقسیم کنیم و نتیجه را در ۱۰۰ ضرب کنیم تا یک عدد درصدی به دست آید. این می‌شود نمره خام شما در آن درس.

مثلاً اگر از ۲۵ سؤال، ۱۰ سؤال را صحیح بزنید و ۳ سؤال را غلط و بقیه را نزنید، نمره خام شما می‌شود:

(10-1)/25*100=36%

شاید فرمول راحت‌تر این باشد:

http://img.aftab.cc/news/92/raw_grade.png

True :‌ تعداد پاسخ‌های صحیح
False : تعداد پاسخ‌های غلط
Total : تعداد کل سؤالات

مثلاً برای مثال بالا داریم:

(30-3)/75*100=36%

اگر آزمون نمره منفی نداشته باشد که لازم نیست به ازای هر ۳ غلط یک صحیح را کم کنید...

فرمول به دست آوردن تراز کل چیست؟

برای به دست آوردن تراز کل، اینطور که یک جا نوشته شده۸، باید تراز هر درس را ضرب‌در ضریب آن کنید و با هم جمع کنید. سپس نتیجه را تقسیم بر جمع ضرایب دروس کنید. یعنی:

http://img.aftab.cc/news/92/total_balance.jpg

هر چند من در تستا طبق این فرمول عمل کردم اما فکر می‌کنم تراز کل هم باید مانند همان تراز هر درس حساب شود. یعنی باید نمره خام میانگین را برای کل آزمون به دست آوریم. سپس سیگمای تفریق نمره خام همه داوطلبین منهای نمره میانگین و ادامه ماجرا...

این را هنوز مطمئن نیستم. اگر کسی از دوستان می‌داند و مطمئن است لطفاً در بخش نظرات اعلام کند.

به بار پردازشی نرم‌افزار توجه کنید!

فقط دلم می‌خواهد یک لحظه تصور کنید برای به دست آوردن تراز داوطلب در هر درس چه پردازش عظیمی باید انجام شود! اصلاً تراز را رها کنید! نمره میانگین کل داوطلبان در هر درس را تصور کنید! وقتی تعداد داوطلبین بیش از ۱۰۰ نفر و سؤالات بیش از ۱۰۰ تا باشد، آنقدر پردازش عظیمی لازم است که احتمالاً نرم افزار وسط کار جا بزند و ادامه ندهد!!
آنقدر این پردازش طولانی و سنگین است که من حوصله نوشتن مراحل آن‌را ندارم تا شما عظمتش را درک کنید!
حالا تصور کنید باید نمرات میانگین و تراز چندین درس حساب شود و اگر تراز کل را طبق نظر من بخواهیم حساب کنیم، واویلا می‌شود!!!!!!!!!

ما در تستا این امکان را فقط برای آزمون‌هایی با تعداد افراد زیر ۱۰۰ نفر پیشنهاد می‌کنیم که فعال کنند وگرنه بعید می‌دانم سرور اجازه دهد چنین پردازش عظیمی برای یک سایت انجام شود. آن هم اگر تصور کنیم همه کاربران بخواهند همزمان بروند کارنامه خود را ببینند!!!!!!!!!!!!!!!!!!

از آن محاسبات بود که بعد از پیاده‌سازی به خودم تبریک گفتم! 

موفق باشید؛
حمید رضا نیرومند۷

ــــــــــــــــــــــــــــ

منبع فرمول انحراف از معیار: اینجا۲

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته
 • برندگان جایزه نوبل ادبیات
 • یازده برنده جایزه نوبل ادبیات از نام مستعار برای آثارشان استفاده می‌کنند.
ردیفنام مستعارنام واقعیسال دریافت جایزه
۱سولی پرودوم۶رنه فرانسوا آرمان پرودوم۱۹۰۱
۲آناتول فرانس۸ژاک آناتول تیبو۱۹۲۱
۳ولادیسلاو ریمونت۶رژمونت۱۹۲۴
۴گراتزیا دلدا۷گراتزیا مادسانی۱۹۲۶
۵پرل باک۶پرل والش۱۹۳۸
۶گابریلا میسترال۵لوسیلا گودوی آلکایاگا۱۹۴۵
۷سن-ژان پرس۹الکسیس لژه۱۹۶۰
۸گیورگوس سفریس۵گیورگوس سفریادیس۱۹۶۳
۹پابلو نرودا۴ریکاردو الیسر نفتالی ریس باسوآلت۱۹۷۳
۱۰اودیسیاس الیتیس۶اودیسیاس آلپودهلیس۱۹۷۹
۱۱مو یان۷گوآن موئه۲۰۱۲

اگر هفت سال که عمدتا به سال‌های جنگ مربوط می‌شده‌اند را قلم بگیریم، از سال 1901 تاکنون جایزه نوبل ادبیات هر ساله توسط فرهنگستان پادشاهی علوم سوئد به نویسندگان برای مشارکت‌های برجسته در حوزه ادبیات تعلق می‌گیرد. این یکی از پنج جایزه نوبل است که در سال 1895 توسط آلفرد نوبل بنیان گذاشته شد و برای مشارکت‌های برجسته در زمینه‌‌های فیزیک، شیمی، ادبیات، اقتصاد، صلح و فیزیولوژی  یا پزشکی اهدا می‌شود. در این بین گاهی جایزه به افرادی مانند باب دیلن۸ یا جورج برنارد شاو رسیده و ارتباطی به عالم رمان نداشته است. این بین سعی شده سال‌هایی که رمانی برنده شده را گرد هم بیاوریم. 

فرانسه با دریافت ۱۵ جایزه نوبل ادبیات بیشترین سهم را در نوبل ادبیات دارد. ایالات متحده آمریکا با ۱۰ و بریتانیا با ۹ جایزه بعد از فرانسه بیشترین برنده را دارند. ابولقاسم اعتصام‌زاده نماینده دو دوره مجلس شورای ملی ایران به خاطر ترجمه عالی رباعیات خیام به فرانسه نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات شده بود که موفق به دریافت آن نشد. دوریس لسینگ۴ برنده جایزه سال 2007، در کرمانشاه به دنیا آمده است.

منبع: https://www.tarafdari.com۷

سالکتابنویسندهدانلود یا خرید
1903نظام جدیدبیورنستیرن بیورنسونمعرفی۹
1905هوس‌های امپراتورهنریک سینکیه‌ ویچدانلود۸
1907کتاب جنگلرودیارد کیپلینگخرید۶
1909ارابه مرگسلما لاگرلوفمعرفی۵
1910تصویر یک مادرپال هیزهمعرفی۹
1912آتلانتیسگرهارد هاوپتمانمعرفی۵
1913گیتانجالیرابیندرانات تاگوردانلود ۷
1915ژان کریستفرومن رولاندانلود  ۷
1916سال‌های زیارت و سرگردانیورنر فون هایدنشتاممعرفی۵
1917پیر خوشبختهنریک پونتوپیدانمعرفی۷
1920گرسنگی، میوه‌های زمینکنوت هامسونمیوه ها۴/ گرسنگی۸
1921بالتازارآناتول فرانسدانلود۳
1924دهقانانولادیسلاو ریمونتمعرفی۶
1926راه خطا، وسوسهگراتزیا دلداوسوسه۹
1928جنی، دختر گانرزیگرید اوندستمعرفی۸
1929مرگ در ونیز، زوال یک خاندانتوماس مانخاندان۷/ ونیز۴
1930المرگنتریسینکلر لوئیسمعرفی۳
1932کمدی مدرن، حماسه فورسایتجان گالزورثیمعرفی۱۲
1933زندگی آرسینیفایوان الکسیویچ بونینمعرفی۸
1934انتقام سگ لوئیجی پیراندلومعرفی۸
1937خانواده تیبوروژه مارتن دو گاردانلود۴
1938نسل اژدهاپرل باکدانلود ۳
1939مردم در شب تابستانیفرانس امیل سیلانپامعرفی۶
1946دمیانهرمان هسهدانلود ۴
1947مائده‌های زمینی، در تنگآندره ژید۱۱مائده‌ها۷/ در تنگ۵
1949خشم و هیاهو، گور به گورویلیام فاکنرهیاهو۷/ گور به گور۷
1951ساحرهپار لاگرکویستمعرفی۶
1952برهوت عشق، نامه‌ای به ایزابلفرانسوا موریاکنامه۵/ برهوت۷
1954پیرمرد و دریا۹، وداع با اسلحهارنست همینگویپیرمرد۶/ وداع۷
1955فرزندان مستقل، نور جهانیهالدور لاکسنسمعرفی۵
1957بیگانه، طاعون۶آلبر کامو۵بیگانه۸/ طاعون۷
1958دکتر ژیواگو، بر فراز حصارهابوریس پاسترناکدانلود۶
1961خانمی از سارایوو، پلی بر رودخانه دریناایوو آندریچدرینا۷/ سارایوو۶
1962خوشه‌های خشم،موش‌ها و آدم‌هاجان استاینبکموش‌ها۷/ خشم۴
1964تهوع، دیوارژان-پل سارترتهوع۵/ دیوار۷
1965دن آرام، زمین نوآبادمیخائیل شولوخفزمین۸/ دن۷
1966روزهای ترس، یک داستان سادهشموئل یوسف آگنونمعرفی۸
1967

چشمان بازمانده در گور

آقای رئیس جمهور

میگل آنخل آستوریاسرئیس‌جمهور۴
1968خانه خوبرویان خفتهیاسوناری کاواباتاخرید۸
1969در انتظار گودوساموئل بکت۴دانلود ۵
1970

یک روز از زندگی ایوان دنیسویچ

مجمع الجزایر گولاگ

آلکساندر سولژنیتسینمجمع۵/ یک روز۳
1972

عقاید یک دلقک

بیلیارد در ساعت نه و نیم

هاینریش بلعقاید ۵بیلیارد۴
1973درخت انسانپاتریک وایتمعرفی۵
1974ایالت نورایویند جانسونمعرفی۶
1974راه خروجهاری مارتینسونمعرفی۵
1976هدیه هومبولت، رولشتاینسال بلورولشتاین۹/ هدیه۱۰
1978جادوگر لوبلینایزاک بشویس سینگرخرید۱۴
1981کیفر آتشالیاس کانتیخرید۸
1982صد سال تنهایی - عشق سال‌های وباگابریل گارسیا مارکزوبا۵/ تنهایی۵
1983سالار مگس‌هاویلیام گلدینگدانلود ۸
1985جاده فلاندرکلود سیموندانلود۸
1986فصل بی هنجاریوله سوینکامعرفی۹
1988بچه‌های محله ما، کوچهٔ مدقنجیب محفوظمدق۷
1989خانواده پاسکوال دو آرته۴کامیلو خوزه سلاخرید۱۰
1991محافظه کار، خانواده ژوئیهنادین گوردیمرمعرفی۵
1993یک بخشش - دلبندتونی موریسوندلبند۹
1994شیکوکنزابورو اوئهمعرفی۸
1998همه نام‌ها - کوریژوزه ساراماگوکوری۶/ نام‌ها۷
1999طبل حلبی - موش و گربهگونتر گراس  طبل حلبی۵
2000کوهسار جانگائو شینگجیانخرید۶
2001

خانه‌ای برای آقای بیسواس

 انتخابات الیویرا

وی. اس. نایپلمعرفی۹
2002بی سرنوشتایمره کرتسمعرفی۸
2003

سرزمین‌های گرگ و میش

 در انتظار بربرها

جان ماکسول کوتسیبربرها۶
2004پیانیستالفریده یلینکمعرفی۱۰
2006نام من سرخاورهان پاموک۳خرید۶
2007تروریست دوست داشتنیدوریس لسینگخرید۱۰
2008بیابانژان-ماری گوستاو لو کلزیوخرید۱۴
2009سرزمین گوجه‌های سبزهرتا مولردانلود۶
2010سور بز -  جنگ آخرالزمانماریو بارگاس یوسادانلود ۵
2012جمهوری شرابمو یانمعرفی۹
2014خیابان بوتیک‌های تاریکپاتریک مودیانوخرید۱۶
ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

از نظر کلاسیک بهترین دانشگاه دنیا هاروارد آمریکاست. جهت اطلاع بیشتر به لیست زیر توجه شود:

لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا۳

ولی در واقع بهترین دانشگاه دنیا را باید یوتویوب دانست چون از نظر موضوع، در دسترس بودن، زنده و رایگان بودن از تمام دانشگاه‌های دنیا بروزتر است.

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته
 • شخص حقیقی به هر یک از افراد انسانی اطلاق می‌شود که دارای حقوق و مسئولیت‌های مشخصی در جامعه می‌باشد. مثل علی سلمانی به عنوان یک فرد در خانواده و یا کارمند صنایع فولاد
 • شخص حقوقی به یک نهاد، مؤسسه، شرکت یا سازمان اطلاق می‌شود که برای آن نیز حقوق و مسئولیت‌های قانونی لحاظ گردیده است. مثل شرکت کاله و یا شرکت صنایع فولاد مبارکه که یک شخصیت حقوقی است مثلا اگر علی سلمانی بعنوان مدیرعامل صنایع فولاد انتخاب شود   بعنوان مدیرعامل یک شخصیت حقوقی است و بعنوان پدر خانواده و یا شهروند یک شخصیت حقیقی است.
ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

عنقا شکار کس نشود دام باز چین / کانجا همیشه باد به دست است دام را۸

عنقا شکار کس نشود دامت را برچین. یعنی جانان که در عظمت و شکوه مثال عنقا است و عالی مقام است با فن و صنعت و حیله به کسی التفات نمی‌کند و در این کار همیشه در دستِ دام جز باد چیز دیگری نیست بلکه باد هم نیست زیرا چیزی حاصل نمی‌شود. یعنی در وصول به جانان ترک تدارک (سعی) بی‌فایده است. [عنقا = به فارسی سیمرغ گویند]. در ظهور عنقا اختلاف قول است. یک روایت می‌گوید: در زمان حضرت موسی (ع)، حق تعالی یک جفت مرغ آفرید در اطراف قدس مبارک. همین که حضرت موسی وفات کرد. این دو مرغ به کوه‌های اطراف مکه کوچ کردند. بعضی گفته‌اند: ظهور عنقا در زمان قوم رس بوده است که پیغمبری به نام حنظله بن صفوان داشتند. عده‌ای هم گفته‌اند مدت عمر این مرغ تا زمان حضرت خالد بن سنان (ع) بوده. این پیغمبر ظهورش در زمان فترت یعنی بین پیغمبری عیسی (ع) و رسالت حضرت محمد (ص) بوده است.

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

اعلام شرایط و ضوابط استخدام اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی (96/7/5) http://www.iranconferences.ir۱۶  

Image result for ‫دانشگاه تهران‬‎

اعلام شرایط و ضوابط استخدام اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی

به گزارش خبرنگار مهر، شرایط و ضوابط استخدام اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور توسط مرکز جذب هیأت علمی اعلام شد.

شرایط سنی برای عضویت در هیات علمی دانشگاه‌ها

براساس شرایط اعلام شده، حداکثر سن برای دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد، دکتری حرفه‌ای گروه پزشکی و سطح سه حوزوی ۳۰ سال تمام و برای دارندگان مدرک تحصیلی دکتری تخصصی و سطح چهار حوزوی ۴۰ سال تمام اعلام شده است و خبرگان بدون مدرک دانشگاهی با احراز شرایط لازم در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه از این ماده مستثنی هستند.

همچنین، در صورت نیاز مؤسسه به خدمات متقاضیان با مدرک تحصیلی دکتری تخصصی و سن بالای ۴۰ سال که به تشخیص هیأت ممیزه ذی‌ربط دارای برجستگی علمی خاص هستند، این متقاضیان از این ماده مستثنی هستند.

شرایط اختصاصی جذب اعضای هیأت علمی

متقاضیان عضویت در هیأت علمی، می‌بایست علاوه بر احراز شرایط عمومی متناسب با مرتبه مورد تقاضا، از شرایط اختصاصی نیز برخوردار باشند.

۱- مدرک تحصیلی متناسب با یکی از مراتب علمی مورد تقاضا به شرح زیر اعلام شده است:

الف: دارا بودن مدرک تحصیلی دکتری تخصصی و یا سطح چهار حوزوی با رساله تحقیقی برای تمام رشته‌های دانشگاهی (غیر از گروه پزشکی) و یا دارا بودن درجه تخصصی (گواهینامه تخصصی) در گروه پزشکی برای متقاضیان ورود به خدمت در مرتبه استادیار.

ب: دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و یا سطح سه حوزوی در رشته تخصصی مربوط برای کلیه رشته‌های دانشگاهی (غیر از گروه پزشکی) و دارا بودن درجه دکتری حرفه‌ای (در گروه پزشکی) برای متقاضیان ورود به خدمت در مرتبه مربی با رعایت تبصره ۱ ذیل این ماده.

۲- آشنایی کافی با یک زبان خارجی برای متقاضیان ورود به خدمت در مرتبه مربی و تسلط کافی به یک زبان خارجی برای متقاضیان ورود به خدمت در مرتبه استادیار.

تبصره ۱: به منظور حفظ هرم علمی، از تاریخ اجرای این آیین‌نامه، استخدام عضو هیأت علمی در مرتبه مربی آموزشیار و مربی پژوهشیار ممنوع است.

تبصره ۲: مؤسسه می‌تواند در راستای حفظ هرم علمی و در صورت نیاز به جذب عضو هیأت علمی در مرتبه مربی، با ارائه گزارش توجیهی لازم نسبت به اخذ مجوز لازم از هیأت امنای مؤسسه مربوط اقدام کند.

تبصره ۳: خبرگان بدون مدرک دانشگاهی با احراز شرایط لازم در چارچوب ضوابط و مقررات از این ماده مستثنی هستند.

براساس این گزارش، مرجع استعلام و تشخیص شرایط عمومی و اختصاصی این آئین‌نامه حسب مورد، مبادی قانونی ذی‌صلاح از جمله هیأت اجرایی جذب مؤسسه و هیأت مرکزی جذب وزارت است.

جذب هیأت علمی طرح سربازی

مؤسسات آموزش عالی می‌توانند در صورت نیاز به منظور تأمین بخشی از کادر آموزشی و یا پژوهشی خود در چارچوب تشکیلات سازمانی مصوب نسبت به بکارگیری مشمولین نظام وظیفه اقدام کنند،  این دسته از افراد در دوره ضرورت و «طرح سربازی وظیفه» در قالب تعهد خدمت از هر نظر تابع مقررات ناظر بر اعضای هیأت علمی پیمانی خواهند بود.

در صورتی که پس از انقضای مدت تعهد، فرد به استخدام مؤسسه درآید، مدت تعهد جزو سنوات خدمت آموزشی و پژوهشی وی محسوب خواهد شد. لیکن مدت مذکور جزو حداقل مدت توقف لازم برای تبدیل وضعیت وی به رسمی آزمایشی نیست.

مؤسسه در صورت عدم رضایت از خدمت فرد در مدت ضرورت مجاز است نسبت به فسخ قرارداد اقدام و وی را جهت انجام خدمت وظیفه به مقامات مسئول معرفی کند.

همچنین مؤسسه در صورت عدم رضایت از خدمت فرد در مدت تعهد مجاز است نسبت به فسخ قرارداد اقدام و وی را جهت جایابی برای اتمام دوره تعهد در سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری به وزارت معرفی کند.

به مشمولین طرح سربازی برای دوره تعهد به ازای هر سال خدمت، یک پایه تا سقف دو پایه استحقاقی ترفیع تعلق می‌گیرد.

ضرورت شرکت مشمولین طرح سربازی در فراخوان جذب بعد از اتمام طرح

طبق مصوبه هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، مشمولین طرح سربازی بعد از اتمام طرح برای ادامه عضویت هیأت علمی در دانشگاه‌ها باید مجدداً در فراخوان جذب شرکت کرده و صلاحیت علمی و عمومی متقاضیان همچون سایر متقاضیان جذب بررسی شود.

مدت خدمت اعضا در دوره پیمانی و یا دوره رسمی آزمایشی، با رعایت سایر شرایط جزو سابقه خدمت عضو محسوب می‌شود.

تمام افرادی که به عنوان عضو هیأت علمی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی کشور پذیرفته می‌شوند، موظفند بین سه تا چهار سال خدمت کنند.

شرایط خروج از کشور اعضای هیات علمی

خروج از کشور برای تمام اعضای هیأت علمی و دستیاران موضوع قانون در غیر از موارد حج و بیماری صعب‌العلاج و سالانه حداکثر به مدت یک ماه برای شرکت در مجامع علمی و سمینارها ممنوع است.

براساس تبصره: آن دسته از مشمولین این قانون چنانچه بتوانند مقالات علمی پژوهشی مناسب تهیه و آن را به مجامع علمی بین‌المللی ارایه دهند، در صورت پذیرش مقالات مذکور در مجامع موصوف، می‌توانند با سپردن وثیقه ملکی یا نقدی که نوع و میزان آن حسب مورد به وسیله وزارتین فرهنگ و آموزش عالی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می‌شود، از کشور خارج شوند.

منبع: http://www.iranconferences.ir۱۶

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

هر گونه سهمیه‌ای و به هر شکلی در جامعه باشد رانت‌خواری محسوب خواهد شد حال چه رانت‌تجاری باشد و چه رانت تحصیلی و... از نشانه‌های رانت در جامعه ما فساد سازمان یافته می‌باشد.

هرچند بچه‌های جنگ برای پست و مقام و ثروت به جبهه نرفتند آنها قهرمانان جاودانه جامعه ایران زمین هستند ولی بعدها دولتمردان برای اینکه به شکلی آنها را  همیشه حفظ کنند سهمیه‌ای در همه زمینه‌ها برای آنها در نظر گرفتند که متاسفانه عده ای از این گروه از فضای پیش آمده سوء استفاده کردند (البته دوستی دارم که 4 سال تمام در جبهه بود و حتی پرونده مبنی بر رزمنده بودن تشکیل نداد- پسر عمویم در سال 58 مهندس ارشد مکانیک بود وقتی خرمشهر توسط عراقی‌ها تصرف شد لس آنجلس را رها کرد و مستقیم به آبادان رفت و در ابتدای جنگ شهید شد) که نتیجه آن بدآموزی‌ها و بی‌عدالتی زیادی در جامعه ایران بوجود آمد که می‌توان به فرار مغزها و مدیریت ضعیف جامعه ایران توسط مدیران بی‌سواد و کم‌تعهد اشاره کرد و حتی اختلاس‌های بزرگ جامعه ما معمولا از همین مسیر انقلابی‌گری عبور می‌کند مثل آقای خاوری که مدیرعامل بانک ملی بود از مسیر تونل رانت حزب‌الهی به قدرت رسید و 3000 میلیارد تومان را غارت کرد.

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

1- شهر کتاب: https://shahreketabonline.com/۲۱

2- گروه پژهشی صنعتی آریانا با مدیریت خلاق سمیه محمدی: https://aryanagroup.com/۲۰

3- کتاب فردا: www.fardabook.com۲۱

4- مژده بوک: www.mojdehbook.com۱۸

5- کتابیسم: www.ketabism.ir۲۱

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

دوستان جواب قسمت اول سوال را تقریبا کامل جواب دادند و من به قسمت دوم توجه می‌کنم.

شاید آذری‌های عزیز ناراحت شوند و حتی تعصب بخرج دهند ولی آذری‌ها اصالتا و از نظر نژادی ترک نیستند و ایرانی اصیل اصیل هستند. من 2 دلیل برای جواب سوال دارم:

1- از نظر علم انسان شناسی (مردم‌شناسی) هیچ سندیتی دال بر ترک بودن آذری‌ها نیست (چشم، گونه و رنگ پوست) ترک‌های شمال شرق و مرکز آسیا و حتی اطراف دریای خزر و دریای مدیترانه از چشمان بادامی، رنگ زرد و قدی نسبتا کوتاه برخوردار هستند در صورتیکه آذری‌ها چشمانی گردتر، پوستی سفید و قدی بلندتر از ترک‌های آسیای مرکزی دارند.

البته مرحوم سعید نفیسی هم آذری بود و خیلی اصرار بر ترک نبودن آذری‌ها داشت هر چند در این زمینه توفیقی حاصل نگردید.

2- اجداد خاندان صفویه با توجه به اینکه سنی مسلک بودند ولی داعیه قدرت داشتند هرچند می دانستند باتوجه به نگرش های مسلمانان فقط یک خلیفه  باید در سرزمین های مسلمانان حکومت کند و با وجود خلیفه عثمانی امکان شکل‌گیری دولتی مستقل به شکلی برای مسلمانان منطقه غیر ممکن بود مگر اینکه طرحی نو برنامه‌ریزی شود لذا بعد از شیخ صفی  فرزندان و نوادگان او (شیخ حیدر، علی و...) ارتباط را با ترک‌های قزلباش که شیعی مسلک بودند و در شمال ایران متمرکز کردند و نهایتا شاه اسماعیل صفوی توانست  با 7 طایفه ترک قزلباش ها دولتی مستقل شیعی را تشکیل دهد منتها چون مردم ایران اکثریت سنی مسلک بودند ( همه مردم ایران باستثنای قسمت محدودی در قم و شمال کشورسنی بودند) نمی‌توانست یک پشتوانه مطمئنی باشد لذا 2 کار اساسی انجام داد.

1- مذهب شیعه را دین رسمی ایران قرار داد و به شکلی مردم را مجبور به پذیرش شیعه 12 امامی کرد البته چون بعدها باعث استقلال ایران  شد با استقبال مردم ایران روبرو شد.

2- مردم تبریز  به زور شمشیر شاه اسماعیل ترک زبان شدند.

 • من شخصا به سلسله صفوی خیلی علاقه دارم چون اگر سلسله صفوی در قالب مذهب شیعه شکل نگرفته بود امروز کشوری بنام ایران در نقشه جهان دیده نمی‌شد هر چند بعدها رضا شاه در قالب ملیت به موضوع ایرانی نگرشی مدرن‌تر داد.
ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

     چه زیبا مایکل گربر در کتاب افسانه کارآفرینی اش می‌نویسد:  

« هدف اصلی خود را در زندگی مشخص کنید. هدف اصلی شما نباید کسب و کارتان باشد، بلکه هدف‌تان مربوط به خود زندگی باشد. عامل اصلی در کسب و کار، خودتان هستید نه کسب و کارتان. ضمنا یادتان باشه که که کسب و کار شما زندگی شما نیست هر چند کسب و کار بر روی زندگی ما بسیار تاثیرگذار است.»

برای درک کامل از نقش کار در زندگی باید به این سوالات دقیق و شفاف جواب دهیم:

❶ دوست دارم ظاهر زندگی‌ام چگونه به نظر برسد؟

❷ دوست دارم زندگی روزمره‌ام چگونه سپری شود؟

❹دوست دارم داستان زندگی‌ام را چگونه تعریف کنم؟

❺ می‌خواهم با خانواده، دوستان، همکاران، مشتریان، کارمندان و جامعه‌ام چگونه باشد؟

در یک جمله کسب و کار ما خلاصه می‌شود در چارچوب شخصیت ما، بر همین اساس بسیاری از بزرگان موفقیت شخصیت سازی را پیش‌نیاز اساسی کسب وکار موفق می‌دانند. باید یادمان باشد که زندگی موفق یعنی:

                 «تعادل بین زندگی و کار»

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

متاسفانه در عصر 21 هم هنوز تفکرات نژادپرستانه بر جامعه بشری حاکم است هرچند بشر از دوره تاریکی قرون وسطی عبور و تفکرات سیانتیستی، اومانیستی، اگزیستانسیالیستی، فمنیستی  را تجربه کرد و  وارد سکولاریسم و لیبرالیسم شد ولی تراوشات رسوبات نژادی هنوز باقیست هرچند این تفکرات کم شده ولی کم و بیش ابراز وجود می‌کند.

ما ایرانی‌ها هم بخصوص در عصر جدید و بعد از انقلاب مشروطه تفکرات ایرانی‌گری و ملی‌گرایی قدرت گرفت و حکومت پهلوی در قالب عرق وطنی به آن شکل و شمایل قوی‌تری داد و با انقلاب 57 تفکرات ملی‌گرایی افول و تفکرات انترناسیونالیسم دینی جایگزین شد. بخصوص در استراتژی انقلاب سال 57 کشور ایران به تمدن اسلامی تغییر پلوتیک داد و حتی تفکرات ملی‌گرایی در حد دشنام قلمداد شد.

جنگ ایران و عراق گرچه رویه ایدئولوژی بخودش گرفته بود ولی روحیه حماسی ملی را تقویت کرد و بعد از جنگ مسابقات ورزشی در میادین بین‌المللی رنگ و بوی ملی و در برابر عرب‌ها حس و حال ناموسی بخودش گرفت بصورتی که وقتی در بازی‌های مقدماتی جام جهانی تیم فوتبالمون به بحرین و قطر باخت این حس را تقویت کرد.

درگیری‌های سیاسی و نظامی ایران در خاورمیانه هم به شکل‌گیری و تقویت روحیه ایرانی‌گری کمک زیادی کرد بصورتی که در دهه اخیر میل ایرانی‌ها به تاریخ باستان و حتی حکومت پهلوی شدت گرفت.

البته مطالب بالا جوهره اختلاف ایران و اعراب نیستند اینها بیشتر جرقه‌هایی هستند که روز به روز بیشتر می‌شود و در قالب‌های فعالیت‌های سیاسی، ورزشی و عقیدتی شکل گرفته است.

عامل اصلی اختلاف و ایران و اعراب چه در قالب دینی و یا نژادی ریشه تاریخی دارد و حتی این اختلافات به قبل از اسلام و دولت‌های حیره و غسان می‌رسد ولی این تنش‌ها از قرن دوم اسلامی شکل ماهوی گرفت و نهضت‌هایی که توسط ایرانی‌ها بر علیه اعراب مسلمان شکل گرفت به این اختلافات شکل و هویت ایرانی می‌داد که مهمترین آن نهضت شعوبیه بود که شعارآنها «اسلام منهای عرب» بود. و این اختلافات در عصر اموی و عباسی شدت گرفت و بزرگ مردانی مثل بابک خرم دین، علویان و یعقوب لیث و سامانیان جبهه ایرانی را در برابر خلفای مسلمان شکل دادند ولی هیچ کدام نتیجه نداد.

از قرن 7 هجری این قیام‌ها در قالب مذهب شیعه شکل گرفت و ایرانی‌ها برای ایستادگی در برابر اعراب و شکل‌گیری هویت ایرانی گرایش به شیعه پیدا کردند که دولت‌های سربداران، صفوی و دولت‌های محلی چون آق قویونلوها و قره قویونلوها این گروه هستند.

تا اینکه صفویه توانست در قالب مذهب شیعه بعد از 1000 سال اولین دولت مستقل ایرانی‌ها را بوجود بیاورند و تاریخی جدید برای تمدن ایران شکل بگیرد.

هرچند دولت صفویه اصالتا سنی مسلک بودند ولی خیلی حرفه‌ای توانستند در قالب  شیعه بودن یک دولت مستقل و خالص ایرانی به کمک 7 طایفه ترک قزلباش تشکیل دهند چون قبلش تفکرات سیاسی مسلمانان فقط از طریق خلفا حکومت‌ها در بلاد مسلمین رسمیت می‌یافتند بر همین اساس خاندان صفویه در قالب شیعه بودن می‌توانستند دولت مستقل تشکیل دهند و غیر از این امکان نداشت (ضمنا تمام دولت‌های قبلی تابعی از خلفای عباسی بودن و امیر یا سلطان از طریق خلیفه انتخاب می‌شد دولت‌های غزنویان، سامانیان، طاهریان، سلجوقیان از این گروه بودند فقط یعقوب لیث بود که مخالف این شیوه بود و...).

هرچند دولت صفویه یک دولت مذهبی بود ولی باید تقدیر تاریخی شوند چون اگر صفویه نبو امروز جامعه‌ای بنام ملت ایران هم وجود نداشت.

اعراب مسلمان در قالب دین نزدیک به هزار سال بطور مستقیم یا غیر مستقیم بر مردم ایران ظلم کردند و این تعصبات نژادپرستانه بازتابی از تاریخ هزارساله بیداد ما ایرانی‌ها از دولت‌های ظالم است و ربطی به مردم اعراب و ایرانی ندارد بیشتر ریشه سیاسی و عقیدتی دارد.