برو به محتوای اصلی

علی ورزشی
علی ورزشی
۲٬۲۱۷
توسعه دهنده شیرپوینت

 

آیا از علی ورزشی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از علی ورزشی بپرس!

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

برای رسیدن به جواب این سوال باید چندین مصاحبه شغلی رو شخصا شرکت کنید. با بیزینس‌های مختلف تو شاخه‌هایی که دارن تخصصی کار میکنن آشنا بشید و ببینید خط مشی سازمانی اونا چه طوری تعریف شده. بذارید یک مثال بزنم که دقیقا متوجه این مورد بشید.

ما تو ایران شرکت‌هایی رو داریم که نرم‌افزار‌های سازمانی تو Level‌های مختلف طراحی میکنن و به بیزینس‌های  دیگه میفروشن. یک دسته از این نرم‌افزار‌ها که خیلی بزرگ هم هست به اسم ERP شناخته میشه و برای یکپارچه‌سازی بین منابع و نرم‌افزار‌هایی که تو سازمان‌های مختلف و برای واحد‌های مختلف هست استفاده میشه. خب مسلما اون شرکت نرم‌افزاری که داره تو این حوزه فعالیت میکنه معمولا بیشتر تمرکزش رو بحث‌های مرتبط IT و گرایش‌های برنامه‌نویسی هست و مصاحبه‌های تخصصی از افراد تو زمینه‌های مختلف انجام میشه که بنا به تخصص‌هایی که دارن تو فیلد‌های مشخصی بتونن تو این حوزه کار کنن. شاید جالب باشه که وقتی آگهی استخدام این شرکت‌ها رو بررسی میکنید یک سری تسلط‌ها تو رشته‌های دیگه هم شاهدش هستید. مثلا تسلط یا آشنایی نسبی به مباحث حسابداری و این تیپ مباحث تخصصی که اصلا با تخصص اول کلی فرق داره از همه جهات ولی نرم‌افزار‌هایی که اون شرکت داره تولید میکنه و شایدم یه جورایی به این ERP مرتبط باشه نیاز هست که اموری مثل امور حسابداری هم برای واحد مالی یک شرکت انجام بده. یا مثلا یک نرم‌افزار جدا برای امور مالی داره اصلا تولید میکنه و یک بیزینس دیگه‌ای میاد و این نرم‌افزار و تهیه میکنه. خب پس همونطور که دیدید دو تا فیلد دارن به نوعی با هم ترکیب میشن و در قالب یک محصول یا چند محصول مجزا داره به شرکتی که درخواست این نرم‌افزار‌ها رو میکنه فروخته میشه درصورتی که دو Concept مجزا دارن این دو. 

در واقع نکته‌ای که هست اینه که اگه مثلا شما از همین الان که برفرض ترم 5 دانشگاه هستید رو فیلد‌های تخصصی برنامه‌نویسی کار کنید که مرتبط باشه با این حوزه‌ها و در کنارش مثلا یه آشنایی یا تسلط خوبی رو مفاهیم حسابداری هم داشته باشید مسلما یک مزیت و یک امتیاز برای شما به حساب میاد و نمره شما هم بالاتره پس از مصاحبه. همه این مباحث از شما پرسیده میشه و در نهایت یک جمع‌بندی از توانایی‌های شماست که کارفرما میتونه شما رو انتخاب کنه. این یک مثال از دو حوزه مختلف بود که البته بازم میگم باید از همین الان دقیقا برای سال بعد یا 2 سال بعد یک برنامه‌ریزی بلند مدت داشته باشید که بدونید اولا قراره تو چه شاخه‌ای تخصصی کار کنید و در نهایت بدونید چه موقعیت‌های شغلی برای شما با این تخصص هست. بعد به مرور با شناخت و درک نسبی از بازار کار و بیزینس‌های که هست میتونید فیلد‌های مرتبط با اون حوزه رو که داره روش کار میشه رو به راحتی متوجه بشید که البته نیاز هست با افرادی که میشناسید یا میتونید باهاشون صحبت کنید حتما در این مورد یک گفتگویی کنید تا یک درک درست از بیزینس و آینده کاری خودتون که قراره تو اون حوزه فعالیت کنید داشته باشید. 

این که افراد متخصص تو حوزه تخصصی خودتون رو پیدا کنید و باهاشون صحبت کنید میشه یک اصل که تو هر فیلدی باشه میشه از راهنمایی‌هاشون استفاده کرد و شاخ و برگ‌هایی رو که میشه به این رشته اضافه کرد رو به راحتی شناخت. 

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

به نظرم یکی از مهمترین عواملی که باعث ترافیک میشه نبود جایگاه‌های درستی هست که برای مسافران در نظر گرفته میشه. وقتی هر کسی هر جور دلش بخواد در هر جایی توقف کنه مسلما یک لاین رو اشغال میکنه همون توقف چند ثانیه‌ای و منجر به ایجاد ترافیک خواهد شد و اون بار ترافیکی که در جریان هست رو دچار اختلال میکنه پس باید در اون قسمت‌هایی که مسلما مسافران زیادی توقف میکنن از جمله اتوبان‌ها که خروجی‌های مختلفی به منزل‌های مسکونی داره باید تدابیری در نظر گرفته بشه که نرم ترافیک بهم نخوره.

نکته بعدی این هست که واقعا باید شرایطی در نظر گرفته بشه که فقط و فقط تاکسی‌ها کار انتقال مسافر رو بر عهده داشته باشن. وقتی هر کسی با هر خودروی شخصی که داره این کارو انجام بده طبق تعریف بالا و جرو بحث‌هایی که بعضا سر کرایه با هم میکننن و نبود هیچ استانداردی بر روی خودروی‌های شخصی باعث میشه که این تایم توقف بیشتر بشه و به همون نسبت صف‌های طولانی‌تری از ترافیک رو شاهد هستیم. کاری که کشور عربستان به خوبی داره انجام میده و شما در هر کجای شهر که باشید فقط و فقط تاکسی‌های مشخصی رو میتونید سوار بشید چون اولا همه چی سرجای خودش هست و هر کسی که داره کاری ر انجام میده نیازی به درآمد مازاد نداره.

نکته بعد در خصوص تدابیری هست که برای حمل و نقل در نظر گرفته میشه. خب همین الان شما منطقه‌ای مثل سعادت‌آباد رو که نگاه کنید مسیری که خیلی‌ها دارن از اتوبان نیایش عبور میکنن واقعا نه متروی درست و حسابی داره و نه حمل و نقل عمومی خوبی داره که اتوبان نیایش رو به بهترین شکل پوشش بده و پر از ماشین‌های شخصی هم هست که هر کسی مجبوره برای رسیدن به مقصد از این اتوبان استفاده کنه مسلما بار ترافیکی این بخش رو افزایش میده. 

این طرح‌بندی خیابان‌های تهران که الان شاهدش هستیم برای زمان‌های قدیم هست که بار مسافران و شرکت‌های خصوصی و دولتی به مراتب خیلی کمتر از زمان حال بود ولی با رشد جمعیت و مجبور بودن افراد برای طی کردن مسیر اونم به سمت مرکز شهر یا حتی بالای شهر که خیلی از شرکت‌ها در این نواحی قرار دارن ولی همچنان بافت قدیمی داره مسلما این ترافیک رو چند برار میکنه. نمونش مثل پل گاندی که بخش اعظمی از ترافیک اتوبان همت غرب و شرق رو باعث شده. وقتی یک خیابان تنگی در این قسمت وجود داره و خیلی از ماشین‌ها هم قراره از اتوبان وارد این خیابون بشن مسلما یک بار ترافیکی به شدت بالایی رو تا چندین کیلومتر در این اتوبان داره شامل میشه. به نظرم اگه تدابیری اندیشه بشه که بشه در این اتوبان از BRT‌ها استفاده کرد به شدت بار ترافیکی این بخش کاسته میشه و هزینه‌های رفت و آمد هم به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

باید اول نماینده‌های رسمی اون شاخه رو بشناسید تو ایران که دارن تو چه حوزه‌هایی فعالیت میکنن تا بتونید از سایت رسمی اون شرکت آی‌دی مدرکتون رو هر جا که شما رو به عنوان نیروی کار خواستن استعلام بگیرن. مثلا نماینده رسمی دوره‌های لینوکس در ایران یا LPI شرکت انیسا یا خانه لینوکس ایران هست که در صفحه درباره ما نوشته که ما نماینده رسمی هستیم و آزمون‌ها رو مطابق با قوانین و سرفصل‌های آزمون‌های بین‌المللی داریم برگزار میکنیم و مدارک هم در واقع به صورت بین‌المللی داره صادر میشه چرا که به شما Lpi ID داره تعلق میگیره و اطلاعات شما داره در سایت رسمی این شرکت ثبت میشه و هر شرکتی در هر جای دنیا که باشه میتونه صحت اعتبار این مدرک شما رو به راحتی متوجه بشه. البته خب با توجه به شرایط تحریم و ارزی که باید پرداخت بشه مسلما خیلی از موسسات یه مبالغی اضافه‌تری رو از دانشجوها میگیرن و توسط نماینده‌هایی که در کشور‌های مختلف دارن این کارو بعضا انجام میدن که سودآوری خوبی هم برای اون موسسه داره که این مورد در حوزه شبکه بیشتر دیده میشه.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

در ارتباط با این موضوع یک مقاله در دو قسمت نوشته شده در سایت medium که با عنوان زیر میتونید دسترسی داشته باشید به این مقاله: 

Creating Your First Blockchain with Java. Part 1

Creating Your First Blockchain with Java. Part 2

همچنین فیلم‌های آموزشی نظیر Learn Blockchain Technology & Cryptocurrency in Java هم توسط یودمی تهیه شده که میتونید با کارت‌های ارزی خریداری کنید یا از سایت‌های فارسی که فیلم‌های آموزشی این سایت‌ها رو قرار میدن درخواست کنید نظیر این فیلم‌های آموزشی رو در سایت Upload کنند. اگر هم که سایت خاصی رو در نظر دارید میتونید به شکل زیر از منابعی که در این زمینه منتشر شده اطلاع کسب کنید: java and blockchain site:udemy.com۹

معمولا وب‌سایت‌هایی که نظیر این ویدیو‌های آموزشی رو ارایه میکنن سایت‌های زیر هستن: 

Git.ir۹

downloadly.ir۱۰

p30downlod.com۱۲

shatelland.com۱۱

download.ir۱۱

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

بیشتر از فیلم‌های زبان اصلی استفاده میکنم چون استاندارد‌های بالایی در تدوین سرفصل‌هاشون لحاظ میشه و به راحتی میشه ساختار اون مبحث رو تو chapter‌های مختلف به خوبی یاد گرفت. در کنارش کتاب‌های مرتبط و گیت‌هاب میتونه مکمل‌های خوبی باشه برای بحث‌هایی که مطرح نشده تو اون آموزش‌ها یا خیلی کم مورد بررسی قرار میگیره که میشه نمونه کدهاشو بررسی کرد در محیط عملیاتی که قراره روش کار کرد.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

شما تو هر نسخه‌ای که باشید و هر تنظیمی رو انجام بدید مثل این میمونه که یک فایل از آخرین تنظیمات ذخیره میشه و بقیه نسخه‌ها از این فایل دارن استفاده میکنن پس نمیشه همچین چیزی. در واقع اگه یکبار از تلگرام خودتون Export گرفته باشید متوجه این مورد خواهید شد که مثلا از مخاطبین شما یک فایل json درست میشه و این در سرور تلگرام ذخیره میشه. در واقع با هر نسخه دیگه‌ای که بخواید وصل بشید آخرین تغییراتی که تو اون فایل ثبت شده رو میخونه از این فایل و شما با استفاده از اون نسخه‌ای که دارید استفاده میکنید میتونید آخرین تنظیمات ست شده رو به صورت Sync شده بین همه Device‌ها مشاهده کنید.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

مدلی از ارائه سرویس است که در آن تجهیزاتی را که فرد یا سازمان برای پشتیبانی عملیاتی خود از آن استفاده می‌کند را برون‌سپاری می‌کند (تجهیزات شامل ادوات ذخیره سازی، سخت افزار، سرورها و اجزای شبکه هستند). در این مدل، سرویس‌دهنده تجهیزات را خریده و مسؤل میزبانی، عملیاتی نمودن و نگهداری آن است. 

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

جزییات سوال شما یک مقدار کم ارایه شده و مسلما باعث میشه جواب‌هایی که ارایه میشه خیلی کلی باشه. المان‌های مختلفی برای این که شما بتونید یک Query از دیتابیس بگیرید نقش ایفا میکنن. مثلا بیایم چند مورد رو در پایگاه داده غیر رابطه‌ای MondoDB بررسی کنیم.

یکی از المان‌هایی که میشه برای کاهش سرعت در جواب Query‌هایی که زده میشه مطرح کرد بحث Index‌ها هست. این بحث یکی از مهمترین بخش‌ها در هر دیتابیسی هست که دقیقا به همون اندازه که تاثیر داره در Query شما میتونه نقش معکوس هم بازی کنه اگه درست ست نشده باشه. در مرحله بعدی شما ایندکس‌های ترکیبی یا تکی درست میکنید که  میخواید از جواب اون Queryای یک Resultای رو بگیرید منتهی این Result در واقع مختص خود Query نیست بلکه مختص عملکردی هست که داره این Query رو آنالیز میکنه. در واقع باعث میشه شما المان‌هایی رو بتونید ببینید که ایا اصلا این سبک نوشتن Query داره از ایندکس استفاده میکنه یا خیر یا مثلا چه مقدار داده داره از این دیتاست جواب میده به برنامه. در واقع شما Plan‌های مختلفی از قبیل Winning plan یا Reject Plan دارید که مشخص میکنه بهترین ایندکسی که ساخته شده و برای این Query قراره استفاده بشه کدوم هست که البته یک مقدار ریزه‌کاری‌ها داره و شایدم یه مقدار تجربی باشه. پس مبحث ایندکس خیلی مبحث مهمی هست و باید دقیقا مشخص کنید این ایندکسی که دارید استفاده میکنید چه هزینه‌هایی برای شما به همراه داره.

مبحث بعدی مثلا بحث Aggregation framework هست. در واقع کل صحبت سر این هست که شما Pipeline‌هایی رو طراحی میکنید که تو هر مرحله میتونید رو اون Query یک سری قواعد رو اعمال کنید. مثلا تبدیل داده‌ها رو انجام بدید و پاس بدید به Pipeline بعدی. تو این Pipeline مثلا دنبال اون آیتم‌هایی باشید که قراره پیدا کنید با توجه به شرط‌هایی که قراره اعمال کنید و مثلا تو Pipeline بعدی اونا رو Sort کنید. در واقع دارید یک  قاعده و قانون برای دریافت خروجی متناسب با بخش‌های مختلفی که قراره از این Query استفاده بشه رو طراحی میکنید و خیلی سیاست‌های مختلی که میتونید رو نتیجه خروجی اعمال کنید که این میشه بهترین روشی که بتونید از اون Query متناسب با کاربردی که قراره داشته باشه Result بگیرید.

مبحث بعدی بحث‌های مرتبط با تحمل خطا و Sharding و امنیت و اینا میشه که مسلما سیاست‌هایی رو شما دارید اعمال میکنید که وقتی دیتابیس شما با  یک برنامه‌ای ارتباط میگیره بتونه داده‌ها رو رمزنگاری کنه یا این که در واقع داده‌ها رو بین سرور‌های مختلف توزیع میکنید که بتونید با تقسیم وظایف بین هر کدوم از این بخش‌ها از اون query بهترین جواب رو بگیرید و همه بار رو رو یک سرور قرار ندید. 

مباحث خیلی زیاد هست برای این که بشه بهترین‌ها رو همیشه پیاده‌سازی کرد و بعضا خیلی هم سخت ولی شما میتونید با استفاده از سرویس کلود مثل همین سرویسی که مانگو دیبی داره رو به راحتی مدیریت کنید. البته یک بخشی توسط شما مدیریت میشه و بخش اعظمش توسط تیم فنی که این سرویس رو در اختیار شما قرار داده. ولی بازم میگم باید مشخص بشه که این بهترین دقیقا یعنی چی؟ اگه شما همه این آیتم‌ها رو رعایت کنید ولی سرویس شما در دسترس نباشه مسلما هیچ کاری نکردید و بیزینس شما متحمل ضرر میشه. پس لطفا مشخص کنید که بهترین Query یعنی چی تا اگر در اون مورد تونستیم مطالبی رو ارایه بدیم.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

برای ساخت یک بات تلگرام اول باید مشخص کنید که با چه زبان برنامه‌نویسی قراره باتی رو بسازید برای این مورد که بات تلگرام از چه زبان‌هایی پشتیبانی میکنه میتونید  این عبارت رو سرچ کنید: Bot Code Examples. مثلا اگه با استفاده از Node.js بخواید این بات تلگرام بسازید به شما Package‌های مرتبط رو نشون میده.

Node.js 
Telegraf. Full Telegram Bot API support, including games and inline mode. 
https://github.com/telegraf/telegraf۸ 

Telebot. Easy way to write Telegram bots. 
https://github.com/kosmodrey/telebot۸ 

Botgram. Microframework to build Telegram bots. 
https://github.com/jmendeth/node-botgram۸ 

Telegram-node-bot. A node.js module. 
https://github.com/naltox/telegram-node-bot۱۰ 

Node-Telegram-bot. A node.js module. 
https://github.com/yagop/node-telegram-bot-api۱۰ 

Slimbot. A fuss-free, thin wrapper around Telegram Bot API for Node.js. No frills. 
https://github.com/edisonchee/slimbot۸

در مرحله بعد باید برید سراغ Document رسمی خود تلگرام و اول ببنید که bot father چیه و چه طوری باهاش باید کار کنید تا ربات شما یه هویتی رو بتونه برای خودش ثبت کنه. در این Document دقیقا تو هر Updateای که تلگرام برای بات‌هاش ارایه میکنه شما میتونید به راحتی متد‌هایی که داره استفاده میشه رو با آرگومان‌هاش پیدا کنید و در موردش بخونید. مثلا یکی از این متد‌ها تابع sendMessage هست که یک سری المان‌های اختیاری و یک سری آرگومان‌های اجباری داره که حتما باید ست باشه و در مورد هر یک از این بخش‌ها هم به خوبی توضیح داده که چه کاری میکنه و غیره که میتونید برای دسترسی به این توابع با سرچ عبارت Telegram Bot API آخرین متد‌ها و توابع به روز شده برای ساخت بات تلگرام رو مشاهده کنید. در ابتدای این Document هم روش‌های اتصال و برقراری ارتباط بین بات تلگرام و سرور تلگرام رو به خوبی تشریح میکنه.

مرحله سوم هم این هست که شما حتما باید یک هاست تهیه کنید و فایل‌های Publish رو که از اون برنامه گرفتید رو رو سرور بارگزاری کنید. دقت کنید حتما باید سروری که تهیه میشه قابلیت SSL باشه که بتونه با سرور‌های تلگرام ارتباط بگیره. البته برای این که در فاز Develop بتونید مرحله به مرحله تست کنید میتونید لوکال هاست خودتون رو Share کنید با استفاده از نرم‌افزاری به اسم ngrok استفاده کنید که در واقع وقتی این سرویس رو استارت میکنید رو یه port مشخصی به شما دو تا لینک میده یعنی هم HTTP و هم HTTPS که بتونید بات رو اجرا کنید. 

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

شما میتونید با استفاده از سامانه 141 و انتخاب مسیری که در پیش دارید با وارد کردن کد مبدا و مقصد اون شهری که قراره سفر کنید بهترین و امن‌ترین و بهینه‌ترین مسیر‌ها رو مطلع بشید. ما از این سامانه یک بار برای سفر از تهران به بندرعباس استفاده کردیم که خیلی دقیق بهترین مسیر‌ها رو که از شهر‌های مختلف میگذشت رو پیشنهاد داد. این سامانه مسلما بر اساس داده‌هایی که از جاده‌ها و نرخ تصادفات و وضعیت جوی که در طی سال داشته مسلما بهترین انتخاب رو برای مسافران در نظر میگیره وگرنه از مسیر N به M شاید هزاران مسیر وجود داشته باشه ولی خب میتونید این مورد بالا رو دقیق‌تر بررسی کنید که این سرویسی که تلفن گویای 141 داره ارایه میکنه بر اساس چه فاکتوری هست اطلاعات تکمیلی رو از http://rmto.ir/Pages/wayssystem.aspx۱۴ میتونید دریافت کنید.  اطلاعات زیر برای مسیر تهران - قزوین هست با توجه به مسیریابی این سایت: 

مسیر درخواستی تهران به قزوین: 
طول مسیر: 150 کیلومتر 
زمان سفر در شرایط بدون ترافیک: 
1 ساعت و 30 دقیقه 
که از شهرهای تهران - کرج - هشتگرد - آبیک - شهرک محمدیه - قزوین عبور می‌کند.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

دوست عزیز کدی که شما دنبالش هستی اول تو تلگرام برای اون شخصی که داره استفاده میکنه میاد و صادر میشه و باید خودش درخواست بده که از طریق پیامک براش ارسال بشه. پس خیلی این مورد احتمالش کم شده که بتونید به اون کد دسترسی داشته باشید چون به محض ارسال شماره اون شخص به تلگرام اولین کد تو پیام‌های شخصی خودش از طریق Service notification خود تلگرام صادر میشه و اون به راحتی میدونه کسی قراره به صورت غیر مجاز وارد تلگرامش بشه. از طرفی بر فرض که شما به هر روشی اون کد رو به دست بیارید اگه اون شخص Cloud password ست کرده باشه مسلما دریافت کد هیچ دردی از شما دروا نمیکنه چون مرحله دوم اعتبارسنجی اونجاست که بر فرض اگه به هر دلیلی این کد به دست هر کسی افتاد و مرحله اولش اوکی شد تو این مرحله نتونه وارد حریم شخصی کس دیگه بشه. در هر صورت اون شخص به راحتی متوجه ورود نامجاز شما میشه پس به نظرم کلا از این وادی بیرون بیاید.

به خاطر همین مورد دوستانی که این پست رو قراره دنبال کنن حتما اول از همه از نسخه اصلی و رسمی تلگرام استفاده کنید در مرحله اول Session‌هایی که در حال حاضر فعال هست رو چک کنید ببینید به غیر از Device‌هایی که مجوز دسترسی بهشون دادید Device غیر مجازی وجود داره یا خیر و در مرحله بعد حتما حتما از یک رمز عبور قوی و خوبی برای Cloud password هم استفاده کنید. رو خود panel telegram گوشی‌تون یا هر نسخه‌ای که استفاده میکنید حتما Password ست کنید که در صورت نبود شما مشکلی به وجود نیاد و این که سعی کنید Service notifications تلگرام رو در بالاترین چت‌های خودتون Pin کنید که در صورت عضو بودن در کانال و گروه‌های متعدد همیشه بتونید آخرین پیام‌هایی که از این سرویس دریافت میکنید رو به راحتی ازش مطلع بشید و سعی کنید همیشه نسخه اصلی تلگرام به روز نگه دارید تا از آخرین قابلیت‌هایی که اضافه میشه به راحتی استفاده کنید چرا که بعضا در ورژن‌های جدید باگ‌های بیشتری شناسایی میشه و قابلیت‌های جدیدی هم برای کاربران در نظر گرفته میشه.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

به نظرم پیتزا بعلبکی لیالی لبنان مشهد یکی از بهترین‌هاست هم از لحاظ ارزش غذایی هم از لحاظ خوشمزگی. چون تم همه غذایی‌های لبنانی که در لیالی سرو میشه گوشت هست به جای سوسیس و کالباسی که اغلب استفاده میشه و ترکیب این گوشت مخصوص با سایر مواد یه ترکیبی خوشمزه رو به وجود میاره. پیشنهاد میکنم حتما در سفر به مشهد این فرصت بی‌نظیر رو از دست ندید.

البته سالاد سزاری که در در رستوران ایتالیایی سنسو هم سرو میشه اونم بی‌نظیره و پای ثابت همه سفارش‌هاست. اینم پیشنهاد میدم. به خاطر این که طعم بی‌نظیر سیر در این سالاد این قدر لایت میشه که حس بی‌نظیری رو در کنار پنیر پیتزا و فیله مرغ سوخاری به وجود میاره که ارزش غذایی بالایی هم به همراه داره.

ولی فارغ از همه این موارد آب‎دوغ‌خیار رو شخصا خیلی دوست دارم چون مصلح‌های غذایی به خوبی توش رعایت میشه و در کنار هم استفاده میشه و این که یه فرصتی به معده داده میشه که یه مقدار از تم غذایی‌های برنجی بیرون بیاد و سبک‌تر بشه. کلا قدیمی‌ها در یک سری از فصل‌ها اگه اشتباه زمستونا بیشتر غذاهای آبکی مصرف میکردن مثل سوپ یا انواع آش‌ها و از این تیپ غذا‌ها که بدن رو با طبیعت یه جورایی منعطف کنن چون به نظرم این فصل‌های سرد با خوردن این غذاهای سنگین مسلما یک سری بیماری‌هایی رو به همراه داره. برای همین آغاز سال جدید یعنی در فصل بهار بسیار سرحال‌تر و قبراق‌تر بودن. 

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

شما تو هر فیلدی که تخصص دارید مسلما یک سری المان‌ها در همه این فیلد‌ها یکی هست. مثلا مدارکی که در حوزه شبکه کسب کردید از موسسه‌های مختلف. مثلا پروژه‌هایی که انجام دادید یا سوابق کاری و خلاصه‌ای از کارهایی که انجام دادید مسلما جزیی از فعالیت‌های شما هست و باید در رزومه شما ثبت بشه. سایت‌های زیادی این استاندارد‌ها رو برای شما فراهم میکنن. من خودم به شخصه از سایت کاربوم استفاده میکنم چون خیلی تمیز‌تر و شفاف‌تر رزومه رو به کارفرما نشون میده. سعی کنید اگه میخواید از فرصت‌های شغلی بیشتری مطلع بشید اول یک رزومه با استاندارد‌های این سایت درست کنید و در نهایت به صورت شخصی یا از طریق خود همین سایت برای شرکت‌های مختلف ارسال کنید. با این روش نیازی هم به نمونه رزومه نخواهید داشت. مسلما این مصاحبه‌هایی که شرکت خواهید کرد باعث میشه بعد از هر مصاحبه رزومه خودتون رو دوباره بررسی کنید تا ادبیات نوشتن یک رزومه خوب و حرفه‌ای رو هم یاد بگیرید. البته همین سایت کاربوم هم این امکان رو داره که میتونید اگه فرد یا افرادی رو میشناسید رزومه‌هاشون رو از این سایت بگیرید و مطالعه کنید. نوشتن رزومه یک بحثی هست و بحث بعدی ادبیاتی هست که شما در رزومه باید درست ازش استفاده کنید.

به نظرم ادبیاتی که در یک رزومه حرفه ایی شما میبیند حاصل سال‌ها تجربه کاری یا مصاحبه‌های مختلف هست . شما یک سری المان‌های پیشفرض رو در رزومه تعریف میکنید و بعد در جلسه مصاحبه این المان‌ها بسته به فعالیت‌های شما در سطوح مختلف مورد ازمایش قرار میگیره. حتی شاید مجبور باشید یک پیاده سازی هم رو یک سناریو داشته باشید. این اتفاقات باعث میشه که بعداز هر جلسه مصاحبه رزومه خودتون رو مجدد ارزیابی کنید و این ارزیابی مسلما باعث میشه که بعضی از ایتم‌ها رو حذف کنید یا ایتم‌های جدیدی رو جایگزین کنید یا اگه فکر میکنید که توجلسه مصاحبه مثلا یک سری ایتم‌هایی که در رزومه ذکر شده ولی توضیحات خوبی نداره رو میتونید مجدد ویرایش کنید. به نظرم این بهترین روشی هست که شما میتونید استفاده کنید برای ساخت یک رزومه حرفه ایی. تقلید کردن از رزومه‌های دیگران باعث مشکل میشه برای شما در جلسه مصاحبه چون مد فکری و تجربی اون شخص شاید شبکه باشه ولی در یک زیر شاخه تخصصی باشه و باعث تقلید محض میشه برای ساخت رزومه و این اصلا جالب نیست 

مثلا وقتی شما در رزومه به بحث Firewall‌ها اشاره میکنید و تسلط خودتون رو قراره رو این بحث نشون بدید مسلما سریع‌ترین روش برای نشون دادن شما به کارفرما به صورتی هست که شکل گرافیکی داشته باشه مثل یه PI Chart که دقیقا این میشه یه خروجی خوب از تسلط شما رو این بحث‌ها . یا مثلا اگه سوابق کاری رو ثبت کردید مسلما نوشتن جزییاتی در این باره که اون مدت زمانی که در اون شرکت بودید چه فعالیت‌هایی رو انجام میدادید میتونه باز یه نکته مثبت و خوبی از سبک کار شما به کارفرما نشون بده. سعی کنید رزومه رو فقط رو تخصصی که دارید پر کنید و مثلا رشته‌های ورزشی و این جور موارد رو هر چی کمتر بهش اشاره کنید بهتره. یا مثلا اگه شما تسلط خودتون رو مثلا رو بحث Security در سطح پیشرفته زدید باید این انتظار رو داشته باشید که جزییات ریز و دقیق تری رو در مصاحبه ارایه بدید به کارفرما یا اگه تو مصاحبه یک سناریو رو برای شما تعریف کردن بتونید به خوبی و با دلیل‌های منطقی با توجه به سطوح تسلطی که در رزومه دارید اون سناریو رو حل کنید و به کارفرما راه حل ارایه بدید .

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

یودمی یکی از بهترین‌هاست تو این زمینه. دوه‌هایی که برگزار شده مثل دوره 

React 16.6 - The Complete Guide) incl. React Router & Redux) 

نزدیک به 98 هزار نفر ثبت نام کردن در این دوره. یا مثلا دوره

 Modern React with Redux 2019 Update

 نزدیک به 130 هزار نفرثبت نام کردن. این دو دوره جزو پرفروش‌ترین دوره‌ها در یودمی هست که فیدبک‌های زیادی هم ثبت شده براش. همچنین در سایت‌های معتبری که نقشه راه React.js رو تفسیر کردن این دوره‌ها رو بهش اشاره کردن که جز دوره‌های پولی بوده. با یک جستجوی فارسی میتونید به راحتی هر دو دوره رو در سایت‌های ایرانی دانلود کنید. من به شخصه آموزش اول رو پیشنهاد میدم چون به نظرم خیلی سبک آموزش روان و خوبی داشت. همچنین تمام پیش‌نیاز‌ها و نکاتی که برای شروع React.js لازم هست رو بهش اشاره میکنه و پس از این که چند تا ماژول رو توضیح میده آقای Maximilian Schwarzmüller تمامی اون موارد رو در قالب یک پروژه پیاده‌سازی میکنه و از یک جایی به بعد به ازای هر ماژولی که آموزش میده رو اون پروژه مفاهیم اون ماژول رو دوباره اعمال میکنه.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

شاید خیلی از سایت‌های مختلف رو مطالعه کرده باشید در این رابطه و همه به این موضوع اشاره کنن که انسولین نقش اساسی داره تو این مورد، بله درسته ولی یه نکته خیلی مهمی هست. زمانی که همه ما در سپری کردن دوره 9 ماهه برای به دنیا اومدن بودیم مادر ما تغذیه‌ای رو برای رشد ما در نظر گرفته بود. مثلا فرض کنید من در یک روستای دور افتاده به دنیا اومدم و مسلما مادرم در این مدت از یک سری خوراکی‌های محدود و سالم استفاده میکرد و بعدش هم که به دنیا اومدم تغذیه خودم یه همچین روالی داشت. و شما در یک شهر بزرگ به دنیا اومدید و مادر شما از خوراکی‌های غنی‌تر و با تنوع بالاتری نسبت با مادر من استفاده میکرد در این 9 ماه و بعدش خود شما هم در طی زمان رشد خودتون این تنوع غذایی رو داشتید. خب حالا قراره که هر دو ما بیایم تو شهر کار کنیم و زندگی کنیم. مسلما مجبوریم برای خوراک خودمون از غذایی‌هایی که در سطح شهر سرو میشه استفاده میکنیم. خب اصل مطلب همین جاست. وقتی بدن من از زمانی که در شکم مادر بودم و بعد که رشد کردم و عادت‌های غذایی رو از بدو تولد شروع کردم به یک رفتار دیگه‌ای داره تغییر میکنه مسلما بدن من ظرفیت کافی و وافی برای مقابله کردن با این همه تنوع  رو نداره. ولی مادر شما مثلا در زمان جنینی شما در واقع همین تنوع غذایی رو داشته و پایه‌گذاری کرده برای رشد شما. این عادت غذایی هر چند که برای من بده ولی برای شما یک نیاز هست که بتونید برگرسنگی خودتون غلبه کنید. پس وقتی میبیند یا میشنوید که خیلی از افراد میگن عادت‌های غذایی رو درست کنید و یا ورزش کنید یا خیلی از کارای دیگه در وقع باید یه آنالیزی از بدن خودتون داشته باشید. این که چه غذاهایی تو این عادت شما از زمان جنینی و رشد ما نبوده. اگر میبیند که امروزه خیلی از این قبیل بیماری‌ها زیاد شده بیشترین علتش در واقع همین هست. مهاجرت‌هایی که عادت‌های نادرست رو در ما به وجود آورده. این مهاجرت‌ها به هزاران دلیل هست. در کل و برای یه جمع‌بندی خوب و کامل هر چقدر به عادت‌های زمان جنینی و رفتار‌های تغذیه‌ای مادر خودتون در زمان رشد شما بیشتر توجه کنید و همچنین زمان کودکی خودتون مسلما یه همچین مشکلاتی به وجود نمیاد هیچوقت چون مغز استخون شما بر اساس اون نظم چیده شده و به هم زدن این نظم مسلما عواقب بیشماری هم به همراه داره.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

منم دوست دارم مثل آقای زاهدپور جوابی متفاوت برای این سوال داشته باشم منتهی جواب بنده در راستای جواب ایشون هست و یک مرحله عقب‌تر از جواب ایشون باید این کار انجام بشه. شاید جالب باشه متن زیر رو بخونید: 

امشب مستندی رو تماشا میکردم تحت عنوان 9 تا تا تولد از یکی از شبکه‌های خارجی. موضوع از این قرار بود که از وقتی که بچه‌ای قراره به دنیا بیاد و یک تک سلول هست چه طوری و در چه زمان‌هایی چه قسمت‌هایی از بدن این بچه داره تکامل پیدا میکنه. خیلی چیزای عجیبی بود تو این مستند از جمله این که خیلی از بچه‌ها هستن که تا آخر عمر در واقع کور رنگی دارن به خاطر این که RGB یا همون سه رنگ اصلی درست در زمان خودش شکل نگرفته و همه چیو سیاه سفید میبنند. یا مثلا مادری که در 1 ماه اخر زایمانش در یک شرایط سخت در یک دهکده‌ای گیر کرده بود و 22 روز در این شرایط پر استرس بود. این استرس به بچه منتقل شده بود و ضریب هوشی اون بچه نسبت به همسن و سال‌های خودش پایین‌تر بود یا تعداد کلمه‌هایی که در دقیقه میتونست بگه از بقیه کمتر بود و آلرژی‌های مختلفی داشت و در کل یه نقص‌هایی در یک سری موارد داشت. میخوام اینو بگم از زمانی که بچه در شکم مادر هست در واقع باید به فکر این مسایل بود. در واقع 9 ماه حساس برای یک عمر زندگی سالم واقعا عجیبه و هر رفتاری که مادر انجام میده یا روش انجام میشه تاثیر مستقیم بر روی بچه خواهد داشت. آقای زاهدپور در واقع به نکته خامی اشاره کرد که بذاریم بچه با تربیت درست خودش به این درک برسه که چه چیزایی میتونه براش مفید باشه ولی این نکته در واقع وقتی تکمیل میشه که این تفکر و این عادت رو تو رفتار‌های مادر ایجاد کنیم که در واقع بتونیم یه 9 ماه غنی رو برای یه تفکر خوب درست کنیم. این نکته نه تنها سوال شما رو جواب میده بلکه کلی سوالات و کلی مشکلات دیگه‌ای رو که شاید برای بشر مجهول بوده باشه جواب بده. در واقع هر خوراک یا رفتار یا عادت یا حسی که مادر داره دقیقا بچه هم قراره طبق اون نظم بزرگ بشه. اگه مادر در این دوران از خوراکی‌های ضعیفی استفاده کنه بدن بچه این هوشمندی رو داره که از این خوراکی‌های ضعیف جوری تغذیه کنه که بیشترین بهره رو ببره. حالا بعد از به دنیا اومدن شما مقوی‌ترین خوراکی‌ها رو به این بچه بدید تا سرعت رشدش رو بالا ببره بدن بچه طالب نیست که بپذیره چون در زمان خودش که باید میپذیرفت در واقع نپذیرفته. 

پس اگر خواهان این هستید که یه بچه قد بلند داشته باشید اول زیر ساخت این تفکر درست رو باید در زمان رشد بچه فراهم کرده باشید که هر دستورالعملی که میخونید یا دوستان پیشنهاد میدن بتونه تاثیر داشته باشه. به قول شاعر خشت اول که نهد معمار کج ... تا ثریا میرود دیوار کج.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

تست‌های شخصیت‌شناسی سایت کاربوم که از جنبه‌های مختلف به ارزیابی شما میپردازه به نظرم یکی از بهترین‌هاست در این زمینه. شما میتونید این تست‌ها رو ضمیمه رزومه خودتون بکنید که کارفرمایی که قراره شما رو استخدام کنه در کنار مهارت‌های شما یک ارزیابی نسبی هم رو شخصیت شما داشته باشه. این طوری هم تایم جلسه مصاحبه کمتر میشه به نظرم هم این که یک استانداری بین صحبت‌ها قبل از شروع مصاحبه به وجود میاد رو این بحث که نسبت به توانایی شما قراره اون مجموعه چه طوری با شما کار کنه و با هم در  تعامل باشید. این تست‌ها رو حتما انجام بدید چون در نهایت تفسیر خوب و کاملی از نقاط قوت و ضعف شما هم ارایه میده. در واقع یک تیم تخصصی این از دانشگاه‌های خوبی که میشناسیم این تست‌ها رو تعریف و تفسیر کردن یا نرم‌اش کردن برای ما که بتونیم با فرهنگ خودمون اون المان‌های کاری و شخصیتی رو به خوبی بشناسیم.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

یک تیکه یخ رو در اون قسمت بمالید یا بذارید بمونه روش تا آدامس سفت بشه و به صورت تیکه تیکه کنده میشه.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

من هم با نظر آقای محمودیان موافقم و سایت مدیوم رو پیشنهاد میکنم چون واقعا ارزش مقاله‌هاش بالاست و نویسنده‌های خبره‌ای داره و خیلی میتونه تو نوشتن یک مطلب به شما ایده بده این مقاله‌ها و همچنین این که میشه درآمد کسب کنید از انتشار پست‌هایی که به اشتراک میذارید در سایت مدیوم.

علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

دوست عزیز اولا این که چربی به عضله تبدیل میشه یک تصور اشتباه هست. چربی زمانی به اصطلاح سوخته میشه که در اثر یک فعالیتی خروجی آب و دی اکسید کربن آزاد کنه. وقتی شما ورزش میکنید در واقع به نفس نفس می‌افتید و داره عرق شما هم درمیاد که در این صورت این روال چربی‌سوزی اتفاق می‌افته. در غیر این صورت در صورتی که این دو فاکتور نبود مسلما چربی‌سوزی ندارید. نکته بعدی این که ما یک ورزش هوازی داریم و یک ورزش بی‌هوازی. ورزش‌های بی‌هوازی ورزش‌های قدرتی و سنگین میشه و تفکیک این دوسته در سایت‌های مرتبط به خوبی بیان شده. به نظرم اگه شما طبق شاخص BMI اضافه وزن دارید حتما اول سعی کنید از ورزش‌های هوازی استفاده کنید. ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه‌سواری یا ... جز این دسته از ورزش‌ها هستن. به شخصه خودم از دوچرخه ثابت خیلی استفاده میکنم برای کنترل وزنم و این ورزش خیلی در کم کردن سایز موثر بوده برای خودم. اون افرادی که شما بهشون اشاره کردی فکر میکنم از مکمل استفاده میکنن برای عضله‌سازی که توصیه نمیکنم کلا از این مکمل‌ها استفاده کنید. شما میتونید با طناب زدن یا دوچرخه ثابت مثلا روزی نیم ساعت البته در صورتی که مشکلی در زانوهاتون نداشته باشید خیلی سایز کم کنید و پیشنهاد میکنم یه مقدار نسبت به ورزش‌های هوازی و بی‌هوازی بیشتر مطالعه کنید و کاربرد این دو مورد رو خوب درک کنید. خیلی از دوستان شما هم مسلما تفاوت این دو نوع ورزش رو نمیدونن و صرفا تو شبکه‌های اجتماعی یک سری‌ها رو میبینن و از اونا تقلید میکنن به خاطر همین نتیجه خوبی نمیگیرن از وزش کردن‌شون.