برو به محتوای اصلی

علی آجودانیان
علی آجودانیان
۸۸
بنیانگذار ویرگول

آیا از علی آجودانیان سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از علی آجودانیان بپرس!

علی آجودانیان، بنیانگذار ویرگول

جواب‌های دوستان خیلی خوب بود. ولی یه نکته‌ای که باعث شد من هم روی این پرسش جواب بدم این بود که اکثرا ذهنیت‌ها روی باج دادن (مادی/غیرمادی) است. درسته که شاید در پلتفرم‌هایی که با ارائه خدمات در دنیای فیزیکی سر و کار دارند گاها مجبور به این کار شویم اما در سایر پلتفرم‌ها کمتر نیاز به چنین موضوعی داریم. 

اگر بخوام از تجربه خودم در این موضوع مثال بزنم، اگر انتخاب درستی بر روی کاربران اولیه پلتفرمتون داشته باشه و Added Value مناسبی در اختیار هر ۲ طرف پلتفرم قرار دهید، خیلی از موارد می‌تواند حتی بدون هزینه اتفاق بیفته.

نکته خیلی مهم دیگر، همزمان بودن تلاش برای افزایش هم‌اندازه مرغ و تخم مرغ است. شما همیشه باید حواستون به تعداد مرغ‌ها و تخم‌مرغ‌ها باشه. تا کفه ترازوی هیچ طرف از تناسب طلایی که مد نظرتون است سنگین‌تر نشه. در این شرایط شما توانایی رسیدگی و انجام همه درخواست‌ها را ندارید و این خود باعث ریزش می‌شود.

به عنوان مثال، در همین جواب‌کوی دوست‌داشتنی، اگر این هفته تعداد سوال‌کنندگان درصد زیادی افزایش یابد اما تعداد پاسخ‌دهندگان همان تعداد قبلی باقی بماند، می‌تواند باعث ریزش شود. برای همین خیلی مهم است که تناسب تعداد حفظ شود. که این تناسب در اکثر اوقات «تعداد مرغ=تعداد تخم‌مرغ» نیست.

حتی شاید یکی از طرف‌ها به شکل خوبی وایرال شود و این کار شما را در جذب و حفظ تناسب طرف دیگر سخت کند.

علی آجودانیان، بنیانگذار ویرگول

ویرگول در حال حاضر به دلیل سازگاری خوب از ترکیب ۲ فریم‌ورک Laravel و React قدرت گرفته؛ صفحاتی مثل صفحه ادیتور، صفحاتی هستند که از React در پیاده‌سازی آن‌ها استفاده شده.

مهم‌ترین ابزارهایی که در ویرگول استفاده می‌کنیم GTM (Google Tag Manager), Heap , Newrelic هستند که به کمک ترکیب این ابزارها، پرفورمنس صفحات و پایداری سایت را افزایش و از طرف دیگر تغیراتی در ساختار و تجربه کاربری سایت با هدف افزایش نرخ نگهداشت و نرخ تبدیل بازدیدکنندگان و کاربران می‌دهیم.

ویرگول از سرویس‌های دیگری نظیر Error Tracker Client-side یا سیستم‌های توصیه‌گر و تحلیل متن نیز استفاده می‌کند.

رسیدیم به آخرش!