برو به محتوای اصلی

عباس نادری
عباس نادری
۳۱۹
محقق امنیت اطلاعات

بیش از ۱۰ سال سابقه هکینگ و تحقیقات امنیت دارم، و بیش از ۱۵ ساله که برنامه نویسی حرفه ای انجام میدم.
مدتی مشاور امنیت اطلاعات گوگل بودم و در مسابقات امنیت شخصی و امنیت سیستمی مختلف در دنیا رتبه‌های اول/دوم بسیاری کسب کردم. 

در ابعاد شخصی به زندگی، طبیعت، فلسفه، دین و سیاست علاقه دارم. علاقه دارم به دیگران کمک کنم و ازشون چیز یاد بگیرم.


خیلی وقته که در کوئورا (Quora معادل انگیسی زبان جوابکو است) فعال هستم وخوشحال میشم ببینم ایرانیان بیشتری در سیستم‌های اینگونه فعالیت می کنند.

https://www.quora.com/profile/Abbas-Nderi


آیا از عباس نادری سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو از عباس نادری بپرس!

عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

به نظرم جواب‌های خیلی جالب و محبوب رو میشه به اینستاگرام در قالب عکس منتقل کرد، خصوصا اگر طول کوچکی داشته باشند. اینطوری تعامل مردم عادی با این سیستم و فواید بسیارش بیشتر میشه.


مثل کوئورا هم میشه هر از گاهی جواب‌های خوب رو چکیده کرد و به صورت ایمیل یا در سرویس‌ها دیگر (مثل کانال تلگرام) فرستاد.

عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

دانش (علم) از ۵ الی ۶ طریق حاصل میشه:

۱. تجربه (حواس پنج گانه)

۲. تفکر (استدلال)

۳. نقل (از جمله تاریخ و کتاب و غیره)

۴. حافظه (دانشی که قبلا می‌دانسته‌ایم)

۵. درون نگری (ویژگی انحصاری انسان)

۶. وحی

عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

سنجش هوش افراد خیلی خاص، از نظر علمی ممکن نیست.

سنجش هوش یک فرآیند آماریست، که بر اساس یک معیار خاص، افراد رو بر روی یک طیف مشخص می‌کنه.

برای سنجش هوش، باید تعداد زیادی از افراد تصادفی تست بشن. نمره‌های خام به دست آمده نرمال سازی بشه تا یک نمودار گاوسی (توزیع نرمال)‌ با مرکز ۱۰۰ و انحراف معیار ۱۵ تشکیل بشه.

این یعنی ۵۰ درصد آدم‌ها آیکیو ۱۰۰ خواهند داشت، ۱۰ درصد آیکیو ۱۲۰، نیم درصد آیکیو ۱۴۰ و یک صدم درصد آیکیو ۱۵۹.

آیکیوی ۱۹۵ بین هر ۸ میلیارد نفر یکبار پدید میاد. با توجه به اینکه درصد قابل توجهی از مردم دنیا امکان تحصیل و معاش رو ندارند، آیکیو حدود ۱۸۰ بالاترین عددیست که شانس قابل قبولی برای وجود آن داریم.

حالا برای اینکه بسنجیم آیکوی یک نفر عدد X هست یا خیر، باید قبلا چندین نفر در این بازه رو سنجیده باشیم تا تونسته باشیم نمودار رو تشکیل داده و نرمال کنیم. به همین دلیل بالاترین آیکیو‌هایی که به صورت معقول قابل سنجش هستند حدود ۱۵۰ (دقیقتر ۱۴۸) هستند. اعداد بالاتر از اون توسط تست‌ها قابل سنجش نیستند.


لذا از این به بعد اگر کسی بهتون گفت آیکیوی انیشتن ۲۰۰ بوده یا فلانی ۲۵۰ هست، بدونید که آیکیوی بالای ۱۵۰ قابل سنجش عمومی نیست و ایکیوی بالای ۱۸۰ وجود نداره.

مطالعه بیشتر:

http://www.hmhco.com/~/media/sites/home/hmh-assessments/clinical/stanford-binet/pdf/sb5_asb_3.pdf?la=en۱۱

https://www.iqcomparisonsite.com/iqtable.aspx۲۹


عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

موارد زیر به ذهنم میرسه:

 1. فونت سایت خیلی خوبه ولی وقتی می نویسیم فونت دیگری (پیش فرض سیستم) استفاده میشه که اصلا شکیل و قابل قیاس نیست.
 2. کلمات انتخاب شده برای دکمه‌های کلیدی (آگاه سازی، بالا ببر، غیره)‌ خوب در ذهن نمی مانند. معادل‌های بومی شده استفاده بشه (مثلا «ایول» به جای «بالا ببر»)
 3. امکان افزودن عکس اضافه بشه. حداقل عکسهایی که لینک اینترنتیشون در مطلب گذاشته میشه نمایش داده بشن.
 4. ترتیب نمایش دیدگاه ها برعکس بشه (آخری پایین تر) چون معمولا دیدگاه ها سلسله مراتب دارند و در پاسخ به یکدیگر هستند. 
 5. امکان نوشتن معادل انگلیسی برای برخی زبان‌ها به صورت پیشفرض مهیا باشه. دیدم که خیلی از متخصصین توی جوابشون معادل انگلیسی رو توی پرانتز می نویسند. به جاش یک امکانی در ادیتور باشه که کلمه انگلیسی رو معادل اصطلاح فارسی کنه، و کسی که مطلب رو می خونه با بردن ماوس روی اون کلمه بتونه معادل فنی انگلیسی شو ببینه.
  این در دراز مدت به تشکیل یک واژه نامه تخصصی نیز کمک می کنه.
 6. اصلاح خودکار نکات نگارشی با کلیک کردن بر روی مورد ذکر شده.

۱۸ بهمن ۹۶.

عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

اگر هزینش رو بدهند، اروپا و ژاپن رو کامل سفر می‌کنم. علاقه‌ام به رفتن جاهای دیگه دنیا بیشتره، ولی چون این دو مقصد بسیار گرونتر از بقیه دنیا برای سفر هستند (به طور متوسط دو برابر آمریکا گران هستند) اگر کس دیگری پول بده باهاش اینهارو میرم!

عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

مهمترین دلیل هجمه همه جانبه رسانه‌ها به ترامپ، عدم انتظار پیروز شدنش بود.

ریاست جمهوری آمریکا تقریبا تاثیر گذارترین سمت رسمی در کل دنیاست. از سال‌ها پیش مقرر شده بود که خانم کلینتون رای بیاره و بسیاری از برنامه‌های بین المللی و بلند مدت بر این اساس ریخته شده بود. کما اینکه برای انتخابات ایشون بیش از ۱.۵ میلیارد دلار خرج شد ولی ترامپ با کمتر از ۱۵۰ میلیون دلار برنده شد.

این به هم خوردن برنامه‌ها، بسیاری از اصحاب قدرت رو خشمگین کرد و سرمایه گذاری‌های اون‌ها رو به شکست کشوند (مشابه پیروزی احمدی نژاد در مقابل هاشمی در سال ۸۴)، لذا این افراد سرمایه بیشتری رو جهت جبران خسارت قبلی و جلوگیری از اتفاقات مشابه در آینده گذاشتند.

در کنار اون، در ابعاد حزبی، اکثر رسانه‌های امریکا در کنترل حزب دموکرات (مخالف ترامپ)‌ است و تنها یکی دو رسانه در اختیار جمهوری خواهان است. البته مخاطبین این رسانه‌ها برابر هستند، ولی چون دموکرات‌ها سیاست بین‌المللی پررنگ‌تری از جمهوری خواهان دارند، از منظر بیننده خارجی همه صداها دموکرات هستند.

این وقتی پررنگ‌تر میشه که اروپا نیز گرایشات لیبرال/دموکراتی به طور متوسط خیلی پر رنگ‌تری از آمریکا داره، لذا رسانه‌های جهان به طور متوسط لیبرال هستند.

عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

راه حلی که من به صورت تجربی پیدا کردم اینه که موهاتو کمتر کوتاه کن. ظاهرا مواد معدنی مورد استفاده در مو و ناخن یکی هستند و کوتاه کردن مو باعث میشه این مواد پخش بشند و رشد ناخن کمتر بشه.

قرص های مکمل مو و ناخن هم در داروخانه ها هستند که بخورید رشد هردوش چهار برابر میشه. البته دقت کنید جنس متفرقه نخورید.

عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

دلیل محبوبیت بازی دوتا به محبوبیت بستر اون یعنی بازی Warcraft 3 بر میگرده.

وارکرافت که بازی دوم شرکت بلیزارد بود، چنان موفق و معروف شد که بلیزارد رو از یک شرکت ۱۰ نفره به بزرگترین شرکت بازیسازی دنیا تبدیل کرد. 

سال ۲۰۰۱ نسخه سوم این بازی، اولین بازی‌ای بود که سبک RPG Strategy، یعنی نقش آفرینی در عین استراتژیک بودن رو معرفی کرد، بدین صورت که شما نه تنها دسته‌هایی از سربازان و فرآیندهارو کنترل می‌کنید، بلکه یک شخصیت خاص رو نیز کنترل می‌کنید که باهاش ارتباط جداگانه‌ای برقرار کردید. این خلاقیت بعدا در تمام بازی‌ها کپی شد.

یکی از مهمترین ویژگی‌های وراکرافت ۳، مانند اکثر بازی‌های دیگر بلیزارد، برنامه جانبی ایجاد نقشه‌های جدید برای این بازی بود. این امکان جانبی باعث شد تا سالها پس از ایجاد وارکرافت، بازی‌های متنوع جانبی زیادی توسط علاقمندان به صورت رایگان بر روی بسترش ایجاد بشن.

سیر تکامل اینگونه بازی‌ها به جایی رسید که تعداد متعددی بازی در درسته AoS ایجاد شد. این بازی‌ها معمولا ۳ تا ۵ لاین داشتند که بازیکنان دو تیم رو در مقابل همدیگه قرار میدادند. در این بازی کنترل سربازان اتوماتیک بود و بازیکن‌ها فقط باید قهرمانان (Hero) رو کنترل می کردند، که از بازی معمول خود وارکرافت بسیار بسیار ساده‌تر بود. (توجه داشته باشید که بازیکنان حرفه‌ای وارکرافت بیش از ۲۸۰ حرکت در دقیقه انجام میدادند).

تکامل این بازی‌ها به بازی DotA ختم شد. در سال ۲۰۰۷ این بازی مابقی AoS ها رو کنار زد، به دلیل کیفیت خوب، رفع باگ‌های سریع و شنیدن درخواست کاربران. مسابقات بر روی آن شروع شد و چند سال بعد حقوق آن توسط Valve از بلیزارد و طراح آن خریداری شد و منجر به تولید بازی DotA 2 شد.

عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

در کودکی بازی Chrono Trigger که مخصوص سوپر نینتندو هست (و روی کامپیوتر هم قابل اجراست)‌ به نظرم بهترین بازی بوده. البته این بازی جزو کاندیداهای بهترین بازی تاریخ هست و معمولا امتیاز ۹ یا ۱۰ از ۱۰ رو توی همه سایت‌های امتیاز‌دهی گرفته.

علارغم اینکه بازی تنها ۴ مگابایت هست، walkthrough (راهنمای گذر از مراحل)‌ بازی در قالب متنی ساده بیش از ۵ مگابایت هست و حجم محتوی، داستان، گرافیک و کیفیت این بازی بی نظیره. شرکت Square Enix ژاپن با طراحی این بازی جزو بزرگتین شرکت‌های طراحی کننده بازی دنیا شد که هنوز هم فعاله.

عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

امام کسی است که پیشرو باشد، ولی در معنای تخصصی (در کاربرد ولایت) کسی است که مسئول باشد.

در فلسفه اسلامی مسئولیت و حق متناظر هستند. لذا ولی محق نیز هست، یعنی مسئولیت مردم با اوست و حق تصمیم‌گیری و دستور‌دهی نیز با اوست.

ولایت معمولا به دو دسته تکوینی (طبیعی) و تشریعی (قانونی) تقسیم میشود. ولایت تکوینی یعنی قوانین طبیعت از این مجرا گذر می‌کنند (مثلا جاذبه). ولایت تشریعی یعنی قوانین از این راستا تعیین می‌شوند (مثلا اخلاقیات).

در کلام شیعه (فلسفه اسلامی شیعه) ولایت تکوینی و تشریعی به واسطه امام است. یعنی مجرای عالم، از جاذبه و چرخش سیارات گرفته تا دیگر ویژگی‌های آن، از امام می‌گذرد. برای همین همواره باید امامی در عالم باشد.

عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

حقیقت یا Truth به معنی چیزیست که درست است. این درستی به صورت پیش‌فرض در منطق تعریف میشود، یعنی «حق» چیزیست که «منطقی» باشد و «باطل/غلط» چیزیست که «غیرمنطقی» باشد.

واقعیت یا Reality چیزیست که در بیرون اتفاق میافتد. 

در مقایسه حقیقت و واقعیت، معمولا اخلاق (Ethics یا Morality) معنی‌دار میشوند. اکثر فلاسفه اخلاق (خوبی و بدی) را بر مبنای حقیقت (درستی و غلطی) تعریف می‌کنند. به عنوان مثال، اگر منطقی اثبات شود که قصاص درست است، آنوقت قصاص «خوب» خواهد بود. واقعیت می‌تواند با حقیقت در اینجا تضاد داشته باشد و لزوما منعکس کننده حق نباشد.

عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

ریسک نکردن به اندازه کافی.

خیلی از افراد وقتی می‌خوان استارتاپ تشکیل بدن، All In وارد نمیشن. برای موفقیت استارتاپ باید هرچی دارید توش بذارید. به این معنی نیست که از شکست نترسید، بلکه باید فهمید که شکست بخشی از موفقیت‌های آینده است.

برای یک استارتاپ باید هرچه توان دارید بذارید، ولی درگیرش نشید. به موضوع عقلی و منطقی نگاه کنید و اگر کسی با دلیل بهتون گفت که در حال شکست خوردن هست منطقی بررسی کنید و مسیر رو اصلاح کنید.


عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

در کل جامعه توسعه‌یافته‌تر مزایایی داره از جمله:

 • شرایط خیلی پایدارتر هست. تغییرات اجتماعی/سیاسی/اقتصادی کمرنگ‌تر و کم ریسک‌تر هستند.
 • رفاه نسبی بالاتره. متوسط درآمد همه بالاتره، لذا همه خوش اخلاق‌تر، خوش خرج‌تر و بهتر زندگی می‌کنند.
 • برخلاف چیزی که توی تلویزیون میبینید، زندگی‌ها خیلی طبیعی‌تره و فاصلش با زندگی سنتی خیلی خوب حفظ شده (مثلا همه شهری نیستند و هر شب پارتی نیستند).


عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

ابتدا باید اصول کلی برنامه‌نویسی رو یاد بگیرید. توجه داشته باشید که وب متشکل از یک سلسله تکنولوژی هست، که بعضی از اون‌ها برنامه‌نویسی هستند (مثل جاواسکریپت و پی اچ پی) و برخی فقط کد‌نویسی هستند (و الگورتیم ندارند) مانند اچ تی ام ال (HTML)و سی اس اس (CSS). 

بعد از آشنایی با اصول برنامه‌نویسی، می تونید پی اچ پی (PHP) یاد بگیرید و برنامه های مبتدی بنویسید. پس از آن باید به HTML , CSS تا حد قابل قبولی مسلط بشید، در حدی که وقتی یک سایتی رو جایی میبینید، بتونید مشابهش رو خودتون طراحی کنید.

بعد از اون آماده تمرین تخصصی با ایجاد برنامه‌های جدید خواهید بود.

عباس نادری، محقق امنیت اطلاعات

روش تحصیلی در حال حاضر بهترین روشه. حتی اگر به رشته‌ای که امکان پذیرش دارید علاقه زیادی ندارید، برای ورود استفاده کنید و بعدا برای ماندن راه‌های بسیاری وجود داره.

توجه داشته باشید که مهاجرت سختی‌های بسیاری داره ولی در نهایت هر کار سختی مزایای بی‌شماری داره که بهره‌مند شدن ازش بهتر از هیچ کاری نکردنه.

اگر آدم خیلی اجتماعی، سخت کوش و اهل بیزینس هستید، آمریکا بهترین مقصده. اگر روحیه کارمندی رو ترجیح میدید، اروپا بهتره. اگر کم تلاش و تنبل هستید کانادا و استرالیا براتون بهتره.

برای گرفتن پذیرش دانشجویی حتما حتما حتما از کسی که این مسیر رو رفته مشورت بگیرید. سایت‌ها و شرکت‌های اینترنتی خیلی مفید نیستند و گولتون می‌زنند. با داشتن لیسانس از ایران به راحتی می‌تونید از دانشگاه‌های کشورهایی که بالاتر ذکر کردم پذیرش بگیرید. توجه داشته باشید که این کشورها تعداد بسیار بالایی دانشگاه دارند.

بسته به شرایط مالی دستتون بعد از مهاجرت بیشتر باز یا بسته خواهد بود. اگر پول داشته باشید، می‌تونید راحت تغییر رشته بدید، کار مورد علاقتون رو پیدا کنید و در یک محیط خوب مستقر بشید. در غیر اینصورت مجبور میشید کمی بیگاری بکشید ولی بعد از چند سال اون هم مرتفع میشه.


رسیدیم به آخرش!