برو به محتوای اصلی

شاعران ایرانی

آیا در مورد شاعران ایرانی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو درباره شاعران ایرانی بپرس!

ابراهیم اسدی
لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

عنقا شکار کس نشود دام باز چین / کانجا همیشه باد به دست است دام را۲۳

عنقا شکار کس نشود دامت را برچین. یعنی جانان که در عظمت و شکوه مثال عنقا است و عالی مقام است با فن و صنعت و حیله به کسی التفات نمی‌کند و در این کار همیشه در دستِ دام جز باد چیز دیگری ن... (بیشتر)

ناشناس

معنی این شعر این است:

عنقا شکار کسی نمیشه، دام را جمع کن چون در آنجا چیزی گیرت نمی‌آید.

ناشناس

عنقا به معنی سیمرغ است و در اصطلاح عرفا نیز به معرفت ذات حق تعالی گفته می‌شود. این بیت به این معنا است که کسی نمی‌تواند سیمرغ را شکار کند، پس تو هم دام پهن نکن که به جز باد چیزی بدست نخواهی آورد. معنی کلی آن این است که از تلاش کردن چیزی برای تو حاص... (بیشتر)

هفت خان رستم، زمانی شکل می‌گیرد که کاووس با وجود پند‌های حکیمانه و بازدارنده‌ی زال و دیگر بزرگان، خودکامگی می‌کند، راه مازندران پیش می‌گیرد و به آن سرزمین دست‌یازی می‌کند. شاه مازندران دست به دامان دیو سفید می‌شود، او به جادو چشم کاووس و سپاهیانش ر... (بیشتر)

ابراهیم اسدی
لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

دوستان جواب قسمت اول سوال را تقریبا کامل جواب دادند و من به قسمت دوم توجه می‌کنم.

شاید آذری‌های عزیز ناراحت شوند و حتی تعصب بخرج دهند ولی آذری‌ها اصالتا و از نظر نژادی ترک نیستند و ایرانی اصیل اصیل هستند. من 2 دلیل برای جواب سوال دارم:

1- از نظر علم ... (بیشتر)

بهرنگ

فردوسی داره اینجا زمانی رو نقل میکنه که خاقان‌های ترک (هون‌ها) تازه به مرز ایران رسیده بودن. این ترکی که فردوسی داره دربارش حرف میزنه زمین تا آسمون با ترک امروزی فرق میکنه هم از لحاظ فرهنگ و زبان و نژاد. زمانی که به مرز‌های ایران میرسن حکومت ساسانی... (بیشتر)

به احتمال بسیار واقعی ولی با تشبیه بسیار.

من غزل را خیلی می‌پسندم اما این بدان معنی نیست که از بقیه‌ی قالب‌ها و یا شعر نو لذت نمی‌برم. از شاعران انتظار دارم که فقط نخواسته باشند کلمات فاخر را با ترفند کنار هم بچینند بلکه تفکر و اندیشه‌ی والایی در آن نهفته باشد که من نوعی را به فکر و تحسین ... (بیشتر)

در شاهنامه‌ی فردوسی، زنان نیز مانند مردان دارای شخصیت‌های متفاوت هستند. زنانی که برجسته‌اند و آنانی که در حاشیه‌اند.

از زنان برجسته، همای چهر‌آزاد است که دختر بهمن و نوه‌ی اسفندیار بوده است، که در کتب باستانی از او به عنوان هفتمین پادشاه سلسله‌ی کیا... (بیشتر)

سعید وحید
مهندس مکانیک_برنامه نویس

ممکن است بخشی درست و بخشی تخیلی باشد چون داستان‌های حماسی به مرور زمان سینه به سینه نقل شده‌اند و برخی چاشنی‌های قصه پردازی به آنها افزوده شده و رنگ و روی اغراق به خود گرفته‌اند ولی در کل نمیتوان گفت که شخصی به نام رستم دستان نبوده است. مثلا در ایل... (بیشتر)

👤 Top Contributors