برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.

کودکان
کودکان

آیا در مورد کودکان سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو درباره کودکان بپرس!

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

تربیت کودک و تغییرات هیجانی در 3 تا 4 سالگی

در 3 تا 4 سالگی، کودک شما شروع به شناخت بدن، ذهن و هیجانات خود می‌کند. در حقیقت کودک در این سن به سطحی از خودآگاهی دست می‌یابد. او می‌تواند فرق هیجانات مختلف نظیر عصبانیت، غم، شادی و... را تشخیص دهد. به هم... (بیشتر)

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- وضع قوانین مشخص

از عوامل تاثیرگذار در تربیت کودک میتوان به وضع قوانین مشخص اشاره کرد. قوانین را متناسب با سطح رشدی کودک، برایش شرح دهید و در مورد ضرورت اجرای آن‌ها با او صحبت کنید. به سوالات کودک در این زمینه پاسخ دهید؛ چراکه توانایی تفکر و استدل... (بیشتر)

۴
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

برای درمان بدغذایی کودک‌تان ابتدا باید منشا آن را پیدا کنید. معمولا منشا بدغذایی کودک‌تان را می‌توانید در شیوۀ فرزندپروری خود بیابید. برخی شیوه‌های نادرستی که والدین برای غذا دادن به کودک به کار می‌برند، دلیل اصلی بدغذایی کودک می‌باشد. برای مثال بر... (بیشتر)

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

بیش از 90 درصد تب‌هایی که کودکان دچار آن می‌شوند توسط عفونت‌های ویروسی آغاز می‌شوند که به دریافت آنتی‌بیوتیک نیاز ندارند. اما اگر تب ناشی از عفونت‌های باکتریایی نظیر عفونت مجاری ادراری یا گلودرد چرکی باشد در اکثر اوقات (اما باز هم نه همیشه)، برای ب... (بیشتر)

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

مرحله اول دلبستگی | مرحله پیش دلبستگی

مرحله پیش دلبستگی، اولین مرحله در ایجاد دلبستگی کودکان است که از زمان تولد تا سه ماهگی را در بر می‌گیرد. در این مرحله کودکتان متوجه محرک‌های محیطی می‌شود اما نمی‌تواند یک فرد را از فرد دیگر تشخیص دهد. او در... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- گوش دادن به سوال کودک

با ورود کودک به اجتماع، منابع اطلاعاتی‌اش نیز بیشتر می‌شود، مسلما سوالاتی در زمینه مسائل جنسی برایش به وجود می‌آید. در مقابل سوالات کودک عصبانی نشوید و با دقت و آرامش به او گوش دهید. اول باید بفهمید سوال او دقیقا چیست و تا چ... (بیشتر)

۵
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

در پایان سال اول، قد کودک حدودا 50 در صد بیش‌تر از زمان تولد است و وزن نوباوه معمولا سه برابر می‌شود. البته رشد در کودکان نوپا به صورت منظم افزایش پیدا نمی‌کند، بلکه به صورت جهش‌های کوچک اتفاق می‌افتد. افزایش اولیه چربی در کودک بعد از نه ماهگی به ا... (بیشتر)

۵
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

استفاده از رنگ‌ها در نقاشی کودکتان بسیار حائز اهمیت است و در شناخت روحیات او کمک شایانی می‌کند. در رنگ‌ها، خطوط و اندازه‌ها معنی و مفهوم خاصی نهفته است. البته زمینه‌های فرهنگی و علایق کودک نیز تاثیرگذار است. به طور کلی مفهوم هر یک از رنگ‌ها به قرار... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- برای انتقام تنبیه نکنید

تنبیه نباید به شکل انتقام در آید. برای مثال مادری که از سر و کله زدن با کودکش خسته شده، صبر می‌کند تا همسرش به خانه آمده و شکایت بچه را بکند. پدر نیز برای به دست آوردن مهر همسر و دادن درسی به کودک، فرزندش را تنبیه می‌کند. ... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- کودک را دست به سر نکنید

"فرستادمش پی نخود سیاه"، جمله‌ایست که شاید بسیاری از شما در کودکی از والدین و اطرافیان شنیده و یا بعدا متوجه این رفتارشان شده باشید. زمانی که والدین کاری دارند که نباید فرزندشان آنجا باشد، با گفتن دروغ‌هایی او را فریب می‌د... (بیشتر)

۳
👤 Top Contributors