برو به محتوای اصلی

افسردگی
افسردگی

آیا در مورد افسردگی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو درباره افسردگی بپرس!

پویا عبدی ، مشاور روانشناس

برخی از افراد  با این سوال مواجه می‌شوند که آیا افسردگی همسر می‌تواند دوام ازدواج را تحت تاثیر قرار دهد بطوری که منجر به طلاق شود؟ متخصصان می‌گویند افسردگی خود به طور مستقیم منجر به طلاق نمی‌شود. اما اگر تلاشی برای بهبودی فرد صورت نگیرد، این ا... (بیشتر)

۱

به نظر می‌رسد بر اساس پژوهش‌ها بهترین روش درمان افسردگی، درمان شناختی رفتاری همراه با دارودرمانی است. تحقیقات اثربخشی بالای 85% را نشان می‌دهند.

برای اطلاعات بیشتر این مقاله۳ را بخوانید.

۳

سلام

در این مقاله۱ به صورت مفصل به مقوله‌ی افسردگی پرداخته شده.

پیشنهاد می‌کنم بخوانید.

 

۰
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

شناخت درمانی

افراد افسرده توجه انتخابی بر شکست‌ها، فقدان‌ها و تجربیات منفی زندگی خود دارند. همین باورهای غلط و نگرش‌های منفی از جمله علل افسردگی هستند. در رفتار درمانی شناختی  افسردگی، با هدف قرار دادن باورهای هسته‌ای یا طرحواره‌های منفی شما و ... (بیشتر)

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

درمان روانکاوانه

این نوع درمان مبتنی بر نظریه روانکاوی می‌باشد. هدف درمان روانکاوانه تغییر شخصیت بیمار و قوی کردن خود بیمار می‌باشد. در واقع درمان روانکاوانه به دنبال تسکین یا کاهش نشانه‌ها نیست؛ بلکه با برخی تکنیک‌های خاص اعتماد میان فردی بیمار، رو... (بیشتر)

۴
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

اغلب علائم افسردگی پس از زایمان بسیار شبیه به تغییراتی است که به طور معمول بعد از تولد نوزاد اتفاق می‌افتد؛ تغییر اشتها، خستگی بیش از حد، کمبود میل جنسی در زن، تغییرات مکرر خلق و خو و... از آن جمله‌اند. اما علائم افسردگی دیگری در مادران ا... (بیشتر)

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- سابقه افسردگی: سابقه افسردگی پیش از بارداری یا در طول دوران بارداری

2- بارداری ناخواسته: ممکن است خانم درباره بارداری دچار شک و تردید باشد و از آمادگی خود برای مادر شدن مطمئن نباشد

3- تعداد فرزندان: هر چه مادر بچه‌های بیشتری داشته باشد، احتمال ابت... (بیشتر)

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

تاثیر ورزش بر مغز به دلیل ایجاد تغییرات بیولوژیکی در بدن ایجاد می‌شود که مزایایی مثل حفاظت در برابر بیماری‌های قلبی و دیابت، بهبود خواب و کاهش فشار خون را به همراه دارد. ورزش‌های سخت (به شکل سالم)، باعث ترشح هورمون آندورفین (معروف به هورمون حس خوب)... (بیشتر)

۲
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

افراد با افسردگی ملانکولیک یا مالیخویا می‌توانند معیارهای زیر را داشته باشند:

۱. افکار شدید ناراحت‌کننده و غمگینانه برای مدت زمانی طولانی
۲. بی‌انگیزگی و از دست دادن احساس لذت در انجام فعالیت‌های مورد علاقه گذشته
۳. فقدان انرژی یا ... (بیشتر)

۳
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

علت افسرده‌خویی کاملاً شناخته شده نیست. اعتقاد بر این است که تغییرات در ساختار و مواد شیمیایی مغز باعث تغییرات در حالت و وضع روانی می‌شود. به نظر می‌رسد برخی انتقال‌دهنده‌های عصبی، به ویژه سروتونین، نقشی کلیدی در این مورد داشته باشند. برخی از عوامل... (بیشتر)

۲
👤 Top Contributors