برو به محتوای اصلی

مذهب
مذهب
تعاریف موضوع:
دسته‌بندی

آیا در مورد مذهب سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو درباره مذهب بپرس!

آرام یوسفی
مهندس نرم افزار

عقل حکم میکنه این مسائل رو از متخصصین همین زمینه بپرسیم.

اینجا افراد مثلا کامپیوتر خوندن و خیلی‌ها هم اصلا سواد درست درمون ندارن و فقط و فقط در یک زمینه فنی نه حوزه علوم انسانی تجربه دارن!

الزاما سواد به معنای هرچیزی بلد بودن نیست و باید انسان چیزی ر... (بیشتر)

نیکلاس

کسایی که علاقمند به اینجور مسائل هستن پیشنهاد میکنم سریال The Story Of God With Morgan Freeman رو حتما ببینند.

حسین شیرگیر
مدیر پروژه در کنسرن ایرباس - بماردیر

تاریخ فلسفه و ادیان نشان می‌دهد که بله مذهب ساخته‌ی ذهن است در اصل به آن خدای جای خالی می‌گویند یا به انگلیسی گاد آف گپ God of Gap یعنی هر جای خالی که نمی‌توانستیم با علم و دانش‌مان پر کنیم با مذهب و چیز‌های فرازمینی پر کردیم. با گذر زمان به چیزهای... (بیشتر)

بسیاری از افراد خداشناس و خدادوست، خدا رو در قلب و وجود خودشون حس کردن. اما من از ریاضی به خدا رسیدم. وقتی احتمالات خوندم متوجه شدم احتمال اینکه 6 تاس با هم به زمین بیفتن و همشون 6 بیان چقدر کمه (یک به 46656). حالا احتمال اینکه این همه عنصر و ماده ... (بیشتر)

اخیرا این سوال خیلی پرسیده میشه و هر کسی برای جوابش دلایل مخصوص به خودش رو داره.

شاید پذیرفتنش براتون سخت باشه ولی به نظر من این یه باور شخصیه و بهترین کسی که ما میتونیم این سوال رو ازش بپرسیم خودمون هستیم و اینکه چقدر "میخوایم" و "توانایی" درک حقیق... (بیشتر)

استخاره،‌ فالگیری، طالع‌بینی و ... همگی خرافات و از جهل انسان هست که هنوز در قرن ۲۱ داره انجام میشه. کدام فرد موفق و تحصیل کرده و دانا رو میشناسید که به این خرافات اعتقاد داشته باشه؟ کدام انسان سلیمی، تصمیم‌گیری‌ها و سرنوشتش رو به چیزی غیر از اراده... (بیشتر)

بابک
هوش مصنوعی

طی‌الارض مفهومی مبتنی بر درک فیزیکی از جهان نیست. حرکت در فضایی غیرمادی(!) مبتنی بر اراده‌ی ذهنی است. با این حساب اصلا به «واقعیت» و «چگونگی» که خود تلاش برای توضیح فیزیکی جهان هستند، ارتباطی پیدا نمی‌کند. به طور دیگر می‌توان گفت مفهومی انتزاعی است... (بیشتر)

بابک
هوش مصنوعی

آنچه به نام «روزه گرفتن» شناخته می‌شود، شکل‌های گوناگون دارد. اما به صورت کلی کم یا قطع خوردن و آشامیدن در بازه‌ی زمانی محدود را گویند. گرچه روزه‌گرفتن در بسیاری از ادیان وجود دارد اما نباید اشتباه کنیم که شکل و مدت زمان آن متفاوت است. تاثیر طولانی... (بیشتر)

من بعضی از افراد را می‌شناسم که در بعضی از ایام سال به صورت خودجوش به مدت دو هفته صبحانه و ناهار و شام مواد خیلی ساده در حد یک عدد سیب یا چند دانه خرما مصرف می‌کنند و معتقدند که این روش خیلی روی سلامتی آنها تاثیر‌گذار است. حالا چون اسلام گفته ... (بیشتر)

این ویدئو رو ببینید (لینک۲۲). 


با قانون علت و معلول عقلی هم قابل اثبات هست: یه صندلی الان توی اتاق شماست، آیا قابل قبوله که صندلیه یهو ایجاد شده؟

👤 Top Contributors