برو به محتوای اصلی

پزشکی
پزشکی
تعاریف موضوع:
دسته‌بندی
شغل یا حرفه
موضوع یا زمینه علمی

آیا در مورد پزشکی سوال دارید؟

همین الآن عضو شو و به صورت ناشناس یا عمومی سوالتو درباره پزشکی بپرس!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

به صورت دقیق نمی‌توان علت بارداری پوچ را مشخص کرد زیرا هرکسی بنا به دلایل مختلفی حاملگی پوچ را تجربه می‌کند. اما به صورت کلی پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که گاهی اختلالات کروموزومی اجازه‌ی تشکیل جنین را نمی‌دهند و آن را دفع می‌کنند. همچنین اختلال ... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

اهمیت آگاهی از تأثیر ژنتیک اعتیاد

اعتیاد یک مشکل پیچیده است و عوامل بسیار زیادی در بروز آن نقش دارند. ژنتیک یکی از عوامل بروز اعتیاد است. اما بهتر است بدانید که تنها یک ژن مخصوص در بروز اعتیاد موثر نیست بلکه چندین ژن مختلف در اعتیاد تاثیرگذار هستند.... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

سندروم داون

سندروم داون به علت تکثیر اضافی ژن‌های کروموزوم 21 به وجود می‌آید. طبق گزارشات یک نفر از هر 1000 نوزاد به این سندروم مبتلا می‌شود. سندروم داون در آزمایشات پیش از زایمان قابل تشخیص است. برخی از مشخصه‌های ظاهری مثل بیماری قلبی در این افراد ... (بیشتر)

پاسخاعتیاد
پویا عبدی
مشاور روانشناس

خطر سقط جنین و مرده‌زایی

سقط جنین به معنی مرگ نوزاد قبل از هفته بیست و چهار بارداری است. سقط جنین به دلایل مختلفی همچون عفونت، مشکلات کروموزمی، مشکلات تغدیه‌ای و مصرف مواد مخدر اتفاق می‌افتد. مرده‌زایی نیز به حالتی گفته می‌شود که نوزاد پس از هفته بی... (بیشتر)

پاسخسرطان
پویا عبدی
مشاور روانشناس

ملاقات منظم 

سعی کنید که هر هفته به طور منظم وقتی برای ملاقات با بیمار داشته باشید. ملاقات با عزیزان در بالا بردن روحیه بیماران سرطانی بسیار مؤثر است؛ چرا که دریافت حمایت اجتماعی از جانب اطرافیان به فرد این احساس را می‌دهد که در مبارزه با این ب... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

داروهای اعصاب و روان

برخی از داروهایی که برای درمان بیماری‌های روانی مانند اسکیزوفرنی، افسردگی، پارکینسون و... مورد مصرف قرار می‌گیرند، در دوران شیردهی آسیب‌زا هستند. به همین دلیل باید به پزشک مراجعه کنید. در چنین مواقعی پزشک دوز پایین‌تر داروها و ی... (بیشتر)

پاسخاعتیاد
پویا عبدی
مشاور روانشناس

تاثیر اعتیاد والدین بر سلامت جسمانی کودکان

کودکانی که در خانواده‌های معتاد زندگی می‌کنند به احتمال بیشتری به انواع بیماری‌ها از جمله انتریت، کولیت و آسم دچار می‌شوند که همگی ناشی از استرس و استشمام دودهای ناشی از استعمال دخانیات است. همچنین مسمومیت‌... (بیشتر)

پاسخاعتیاد
پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- نقش خانواده در تاثیر شدت اختلافات خانوادگی

تحقیقات نشان داده اختلافات خانوادگی، دعوا و از هم گسیختگی در بین اعضای خانواده نقش مهمی در گرایش به اعتیاد افراد خانواده دارد. فرزندان چنین خانواده‌هایی احساس امنیت نداشته و فشار روانی زیادی را تحمل... (بیشتر)

پویا عبدی
مشاور روانشناس

داروهای گروه A

داروهایی که در این دسته قرار دارند، داروهای مجاز هستند و در سه ماه اول بارداری خطری برای جنین ندارند. داروهایی مثل فروس سولفات، کلسیم فورت جوشان، لووتیروکسین، مولتی ویتامین مینرال، ویتامین B و ویتامین B6 از جمله داروهای این طبقه محسوب... (بیشتر)

پاسخاعتیاد
پویا عبدی
مشاور روانشناس

نقائص هنگام تولد

این موضوع، مربوط به سلامت نوزاد است که ممکن است هنگام تولد، اعضای خاصی را نداشته باشد و یا در رشد اندام‌ها آنها نقایصی وجود داشته باشد. همین شرایط می‌تواند مشکلاتی را در بهداشت عمومی بدن و وضعیت کلی زندگی او به وجود بیاورد.

انقباض جس... (بیشتر)

👤 Top Contributors