برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

روش‌های ترک اعتیاد در خانه چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

ترک ناگهانی

بسیاری از افراد یا خانواده‌های آن‌ها، معتقدند که ترک باید یکباره و برای همیشه اتفاق بیفتد. در حالی که اعتیاد بیماری است که علاوه بر جسم، روان فرد را نیز بیمار می‌کند. ترک کامل زمانی اتفاق می‌افتد که نه تنها اعتیاد از جسم فرد بیرون برود بلکه ذهن او نیز از این مسئله پاک شود. ترک ناگهانی تنها به بعد جسمانی می‌پردازد و منجر به سم‌زدایی بدن می‌شود. اما ذهن و روان فرد بدون درمان رها شده و درگیر اعتیاد باقی می‌ماند. از آنجایی که ریشه اعتیاد نیز اکثراً عوامل درون روانی است، افرادی که روش‌های ترک ناگهانی را انتخاب می‌کنند یا به اجبار اطرافیان آن را انجام می‌دهند، در بلندمدت دوباره به مصرف مواد سوق پیدا می‌کنند.

ترک تدریجی

در ترک تدریجی فرد به مرور از میزان مصرف خود کم می‌کند تا زمانی که مصرف به صفر برسد و کاملاً قطع شود. این روش به خصوص در مورد مواد مخدری نظیر تریاک، شیره، مورفین و... بسیار به کار می‌رود. مزیت این روش این است که در این حالت شما علائم جسمانی و روانی ناخوشایند کم‌تری را تجربه می‌کنید و به تدریج بدنتان وابستگی خود را به مواد از دست خواهد داد.

منبع: ترک اعتیاد در خانه | ۳ روش برتر۶۵

بیشتر افرادی که برای اولین بار تصمیم به ترک می‌گیرند، روش ترک اعتیاد در خانه رو انتخاب می‌کنن. همچنین افرادی که هزینه لازم جهت پرداخت به کلینیک‌ها یا کمپ‌ها رو ندارن، از روش ترک در خانه استفاده می‌کنن. برای ترک در خانه، از قرص متادون و یا قرص ب2 استفاده می‌شه. اما باید دوز مصرفی رو بدونید وگرنه ممکنه خود این قرص‌ها هم باعث یه اعتیاد جدید در شما بشه و شما به اون‌ها وابسته بشید.