برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

دلایل روانشناختی سردمزاجی زنان بعد از زایمان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

افسردگی دلیل اصلی سردمزاجی

از هر صد نفری که زایمان می‌کنند ده تا پانزده نفر دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند. افسردگی پس از زایمان به دلایلی مثل مشکلات بارداری، اختلالالت هورمونی، استرس و غیره به وجود می‌آید. به همین دلیل پس از زایمان میل جنسی زن به شدت کاهش می‌یابد و هیچ لذتی از رابطه جنسی نمی‌برد.

علاقه نداشتن به رابطه جنسی، سردمزاجی نیست

فعل و انفعالات هورمونی که به دلیل زایمان در بدن زن اتفاق می‌افتد، پیامد‌های روحی و روانی زیادی با خود به همراه دارد. یکی از آنها بی‌علاقگی به رابطه جنسی است. در مدت زمانی که زن نیازمند آمادگی برای رابطه جنسی دوباره است، برخورد مرد بسیار مهم است و تاثیر زیادی در شرایط روحی زن دارد.

رابطه خستگی و سردمزاجی

بارداری، زایمان و بچه‌داری قوای جسمی زن را به شدت تحلیل می‌برد و  بطور طبیعی تمایل او برای رابطه جنسی کاهش می‌یابد. به همین دلیل بهتر است مرد در نگهداری از بچه به همسر خود کمک کند و ساعاتی برای استراحت زن نیز در نظر گرفته شود تا خستگی باعث مشکلات جنسی و زناشویی نشود.

نگرانی از وضعیت جسمی

زایمان باعث تغییرات زیادی مثل اضافه وزن در ظاهر زن می‌شود و ممکن است برخی از زنان، از این تغییرات احساس خجالت کنند و به همین دلیل از رابطه جنسی سرباز زنند. باید به زنان اطمینان داد که این تغییرات ظاهری طبیعی است و به تدریج به حالت قبل باز می‌گردد.

معذب بودن زن از حضور فرزند دلیل پنهان سردمزاجی

ممکن است حضور نوزاد در اتاق خواب، زن را برای رابطه جنسی معذب کند. برای فرزندپروری صحیح بهتر است اتاق نوزاد از همان ابتدا جدا باشد و مادر برای شیر دادن و انجام کارهای نوزاد به اتاق او برود ولی برخی از مادران برای دسترسی راحت به نوزاد، او را به اتاق خود می‌آورند که این باعث مشکلاتی برای نوزاد و والدین می‌شود.

سردمزاجی به خاطر نگرانی از بارداری دوباره

تولد فرزند اول، سختی‌های زیادی برای مادر به همراه دارد و توان او را به شدت کاهش می‌دهد. به همین دلیل ممکن است زن نگران بارداری مجدد خود باشد و از رابطه جنسی سر باز زند.

منبع: سردمزاجی زنان بعد از زایمان | دلایل کامل + روش درمان۱۴۳