برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۴ ماه پیش پرسیده شده

برای ساختن وحدت در خانواده چه باید کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

برای ساخت خانواده‌ای وحدت‌ یافته چند راهکار کلی وجود دارد که به سه دسته تقسیم می‌شوند. شما برای این کار نیاز دارید تا ارتباط بین خودتان و دیگر اعضا را اصلاح کنید، زمان باهم بودن خانواده و تفریح مشترک را افزایش دهید و در نهایت تقسیم وظایف و مسئولیت‌پذیری افراد را مدیریت کنید. وحدت خانواده در واقع کمال مطلوب انسجام خانواده محسوب می‌شود که در نهایت یک خانواده سالم را تشکیل می‌دهد. 

برای رسیدن به وحدت خانوادگی راهکارهایی وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند:

الف) وحدت خانواده ارتباطات را بیشتر می‌کند

1. ارتباط موثر برقرار کنید

تمتم اعضای خانواده و به خصوص خود شما مهم و ارزشمند هستید. پس به نیازهای خود اهمیت داده و اگر دیگر اعضا هم باید آن‌ها را بدانند، نیازتان را بیان کنید. برای این کار علاوه بر صمیمیتی که با خانواده خود دارید باید در بیان خواسته‌هایتان هم با آن‌ها صادق باشید. مودب بودن را فراموش نکنید؛ اگر با خشونت و پرخاش خواسته خود را بیان کنید، علاوه بر مختل شدن صمیمیت و وحدت، اعضای خانواده هم در برابر شما حالت دفاعی گرفته و نیاز شما برطرف نمی‌شود. قبول مسئولیت در خانواده به شکل‌گیری ارتباط موثر میان آن‌ها کمک می‌‌کند.

2. صبور باشید، بالعکس دیگران

معمولا زمانی که افراد برای صبور بودن تلاش می‌کنند، شتاب‌زدگی دیگران، بی‌قراری، بی‌ادبی یا خشونت و جر و بحث، صبر آن‌ها را هم لبریز می‌کند. تنها راه‌کار آن است که برای این موقعیت‌ها آمادگی داشته باشید. بدانید که دیگران تحمل شما را به چالش می‌کشند پس خودتان را آماده کنید. بدون آن که خشونت و بی‌احترامی کنید پای حرفتان بایستید و قاطع باشید و اصرار داشته باشید که برای گفت‌وگو هستید. صبور بودن اعضای خانواده علاوه بر حفظ وحدت، به انسجام خانوادگی نیز کمک می‌کند. 

3. دوستانه بودن را تمرین کنید

اگر اول صبح برای همه خوش‌برخورد باشید، آن‌ها تمام روز با شما خوش‌برخورد خواهند بود. زمان بگذارید و رفتار و ژست‎‌های مهربان و دوستانه را با اعضای خانواده خود تمرین کنید. برای دوستانه بودن نیاز به انجام کار سختی نیست؛ می‌تواند از یک ارتباط چشمی، لبخند و یک صبح به خیر شروع شود. 

ب) وحدت در خانواده همکاری با یکدیگر

1. روال خانوادگی داشته باشید

روال‌های خانوادگی باعث می‌شود اعضای خانواده بدانند در هر زمان مشخص چه اتفاقی می‌افتد. روالی مانند ساعث 10 شب برای شام، می‌تواند زمانی برای دور هم جمع شدن خانواده نیز باشد. روال‌ها، زندگی را قابل پیش‌بینی می‌کنند. توجه کنید که برای ایجاد این روال انعطاف داشته باشید و برای تغییر آن از نظر اعضا استفاده کنید. همچنین می‌توانید روال‌های طولانی‌تر مانند هفتگی یا سالانه هم ایجاد کنید. زمان فیلم دیدن هفتگی یا زمان سفر چند روزه خانوادگی در یک سال هم می‌تواند از این نمونه‌ها باشد.

2. کارهای فردی، برای خود هر فرد است

در خانواده، هر کسی باید گلیم خودش را از آب بیرون بکشد. بار کارهای فردی هر عضو نباید به دوش دیگران بیفتند. هر بار که هر فرد وظایف خود را به درستی انجام بدهد احترام بین اعضای خانواده بیشتر می‌شود. برای کودکان و نوجوانان نقش‌ها و وظایف جابجا کنید، این کار برای‌شان مفیدتر خواهد بود. علاوه بر کارهای شخصیشان، کارهای دیگری همچون خرید کردن، شستن ظرف‌ها و استفاده از ماشین لباس‌شویی یا حتی پخت‌وپز را بین اعضای خانواده به صورت چرخشی تغییر دهید. این‌گونه هم خسته نمی‌شوند و هم مهارت‌های مختلف را برای خودکفایی خود یاد می‌گیرند. 

ج) مثل یک خانواده دور هم جمع شوید

1. وحدت خانواده در اولویت است

اعضا باید یاد بگیرند که خانواده را در اولویت خود قرار دهند. این می‌تواند به معنای هزینه دادن در بخش‌های دیگر باشد. اما این هزینه‌ها در نهایت به وحدت خانواده شما کمک می‌کند. سعی کنید برنامه‌های کاری‌تان را پیش از برنامه‌های خانوادگی قرار ندهید تا با آن‌ها تداخل نکند. شاید این کار برای شما سخت باشد اما ارزشش را دارد. اگر برایتان ممکن است، در برنامه بیرون رفتن یا دور هم جمع شدن خانواده حضور داشته باشید.

2. سنت‌های خانوادگی تاکید بر وحدت خانواده

سنت‌های خانوادگی باعث حس پویایی و وحدت در خانواده شما می‌شود. مثل جمع شدن شب یلدا، نوروز یا مناسبت‌های مذهبی که بستگی به خودتان دارد. سنت‌های هفتگی هم می‌توانید طراحی کنید. پنج‌شنبه‌ شب‌ها برای بازی دسته جمعی، صبح‌های جمعه کله‌پاچه یا چهارشنبه‌ ظهرها قورمه‌سبزی. این عادت‌های کوچک به حفظ وحدت خانوادگی کمک بسیاری می‌کند. 

منبع: وحدت خانوادگی | راه‌هایی برای ایجاد وحدت در خانواده

سوالات مشابه

آمار سوال

۲۱ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۴ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه