برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۶ ماه پیش پرسیده شده

تکنیک‌های مؤثر در آموزش زبان انگلیسی به کودکان کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- آموزش زبان انگلیسی به کودکان در جریان بازی و فعالیت بدنی

تلاش کنید تا از زبان انگلیسی در جریان فعالیت‌های کودک استفاده کنید و آن را به زندگی روزمره پیوند بزنید. برای مثال شما می‌توانید برخی افعال را با استفاده از نوارهای صوتی به کودک آموزش دهید و از او بخواهید زمانی که این افعال را می‌شنود پاسخ حرکتی مرتبط با آن را انجام دهد.

برای مثال هنگام شنیدن کلمه ایستادن بایستد و یا با شنیدن کلمه رقصیدن شروع به رقصیدن کند. این تمرین‌های حرکتی باعث می‌شود تا کلمات به میزان بیشتر در ذهن تحکیم شوند و کودک بیشتر آن‌ها را به خاطر بسپارد. همچنین این فعالیت می‌تواند به صورت بازی و خنده در کنار والدین صورت بگیرد و برای کودکان جذاب باشد.

2- داشتن برنامه منظم با زمان‌های محدود

یکی از مسائلی که والدین و معلمان باید حتماً آن را در نظر بگیرند این است که کودکان نمی‌توانند همانند بزرگسالان به مدت طولانی به موضوعات درسی توجه کنند. آن‌ها برای یادگیری به زمان‌های کمتر اما برنامه‌های منظم‌تری نیاز دارند. در نتیجه تلاش کنید تا هر روز زمان‌های کوتاهی را به یادگیری زبان انگلیسی اختصاص دهید. در همین زمان‌ها نیز تلاش کنید تا فضایی صمیمانه و جذاب فراهم کنید تا کودک به این موضوع علاقه‌مند شود و خودش تمایل پیدا کند که آن را دنبال کند.

3- استفاده از مفاهیم آشنا برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان

تلاش کنید تا هنگام آموزش زبان انگلیسی، لغات، جملات، داستان‌ها و تصاویری را آموزش دهید که کودک با آن‌ها آشنایی دارد و در زبان مادری می‌تواند به خوبی در مورد آن‌ها صحبت کند. زمانی که مفهومی هنوز در زبان مادری نیز برای کودک غریب و ناشناخته باشد مسلما در زبان انگلیسی به دشواری می‌تواند آن را یاد بگیرد.

4- استفاده از سیستم تقویت و پاداش

کودکان تا حد زیادی به دریافت تشویق و پاداش بیرونی نیاز دارند و این امر حتی در میزان یادگیری آن‌ها نیز مؤثر است. درنتیجه لازم است که برای آن‌ها تعریف کنید که چه زمانی در مورد تکلیف درسی خود به موفقیت دست می‌یابند و در صورت دست‌یابی به عملکرد مناسب به آن‌ها پاداش بدهید. استفاده از ستاره‌ها، دادن برچسب‌های عروسکی و موارد این چنینی پس از هر بار موفقیت به کودک انگیزه می‌دهد تا به یادگیری خود ادامه دهد و در این مسیر متوقف نشود.

منبع: آموزش زبان انگلیسی به کودکان | 5 روش جالب برای آموزش زبان به کودکان۷