برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۶ ماه پیش پرسیده شده

نحوه برخورد با فرزند معتاد چگونه باید باشد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

باید کاملا پدرانه از همه مهم‌تر دوستانه با او برخورد کرد، نیازهایش را پرسید زیرا او یک بیمار است و پزشک باید درد بیمار را بداند سپس با کمی صحبت او راضی به رفتن در کمپ ترک اعتیاد میکنم.

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- تقویت رابطه والد فرزندی هنگام برخورد با فرزند معتاد

افراد هنگامی‌ که درگیر اعتیاد می‌شوند بیش از هر زمان دیگری از نظر روانی آسیب‌پذیر هستند و به حمایت اطرافیان خود نیاز دارند. این در حالی است که مصرف مواد توسط آن‌ها و بی‌توجهی به پیامدهایی که اعتیاد برای خود و اطرافیان به بار می‌آورد معمولاً خشم خانواده را برمی‌انگیزد و باعث ایجاد شکاف بین والدین و فرزند می‌شود.

در این شرایط برای اینکه بتوانید ارتباطات خود را با فرزند جوانتان حفظ کنید این مسئله را به یاد داشته باشید که کاهش حمایت‌های اجتماعی و طرد شدن از جانب عزیزان با افزایش فشار روانی بر فرد معمولاً به شدت گرفتن اعتیاد سرعت می‌بخشد. در نتیجه تلاش‌ها باید به گونه‌ای باشد که فرد بتواند محیط خانه را امن بپندارد و در مورد نگرانی‌ها و مشکلات خود با پدر و مادر صحبت کند. برای اینکه بتوانید چنین ارتباطی را در این شرایط دشوار پرورش دهید لازم است که با مهارت جرات‌مندی آشنا باشید و رابطه خود را بر این اساس استوار کنید.

این مهارت به شما می‌آموزد که در عین حال که به فرزندتان کمک می‌کنید بتوانید بدون خشونت و به طور منطقی با خواسته‌های نا به جای او مخالفت نمایید و از این طریق نوعی تعادل در میزان حمایت خود ایجاد کنید. برای آشنایی و تمرین این مهارت در این شرایط مراجعه به یک روانشناس می‌تواند کمک‌کننده باشد. همچنین توجه به نکات زیر نیز می‌تواند در تقویت ارتباط شما مؤثر باشد:

- حفظ احترام و خودداری از رفتارهای توهین‌آمیز

- تمرکز کردن به نقاط قوت فرد و بازخورد دادن به فرزند یا جوان معتاد در مورد آن‌ها

- نشان دادن پذیرش و درک متقابل در برابر مشکلات فرزند یا جوان معتاد

- تلاش برای به حداقل رساندن رفتارهای پرخاشگرانه کلامی و غیرکلامی 

2- تمرکز بر توانمندی‌های فرزند معتاد و ترغیب او برای استفاده از درمان‌های نوین  

بسیاری از والدین که با اعتیاد فرزند خود دست و پنجه نرم می‌کنند نمی‌دانند که با چه روشی می‌توانند فرزند خود را برای ترک و دریافت درمان مناسب متقاعد کنند چراکه اغلب افرادی که مواد مصرف می‌کنند اعتیاد خود را منکر می‌شوند و یا از روش‌های ترک می‌هراسند. در حالی که امروزه روش‌های نوینی در ترک اعتیاد استفاده می‌شود که در آن فرد علائم ترک کمتری را تجربه می‌کند و درنتیجه مانند سابق دچار دردهای جسمانی و علائم آزاردهنده نمی‌شود. از جمله این روش‌ها می‌توان به درمان‌های دارویی برای سم‌زدایی اشاره کرد.

قرار گرفتن این درمان‌ها در کنار روش‌های روانشناختی نظیر درمان‌های شناختی رفتاری آسیب‌های روانی ناشی از اعتیاد را جبران می‌نماید و در نتیجه با کاهش میزان ولع و وسوسه در فرد به او کمک می‌کند تا بتواند پرهیزی ماندگار را تجربه کند. به همین منظور لازم است که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید و با تمرکز بر توانایی‌های فرزندتان او را به امتحان درمان‌های نوینی که در زمینه اعتیاد وجود دارد سوق بدهید. روانشناسان متخصص در حیطه اعتیاد می‌توانند به شما کمک کنند تا بتوانید اطلاعات خود را در این زمینه به روز کنید و در مورد نحوه ترغیب فرزندتان برای مراجعه به مراکز درمانی آگاهی بیشتری کسب نمایید.

3- خودداری از زور و اجبار هنگام برخورد با فرزند معتاد

بسیاری از پدر و مادرها بدون اینکه بدانند رفتار آن‌ها چه تأثیری بر فرزندشان می‌گذارد برای ترک دادن فرد از روش‌هایی استفاده می‌کنند که احتمال آسیب را دو چندان می‌کند. برای اینکه شما نیز در این تله گرفتار نشوید این مسئله را در نظر بگیرید که اعتیاد اغلب از مسائل روانی و اجتماعی نشات می‌گیرد و به نوعی بیماری مغزی منجر می‌شود. در نتیجه برای دست یابی به یک ترک موفق، علل و عوامل زیربنایی آن باید تحت درمان قرار بگیرد و به پیامدهای روانی و مغزی ناشی از آن نیز پرداخته شود.

استفاده از روش‌های زوری و اجباری نظیر بستن فرد و یا فرستادن او به کمپ‌های اجباری تنها باعث سم‌زدایی یا پاک شدن بدن از مواد می‌شود اما تأثیری بر ریشه‌های روانی اعتیاد نمی‌گذارد و پیامدها و آسیب‌های آن را جبران نمی‌کند. در نتیجه فرد پس از هر بار ترک مجدداً به سمت مواد کشیده می‌شود و شما را بیش از پیش ناکام و ناامید می‌سازد. از همین رو امروزه این روش‌ها منسوخ شده و دیگر استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود. به همین خاطر لازم است که از انجام این رفتارها و این روش‌ها بپرهیزید و به فکر جایگزین‌های مفیدتر و پایدارتری باشید.

منبع: فرزند معتاد | با جوان معتاد چگونه برخورد کنیم؟۱۱