برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
ماه گذشته پرسیده شده

دلایل تمایل افراد به رابطه با متاهل‌ها در جامعه چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. کمبود اعتماد به نفس و احساس ناامنی

گرایش افراد به این نوع روابط می‌تواند دلایل بنیادی و ریشه در روابط ابتدایی و خانوادگی فرد داشته باشد. یکی از عواملی که در گرایش به این نوع روابط تاثیرگذار است، کمبود اعتماد به نفس و کمبود محبتی است که از روابط کودکی فرد به وجود می‌آید. فردی که به هر دلیلی در خانواده توجه لازم و کافی را از والدین دریافت نکرده و روابط عاطفی قوی با پدر و مادر را ایجاد نکرده است، در بزرگسالی هم نوعی احساس ناامنی در روابط را تجربه خواهد کرد. گاها والدین در دوره‌ای حضور فیزیکی یا روانشناختی کافی نداشته یا به طور ناخواسته به هر دلیل (بیماری، جدایی، مشکلات، ناآگاهی و...) کودکان را تا حدی نادیده گرفته یا حمایت عاطفی کافی را برای آنان فراهم نمی‌کنند. 

2. احساس طردشدگی و بی‌ارزشی

در این موارد کودکان با نوعی احساس طرد شدگی رشد می‌کنند و به این دلیل که احساس ایمنی و محبت کافی را دریافت نکرده‌اند به طور ناخودآگاه در بزرگسالی هم ارزش کمتری برای خود در روابط قائل می‌شوند و نیاز بیشتری برای وابستگی شدید در روابط حس می‌کنند. در این موارد بیشتر این احتمال وجود دارد که این افراد درگیر روابطی شوند که اولویت کمتری داشته باشند و وابستگی شدیدی را در روابط تجربه کنند. از طرفی این افراد به شدت دنبال پایگاه امنی برای تکیه کردن هستند، و به دلیل نیازهای عاطفی شدید خیلی زود در این نوع روابط درگیر و وابسته می‌شوند. شخصیت‌های وابسته ممکن است با وجود اذیت و آزار همچنان به ماندن در این رابطه اصرار ورزند. 

3. مسائل زندگی و مشکلات مالی

در خیلی از موارد افرادی که تمایل به رابطه با متاهل‌ها دارند، مشکلات زیادی از جمله مشکلات مالی، خانوادگی، یا احساس ناتوانی در حل مسائل به تنهایی را تجربه می‌کنند. نداشتن مهارت کافی در حل مسائل این حس را در فرد ایجاد می‌کند که برای مقابله با مشکلات، نیاز به شخصی دارد که سنگینی بار آن را به دوش بکشد، خیلی از افراد متاهل برای آنکه بتوانند نفر سوم را در رابطه نگه دارند از نظر مالی، عاطفی و معنوی حمایت‌های زیادی می‌کنند تا جایی که نفر سوم احساس می‌کند که بدون او نمی‌تواند به زندگی ادامه دهد. اما با توجه به اینکه نفر سوم رابطه بودن با خود دردسرهای زیادی به همراه می‌آورد در واقع در طولانی‌مدت به مشکلات فرد افزوده می‌شود. 

4. جذابیت و تنوع‌طلبی 

رابطه با فرد متأهل برای هر دو طرف می‌تواند در ابتدا جذابیت و تنوع زیادی به همراه داشته باشد. خیلی اوقات افرادی که وارد این روابط می‌شوند، تا حد زیادی نیاز به هیجان‌طلبی و تنوع‌طلبی‌شان برآورده می‌شود. فرد متأهلی که به هر دلیل در رابطه خود دچار مشکل و سردی شده و دنبال راهی برای فرار از زندگی پر از مشکل خود است، اگر به هر دلیل احساس تعهد و پایبندی کافی نداشته باشد می‌تواند به سمت روابط با افراد خارج از خانواده کشیده شود.

منبع: ۱تمایل به رابطه با متاهل‌ها | علل پنهان در ناخودآگاه۲