برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۷ ماه پیش پرسیده شده

نحوه رفتار با بچه اول هنگام تولد بچه دوم چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- در مورد نحوه برخورد با نوزاد به کودک آموزش دهید

مراقبت از کودک تازه متولد شده زمانی که شما کودک دیگری در خانه دارید اهمیت بسیاری دارد. در این شرایط باید در مورد نحوه تعامل با نوزاد به فرزند اول خود آموزش‌هایی را ارائه دهید. برای مثال به او نشان دهید که چگونه باید با کودک بازی کرده و ارتباط مناسب برقرار کند.

در همین راستا می‌توانید الگوی او شوید و به او یاد بدهید که چه کارهایی را انجام دهد. تشویق کردن کودک در این مسیر کمک بسیاری به شکل‌گیری رفتارهای مناسب می‌کند. به همین خاطر می‌توانید هر بار که فرزند اول شما از نوزاد مراقبت مناسبی به عمل می‌آورد یا به شیوه درستی با او رفتار می‌کند به طور کلامی یا غیرکلامی به او پاداش دهید. این رفتار می‌تواند در تقویت ارتباط کودک با خواهر یا برادر جدید نیز تأثیر بسزایی داشته باشد.

2- مراقبت غیر مستقیم 

بسیاری از کودکان ممکن است هنگام تعامل با خواهر یا برادر کوچک‌تر ناگهان رفتارهای پرخاشگرانه‌ای از خود نشان دهند. به همین خاطر بهتر است تا زمانی که در مورد سازگار شدن فرزند اولتان با تولد کودک جدید مطمئن نشدید آن‌ها را با یکدیگر تنها نگذارید و همواره به طور غیرمستقیم مراقب رفتارهای او باشید. هنگامی که او رفتار خشن و نامناسبی انجام می‌دهد تلاش کنید تا به وسیله اسباب‌بازی‌ها یا یک وسیله سرگرم‌کننده دیگر حواس او را پرت کنید.

توجه داشته باشید که نحوه واکنش شما تا حد زیادی می‌تواند در تکرار رفتار کودک نقش داشته باشد. برای مثال اگر واکنش تندی نشان دهید احتمال آنکه فرزند شما مجددا رفتار خود را تکرار کند، افزایش خواهد یافت. در نتیجه تلاش کنید که به طور غیرمستقیم ناظر ارتباط میان فرزندان خود باشید.

3- ابراز محبت بیشتر

هنگام تولد فرزند جدید در خانواده، کودک بزرگ‌تر شما نیاز بیشتری به مهر و محبت شما دارد. به همین خاطر تلاش کنید که محبت خود را بیشتر به او ابراز کنید. برای مثال تلاش کنید تا در طول روز بیشتر به او بگویید که دوستش دارید، بیشتر او را در آغوش بگیرید و زمان‌های خاصی را برای بازی با او یا کتاب خواندن در کنار او اختصاص دهید. این فعالیت‌ها به فرزند شما اطمینان می‌دهد که همچنان به او اهمیت می‌دهید و در نتیجه کم‌تر به خاطر تقسیم توجه شما دچار اضطراب و نگرانی خواهد شد.

4- از روش‌های درست تنبیه استفاده کنید

ممکن است کودک با وجود تمام آموزش‌هایی که به او درباره رفتار با خواهر یا برادر کوچک‌تر می‌دهید بازهم  به مرور بدرفتاری‌هایی داشته باشد و همچنین اقدامات پرخاشگرانه‌ای را علیه فرزند کوچک‌تر انجام دهد. در این شرایط ممکن است بسیار عصبانی شوید و بخواهید کودک را به خاطر این رفتارها تنبیه کنید.

اما پیش از هر چیز باید توجه داشته باشید که انتخاب شیوه‌های غلط تربیتی می‌تواند منجر به تشدید شدن مشکلات کودک شود. در نتیجه برای تنبیه نیز باید به فکر سالم‌ترین و مناسب‌ترین راه باشید. در این شرایط معمولا استفاده از تکنیک وقفه تربیتی یکی از بهترین گزینه‌هاست.

5- دادن پاداش کلامی

کودکان تا حد بسیار زیادی به دریافت پاداش‌های بیرونی در تقویت رفتار وابسته هستند. با این حال پاداش همواره به معنای خرید کادو و جایزه برای کودک نیست. بلکه استفاده از کلمات مشوق نیز می‌تواند تأثیر شگرفی بر روی کودک داشته باشد. به این منظور زمانی که می‌بینید فرزندتان با خواهر یا برادر کوچک‌تر برخورد مناسبی دارد با گفتن جملاتی نظیر "چه برادر بزرگی!" می‌توانید او را تشویق کنید. همچنین اگر تشویق‌های کلامی شما همراه با بوسیدن یا در آغوش گرفتن کودک باشد می‌تواند تأثیرات بیشتری داشته باشد.

منبع: رفتار با بچه اول هنگام تولد بچه دوم۷