برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۹ ماه پیش پرسیده شده

ویژگی‌های نوجوان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

انرژی، هیجان و تجربیات متفاوت از ویژگی‌های نوجوان

همانطور که در بالا اشاره کردیم، در دوران نوجوانی هر فردی شرایط مختلفی را تجربه می‌کند. هیچ کدام از نوجوانان مثل هم نیستند و هر کدام سال‌های نوجوانی خود را به صورت کاملاً منحصر به فرد تجربه می‌کنند. تأثیرات والدین و ویژگی‌های فرهنگی از طرق مختلف بر رشد نوجوانان تأثیر می‌گذارد. با این حال، همه آن‌ها به طرف تغییرات هورمونی و تغییرات جسمی که به شکل‌گیری احساس استقلال و هویت آن‌ها کمک می‌کند، می‌روند.

مستقل، احساسی و عصبی

برخی از نوجوانان در این دوران تمایلات بسیار زیادی برای استقلال پیدا می‌کنند. از طرفی دیگر ممکن است به دلیل همین تمایل خلق و خو، رفتارهای عجیبی به همراه پرخاشگری از خود نشان دهند. اگرچه همه نوجوانان عصبانی نمی‌شوند اما بیشتر آ‌ن‌ها این احساسات ضد و نقیض را تجربه می‌کنند. احساس استقلال در دوران نوجوانی یک نوع اعلام زنگ است که فرد می‌تواند در دوران بزرگسالی از پس زندگی شخصی خودش برآید.

نوجوانان با احساس استقلال، با مفهوم هویت شخصی آشنا می‌شوند. البته گاهی بر سر همین احساس با خانواده خود دچار بحث‌های کلامی و در موارد بسیار حاد آن فرد به برخورد فیزیکی هم دست می‌زند. البته والدین در کنترل این احساس خشم و عصبانیت نوجوان خود می‌توانند نقش بسیار مهمی را ایفا کنند.

پرانرژی، پرماجرا و ریسک پذیر از ویژگی‌های نوجوان

در این دوران الگوهای خواب فرد ممکن است تغییر کند چون نوجوانان غالباً پر از انرژی هستند و ترجیح می‌دهند دیرتر از دیگران بخوابند. همچنین بروز رفتارهای ماجراجویانه و یا ریسک پذیر غیرمعمول نیست. نوجوانان غالباً نیاز به هیجان و ماجراجویی دارند که بعضی اوقات باعث می‌شود آن‌ها از خطرات احتمالی درگیر در فعالیت‌های ریسک پذیری، مانند آزمایش مواد مخدر غافل شوند.

بلوغ جسمی، هورمونی، آگاهی جنسی و اجتماعی 

نوجوانان ممکن است شکاف‌های رشد قابل توجهی را در سنین 13 تا 18 سالگی تجربه کنند زیرا دختران نوجوان شروع به تولید استروژن بیشتری می‌کنند. آن‌ها وزن اضافه می‌کنند و قاعدگی‌شان آغاز می‌شود.

پسران نوجوان نیز تغییرات هورمونی را تجربه کرده و تولید بیشتر تستوسترون را شروع می‌کنند. تغییرات بدنی که در پسران بزرگسال شایع است شامل رشد موهای صورت و افزایش قابل توجه وزن است. تغییرات جسمی و هورمونی همچنین باعث افزایش آگاهی جنسی شده و باعث می‌شود بسیاری از نوجوانان شروع به آزمایش جنسی خود کنند و نسبت به بدن خود و بدن جنس مخالف بسیار کنجکاو می‌شوند.

منبع: ویژگی‌های نوجوان و دوران نوجوانی را به طور علمی بشناسید۷