برو به محتوای اصلی
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۸ ماه پیش پرسیده شده

انواع اعتیاد به اینترنت کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. اعتیاد به بازی کامپیوتری

افرادی که درگیر اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری هستند، عمدتا کودکان و نوجوانان تنهایی می‌باشند که در برقراری ارتباط با همسالان خود دچار مشکل می‌شوند. آن‌ها ساعت‌ها پای بازی می‌نشینند و این مسئله باعث می‌شود که در مدرسه به مشکل بر بخورند و دچار افت تحصیلی شوند و از نظر جسمانی نیز به مشکلاتی مانند خشکی چشم، دست درد، عدم رعایت بهداشت شخصی و... دچار شوند. از جمله دلایل اعتیاد به بازی کامپیوتری در کودکان می‌توان به عدم توانایی کودک در برقراری رابطه با همسالان، مشکلات محیط خانه و خانواده، اختلالات روانی، جذابیت بازی‌های کامپیوتری و... اشاره داشت.

اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری در بزرگسالان نیز مشاهده می‌شود. در این حالت فرد ساعت‌های طولانی به بازی کامپیوتری مشغول است که این مسئله مشکلات فراوانی در زندگی‌اش به دنبال دارد. در مورد علل اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری در بزرگسالان می‌توان به عدم توانایی ارتباط با افراد دیگر، عدم مهارت‌های اجتماعی، مشکلات ارتباطی با همسر و... توجه داشت.

2. اعتیاد به محتوای غیراخلاقی

اعتیاد به محتوای غیراخلاقی یعنی استفاده وسواس‌گونه و اجباری از محتوای پورنوگرافیک مانند دیدن، خواندن و نوشتن است. این افراد اگر در حال استفاده از محتوای غیراخلاقی هم نباشند، مشغله‌های ذهنی دائمی نسبت به محتوای غیراخلاقی دارند. برای این افراد مشکلات زیادی در دنیای واقعی پیش می‌آید و می‌تواند زندگی فرد را مختل کند. اصلی‌ترین و بیشترین مشکل، اعتیاد به خودارضایی است. در صورت مجرد بودن، فرد دچار مشکلاتی مانند زودانزالی می‌شود و اگر فرد متاهل باشد دچار مشکلات جدی با همسر خود می‌گردد.

در اعتیاد به پورن، صحنه‌های غیراخلاقی به صورت مجازی برای فرد به مراتب تحریک‌کننده‌تر از دنیای واقعی است و فقط در حضور این محتوا تحریک می‌شود. این افراد به دلیل اینکه نمی‌خواهند با این مسائل روبرو شوند به پورن روی می‌آورند. این موضوع ممکن است به دلیل مشکلاتی مانند تجربیات تلخ گذشته، مشکلات جسمانی، عدم اعتماد به نفس و... باشد. همچنین رابطه جنسی در دنیای واقعی بسیار پیچیده است و توقعات زیادی در آن وجود دارد که محتوای این مطالب به آن‌ها نمی‌پردازند و انتظارات فرد را با یک دنیای غیرواقعی متناسب می‌کند.

3. اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی

با خبر بودن از حال دوستان و آشنایان و در جریان زندگی آن‌ها قرار گرفتن می‌تواند حس خوبی در هر کسی ایجاد کند؛ اما برای بعضی از افراد پیش می‌آید که بیش از اندازه درگیر این مسئله می‌شوند. این افراد در شبکه‌های اجتماعی فعالیت فراوانی دارند و مدام در حال چک کردن صفحات اجتماعی، دنبال کردن زندگی افراد و چت کردن با دوستان و آشنایان هستند. این مسئه باعث می‌شود تا این افراد از زندگی خود باز بمانند و نتوانند در زندگی واقعی با بقیه ارتباط برقرار کنند و مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می‌آورد.

منبع: انواع اعتیاد به اینترنت | آشنایی با 5 نوع اعتیاد به اینترنت۸