برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
پویا عبدی
مشاور روانشناس
۱۱ ماه پیش پرسیده شده

پیامدها و عوارض اعتیاد به کوکائین چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

کوکائین (cocaine) یک داروی بسیار اعتیاد‌آور است. طوری که جزء مواد محرک طبقه‌بندی شده و فروش آن غیر قانونی است. این ماده مخدر، به نام‌های راک و کک نیز شناخته می‌شود. کوکا، یک گیاه بومی آمریکای جنوبی است که کوکائین از آن ساخته می‌شود. این ماده مخدر به صورت خوردنی، کشیدنی و تزریق وجود دارد که هر کدام از این نحوه‌های مصرف، بر تشدید عوارض آن تأثیر دارد.

پیامدها و عوارض اعتیاد به کوکائین شامل موارد زیر است:

  • افسردگی و اضطراب
  • بی‌خوابی
  • ناراحتی‌های تنفسی مثل سرفه و آسم
  • پوسیدگی روده
  • مشکل در بلع
  • از دست دادن بویایی (در معتادانی که کوکائین را از طریق بینی می‌کشند).
  • خون دماغ

افرادی که درجه اعتیادشان شدیدتر است و یا مدت زمان طولانی است که به کوکائین معتاد هستند، عوارضی همچون درد قفسه سینه، حالت تهوع، تشنج خواهند داشت. حتی ممکن است به ذات‌الریه نیز مبتلا شوند.

منبع: علائم اعتیاد به کوکائین چیست و چه عوارضی دارد؟۲

پویا عبدی
مشاور روانشناس

عوارض اعتیاد به کوکائین در کوتاه‌مدت

فرد بعد از مصرف کوکائین ممکن است در کوتاه‌مدت اثرات مثبتی مانند افزایش حس اعتماد به نفس٬ سرخوشی، چابکی و بی‌خوابی را از ۳۰ تا ۶۰ دقیقه تجربه کند و پس از اتمام این زمان اثرات منفی ذهنی فرد با شدت بیشتری برمی‌گردند. در همین لحظه فرد ممکن است بعضی از عوارض مصرف کوکایین همانند افزایش تعرق، فشار خون، تنفس سریع، حالت تهوع، گشادی مردمک، توهمات مختلف و افزایش میل به خشونت را هم تجربه کنند. 

عوارض اعتیاد به کوکائین در بلندمدت

بدترین بخش کوکائین که آن را تبدیل به ماده‌ای خطرناک کرده، عوارض آن در طولانی‌مدت است. اثرات کوکائین بر بدن و روان فرد عبارتند از افسردگی، تندمزاجی، عصبی شدن، پرخاشگری بی‌دلیل، افکار پارانویا و  بی‌خوابی همه از اثرات نامطلوب مصرف کوکائین هستند. اختلالات شخصیت همراه با اعتیاد به کوکائین می‌تواند رخ دهد و یا از پیش در فرد وجود داشته باشد. 

یکی دیگر از مشکلاتی که معمولا برای استفاده‌کنندگان از مواد اعتیادآور محرک مانند کوکائین پیش می‌آید پدیده احساس حرکت حشرات و کرم‌ها در زیر پوست فرد مصرف‌کننده است‌، که به خاطر حالت غیر عادی فرد، ممکن است شخص به خودش برای رهایی از این حشرات غیر واقعی صدمه وارد کند. مصرف کوکائین توسط بینی هم می‌تواند آسیب‌هایی به بافت‌های داخل بینی وارد کند و فرد به طور مداوم درگیر خونریزی و آبریزش بینی شود، علاوه بر این مصرف کوکائین می‌تواند به عضلات بدن مخصوصا قلب صدمات زیادی وارد کند و احتمال سکته قلبی را به شدت افزایش دهد. همچنین احتمال بروز اختلالات روانی وجود دارد. 

منبع: ترک اعتیاد کوکائین | ترک کوکائین۷