برو به محتوای اصلی
سوال
مدیریت
ناشناس
۳ ماه پیش پرسیده شده

مدیریت خرج خانه چگونه میسر است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

برنامه‌ریزی کنید

میزان خرج یک ماه خود را در برگه لیست کنید تا میزان اقساط، هزینه‌های آب و برق و هزینه‌های جانبی را داشته باشید. علاوه بر این میزان خرج‌های روزانه را به طور میانگین حساب کنید تا بودجه ماهیانه‌تان را کنار بگذارید. برنامه‌های سه ماهه، یک ساله و پنج ساله خودتان را مشخص کنید و بر اساس آن، هزینه‌های خود را مدیریت کنید. 

اولویت‌بندی کردن

اولویت‌ها و ضرورت‌های زندگی‌تان را شناسایی کنید و طبق آن خرید کنید. اگر نیازی به برنج، گوشت یا تلویزیون جدید ندارید، خرید را کنسل کنید و بر اساس اولویت‌ها برنامه بریزید. مثلا اگر برای دانشگاه فرزندتان هزینه‌ای پرداخت می‌کنید، این مورد را جزء اولویت‌های زندگی‌تان بگذارید و قبل از هر چیزی، پولش را کنار بذارید.

بودجه‌بندی کنید

لیستی از فاکتورهای خرج شده تهیه کنید و به صورت میانگین روزانه مقداری پول برای خرج کردن بگذارید. جمع هزینه ماهانه را حدس بزنید و برای هر یک، در لیستی جداگانه بودجه بندی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های تقریبی‌تان را بدانید و بقیه پولتان را پس انداز کنید.

خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای

خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌تواند به شما کمک کند تا به اندازه خرید کنید. علاوه بر آن، این فروشگاه‌ها معمولا درصدی تخفیف برای مشتریان خود می‌گذارند تا خرید ارزان‌تری داشته باشند. در این فروشگاه‌ها محصولات با برندهای مختلف و قیمت‌های ارزان‌تر را خواهید دید و امکان دارد با محصولی که قیمت و کیفیت مناسب‌تری دارند، آشنا شوید. علاوه بر این‌ها، نیازی نیست که برای خرید اجناس مختلف به فروشگاه‌های مختلف بروید و در هزینه‌های حمل و نقل صرفه‌جویی می‌کنید.

تعاونی‌ها را هم در نظر داشته باشید

تعاونی‌ها از مراکز خرید دولتی هستند که همیشه تقریبا جنس‌هایشان کامل است و مزایا و تخفیف‌هایی برای خریداران اعمال می‌کنند. این مراکز تحت نظر دولت هستند و اجناس را با قیمت کمتر، برای کنترل تورم عرضه می‌کنند.

حذف هزینه‌های غیرضروری

بیشتر افراد در شرایط سخت اقتصادی، هزینه‌های غیرضروری خود را حذف می‌کنند تا مدیریت راحت‌تر و بهتر داشته باشند. در این مواقع می‌توانید کمتر به رستوران بروید، وسایل اضافی را نخرید، به جای کارواش رفتن، خودتان اتومبیل‌تان را تمیز کنید و کارهایی از قبیل را انجام دهید تا هزینه‌های غیرضروری از زندگی‌تان حذف شود.

منبع: مدیریت خرج خانه | ارائه راهکارهایی برای مدیریت خرج خانه۱۳