برو به محتوای اصلی
ناشناس
۱۱ ماه پیش پرسیده شده

راه‌های درمان خجالت کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- احساس خجالت را در خود بپذیرید

اولین قدم برای اینکه بتوانید احساس خود را کنترل کنید این است که ابتدا وجود آن را در خود بپذیرید. در حقیقت انکار وجود احساساتی که داریم بزرگ‌ترین مانع برای مقابله با آن‌هاست. انکار باعث می‌شود که شما نتوانید وجود احساس خجالت را در خود تشخیص دهید و راهی برای مقابله با آن بیابید.

2- از تکنیک‌های تنفسی برای درمان خجالت استفاده کنید

زمانی که در فردی احساس خجالت نمایان می‌شود اضطراب او نیز بالا می‌رود. این اضطراب باعث می‌شود که در انجام کارها خطاهای بیشتری صورت بگیرد و در نتیجه احساس خجالت زدگی افزایش یابد. اضطراب؛ علائم جسمانی ناخوشایندی مانند فشارخون بالا، افزایش ضربان قلب و تعرق ایجاد می‌کند. برای آنکه بتوانید این علائم را تحت کنترل خود در بیاورید، نفس‌های عمیق بکشید. تنفس عمیق نه تنها  کمک می‌کند که علائم جسمانی خود را کنترل کنید، بلکه فرصت بیشتری برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید بهترین واکنش را در آن موقعیت انجام و احتمال خجالت‌زدگی مجدد را کاهش دهید.

3- کارهایی برای پرت شدن حواس انجام دهید

در برخی از موقعیت‌ها ذهن شما بیش از حد به نشانه‌های محیطی حساس می‌شود و دائما بر اساس آن‌ها خود را ارزیابی می‌کند.در این ارزیابی‌های مکرر ممکن است که شما به این نتیجه برسید که نمی‌توانید آن‌گونه که دیگران انتظار دارند عمل کنید و همین باعث می‌شود که احساس خجالت‌زدگی کنید.

در این شرایط لازم است که بتوانید حواس خود را از چیزهایی که باعث این احساس در شما می‌شوند پرت کنید تا بتوانید به درمان خجالت خود کمک کنید. مثلا می‌توانید موسیقی مورد علاقه خود را گوش دهید یا خود را در فعالیتی که برای شما لذت‌بخش است درگیر کنید.

4- از تکنیک‌های ذهن‌آگاهی استفاده کنید

احساس خجالت‌زدگی باعث می‌شود که شما دائما در گذشته غرق شوید و به موقعیت‌هایی که در آن نتوانستید انتظارات خود و دیگران را برآورده کنید بیاندیشید. تکنیک‌های ذهن‌آگاهی به شما کمک می‌کنند از گذشته فاصله بگیرید، به طور کامل در زمان حال حضور داشته باشید و از افکار و احساسات خود کاملا آگاه بمانید اما خود را مورد قضاوت قرار ندهید. از جمله تمرین‌هایی که در تکنیک‌های ذهن‌آگاهی مطرح می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- زمان 10 تا 15 دقیقه در جایی آرام بنشینید، نفس‌های عمیق بکشید و تلاش کنید تمرکز خود را بر نحوه نفس کشیدنتان معطوف کنید.

- تلاش کنید تا آگاهی خود را از زمان حال بالا ببرید. شما می‌توانید با پرورش و تقویت حواس پنج‌گانه خود از پس این کار بر بیایید. برای این کار در مکانی آرام بنشینید و تلاش کنید با استفاده از حواس خود تمام محرک‌های محیطی را تشخیص دهید. سعی کنید تمام مواردی نظیر بوها و صداهایی را که در محیط در جریان است را مورد توجه قرار داده و پردازش کنید. استفاده از این تکنیک‌های ذهن‌آگاهی کمک فراوانی به درمان خجالت می‌کند.

منبع: درمان خجالت | راه‌های از بین بردن خجالت۶