برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

مواد مخدر افیونی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

الف) مواد مخدر یا افیون­‌های طبیعی

تریاک

منشاء تریاک گیاه خشخاش است. وقتی با تیغ کاسبرگ­‌های آن را برش می‌­دهند عصاره‌­ای از آن خارج می‌شود. این عصاره را در هوای آزاد خشک می­‌کنند و در نتیجه تریاک به دست می‌آید. خشخاش به طور کلی گیاهی است متعلق به منطقه آسیای صغیر که حدود 2500 سال قبل در محدوده مدیترانه کشت می‌شده ­است.

تریاک در گذشته مصرف دارویی داشته و از آن برای تسکین دردها استفاده می‌کردند. به دنبال خاصیت شادی بخشی این ماده اعتیاد به آن و مشکلات جسمانی، روانی و اجتماعی بوجود آمد. تریاک یکی از قدیمی‌­ترین و رایج‌ترین مواد مخدر می­‌باشد.

برای مصرف تریاک هم می­ توان آن را خورد و هم دود کرد (اصطلاحا تدخین کردن). اما تزریق آن بسیار خطرناک است چراکه مواد نامحلول در آب زیادی دارد و امکان ایست قلبی را در افراد مصرف‌کننده به وجود می‌آورد. 

مورفین در دسته مواد مخدر است

بیش از 11% تریاک از مورفین تشکیل شده‌­است. درصورتی که این ماده طولانی و مداوم مصرف شود، اعتیادآور است. اساسا عامل اصلی اختلالات و عوارض جانبی که به دنبال مصرف طولانی تریاک اتفاق می­‌افتد، مورفین موجود در آن است. این ماده با تاثیر بر دستگاه اعصاب مرکزی می‌تواند احساس درد را کاهش دهد و به شدت اعتیادآور است.

البته این ماده بیشتر از هر افیون دیگری استفاده دارویی دارد و توسط پزشکان تجویز می­‌شود. شکل دارویی آن در سه حالت خوراکی (قرص و کپسول)، تزریقی و شیاف وجود دارد و با اینکه این دارو جزء فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی است، اما بسیاری از کشورها حتی در سطح مصرف پزشکی نیز به دلیل ترس از اعتیاد آن را ممنوع اعلام کرده­‌اند.

ب) مواد مخدر یا افیون­‌های نیمه مصنوعی

هروئین

هروئین از تقطیر مورفین به دست می‌آید که اصولا به شکل پودر سفید یا قهوه­‌ای روشن یا تیره وجود دارد. گاهی برای کاهش درد تجویز پزشکی می‌­شود اما غالب موارد مصرف آن تفریحی است. نام آن نیز از واژه یونانی هیرو به معنی قهرمان گرفته­ شده­‌است. استفاده غیرپزشکی از آن تأثیرات مخربی بر کلیه، کبد، قلب و عروق و مغز دارد.

شیوه مصرف آن به سه شکل است، دودکردن (تدخین)، استنشاق (بالاکشیدن با سوراخ بینی که معمولا پس از 10 تا 15 دقیقه پس از این شکل مصرف اثرگذاری شروع می­‌شود) و تزریق که به دو شکل عضلانی و تزریق داخل رگ انجام می­‌گردد.

سرعت اثرگذاری تزریق عضلانی 5 تا 8 دقیقه بعد است و درمورد تزریق درون رگ، 7 تا 8 ثانیه که به دلیل شدت و تاثیرگذاری سریع، شیوه بسیار شایعی بین مصرف‌­کنندگان است و عوارض بسیار شدیدی را نیز در بر دارد. 

ج) مواد مخدر یا افیون­‌های مصنوعی

متادون

متادون ماده شبه مخدر صنعتی است که در جهت کاهش علائم ترک هروئین و دیگر مواد مخدر به کار می­‌رود به این صورت که عوارض جسمی و روانی ناشی از ترک را کم می­‌کند، میل به مصرف مجدد را مهار یا کم می­‌کند و نئشگی ناشی از استعمال مواد مخدر را کاهش می­‌دهد و بنابراین بیشتر کاربرد آن پزشکی است.

متادون معمولا در ترک مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرد و با نظر پزشک و به عنوان جایگزینی برای مواد مخدر تجویز می‌شود. اما نکته‌ای که وجود دارد، متادون خود اعتیادآور است و در صورت مصرف خودسرانه موجب وابستگی می‌شود. فرآیند ترک آن نیز همانند اعتیادهای دیگر به مداخلات تخصصی نیاز دارد. 

پتیدین جزئی از مواد مخدر

این ماده نیز یک داروی مخدر شبه تریاک است که برای درما‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن‌ دردهای متوسط تا شدید تجویز می‌گردد. در گذشته از محبوب‌­ترین داروهای پزشکی برای کاهش درد محسوب می‌شده. شیوه مصرف آن نیز خوراکی، تزریق داخل رگ و تزریق عضلانی می‌­باشد. این مخدر به صورت آمپول عرضه می‌شود و مصرف پزشکی دارد. اما سو استفاده از آن عوارض و وابستگی ایجاد می‌کند. 

برخی دیگر از انواع مواد مخدر در اصلاح عام

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، موادی که از خشخاش به دست می‌آیند در دسته مواد مخدر قرار می‌گیرند؛ اما در میان عموم مردم تمام مواد اعتیادآور به عنوان مواد مخدر شناخته می‌شوند. در ادامه چند نمونه از مواد اعتیاد معروف به مواد مخدر را معرفی کرده‌ایم.

حشیش

حشیش از رزین گیاه شاهدانه تولید می‌شود و به صورت تکه‌های جامد قهوه‌ای و یا مشکی وجود دارد. این ماده مخدر به همراه سیگار و یا سیگار برگ دود می‌شود. در روشی دیگر همراه با غذا و یا داخل چای مصرف می‌شود.

حشیش خاصیت ریلکس‌کنندگی دارد و حواس شنوایی و بینایی را افزایش می‌دهد. افراد مصرف‌کننده معمولا بعد از مصرف اشتهای زیادی پیدا کرده و مدام غذا می‌خورند که در اصطلاح به آن کَره‌خوری می‌گویند.

منبع: انواع مواد مخدر | معرفی انواع مواد مخدر خطرناک۱۰

سوالات مشابه

آمار سوال

۳۰ نمایش
۰ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه