برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

روش‌های ترک اعتیاد به هروئین کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

روش ترک اعتیاد به هروئین با استفاده از دارو

پرچم‌دار و مهم‌ترین دارویی که برای ترک اعتیاد به مواد مخدر از جمله هروئین مورد استفاده قرار می‌گیرد متادون است که برای ترک مواد مخدر دیگری مانند تریاک و شیره، مورفین و... نیز به کار گرفته می‌شود. مصرف متادون برای ترک اعتیاد به هروئین از آن جهت ارزشمند است که طول عمر بیشتری در بدن دارد. یعنی دیگر نیاز نیست برای جلوگیری از نشانه‌های خماری هر چند ساعت دارو یا هروئین مصرف کنید. یعنی اگر فردی قرص یا شربت متادون را مصرف می‌کند تا فردای آن روز علائمی از خماری را ندارد.

یکی از سختی‌های اصلی ترک اعتیاد به هروئین مبارزه با علائم جسمانی مرتبط با کنار گذاشتن آن است. متادون با کاهش علائم جسمانی در ترک هروئین اهمیت بسیاری دارد. ترک هروئین به کمک متادون به این صورت است که فرد تحت نظر درمانگر و پزشک متخصص شروع به مصرف متادون به جای هروئین می‌کند و به مرور مصرف خود را در مدت زمان نزدیک به شش ماه کاهش می‌دهد تا بتواند به طور کامل این ماده را کنار بگذارد. از مصرف خودسرانه متادون جدا خودداری کنید چرا که خود این دارو اعتیادآور بوده و می‌تواند به جای ترک شما را در دردسر جدیدی گرفتار کند.

درمان یابویی

ترک هروئین به روش سنتی با بستن و زندانی کردن معتاد (روش سقوط آزاد یا به بیان بهتر یابودرمانی، زوردرمانی، شلاق‌درمانی و طناب‌درمانی) صورت می‌گیرد. در این روش، بیمار به‌ یک‌ باره مصرف مواد مخدر را قطع می‌کند بدون آنکه از دارو یا مواد جایگزین استفاده کند. به علت قطع ناگهانی، عکس‌‌العمل‌های آشکار فرد، یک تا دو هفته طول می‌کشد، این دوره بسیار سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود.

ایراد اصلی این روش این است که شوک جسمی و روحی شدیدی به بیمار وارد می‌شود. امروزه تقریبا این روش منسوخ شده چرا که احتمال بازگشت در آن بسیار زیاد است، چون وابستگی روانی فرد با استفاده از این روش از بین نمی‌رود و به ریشه‌های اصلی ابتلا به اعتیاد پرداخته نمی‌شود.

مدت زمان درمان سنتی به روش سقوط آزاد 

پاکسازی بدن از هروئین به طور کامل چندین ماه زمان می‌برد. لذا پس از گذراندن سختی‌های دو هفته اول، مشکلات بی‌خوابی، افسردگی، کم‌حوصلگی، کندذهنی، فراموشی، تنبلی، عدم میل به زندگی و غیره در بیماران شدت پیدا می‌کند. طی این مدت شخص قادر به کار کردن نیست و یا بازدهی کاری مناسبی ندارد. 

در این مدت به علت عدم تعادل جسمی و روانی، بیمار نباید تصمیمات سرنوشت‌ساز بگیرد. شوک مخربی که در روش سنتی ترک اعتیاد به بیمار وارد می‌شود، می‌تواند به آسیب‌های روانی زیادی منجر شود. کسانی که با روش سقوط آزاد ترک کرده‌اند به‌ندرت به مرحله تعادل پایدار می‌رسند و معمولاً دچار عدم تعادل در درازمدت یا مشکلات عصبی می‌شوند. ترک اعتیاد به روش سنتی به دو حالت دیگر به صورت ترک نیمه سریع و ترک تدریجی نیز صورت می‌گیرد.

ترک هروئین به روش سقوط آزاد به صورت ترک نیمه سریع

این روش ترک اعتیاد شبیه سقوط آزاد است. با این تفاوت که پس از قطع فوری مصرف مواد مخدر و در طول یک هفته اول، برای کاهش عوارض و دردهای بیمار از دارو استفاده می‌شود. به دلیل نادیده گرفتن زمان بازسازی سیستم‌های تولید مواد شبه افیونی در بدن این روش فرق چندانی با روش سقوط آزاد و عوارض حاصل از آن ندارد. مثال علمی آن این است که در روش سقوط آزاد شخص از بالای ساختمان ده طبقه به پائین می‌پرد ولی در شبه سقوط آزاد کمی تخفیف داده و از یکی دوطبقه پائین‌تر سقوط می‌کند.

منبع: ترک هروئین | بهترین روش‌های ترک اعتیاد به هروئین۹