برو به محتوای اصلی
ناشناس
۶ ماه پیش پرسیده شده

ترفندهای شروع صحبت با دیگران کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1. توجه به خصوصیات ظاهری افراد

برای اینکه بتوانید با فردی صحبت کنید در ابتدا بهتر است به ویژگی‌های ظاهری فرد توجه کنید و دقت کنید که چه نوع لباسی پوشیده ‌یا چه وسایلی همراه خود دارد. سپس می‌توانید لبخند بزنید و در رابطه با لباس یا وسیله‌ای که همراهش است سوال بپرسید، مثلا می‌توانید بگویید مدل لباستان زیباست از کجا تهیه‌اش کردید؟

بهتر است در ابتدا از وی تعریف کنید و سپس سوال خود را بپرسید تا بتوانید یک گفتگوی موفقیت‌آمیز داشته ‌باشید. همچنین توجه به زبان بدن افراد نیز تاثیر زیادی در گفتگوی موفقیت‌آمیز دارد. می‌توانید در ابتدا از چیزهای کوچک مثل سلام و احوال‌پرسی شروع کنید و به تدریج از طریق پرسیدن سوال و مسائل دیگر، سر صحبت را باز کنید. 

2. مثبت فکر کنید

انتظار نداشته باشید که همیشه بتوانید با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کنید، زمانی که نتوانستید با کسی سر صحبت را باز کنید نگران نشوید و به این موضوع فکر کنید که به چه دلیلی نتوانستید یک گفتگوی موفقیت‌آمیز داشته باشید و اگر متوجه ایراد کارتان شدید سعی کنید آن را رفع کنید. بنابراین منفی‌بافی نکنید و به جای آن روی نکات مثبت تمرکز کنید.

3. سوالات باز بپرسید

برای اینکه بتوانید گفتگوی خوبی داشته باشید توصیه می‌شود از طرف مقابلتان سوالات باز بپرسید تا جواب‌های طولانی بگیرید. اگر سوالاتی بپرسید که جواب آن‌ها کوتاه باشد گفتگوی شما زودتر تمام می‌شود و دیگر موضوعی به ذهنتان نمی‌آید تا در مورد آن با طرف مقابلتان صحبت کنید.

به جای سوالاتی مثل (چطوری؟، امروز چطور بود؟، اسمت چیه؟ و...) بهتر است بگویید، (امروز چه کارهایی کردی؟، معنی اسمت چیه؟، آخر این هفته می‌خواهید چه کار کنید؟) و سوالات دیگر در این زمینه می‌تواند باعث شروع گفتگوی خوبی با طرف مقابلتان باشد.

4. آگاهی خود را بالا ببرید

یکی از رازهای موفقیت در هر گفتگویی آگاهی در زمینه‌های مختلف است. اگر در هر زمینه‌ای اطلاعات داشته باشید حتی اگر کم باشد می‌توانید با افراد مختلفی ارتباط برقرار کنید و با آن‌ها صحبت کنید، زیرا در این صورت موضوعات مشترک بین شما زیاد می‌شود و راحت‌تر می‌توانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. اما اگر در زمینه‌های مختلف آگاهی نداشته باشید احتمال موفقیت شما در باز کردن سر صحبت با دیگران کمتر می‌شود.

5. سوالات متعدد و متنوع بپرسید

با پرسیدن سوالات متنوع و متعدد می‌توانید به بحث‌های کوتاه خاتمه دهید و وارد بحث‌های جذاب‌تر، طولانی‌تر و واقعی‌تر شوید. زیرا اگر سوالات متعدد بپرسید فرصت بیشتری پیدا می‌کنید تا بتوانید گفتگوی موفقیت‌آمیزی داشته باشید.

در این مرحله باید صبور باشید و فورا در اولین سوالات وارد بحث‌های طولانی‌تر نشوید زیرا می‌توانید با کمی صبر، زمانی که به سوالات مورد علاقه‌تان رسیدید آن‌ها را بسط دهید و گفتگوی بیشتری در آن زمینه داشته باشید.

منبع: باز کردن سر صحبت | چگونه سر صحبت را باز کنیم؟۴