برو به محتوای اصلی
سوال
زیبایی
ناشناس
۹ ماه پیش پرسیده شده

عمده‌ترین دلایل ریزش مو کدام‌اند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

وراثت

ریزش مو در زنان که به «آندروژنیک آلوپسیا» شناخته میشود همان الگوی مشابه را در مردان تشکیل میدهد. اگر در خانواده‌ای هستید که خانم‌های خانواده از یک سنی به بعد شروع به از دست دادن موهای سرشان کرده‌اند، خطر کم‌پشت شدن موها در شما بیشتر میشود.
در زنان بر خلاف مردها خط مو به عقب نمیرود در عوض فرقشان بازتر میشود و موهایشان نازکتر میشود. نشانه‌های ریزش موی ارثی از تقریبا 20 سالگی آغاز میشود. برای درمان این مشکل میتوانید از محلول ماینوکسیدیل روزی دو مرتبه استفاده کنید.

فشارهای جسمی

مواردی همچون ضربه‌ی فیزیکی مانند جراحی، تصادف، ضربه به سر یا حتی آنفولانزا میتواند باعث ریزش موی موقتی بشود. مو دارای یک چرخه‌ی عمر منظم شامل: مرحله‌ی رشد، مرحله‌ی استراحت و مرحله‌ی ریزش است.
هنگامی که اتفاق استرس‌زایی برایتان می‌افتد میتواند این چرخه را بهم زده و باعث بروز مرحله‌ی آخر یعنی ریزش مو بشود.این مشکل معمولاً 3 تا 6 ماه پس از ضربه‌ی فیزیکی اتفاق می‌افتد.

بارداری

بارداری به دلیل فشارهای جسمانی و ترشح هورمون‌ها از دیگر عوامل بروز این مشکل است. ریزش موی بارداری بیشتر پس از به دنیا آمدن نوزاد اتفاق می‌افتد تا پیش از آن. در این مورد نگران نباشید چرا که بعد از گذشت چند ماه دوباره موهایتان رشد خواهند کرد و مثل قبل خواهند شد. همچنین مراقبت‌های قبل از بارداری به شما در پییشگیری از مشکلات پس از آن کمک می‌کند.

مصرف بیش از حد ویتامین A 

مصرف بیش از حد ویتامین‌ها یا مکمل‌های حاوی ویتامین A میتواند محرک ریزش مو باشد. برای حل این موضوع تنها باید مصرف این ویتامین را قطع کنید تا رویش موها دوباره به روال قبل بازگردد و یا از پزشک بخواهید تا دارو و ویتامین دیگری را جایگزین کند.

منبع: ریزش مو | علل و درمان‌‌های خانگی برای ریزش مو۸