برو به محتوای اصلی
سوال
ناشناس
۷ ماه پیش پرسیده شده

چگونه کسی را که دوست داریم فراموش کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

زندگی خود را از نو بیافرینید

خیلی اوقات با از دست رفتن رابطه عاطفی احساس می‌کنید که زندگی‌تان دیگر معنایی ندارد. چرا که تمام معنا و اهداف زندگی خود را حول محور رابطه عاطفی در نظر گرفته بودید. در این شرایط تمام شدن رابطه می‌تواند منجر به احساس پوچی و سردرگمی شود. شاید دائما به روزهای گذشته فکر کنید و نتوانید آینده را بدون شریک سابق خود تصور کنید. برای رهایی از این بحران باید زندگی خود را از نو بیافرینید. تلاش کنید تا با خودآگاهی بیشتر، علائق‌تان را پیدا کنید و در فعالیت‌هایی که برای شما معنادار است درگیر شوید. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به فعالیت‌های هنری، ورزشی و اجتماعی اشاره کرد.

از یک مشاور راهنمایی بگیرید

گاهی زخم‌های عاطفی عمیق‌تر از چیزی هستند که ما تصور می‌کنیم. زمینه‌های فطری، تربیتی و شخصیتی هر یک از ما را در برابر تجربیات عاطفی آسیب‌پذیر می‌کنند. چنانچه در حال خروج از یک رابطه هستید و توان رویارویی با فقدان را در خود نمی‌بینید بهتر است این مسیر را به تنهایی سپری نکنید. از آن جا که تا مدتی آمادگی ذهنی و روانی برای ورود به روابط جدید را ندارید بهتر است ازمشاوره روانشناسی راهنمایی بگیرید.

روانشناس بدون قضاوت به شما گوش می‌سپارد و با پیش رو نهادن چشم‌اندازهای جدید شما را برای عبور از این مرحله آماده می‌کند. در واقع درمانگر نه تنها کمک می‌کند تا بحران فعلی را پشت سر بگذارید بلکه با ارائه آموزش‌های مناسب در مورد عشق و روابط سالم، شما را برای ساختن رابطه عاطفی در آینده آماده می‌کنید. 

روزانه احساسات و افکارتان را ثبت کنید

گاهی افکار منفی نسبت به رویدادی مثل اتمام یک رابطه، آنقدر زیاد است که آشوب درونی شما را چندین برابر می‌کند. برای این که در چرخه منفی نشخوارهای ذهنی نیفتید، بهتر است هیجانات و افکاری که از سرتان می‌گذرد را در دفترچه‌ای بنویسید. عینی کردن مسائل ذهنی امکان رودررو شدن و کنار آمدن با آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. 

مسافرت بروید

تغییر فضا مثل جابه‌جایی از یک مکان به مکان دیگر و از یک موقعیت به یک موقعیت دیگر در تغییر فضاهای درون ذهنی هم موثر است. تجربه سفر به معنی نوعی عبور و تغییر برای فرد است.

با دوستانتان وقت بگذرانید

معاشرت با دوستان به خصوص دوستان هم‌فکر و شاد برای مدتی شما را از افکار منفی تکرارشونده ذهنی جدا می‌کنند. از طرف دیگر گرفتن توجه و حمایت از جانب آن‌ها بخشی از نیاز ناکام مانده شما را در رابطه تمام شده جبران می‌کند.

در زمینه فقدان عاطفی کتاب بخوانید

هر کتابی منظری جدید برای زیستن است. تجربه‌ای جدید که می‌تواند معنای جدیدی هم برای زندگی هر خواننده داشته باشد. کتاب‌های بسیاری وجود دارند که در زمینه فقدان عاطفی و کنار آمدن با جدایی عاطفی به شما کمک می‌کنند. 

منبع: چگونه کسی را که دوست داریم فراموش کنیم؟۴