برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

ترک اعتیاد ب2 در خانه چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- ترک تدریجی

ب2 با تأثیرات آرام‌بخش و شبه افیونی خود در طبقه مواد مخدر قرار می‌گیرد. این ماده تأثیرات مشابه با داروهایی نظیر تریاک، مورفین، هرویین و... ایجاد می‌کند با این تفاوت که شدت اثرگذاری آن نسبت به دیگر مواد مخدر کم‌تر است. ترک مخدرها به دلیل وابستگی جسمانی بالایی که ایجاد می‌کنند، به علائم جسمانی متعددی می‌انجامد از جمله این علائم می‌توان به دردهای عضلانی شدید، آبریزش بینی، خارش پوستی و... اشاره کرد. هرچقدر میزان مصرف بیشتر بوده باشد این علائم به هنگام ترک شدیدتر اتفاق می‌افتند.

برای اینکه ترک در خانه موفقیت‌آمیز باشد و لغزش اتفاق نیفتد، لازم است که بتوانید علائم ناشی از ترک را تا جایی که می‌توانید کاهش بدهید. ترک تدریجی یکی از روش‌هایی است که به شما در کنترل این علائم کمک بسیاری می‌کند. اما اگر مصرف را به یکباره قطع کنید بخصوص زمانی که میزان مصرف زیادی دارید، علائم جسمانی و روانی ممکن است آن‌قدر به شما فشار بیاورند که نتوانید فرایند ترک را تحمل کنید. در این شرایط بسیاری از افراد فکر می‌کنند که هیچ راهی جز مصرف کردن ندارند و به این ترتیب مصرف دوباره مواد مخدر را از سر می‌گیرند.

2-  از داروهای جایگزین استفاده نکنید

افراد زیادی هستند که برای ترک اعتیاد به دنبال درمان‌های دارویی و پیدا کردن داروی جایگزین هستند. این روش می‌تواند روشی بسیار مؤثر باشد و روند ترک ب2 را برایتان تسهیل کند اما به شرطی که دارو توسط پزشک انتخاب و تجویز شود. چرا که نوع دارویی که باید مصرف کنید و میزان دوز آن بستگی به عوامل متعددی نظیر شرایط جسمی، روانی، میزان دوز مصرف ب2 و... دارد. پزشک با سنجیدن همه این عوامل بهترین دارو را به شما پیشنهاد خواهد داد.

توجه کنید که هرگز به پیشنهاد دوستان و اطرافیان دارویی را جایگزین ب2 نکنید. ممکن است این دارو برای فرد دیگری پاسخگو باشد اما شرایط هر فرد در ترک اعتیاد منحصر به فرد است و سنجش پزشکی و ارزیابی روانی برای این امر ضرورت بسیار زیادی دارد. اکثر داروهای جایگزین مانند اپیوم یا شربت تریاک همگی خود خاصیت شبه افیونی دارند و مصرف نادرست آن‌ها نه تنها به شما کمکی نمی‌کند؛ بلکه اعتیاد جدیدی را در شما ایجاد خواهد کرد.

3- در ترک اعتیاد ب2 عوامل روانی را دست کم نگیرید

برخی از افراد بخصوص خانواده‌ها فکر می‌کنند اگر بدن فرد نسبت به مواد سم‌زدایی شود اعتیاد او پایان می‌یابد. این در حالی است که روانشناسان سم‌زدایی را آغاز درمان اعتیاد می‌دانند. علت این موضوع این است که اعتیاد اختلالی است که معمولاً ریشه‌های درون روانی دارد. به این معنا که از مشکلات روحی-روانی فرد نشایت می‌گیرد.

بسیاری از افراد برای فرار این مشکلات خود به مصرف مواد روی می‌آورند. در نتیجه تا زمانی که این مشکلات باقی بمانند اعتیاد نیز رفع نشده و به احتمال زیاد در دراز مدت مجدداً لغزش‌های مکرر روی  خواهند داد‌. به همین دلیل لازم است که به وضعیت روانی خود بیشتر توجه کنید. ترجیحاً در کنار برنامه ترک اعتیاد ساعاتی را در ماه برای مراجعه به روانشناس یا رفتن به گروه‌های خودیاری نظیر NA اختصاص دهید تا بتوانید برای همیشه از شر اعتیاد خلاص شوید.

منبع: ترک اعتیاد ب2 در خانه | راهنمای ترک علمی ب2۱۳