برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

ترک اعتیاد به کوکائین در خانه چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- به ریشه‌های روانی اعتیاد توجه کنید

ترک اعتیاد فقط به معنی کنار گذاشتن ماده مصرفی نیست. برای اینکه بتوانید کوکائین را برای همیشه ترک کنید باید عواملی که شما را به سمت مصرف سوق داده‌اند را بشناسید. کوکائین به دلیل اثرات محرکی که بر مغز می‌گذارد احساس شادی و لذت زیادی را برای فرد به همراه می‌آورد. بسیاری از افراد به دلیل مشکلات روحی- روانی نظیر افسردگی با مصرف کوکائین تلاش می‌کنند که مشکلات خود را پنهان کنند و در واقع به این طریق احساسات مثبت کاذبی را در خود ایجاد می‌کنند. در این شرایط شما باید تلاش کنید که ابتدا افسردگی یا هر مشکل زیربنایی دیگری که شما را به سمت اعتیاد می‌برد را بشناسید و برای درمان آن کاری انجام دهید.

مراجعه به روانشناس در این زمینه کمک بسیاری به شما خواهد کرد. با صرف ساعت‌های کمی در ماه می‌توانید به کمک روانشناس علل اصلی اعتیاد خود به کوکائین را پیدا کرده و برای همیشه از شر این مشکل خلاص شوید. در نظر نگرفتن این علل در اکثر مواقع پس از ترک منجر به لغزش‌های مکرر خواهد شد.

2- عوامل محرک را بشناسید

عوامل محرک، عواملی هستند که منجر به ایجاد وسوسه مصرف در فرد می‌شوند. ناتوانی در مقابله با آن‌ها فرایند ترک را طولانی و دشوار می‌کند. هر چیزی که شما را یاد مصرف می‌اندازند را شناسایی کرده و از محیط زندگی خود دور کنید. هم‌چنین ممکن است بودن با افرادی که قبلاً در کنار آن‌ها کوکائین مصرف می‌کردید نیز برای شما وسوسه ایجاد کند؛ در نتیجه تلاش کنید تا در رفت و آمدهای خود نیز تجدید نظر کنید. هرچقدر وسوسه کم‌تری داشته باشید ترک با سرعت بیشتری طی خواهد شد.

3- به علائم ترک توجه کنید

به نشانه‌های اعتیاد به مواد مخدر توجه کنید. همانطور که گفته شد، علائم ترک کوکائین اغلب علائم روانی است. اما این به معنای این نیست که این علائم آزاردهنده نیستند. در واقع علامت‌های روانی ترک نیز می‌توانند آن‌قدر ناخوشایند باشند که حتی شما را از ترک منصرف کنند. به همین دلیل  باید تلاش کنید تا بتوانید این علائم را کنترل کنید. در صورتی که احساس تنش، بی‌قراری، اضطراب و... در شما تا حد زیادی وجود دارد حتماً به یک متخصص مراجعه کنید. این علائم می‌توانند به‌سادگی از طریق داروهای آرامبخش و یا تکنیک‌های روان‌درمانی نظیر ریلکسیشن، تکنیک‌های تنفسی، ذهن آگاهی و... بهبود یابند. اما اگر به آن‌ها توجهی نشود ممکن است در طولانی‌مدت شما را از پا در آورده و به سمت مصرف مجدد بکشانند.

منبع: ترک اعتیاد به کوکائین در خانه | روش ترک کوکائین در خانه۱۲