برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

ترک اعتیاد به حشیش در خانه چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- ترک اعتیاد به حشیش در خانه اما تحت نظر متخصص

شما می‌توانید در خانه ترک اعتیاد به حشیش را شروع کنید اما همچنان تحت نظر یک متخصص باشید. به این منظور پیش از شروع ترک به روانشناس خود مراجعه کنید و با دریافت برنامه درمانی متناسب با شرایط جسمی و روانی خود باقی مسیر ترک را در خانه انجام بدهید. تحت نظر متخصص بودن از این جهت اهمیت دارد که حشیش ممکن است آثار روانی بسیار زیانباری برای شما ایجاد کرده باشد که نیاز باشد همراه با کنار گذاشتن مواد برای درمان آن‌ها نیز اقدام کنید.

در صورت نادیده گرفتن این تأثیرات مخرب، احتمال ابتلا به انواع اختلالات روانی نظیر اختلالات اضطرابی، افسردگی و حتی روان‌پریشی نظیر اسکیزوفرنی پس از ترک به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند. اگر امکان مراجعه حضوری به مراکز مشاوره اعتیاد را ندارید می‌توانید از گزینه مشاوره تلفنی استفاده کنید. درمانگر با انجام ارزیابی روانی دقیق از وضعیت روانی شما، شناسایی مشکلات و ارائه برنامه درمانی برای رفع آن‌ها در مسیر ترک به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

2- ترک اعتیاد به حشیش با تغییر در سبک زندگی

گاهی اوقات اعتیاد نتیجه سبک زندگی بیمار است. برای مثال معاشرت با افرادی که خود مصرف‌کننده هستند، خالی بودن برنامه زندگی از فعالیت‌های ورزشی، سبک زندگی افسرده و نپرداختن به امور مورد علاقه از جمله عواملی هستند که ناآگاهانه فرد را به سمت مصرف مواد می‌کشانند. تلاش کنید تا همراه با کنار گذاشتن مواد مخدر، تغییرات مثبتی نیز در سایر ابعاد زندگی خود ایجاد کنید. بخصوص برای اوقات فراغت خود برنامه‌ریزی درستی داشته باشید؛ چرا که احتمال لغزش مجدد در زمان‌های بیکاری تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند.

3- ترک اعتیاد به حشیش با شناخت عوامل برانگیزاننده

عوامل برانگیزان (محرک‌های درونی و بیرونی)، عواملی هستند که منجر به ایجاد وسوسه مصرف در فرد می‌شوند. ناتوانی در مقابله با آن‌ها فرایند ترک را طولانی و دشوار می‌کند. هر چیزی که شما را یاد مصرف می‌اندازند را شناسایی کرده و از محیط زندگی خود دور کنید. هم‌چنین ممکن است بودن با افرادی که قبلاً در کنار آن‌ها حشیش مصرف می‌کردید نیز برای شما وسوسه ایجاد کند؛ در نتیجه تلاش کنید تا در رفت و آمدهای خود نیز تجدید نظر کنید. هرچقدر وسوسه کمتری داشته باشید ترک با سرعت بیشتری طی خواهد شد. برای اطلاع از روش‌های مقابله با وسوسه از یک درمانگر کمک بگیرید.

منبع: ترک اعتیاد به حشیش در خانه چطور ممکن است؟۱۶