برو به محتوای اصلی
سال گذشته پرسیده شده

تاثیر افسردگی در زناشویی چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

در رابطه زوج افسردگی چه تاثیری در رابطه جنسی آن‌ها می‌تواند داشته باشد؟ همانطور که می‌دانیم افسردگی حوزه‌های مختلفی از زندگی فرد را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد؛ حوزه کاری و شغلی، حوزه تحصیلی، حوزه روابط بین فردی و….

در این راستا رابطه زناشویی و جنسی زن و مرد هم مصون نمی‌ماند و از این داستان مستثنی نیست. زیرا به دلایل مختلف ممکن است تمایلات فرد در روابط سکشوال و زناشویی کاهش پیدا کند. حال ممکن است که برای‌تان سوال پیش بیاید که به چه دلیل این اتفاق می‌افتد؟ این مورد دلایل مختلفی دارد.

تاثیر افسردگی بر رابطه جنسی

پایه اصلی افسردگی پایه بیولوژیک و زیست‌شناختی است. یعنی افسردگی به دنبال برخی تغییرات هورمونی و تغییر در تعادل واسطه‌های شیمیایی (که ما اصطلاحاً به آن‌ها نوروترانسمیتر می‌گوییم) بروز می‌کند. زمانی که این تعادل شیمیایی به هم می‌خورد میزان لذت بردن فرد از بسیاری از فرایند‌ها و فعالیت‌های خوشایندی که در گذشته داشته کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین ممکن است از خیلی از فعالیت‌های دیگر لذت نبرد من جمله رابطه سکشوال. بنابراین تمایل وی به این فعالیت‌های سکشوال کاهش پیدا می‌کند. از سمت دیگر فردی که مبتلا به افسردگی می‌شود تحریک‌پذیر می‌شود. یعنی آستانه تحمل وی کاهش پیدا می‌کند. لذا ممکن است در رابطه با همسر دچار برخی تعارضات شود.

افسردگی هم باعث کاهش لذت و هم افزایش تحریک‌پذیری می‌شود. بنابراین در این شرایط به میزان صمیمیتی که بین دو فرد است آسیب وارد می‌شود. به دنبال این اختلال در صمیمیت فرد دچار اشکال و اختلال در روابط زناشویی می‌شود. از سوی دیگر فردی که مبتلا به افسردگی است دچار کاهش انرژی و خستگی می‌شود. بنابراین توان فرد نیز کاهش پیدا می‌کند که این مورد به نوبه خود بر روابط جنسی تاثیر می‌گذارد.

علائم افسردگی

افسردگی یک مجموعه ای از بدحالی هاست مانند کاهش توان فردی، آستانه تحریک‌پذیری پایین و کم لذت بردن. ولی آیا باز هم موارد دیگری می‌باشد؟

در حقیقت این موارد اشاره‌ای به علائم افسردگی دارد. گفته شد که افسردگی جنبه‌های مختلف زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ولی دو علامت شاخص و شناخته شده در اختلال افسردگی وجود دارد. فردی که به روانپزشک مراجعه می‌کند اظهار دارد که احساس سردی و غم و اندوه می‌کنم و این احساسات به صورت مزمن همراه من است. علامت دیگر این است که فرد می‌گوید که احساس لذت نمی‌کند. برای مثال در گذشته معاشرت با دوستان خود، مسافرت کردن، تلویزیون دیدن و… لذت‌بخش بوده است. ولی در حال حاضر هیچ چیزی فرد را خوشحال نمی‌کند. در اصلاح به این مورد انهدونیا anhedonia یا عدم لذت بردن فرد می‌گویند.

این دو علامت شاخص هستند ولی علائم دیگری مانند اختلال در خواب هم مشاهده می‌شود. این مورد اغلب به صورت کاهش خواب و زود بیدار شدن برای مثال در ساعت 4 یا 5 صبح است. در برخی موارد ساعت خواب زیاد می‌شود و به 15 الی 16 ساعت در شبانه‌روز می‌رسد. علامت دیگر به صورت عدم اشتها و کم‌اشتهایی است. ولی در مواردی اشتهای فرد افزایش می‌یابد.

علامت شاخص دیگر ناامیدی است. به این صورت که برنامه‌ریزی که برای آینده داشته است کمرنگ می‌شود. علامت دیگر احساس گناه است. فرد در مورد اتفاقات ناخوشایندی که در اطرافش می‌افتد احساس گناه می‌کند و خود را سرزنش می‌کند. در موارد شدید فرد به مرگ و نیستی فکر می‌کند. آرزو می‌کند که بمیرد و حتی در موارد شدید افکار خودکشی می‌کند که جزو علائم بسیار خطرناک افسردگی می‌باشد.