برو به محتوای اصلی
سوال
اعتیاد
ناشناس
۱۰ ماه پیش پرسیده شده

تاثیر اعتیاد پدر و مادر بر فرزندان چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- معتاد شدن کودکان

بیش از نیمی از پدر و مادرهایی که دچار اعتیاد هستند، فرزندان‌شان نیز به اعتیاد دچار می‌شوند. مشکل زمانی شدیدتر می‌شود که مادر اعتیاد داشته و در دوران بارداری و شیردهی به مصرف خود ادامه دهد؛ چرا که مواد مخدر از شیر مادر معتاد نیز مواد را می‌تواند به نوزاد انتقال دهد. این گونه از همان دوران طفولیت اعتیاد را به فرزندش تحمیل می‌کند. علائم اعتیاد در نوزادان به صورت بی‌قراری، ناآرامی، بی‌اشتهایی و بی‌خوابی مشخص می‌شود. 

حتی اگر کودکان از ابتدا به اعتیاد مبتلا نشوند احتمال گرفتار شدنشان در اعتیاد در سال‌های بعدی نیز بسیار بالاست. بسیاری از پدر و مادرهای معتاد به دلیل بی‌حوصلگی و ناتوانی در تحمل ناآرامی‌های فرزندشان به او مقداری مواد می‌خورانند تا کودک دائما در حالت خواب‌آلود و آرام به سر ببرد.

هم چنین از آنجایی که انسان‌ها در سنین اولیه همه حرکات اطرافیان به خصوص پدر و مادر خود را تقلید می‌کنند، رفتارهای اعتیادی والدین به عنوان الگویی در ذهن فرزندان حک می‌شود. این فرزندان به احتمال بیشتری در آینده به خصوص در دوره نوجوانی تمایل به تجربه مصرف مواد خواهند داشت. در واقع این والدین با اعتیاد خود به فرزندانشان یاد می‌دهند تا برای مقابله با استرس یا بحران از مواد استفاده کنند و مصرف مواد به عنوان روش مقابله ناسالم در این فرزندان رشد می‌کند. 

2- خجالت از بودن در کنار  والدین

کیفیت پایین زندگی، فقدان مهارت‌های فرزندپروری و نقش حمایتی والدین، باعث می‌شود فرزندان از بودن کنار والدین خود احساس خجالت و شرم‌ کنند. این کودکان به خاطر همین موضوع نگرانی و استرس زیادی را تجربه می‌کنند؛ چرا که می‌ترسند اعتیاد والدینشان نزد افراد مهم زندگی آن‌ها مثل دوستان فاش شود. بدین صورت حفظ انسجام خانواده سخت‌تر از پیش می‌شود. این استرس‌ها و نگرانی‌ها در بسیاری از موارد، منجر به انزوا و افسردگی کودکان و نوجوانان می‌شود.

3- به خطر افتادن سلامت روان فرزندان

همانطور که پیش از این ذکر شد به طور کلی اعتیاد والدین به جنبه‌های مختلفی از سلامت روان فرزندان آسیب می‌رساند. برای مثال از لحاظ رفتاری، رفتارهای پرخاشگرانه در افرادی که والدین معتادی داشته‌اند به میزان بالاتری دیده می‌شود. آن‌ها خشم شدیدی نسبت به اطرافیان دارند، لجبازی می‌کنند، داد و بیداد راه می‌اندازند، قشقرق به پا می‌کنند و تمایل دارند از طریق روش‌های منفی توجه اطرافیان را به خود جلب کنند.

از آنجایی که آن‌ها از سنین بسیار کم شاهد درگیری‌ها واختلافات زیادی بین والدین خود هستند بیشتر از دیگر افراد عادی با احساساتی نظیر ترس و ناامنی مواجه می‌شوند. نگرانی‌ها و ترس‌های آن‌ها باعث می‌شود تا در مدرسه نیز دچار مشکلات تحصیلی شوند. تمامی این مشکلات خود تبدیل به عامل فشار دیگری برای آن‌ها می‌شود و بیش از پیش نگرانی‌ها را تشدید می‌کند.

منبع: اعتیاد پدر و مادر | آثار مخرب اعتیاد والدین۶