برو به محتوای اصلی
نیما فیروزآبادی
مهماندار هواپیما
سال گذشته پرسیده شده

آیا حجامت در علم پزشکی تایید شده است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

سهند شکری
مهندس آی‌تی

نه به نظرم جنبه تلقینی داره، حجامت رو همه پزشکا رد کردن و دلیل عمده مخالفتشون هم احتمال بروز بیماری‌های عفونی و ویروسی از این طریق هست. با وجود این همه پیشرفت در علم پزشکی به نظرم خیلی کار بیهوده‌ای هست اگه کسی برای درمان چنین بیماری‌هایی بخواد حجامت کنه. خیلی از کسایی که حجامت می‌کنن می‌گن این خون کثیفیه که تو بدن جمع شده، اما ما چیزی به اسم خون کثیف نداریم اصلا!!! افراد می‌تونن به جای حجامت کردن، خون اهدا کنن که حداقل بشه از اون خون برای افراد دیگه هم استفاده کرد.

به گفته پزشکان در زمان‌های قدیم چون سازمان انتقال خونی وجود نداشت تا فرآورده‌های خونی برای بیماران مورد استفاده قرار بگیره، فردی که ناراحتی کبدی داشت حجامت می‌کرد و با برداشتن حجمی از خون بیمار، حال عمومی فرد بهتر می‌شد. همچنین در گذشته این باور وجود داشت که رگی بین دو کتف وجود داره که خون کثیف در آن جمع می‌شه و فرد با حجامت و بادکش کردن این خون‌های کثیف را از بدن خود خارج می‌کنه. اما امروزه این مسئله کاملا رد شده چون اگر فردی در هر نقطه‌ای از بدنش مثل عمل حجامت ۸ خط تیغ بزند باز هم خون می‌آید که اگر قبول کنیم با تیغ زدن خون‌های کثیف از بدن خارج می‌شه، بنابراین باید نتیجه‌گیری کنیم در تمام بدن ما خون‌های کثیف زیادی وجود داره که فقط از طریق حجامت یا تیغ زدن باید خارج بشه!!! 

اکثر پزشکان اعتقاد دارن که حجامت در ایمن‌ترین شرایط و با استفاده از وسایل استریل هم هیچ مزیتی بر اهدای خون نداره یا حداقل هیچ مطالعه علمی، تاکنون برتری حجامت بر اهدای خون را اثبات نکرده.